ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Allah (C.C)


Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler


Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler

ForumSevgisi Din Ve Maneviyat Kategorisinde ve Allah (C.C) Forumunda Bulunan Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler ALLAH’I RAB KABUL EDİP İLAH KABUL ETMEYENLER Günümüz deki insanların genelinde mevcut olan ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 19 Ağustos 2015, 23:22   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler

Allah’ı rab kabul edip ilah kabul etmeyenler

ALLAH’I RAB KABUL EDİP İLAH KABUL ETMEYENLER

Günümüz deki insanların genelinde mevcut olan sapkın bir inanış bulunmaktadır . Allah'a iman ettiklerini ileri sürenler , Allahın RABB’lık sıfatına has olan özelliklerin kabul ederken , İLAH olma özelliklerini Allah’a vermemektedirler! Genel olarak ibadeti Allah'a has kılarlarken , hakimiyet mefhumunda Allaha başkalarını ortak koşmaktadırlar !
Aslında bu fikri karakterist olarak tüm cahiliyenin özelliğidir. Allah'ın kullarına gönderdiği bütün peygamberler bu İlah isminin özellikleri üzerinde mücadele vermiş , bu uğurda savaşlar edip şehid edilmişlerdir.
Rasullerin savaş ettiği , tebliğ ettiği , gönderildiği bütün kavimler Allahı bilen , yaratıcı kabul eden , her şeyi yaratan ve düzenleyen Allah olduğuna iman eden kavimlerdi.
BU KİŞİLER ; ALLAHIN VARLIĞINA VE BİRLİĞİNE İNANMANIN ; İNSANIN MÜSLÜMAN OLMASI İÇİN YETERLİDİR SANIYORLAR ! HALBUKİ BUNA KAFİRLER DE İNANIR !!
Hatta Mekke müşriklerinin hepsi de inanıyordu .Peygamberin azılı düşmanları Allahın varlığını ve bir olduğuna inanmaktaydılar . Bugünün insanının inandığı kadar inanıyor ve reddetmiyorlardı.
Çünkü Allah cc: Lukman suresi : ” 25- Andolsun ki onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, elbette "Allah" diyecekler. "Allah`a hamd olsun." de. Fakat onların çoğu bilmezler.”
Mü’minun suresi : ”84- (Resulüm!) de ki: "Eğer biliyorsanız (söyleyin bakalım), bu dünya ve onda bulunanlar kime aittir?" 85- "Allah`a aittir" diyecekler. "Öyle ise siz hiç düşünüp taşınmaz mısınız?" de. 86- "Yedi kat göklerin Rabbi, azametli Arş`ın Rabbi kimdir?" diye sor. 87- "(Onlar da) Allah`ındır." diyecekler. "Şu halde siz Allah`tan korkmaz mısınız?" de. 88- "Eğer biliyorsanız (söyleyin), her şeyin melekûtu (mülkiyeti ve yönetimi) kendisinin elinde olan, kendisi her şeyi koruyup kollayan; fakat kendisi korunmayan (buna muhtaç olmayan) kimdir?" diye sor. 89- "(Bunlar da) Allah`ındır." diyecekler. "Öyle ise nasıl olur da büyülenirsiniz?" de.

