ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey

Annelerimiz ve Çocuklarımız


Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı? ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:12   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi - Çocuklarda Alt Islatma Sorunu - Çocuklarda Alt Islatma Hakkında Herşey

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?Çocuklarda en çok merak edilen konudur; tuvalet eğitimi. İdeal yaş nedir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Eğitimi reddeden çocuğa nasıl davranılmalı? Ödüllendirmek gerekir mi?
Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz ‘Çocuklarda Tuvalet Eğitimi’ ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyor ve uyarıyor: “Tuvalet eğitiminde çocuğu her zaman özendirmek, cesaretlendirmek gerekir. Zorlama, ayıplama, cezalandırma gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Eğitim, ahlaki bir konuya dönüştürülmemelidir.
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi 2 Yaşında Başlamalıdır
Çocuklarla ilgili en önemli konuların başında gelen tuvalet eğitiminde ideal yaş ve doğru eğitim önemlidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi için 2 yaş ve sonrasının daha uygun olduğunu belirten Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz: “Çocuğun kas gelişimi büyük oranda 2- 2.5 yaş arası tamamlanır. Nadiren 18. aydan sonra bu kontrolü kazanan çocuklar da vardır. Bunun yanında tuvalet eğitiminde çocuğun kendini hazır hissetmesi de çok önemlidir. Bu yüzden tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar uzayabilir.”
Uzman Dr. Yılmaz, tuvalet eğitiminde çocuğu her zaman özendirmek, cesaretlendirmek gerekir diyor ve ekliyor: “Tuvalet eğitiminde zorlama, ayıplama ve cezalandırma gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Eğitim ahlaki bir konuya dönüştürülmemelidir. Sabırlı olunmalı, çocuğun önünde bu konu tartışılmamalıdır. Tuvalet eğitiminde annenin kızına, babanın oğluna model olması daha sağlıklıdır.”
Tuvalet Eğitimini Reddeden Çocuğa Dikkat!
Eğitimi reddeden çocuğun kesinlikle zorlanmaması gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz: “Eğitime 2 yaşından erken başlanmışsa, çocuğun hazır olmadığı düşünülerek eğitime bir süre ara verilmeli, sonrasında tekrar denenmelidir. Eğitime bir kez başlandı ve çocuk tepki göstermediyse, sabırlı ve kararlı olunmalı, idrar kontrolü kazanıldıktan sonra tekrar beze dönülmemelidir. Eğitim 4 yaş ve sonrasına bırakılmamalıdır.” diyor.
İkiz Çocuklar Tuvalet Eğitiminde Birbiriyle Kıyaslanmamalı
İkiz çocuklar tuvalet eğitimi süresince kesinlikle birbiriyle kıyaslanmamalı. Dr. Yılmaz’a göre ikiz çocukların tuvalet eğitimi şu şekilde olmalı: “İkizleri kıyaslamak güven eksikliğine yol açabilir, ikisinin de kendisini hazır hissettiği dönem farklı olabilir. Öncelikle kendini hazır hissedenden başlanmalıdır, diğeri zaten onu taklit ederek alışkanlığı daha kolay kazanacaktır. Tuvalet eğitiminde çocuğun her başarısı övgü dolu bir söz, gülümseme, sarılma veya küçük bir hediyeyle ödüllendirilmelidir.”
Tuvalet Eğitiminde Gece
Dr. Yılmaz, geceleri idrar kontrolünün gündüze göre daha geç kazanıldığını ifade ediyor ve ekliyor: “Bununla beraber gündüz idrar kontrolü başladıysa, yatmadan 1 saat öncesinden sıvı gıdalar kesilmeli, uykudan evvel mesane boşaltılmalı, gece yatarken de bezi çıkarılmalıdır. Gündüz idrar kontrolünü başarmış bir çocuğu gece bezlemek tutarsız bir davranış olur ve başarıyı geciktirebilir. Uykusu ağır olan çocuklarda gece idrar kontrolünde zorluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda anne babanın gece idrar kontrolünü ne zaman kazandığı, ailede gece idrar kaçırma sorunu olup olmadığı sorgulanmalıdır.”
Tuvalet Sonrası Temizlik Önemlidir
Dr. Yılmaz, tuvalet eğitiminde temizliğin nasıl olması gerektiği konusunda ise şunları söylüyor: “Tuvalet eğitiminde en önemli noktalardan biri de tuvalet sonrası temizliktir. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için temizliğin önden arkaya doğru yapılması öğretilmelidir. Tuvaletten çıkmadan önce çocuğa sifonu çekme ve el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerekir.”
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:25   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Bebeğinizle Sorunsuz Yaşamanın 9 Sihirli Yolu

