Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 23 Ocak 2015, 18:16   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 25
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart Büyük Okyanus

Büyük Okyanus

Büyük Okyanus: Yerkürenin en büyük okyanusu: 180 milyon km2.


Büyük Okyanus, Dünyanın üçte birini kaplar ve denizlerin aşağı yukarı yarısını meydana getirir; adı bunun için Büyük Okyanus olmuştur. Ortalama derinliği de (4 030 m) öteki okyanuslarmkinden daha fazladır. Güneyde, Antarktika topraklarına açılır ve kuzeyde, Bering Boğazı’nm ayırdığı Alaska ve Sibirya ile kapanır.


Ateş Kuşağı


Doğuda Büyük Okyanus boyunca uzanan ada çelenkleri (Kuril Adaları, Japonya, Tayvan, Filipinler, Melanezya, onu kıyı denizlerinden tamamen ayırır. Ayrıca, sayısız ve küçük başka adalarla da bezenmiştir. Bunlar ya yanardağlar Hawaii, Galapagos Adaları) ya da atoller (mercan adaları) [Bikini, Tuamotu], yani kıyılardaki deniz gölcüklerini kuşatan dairesel mercan oluşumlarıdır.


En derin okyanus çukurları, Büyük Okyanus’tadır (Mindanao Çukuru 11 523 metre). Yerkabuğunun zayıf bölgelerine bağlı olan bu ab is ler yanardağ faaliyetinin yoğun olduğu bölgelere de yakındır. Böylece, okyanus çepeçevre, Büyük Okyanus’un ateş kuşağını oluşturan faal yanardağlarla doludur: Japonya, İndonezya, And Sıradağları, Alaska yanardağları. Bütün bu bölgeler sık sık, her şeyi altüst eden depremlere sahne olur.


Hindistan yolu


Büyük Okyanus XVI. yy. başında keşfedildi. Macellan, 1520 yılında buraya ilk defa, kendi adını taşıyacak olan boğazdan girdi. Daha sonra, XVII. ve XVIII. yüzyıllarda, okyanusu sir Francis Drake, Cook ve La Perouse gibi, çoğu Hindistan’a giden en kısa yolu aramakta olan gözüpek gemiciler gezip dolaştı. O tarihten beri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Avustralya gibi Okyanus’a kıyıları olan ülkelerin ekonomik gücü sayesinde önemi durmaksızın arttı. Son Dünya Savaşı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya arasında çok çetin ve kanlı bir savaşa sahne oldu. Bugün, Beşinci Filo’larını sürekli olarak bu okyanusta bulunduran Amerikalıların fiilî egemenliği altındadır
Alıntı ile Cevapla