Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 06 Aralık 2014, 00:02   #1
Durumu:
Çevrimdışı
User
Güneş teninde güzel.
User - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaygili
Üyelik tarihi: 02 Aralık 2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9.308
Konular: 8078
Beğenilen: 727
Beğendiği: 562
www.forumsevgisi.com
Standart Hamarat erkekleri bekleyen tehlike

Hamarat erkekleri bekleyen tehlike

Hiç akla gelmeyen sorunların işareti olabilir...

Toplumda erkeğe biçilen rollere inat, çocuğuna olan düşkünlüğü normalin dışında bulunan ve ev işlerine olan ilgisi herkesi şaşırtan erkekler de yaşıyor aramızda.

İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD Öğretim Üyesi Konsültasyon – Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, evlilikte bağımlı olan, daha pasif davranışlar gösteren, zorunlu olmadığı halde ev işlerini ve çocuk bakımını üstlenen erkekler üzerinde yapılan bir araştırmanın, bu kişilerde testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) düşük olduğunu gösterdiğini söylüyor.

"Bu durum testosteron düşük olduğu için mi böyledir yoksa testosteron hormonu erkeğin kadına dair rolleri üstlenmesi nedeniyle mi düşmüştür konusu henüz araştırma safhasında olduğu için net değildir";diyen Özkan'a göre, yapılan araştırmalardan çıkan çarpıcı sonuçlardan da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi rol, deneyim ve işlevlerin insan biyolojisine çok önemli etkisi bulunuyor.

EZİKLİK DUYGUSU ERKEKLİĞİ ETKİLER
Zorunlu olmadığı halde kadına atfedilen işlevleri üstlenen, bunu abartılı şekilde ve sürekli yapan erkeklerin erkeklik hormonlarının bundan etkilendiğine dair bulgular, bu tür erkeklerin kendilerini işe yaramaz, işlevsiz ve bastırılmış hissettiklerine işaret ediyor.

Oysa erkek, toplumda mücadeleci, girişimci, atak, kavgacı, duygulardan çok eyleme dönük, iş bitirme özelliği olan bir varlık olarak tanımlanırken, kadın duygularını ve sezgilerini ön planda tutan ve empati kurmaya çalışan taraf olarak görülüyor. Özkan, rollerin değişimi halinde ilişkinin bundan etkilenebileceğini ve erkeğin kendisini işe yaramaz hissedebileceğini söylüyor.

BU DURUM ÇOCUKLARDA KAFA KARIŞIKLIĞI NEDENİ
Kadının çalışma hayatında daha fazla yer alıp kariyerinde güçlenmesi, konumunu ilişkisine yansıtmasına neden olabiliyor. Bu durum, kadının ilişkide dominant rol üstlenmesine, erkeğin ise kendisini daha başarısız ve değersiz hissetmesine neden oluyor.

Özkan, bu durumun çocukları da olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. "Bu tür ailelerde, evde babasını pasif, aşırı yumuşak ve bağımlı gören çocuklarda kafa karışıklığı oluyor";diyen Özkan, özellikle erkek çocuklarda rol modelin baba olduğuna ve bu modelin farklı algılanmasının çocukların bilinçaltında erkek kimliği konusunda sıkıntılara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

ERKEK ANNELİK ROLÜ ÜSTLENMEMELİ
Erkeğin bu durumunun, çocuğunu ve annesini çok sevmekle karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Özkan, "Erkek, rolü açısından; bağımsız, özgür ve işlevsel olmalı, kadın ise rolünü, kişiliğini ve dişiliğini bastırmadan geliştirmelidir. Bu noktada erkeğin erkeğe, kadının ise kadına dair roller üstlenmesi şarttır. Kadın ve erkek haklarda eşit, rol ve işlevlerde farklılık gösterdikleri için erkeğin hiç bir şekilde, 'Annelik' rolünü üstlenmemesi gerekir"; diyor.
________________
Umut bitti,limanı değil gezegeni verin ateşe.

imza
Alıntı ile Cevapla