Tekil Mesaj gösterimi

Okunmamış 19 Ağustos 2015, 19:56   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Allah'a güzel isimleriyle duâ edelim

Allah'a güzel isimleriyle duâ edelim

Kâinatta her varlık Allah’ın birçok isimlerinin tecellîsini üzerinde gösterir. Meselâ her varlığın besin ihtiyacının karşılanmasında açık bir rızık verme fiili vardır. Bu fiil “rızık verici” mânâsında Rezzâk ismini gösterir. Yeryüzünün âdeta büyük bir eczahane gibi yaratılıp hastalıklara devâ sunulması “şifâ verici” mânâsında Şâfî ismini, canlıların herbirine kendi ihtiyaçlarına göre görme ve işitme kabiliyeti verilmiş olması, “herşeyi hakkıyla gören” Basîr ismini ve “her şeyi hakkıyla işiten” Semî ismini gösterir. Kâinatta görülen bütün hikmetli işler Hakîm ismini, kusurları örtmesi Settar ismini, günahları bağışlaması Afüvv ve Gafûr isimlerini gösterir. Kâinatta gördüğümüz ve şâhit olduğumuz bütün fiiller Rabbimizin bir veya birkaç isminin tecellîsidir.

İşte Cevşen’de başta İsm-i Âzam olmak üzere Allah’a bu güzel isimleriyle duâ edilir. İsm-i Âzam, Allah’ın isimleri arasında en câmi olan ve diğer isimlerin mânâsını da kendisinde toplayan isim demektir. Rabbimiz de kullarından kendisine güzel isimleriyle duâ etmesini istemektedir. Meselâ Tâ Hâ Sûresinin 8., Haşir Sûresinin 24. ve İsrâ Sûresinin 110. âyetinde “en güzel isimlerin kendisine âit olduğunu” ifâde eden Rabbimiz, A’raf Sûresinin 180. âyetinde de şöyle buyurmaktadır:

“En güzel isimler Allah’ındır; o isimlerle Ona duâ edin. Onun isimleri hakkında haktan ayrılanları ise bırakın. Onlar işlediklerinin cezâsını göreceklerdir.”

Peygamberimiz de Rabbimize İsm-i Âzamla yapılan duâların kabul edileceğini ifâde etmiştir. (İbni Mâce, Duâ: 9.) Böyle olunca İsm-i Âzam da dahil Rabbimizin bin bir ismini içine alan Cevşen ile yapılacak duâların ne derece kabûle mazhar olacağı açıktır.

Bir mü’minin en büyük gayesi, Allah’ın rızâsını kazanmak, ihsânına nâil olmak ve azâbından kurtulmaktır. Cevşen’in en az yüz yerinde Cenâb-ı Hakk’ın çeşitli isimleri şefaatçi edilerek Cehennemden kurtarması için Allah’a duâ edilir. Yüce Rabbimiz bu duâsını kabul ettiği kulunu elbette Cehennemden kurtuluşa vesile olan salih amel işlemeye ve günahlardan kaçınmaya muvaffak edecektir.

Okuyana çok büyük sevaplar kazandıran Cevşen aynı zamanda insanı maddî ve mânevî musibetlerden koruyan bir zırh olur. Mecmuatü’l-Ahzab’da Cevşen’in hastalıklara şifâ olacağı, ihlâsla okumaya devam eden kimsenin evinin Allah’ın izniyle yangından, hırsızdan korunmasına vesîle olacağı, bu duâyı okumaya devam eden kimseye meleklerin büyük bir tevâzû ile hürmet edecekleri rivâyet edilir ve Cevşen’in daha birçok fazîleti zikredilir.

Ancak şunu hemen belirtelim ki, Cevşen’in bütün bu faydaları umumî değildir. Cevşen’in harikulâde faydalarına kemâl mertebede Peygamberimiz (asm), sahabîler ve sâir mâneviyat büyükleri mazhar olmuştur. Sâir Müslümanlar da kabiliyetleri nisbetinde Cevşen’in faydalarından istifâde edeceklerdir.
Alıntı ile Cevapla