Ayetlerden de gördüğümüz gibi Kafir diye , müşrik diye nitelendirdiğimiz insanların hemen hepsi Bir Allah inancı olmakla beraber , Allaha ibadet edilmesi gerektiği , yaratan ve işleri düzenleyenin O’nun olduğu , her türlü rızkı , yağmuru , geceyi ve gündüzü düzenleyip getirenin Allaha ait olduğunu inandıklarını görmekteyiz . Nasıl oluyor da Allah .c.c bu kişilere cehennemlik kafir hükmünü vermektedir ?
İşte bugün cahil halkın bu ince ayrıntıyı gözden kaçırdığını görmekteyiz. Oysa önümüzde bu kadar olaylar ve kıyamete dek hayat rehberimiz Kuran-ı Kerim olmasına rağmen ! Bu ince ayrıntı , ayetlerden de sabit olduğu üzere , bu insanların ALLAH’ın RABB'lık özelliklerini kabul ederken , İLAH'lık özelliklerini red etmekte diretmeleri , bu özellikleri kendilerinde ve kendileri gibi yaratılmışlara vermekte ısrar etmelerindendir. Yani Allah’ın “ilah “ sıfatının en büyük özelliği olan “hüküm” koyma hakkını Allah’a vermeyip , kendileri gibi aciz , ölümlü , hatadan münezzeh olmayan , nefislerin bineğine binmiş azmanlaşmış tağutlara , kişilere ve kurumlara vermekteydiler. Bu da şirk tir. Ve kişiyi İslam dinine sokmaz. Bundan dolayıdır ki Allah , rasul ve müminler bu kişilere MÜŞRİK sıfatını vererek kafir olduklarını bildirmişlerdir.
Müşrik olanların da bütün amelleri , ibadetlerini ve iyi işlerinin de boşa gittiğini bildirmiştir .
Nisa suresi “48- Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah`a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.
Maide suresi “72- Kim Allah`a ortak koşarsa, şüphesiz Allah ona cenneti haram kılmıştır ve onun varacağı yer cehennemdir.”
Allah yegane kanun koyucu ilah’tır. Yusuf suresi 40. ayette “ Hüküm koyma hakkı Allah’ındır “ buyurarak helal ve haram – yasak ve serbest belirleme hakkının Allaha ait olduğunu buyurmuştur .

Müslümanlık iddiasında bulunanların Allahın koyduğu helal haramlara itaat etmesi gerektiğini , Allah’tan başkalarının helal haram –yasak serbest kanun koyucu haklarının olmadığını , bu iddiada bulunanların Firavun gibi ilahlık taslayan kişiler ve düzenler olduğunu ve şirk hali üzerine bulunduklarını bildirmiştir . Bu fiilleri işleyenlerin yani kanun koyanların ilah’lığını ilan etmiş , Rabb’lik taslamış olduklarını , ve o kişilerin helal haram (yasak serbest) kanun yapmasını , o kanunlara uymayı da normal görenlerin , o ilahlara (kanun koyanlara) ibadet etmiş olduklarını yine Rabbim şu ayetinde bildirmiştir !
Tevbe suresi 31-“ Onlar, Allah`dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih`i de. Oysa onlar bir olan Allah`a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah`dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.”
Bu ayet bütün yazımızın özünü teşkil etmektedir . Bu ayetin tefsirini gerçek manada anlayan insan mücadele sebebimizi anlamış olacaktır .
Görüldüğü gibi ayette Allah c.c. insanları uyarmış ve bu müşriklerin din adına Allah’ı bırakıp kendileri gibi insan olan “bilginleri , rahipleri “ kendilerine RABB edindiklerini , ve ibadeti Allah’a has kılmaları gerekirken , Rabb edindikleri hüküm koyucu makamına getirdikleri “bilginlere ve rahiplere” ibadet ettiklerini yüzlerine vurmuştur. Din adamı bile olsa Allahın kitabındakinin zıttına kanun koyamayacağını bildirmiş iken , günümüz çağdaş cahiliyesinde putlara tazim , küfür ilkelere bağlı kalmaya and içme , ve Allahın indirdiğiyle hükmetmeme gibi pek çok küfür icraalrı işlenir .
Şimdi tekrar yukarıdaki ayete gelelim ve bu ayetin açıklamasını Rasulullahın ifadesinden Adiy bin Hatem isimli sahabeden dinleyelim . Aşağıya yazacağım hadisi şerif bu ayetin tefsirinde ve hem hadis kitaplarında mevcuttur :
“Adiy b. Hatem , anlatıyor ki :
Müslüman olmadan önce Hırıstiyan’dım ve kureyşin Tay kabilesinin reisiydim . Mekke feth edildiği gün , gururuma yediremediğim için Mekke’yi terk ettim . Şam yakınlarındaki akrabalarımın yanına kaçtım . Bacım ise putperest olduğu hal üzere Müslümanlara köle oldu . Zamanla Allah rasulu lütfederek kardeşimi serbest bıraktı . Bacım da islamiyeti yakından tanıdığı için Müslüman oldu . Sonra beni arayıp akrabalarımın yanında Şam’da buldu . Kendisinin Müslüman olduğunu , islamiyeti bize yanlış anlatıldığını , çok güzel bir din olduğunu vs söyleyip , benim malımın ve aşiretimin olmasından dolayı Müslüman olursam ve Rasulullah’tan özür dilersem , eski haklarıma kavuşabileceğimi söyleyerek beni ikna etti .Bende boynumda gümüşten bir Hac olduğu halde Rasulullah’ın mescidine girdim .
Rasulullah sahabeleri etrafına toplamış ve “Onlar, Allah`dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler… tevbe 31 ” ayetini okuyordu . Selam vererek Müslüman olmak için geldiğimi söyledim .
_ ya rasulullah; az önce okuduğun ayeti anlayamadım , ben hırıstiyanlığı iyi bilirim , biz hiçbir zaman okumuş alimlerimizi , rahiplerimizi RABB edinmedik , onlara ibadet te etmedik . Bu ayette Allah c.c. ne demek istemiş ; izah eder misin ?
Bunun üzerine Rasulullah s.a.v : “_Çıkar o boynundaki putu ey Adiy ! dedi . Bende çıkardım . Bana "o bilginleriniz , okumuş alimleriniz , rahipleriniz size Allahın kitabındakinin zıttına muhalif olarak helal haram kanunlar koymazlar mıydı " buyurdu . Bende “ evet ya Rasulullah” dedim . Bunun üzerine bana : _ “İşte onların bu kanun koymaları Rabliktir , firavun gibi ilahlığını ilan etmek demektir . Sizin onlara ibadetiniz ise kanunlarına itaatinizdir “ buyurdu.
(buhari - Ahmed b. Hanbel – tirmizi)