Bebeğinizle Sorunsuz Yaşamanın 9 Sihirli YoluBebekle ortak yaşamı olabildiğince sıkıntısız ve rahat geçirebilmek, bazı püf noktalarıyla sizin elinizde… 9 pratik öneriyle bebekli yaşam sizin için artık daha kolay!Anne olduğunuz andan itibaren sizi zorlu ama keyifli bir maraton bekliyor. Bebeğin uykusu, beslenmesi ve eğitimi tüm dünyanızı dolduran rutin bir görev haline geliyor. Zaman zaman zorlanmanız son derece normal. Gece uykularının bölünerek bebeğin beslenmesi, temizliğinin yapılması, her türlü problemini çözmeye çalışmak sizi kimi zaman çok zor durumda bırakabilir. Ama bütün bunların kısa bir süre için geçerli olduğu ve günler geçtikçe her şeyin düzeleceğini sakın aklınızdan çıkarmayın. İşte sizlere bu en zor ama en tatlı günlerinizde hem bebeğiniz hem de kendiniz için hayatı kolaylaştırmak için birkaç tavsiye…
Bebeğinizi beslerken: Bebekler için özellikle ilk aylardaki beslenme çok önemli. Bu nedenle bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekiyor. Bebeğinizin ne zaman acıkacağı belli olmadığı için her zaman biberon, mama gibi gereçleri hazırda bulundurun. Gece beslenmelerinde ise, rahatça oturabileceğiniz bir koltuğu tercih ederseniz hem siz hem de bebeğiniz yarar görecektir. Aklınızda olsun!
Bebeğinizi uyuturken: Genelde bebeklerin uyku saatlerinin belli bir düzeni oluyor. Ancak bu kural bütün bebekler için geçerli değil! Böyle zamanlarda öncelikle bebeğinizin aç olup olmadığını ve altının temiz olduğunu kontrol etmenizde yarar var. . Daha sonra sessiz ve çok fazla ışık olmayan bir odada bebeğinizi uyutmaya çalışın. Bebeğinizi uyuturken ona ninni söylemek ya da onu okşamak hem bebeğinizi hem de sizi rahatlatıyor.
Bebeğinizin banyo zamanı: Banyo yapmak, kimi bebekler ve çocuklar için eğlenceli bir oyun saati gibi kabul edilirken, kimileri için ise adeta bir kabus! Siz bir anne olarak, çocuğunuz için banyoda geçirilen dakikaları zevkli bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Bunun için çocuğunuza banyo yaptırırken onun sevdiği, suda yüzebilecek oyuncaklarını yanınıza alın. Güzel kokulu sabunlar, göz yakmayan şampuanlar ve köpükler çocuğunuz için ayrı bir eğlence. Banyo yaparken şarkı söylemek ve suyla küçük şakalar yapmak da çocuğunuzu eğlendiriyor.
Dışarıya çıkarken: İster günlük alışverişler için olsun, ister uzun süreli bir seyahat için olsun bebeklerle ve çocuklarla dışarı çıkmak her zaman zor. Kalabalık içinde kaybolma tehlikesinin yanı sıra, çocuklar bir süre sonra sokakta dolaşmaktan sıkılabilir. Böyle durumlar için çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı yanınıza alın. Ayrıca çocuğunuz acıktığında ya da susadığında tedbirli olmak için su ve bisküvi gibi ihtiyaçları da çantanızdan eksik etmeyin.
Oyun için hazırlanın: Her yaştaki çocuk için oyun ayrı bir önem taşıyor. Bebekler daha çok değişik sesler çıkaran, yumuşak oyuncaklardan hoşlanırken, yaşları büyüdükçe oyun ihtiyacı ikinci bir kişinin katılmasıyla renkleniyor. Çocuğunuzla birçok şeyi paylaştığınız gibi oyun saatlerinde de fırsat buldukça onun yanında olmalısınız. Çocukla geçirilecek uzun saatlere gerek yok. Dolu dolu birkaç dakika bile onu mutlu etmek için yeterli. Seçeceğiniz oyunların, eğlendirici olduğu kadar eğitici olmasına da dikkat edin.
Neler yapabilirsiniz?
  • Özellikle yürüme çağlarında çocuklar çok hareketli olurlar ve oyuna daha çok ihtiyaç duyarlar.
  • Emekleyerek sizden kaçan bebeğinizin arkasından giderek onu yakalamaya çalışarak eğlendirebilirsiniz.
  • Bebeğinizle birlikte jimnastik yapabilirsiniz, müziğin ritmine uyan hareketlerle dans edebilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuz biraz daha büyükse birlikte kitap okumak, hamurla yapılan el işleri gibi faaliyetler de onun için eğlenceli.
Bebeğiniz ağlıyorsa
Bebekler genelde acıktıklarında, altları kirlendiğinde ya da uykuları geldiğinde bunu ağlayarak annelerine anlatmaya çalışıyorlar. Yaşları büyüdükçe, kızgınlık, keyifsizlik ya da herhangi bir isteğini ağlamayla belirtiyorlar. Böyle durumlarda öncelikle sakin olmalı ve sinirli hareketlerden kaçınmalısınız. Eğer ağlamanın nedenini anlayabildiyseniz, işiniz kolay. Ama nedensiz bir ağlama ise telaşlı hareketler yapmak yerine sakin olun, onu kucağınıza alın ve okşayın.
Küçük yaramazlıklar yaptığında
Yaramazlık durumlarında aynı olayın bir kez daha tekrarlanmaması için ona uyarılarda bulunun. Yaptığının kendisine verebileceği zararları anlatın. Tüm bu uyarılarınız sonuç vermiyorsa, o zaman küçük cezalar verebilirsiniz. Örneğin; odasını toplaması, sevdiği bir programı izlemesine izin vermemek bu cezalar arasında sayılabilir. Tabii bu cezalar onu isyan ettirmemeli.
Misafirleriniz geldiğinde
Akşam ya da gündüz için konuklarınız var ve hazırlık yapmak zorundasınız. Oysa bebeğiniz ya da çocuğunuza da zaman ayırmanız gerekiyor. Böyle bur durumda onu da mutfağa yanınıza alın. İşinizi yaparken, mama sandalyesinde oturarak sizi izleyebilir ya da eline verdiğiniz oyuncaklarıyla ilgilenebilir. Akşam misafirler geldiğinde çocuğunuzun sorun çıkaracağını düşünüyorsanız, önceden onunla konuşun ve ev sahibi olduğunu söyleyin.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:28   #3
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Çocuklarda Gece Alt Islatma Türleri

