Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 27 Temmuz 2015, 16:23   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Türkiye'de ilk Balo

Türkiye'de ilk Balo

Türkiye’de ilk balo 1829 yılında ve II. Sultan Mahmud zamanında İstanbul’da verilmişti. Osmanlı devlet adamlarının ilk olarak davet edilmeleriyle aşağı yukarı yarı resmi bir önem kazanan bu balo İngiltere’nin İstanbul sefiri tarafından düzenlenmiş ve Haliç’te demirli bulunan sefaret gemisinde verilmiştir.

Daha evvelden İstanbul’da balolar veriliyordu. Ne var ki bu balolar Galata’da ve Beyoğlu’nda yerleşen daimi elçilik binalarında ya da İstanbul limanına gelen ticaret gemilerinde düzenlenirdi. Bu balolara sadece Frenkler katılırdı. Halbuki İngiliz sefirinin bu balosuna Türkler de katılmış bulunuyordu. İngiliz sefiri Haliç’teki gemide düzenlediği bu baloya tüm Osmanlı ricalini davet etmişti. II. Sultan Mahmud’un müsaade etmesiyle baloya kayılan Türk davetliler yatsı vaktinden sonra mükellef kayıklara binerek gemiye gittiler. Birçok sürprizli eğlencelerle sabaha kadar devam eden bu muhteşem balo büyük bir neşe içinde geçti.


Baloya aynı zamanda İstanbul’da bulunan diğer yabancı sefirler de katılmışlardı. Bu şekilde serbest bir kadınlı erkekli eğlenceye ilk defa katılan Osmanlı ricali gerçekte büyük bir hayret içinde kalmışlar ancak bunu belli etmemeye çalışmışlardı. Türk ricalinin bu hareketi yabancıları hayret değil aksine samimi bir memnuniyet içinde bırakmıştı. İngiliz sefiri tarafından verilen baloya Osmanlı ricalinin katılması halk ve hocalar tarafından bir hayli tehlikeli ve korkunç dedikodulara sebep olmuştu. Bu nedenle ulemadan Yahya bey baloya katılmış olan Serasker Hüsrev Paşa’ya bu alafranga eğlencenin içeriğini ve gemide gördüklerini sormuştu.

İngiliz sefirinin verdiği bu balodan sonra Fransız sefiri de mükellef bir balo düzenledi. Ancak ilk balo ile ilgili dedikodular devam ettiği için Osmanlı ricalinden sadece birkaç devlet adamı davete katılabilmişti. Zamanla bu balolar alışıldık olmuş ve aradan 27 yıl sonra Fransız sefirinin balo davetine 1856 yılında bir Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid katılmıştı.
Alıntı ile Cevapla