Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 15 Temmuz 2015, 16:19   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Türkiye'ye Kin Yakışmaz!..

Türkiye'ye Kin Yakışmaz!..

İstanbul’un işgali yıllarında bir Türk okulunu gezen Fransız Generallerinden M. Bramon bir kızımızın yaptığı elişini beğenmişti. General bunu almak arzusu göstermesi üzerine elişinin sahibine öğretmen armağan edilmesi için teklifte bulunmuş ve öğrenci buna son derece sinirli: - Hayır bir çöp bile vermem!.. demek suretiyle şiddetle reddetmişti.
Aradan yıllar geçtikten sonra aynı okula Atatürk gelmiş aynı öğrenci bu kez düşman generaline vermediği aynı elişini Atatürk’e armağan etmek üzere uzatmış ve heyecanla şöyle demişti:
- Büyük Atam bu değersiz hediyenin kabulünü rica ediyorum. Bu işimi bir zamanlar hocam memleketimin işgali zamanında Fransız Genaral Mösyö Bramon’a armağan olarak vermemi rica etmişti. Halbuki ben bu arzuyu reddetmekle düşman ellerinde bir çöpümü bile görmek istemediğimi söylemiştim. Şu dakikada içimden gelen bir istek ve sevgiyle armağanımı kabul etmenizi rica ediyorum.
Ata’nın bu sözler üzerine kaşları çatılmış ve sert bir sesle şu cevabı verdiği duyulmuştur:
- Kızım Türkiye’ ye kin yakışmaz!.. Biz herkesle dostuz. Çektiklerimiz başımızda bulunan saltanat devrinin büyük hatalarının neticesidir. Avrupalı'ların Türk kızlarının eserlerini hayranlıkla seyretmeleriyle fikirlerini değiştirebilir miyiz? Sen onu o zaman verseydin şimdi şanlı Türk kızlarını temsil eden bir eser Avrupa duvarlarını süslerdi.
(Niyazi Ahmet Banoğlu)
Alıntı ile Cevapla