Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 01 Kasım 2014, 13:53   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Cate
Üye
Cate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Acimasiz
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2014
Şehir: -sen gittin herkes ölmeye başladı
Mesajlar: 4.582
Konular: 2467
Beğenilen: 227
Beğendiği: 168
www.forumsevgisi.com
Standart Bal Nasıl Üretilir

Bal Nasıl Üretilir

Bal Nasıl Üretilir
BAL, arıların hazırladıkları tatlı bir maddedir, Arılar bunu, türlü çiçeklerin balozu denilen tatlı sularını emerek yaparlar, kışın kendileri yemek üzere peteklere doldururlar. İnsanlar, çok eski çağlardan beri, arıların bu tatlı besin kaynağını bulmuşlar, onlardan kendileri faydalanmışlardır. Bugün bal almak için kovanlarda geniş ölçüde arı yetiştirilmektedir.

Arıların balözünü aldıkları çiçek-lere göre balın rengi, çeşnisi, kokusu değişir, çoğunlukla rengi tatlı, parlak bir sarıdır; buna balrengi denir. Balın hazırlanışı bakımından da çeşitleri vardır:

Petek Balı

Kovanlardan alman petekler parçalanarak, kutulara konur. Bu bal kendi kendine süzülerek, kutunun, ya da aktarma edildiği kabın içinde toplanır. Zamanla, mum eriyip bala karışır, böylece balın saflığı kaybolur.

Süzme Bal

Saf baldır. Petekler ya güneşe konularak, ya da hafif ısıtılarak elde edilir. Rengi durudur.

Kaynama Bal

Petekleri parçalayıp ya kıl torbalarda sıkarak, ya da yüksek ısıda kaynatarak elde edilir. Bu sırada balmumu da eridiği için bal saf değildir, rengi de ya koyu sarı, ya kırmızıdır.

Arı beslemek sanıldığı kadar zor, külfetli bir iş değildir. Ama, nedense bizde pek rağbet görmez. Tavuk yetiştirmek çok daha güç, daha masraflı olduğu halde birçok evlerin bahçesinde tavuk görürüz de, birkaç kovana raslamayız.

Bahçenizde arıcılığa başlamak için yapacağınız tek şey bir, iki kovan almak, bunlara birer oğul an koymaktan ibarettir. İşin gerisini arılar tamamlar. Bal mevsiminde kovam açınca petekleri dolu bulursunuz.
________________
aşkın ekimi kasımı olmaz ki.
ılık bir ekim sabahında,
ayaz bir şubat akşamında,
ya da temmuz güneşinde sevemez miyim seni?
severim, hem de çok!
imza
Alıntı ile Cevapla