Çocuklarda Gece Alt Islatma Türleri
Çocuklarda Gece Alt Islatma İki Şekilde Görülür;
Birincil…
Çocuk doğduğundan beri en az ayda iki kez yatağını geceleri ıslatmaktadır.
İkincil…
Çocuk son 6 aydır tamamen kuru olmasına rağmen tekrar ıslatmaya başlamıştır.
1. GRUP
Çoğu zaman birincil alt ıslatma ile karşı karşıya kalınmaktadır. Burada stres veya davranışsal sorunlar söz konusu değildir. Araştırmalara göre gece birincil gece alt ıslatmanın en önemli nedeni kalıtsaldır. Eğer tek ebeveyn çocukken aynı durumu yaşadıysa, çocuğunda olma olasılığı %44; her iki ebeveyn de bu durumu yaşadıysa çocukta olma olasılığı %77 olarak saptanmıştır.
Yani çocuğunuz altını bu şekilde ıslatıyorsa ona kızmayın; çünkü bu durum büyük ihtimalle sizin ona verdiğiniz genlerle ilgilidir. Üstelik ona kızmamak için bir neden daha vardır. Bu genler nedeniyle o da kendi çocuğundan dolayı aynı durumda kalıp, sizin ne yaşadığınızı bire bir öğrenecektir. Çocuklarda alt ıslatmayı ilgilendiren ENUR 1 ve ENUR 2 adında iki gen tespit edilmiştir. Bu genlerden ilki 13. kromozomda, diğeri de 12. kromozomda bulunmaktadır. Bu genleri taşıyan çocuklarda gece alt ıslatma olasılığını yaşama bu genleri taşımayanlara kıyasla daha çoktur. Anne veya baba çocukken gece altını ıslatmadıysa çocuklarında bunu yaşama olasılıkları %15’dir.
2. GRUP
İkincil gece alt ıslatmanın arkasında genelde bir neden vardır ve bu neden ortadan kaldırıldığında sonuç alınabilir. Bu sebepler arasında başka bir eve taşınma, boşanma veya okul sorunları gibi ruhsal sorunlar olabilir. Bunların yanı sıra; idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı gibi fiziksel hastalıklar da söz konusu olabilir. Bir de çocuğun yaşantısı içinde düzen değişiklikleri olabilir…
Örneğin çok su içmeye başlama, uyku saatlerinin kayması gibi). Neticede doktorunuza başvurduğunuzda olası değişiklikleri onunla paylaşmalı ve sorunun üstesinden gelmeye hep birlikte çalışmalısınız.
Dr. Gökhan Mamur
Memorial Etiler Tıp Merkezi
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:30   #4
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart “Çocuktur, Yapar” Demeyin…