Görüldüğü gibi en güzel ayeti tefsir eden rasulullah’tır.
Allaha zıt kanun koyanların ilahlık taslamış olduklarını , bunları normal görenlerin , kanun koyma yetkisini insanlarda görenlerin ise o kanun koyuculara ibadet etmiş olduklarını açıklamıştır . zaten ayette de Allah c.c. :” Oysa onlar bir olan Allah`a ibadet etmekle emrolunmuşlardı” tevbe 31 buyurarak sabitlemiştir.
Şimdi bu açıklamalar ışığında bütün beşeri sistemleri , parlementoları ve Allahı ve nizamını yönetime vermeyenlerin durumunu düşününüz . İman iddialarına ve samimiyetlerine ve cahilliklerine bakınız .
Camide ilah olarak Allahı kabul edenler , Yönetim ve hakimiyet konusunda kanun yapma ve kanunlarına uyma konusunda Allahı kabul etmeyip yaratılmışları kabul edenler bu açıklamalarda geçenlerin durumlarına müstehak olurlar
MAİDE 49- Aralarında Allah`ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Allah`ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmalarından sakın. Eğer Allah`ın hükmünden yüz çevirirlerse, bil ki Allah, bir kısım günahları sebebiyle onları musibete uğratmak istiyor. Muhakkak ki insanların çoğu yoldan çıkanlardır.
50- Yoksa cahiliyye hükmünü mü arıyorlar? kesinlikle bilen bir toplum için Allah`tan daha güzel hüküm veren kim olabilir?

AHZAB 36- Bununla beraber Allah ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, gerek mümin bir erkek ve gerekse mümin bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de Allah ve Resulüne âşi olursa açık bir sapıklık etmiş olur.
Allah bizleri tevhidi gerçek manada kavrayıp iman eden muvahhid kullarından eylesin
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
allah’i, edip, etmeyenler, ilah, kabul, rab

Seçenekler
Stil


Saat: 16:07

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,