“Çocuktur, Yapar” Demeyin…Çocuklarda Alt Islatma, Birçok Hastalığın Habercisi Olabilir!
Diyabet ya da tiroid bozukluğu gibi bedensel hastalıklar, dikkat eksikliği, depresyon gibi ruhsal hastalıklar çocukların geceleri altlarını ıslatmalarında başlıca sebepler arasında…
Alt Islatma Nedir?
Enürezis hastalığı, çocukların gece veya gündüz elbiselerini ya da yatağını istemsiz olarak ıslatması olarak tanımlanıyor. Beş yaşından büyük bir çocuk, doğumsal ya da kazanılmış merkezi sinir sistemine ait bir sorun olmaksızın üç aydan uzun süre, haftada en az iki kez uykuda idrar kaçırıyorsa enürezisin varlığından söz edilebiliyor.
Hastalığın Nedenleri Nelerdir?
Hastalığın ortaya çıkışında farklı etmenlerin rolü bulunuyor. Uyanma güçlüğü, düşük mesane kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik eğilim bu etmenler arasında yer alıyor. Çeşitli enfeksiyonlar, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, diyabet ve tiroid bozuklukları, dikkat eksikliği ile hiperaktivite sendromu, okul ve aile sorunları da çocukların geceleri altlarını ıslatmalarına neden olabiliyor.
Primer enürezis olarak adlandırılan durumun sabit bir nedeni bulunmuyor ancak çok derin uykunun, bu durumuna neden olduğu düşünülüyor.
Diğer yandan sekonder enürezis, her türlü ruhsal ve bedensel olumsuz süreç sonrasında ortaya çıkabiliyor. Yapılan çalışmalar da sekonder enürezisin ortaya çıkmasında bedensel sorunlar kadar, özellikle uyum sorunları, davranış sorunları, özgüven yetersizlikleri, sosyal geri çekilme, ceza görme, reddedilme ve ana – baba tutumlarındaki olumsuzlukların etkili olduğunu gösteriyor.
En Çok Kimlerde Görülüyor?
Enürezis daha çok erkek çocuklarda görülüyor. Hastalığın erkek çocuklarında daha sık görülmesinin altında yatan nedenin genetik faktörler olduğu düşünülüyor. Diğer yandan erkek çocuklarına karşı toplumda daha toleranslı bir yaklaşımın hâkim olması ve buna bağlı olarak da tuvalet eğitiminde yeterli sonuç alınamamasının da hastalığa neden olduğunu aklımızda tutmalıyız.
Tuvalet Eğitiminin Çocuğa Ne Zaman Verilmesi Gerekiyor?
Tuvalet alışkanlığının 2,5 – 3 yaşında kazanılması gerekiyor. Çocuk, yürümeden bu konuda çaba sarf etmek başarılı sonuç alınmasını engelliyor. Ebeveynlerin çocuğu korkutmaya yönelik yaklaşımlari ise tedavi sürecini olumsuz etkiliyor.

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Uzm. Dr. Zafer Atasoy
Anadolu Sağlık Merkezi
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:33   #5
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Aileler Dikkat: En Etkili Tedavi İşbirliğidir!Aileler Dikkat: En Etkili Tedavi İşbirliğidir!

Çocuk Ne Zaman Doktora Götürülmeli?
Beş yaşını tamamlamış bir çocuğun haftada ikiden fazla idrar kaçırması durumunda mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Bu çocuklar büyüme, kan basıncı ölçümü, dış genital yapı, böbrek ve mesane muayenesi, bacak nörolojik muayenesi, bel bölgesi muayenesi ile değerlendiriliyor. Doğru tanı için çocukların tam idrar tahlili, idrar kültürü, böbrek ve mesane ultrasonografisi, böbrek fonksiyon testlerinin yapılması gerekiyor.
Tedavi altta yatan nedene göre düzenleniyor. Sorun idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, bunun tedavisi gerçekleştiriliyor. Mesane kapasitesi azlığı varsa, tedavinin yönü buna göre belirleniyor. Sadece geceleri alt ıslatmak şeklinde görülen enürezisde ise davranış tedavisi uygulanıyor.
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuğun sıvı alımının düzenlenmesi ve çocuğa gazlı ya da kafeinli içecekler verilmemesi ya da kısıtlanması öneriyor. Çocuğun yatmadan önce tuvalete çıkmasını sağlamak, gece uyandırmak ve altına yapmadığı zaman ödüllendirmek de enürezis hastalığının önüne geçilmesinde faydalı oluyor. Bazı olgularda bu tedaviye alarm tedavisi de eklenebiliyor. En etkin tedaviyi anne başta olmak üzere, ailenin çocuklarıyla birlikte bu tedavi planını yürüten ekiple kurduğu işbirliği oluşturuyor. Ancak tedaviyi tam özümsemeyen ve işbirliğine yatkın olmayan ailelerde bu tedavi başarısız olabiliyor. Davranış ve alarm tedavilerinde başarı oranı %90’ların üzerine çıkıyor ve yineleme riski azalıyor. Alarm tedavisinin başarısızlığı ya da kullanılamaması halinde Desmopressin tedavisi gibi değişik ilaçların kullanılması gündeme gelebiliyor.
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Anadolu Sağlık Merkezi
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 14:34   #6
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Çocuğunuzun Alt Islatmasının Nedeni Siz Olabilirsiniz!

Çocuğunuzun Alt Islatmasının Nedeni Siz Olabilirsiniz!

Çocuğunuzun mahcup bakışlarıyla size “günaydın” demesi, her sabah çamaşır makinesinde çarşaf yıkamanız, yatağı havalandırmak için balkona çıkarmanız, bir anne veya baba olarak sizin için olağan bir sabah olabilir çünkü çocuğunuz yine yatağına altını ıslatmış.

Gece idrar kaçırma (Enuresis nocturna) çocuk sağlığı ve hastalıklarında çok sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Anne babalar genellikle çocuklarının alt ıslatma sorunundan daha çok ruhsal bir sıkıntılarının olup olmadığından endişe ederler. Halbuki bazen alt ıslatmanın psikolojik bir durum ile ilgisi yoktur. Beş yaşa kadar birçok anne ve baba bu sorunun artık ortadan kalkmış olması gerektiğini ve geçmediği takdirde bir hastalığın söz konusu olduğunu düşünürler. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir.
Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi etkenler de çocukların alt ıslatmasında önemli rol oynayabiliyor ancak uzmanlar alt ıslatan çocukların takibi ve tedavisi konusunda hassas olunması gerektiği konusunda uyarıyor.
Uzmanlar gece uyurken altını ıslatan çocuğunuza kızıp sorunu onda aramamak gerektiğini çünkü bilimsel araştırmaların genellikle altını ıslatan çocukların anne babalarında da aynı sorunun olduğunu gösterdiğini belirtiyor.
Uzm. Dr. Gökhan Mamur
Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 25 Ocak 2015, 20:06   #7
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Altını Islatma: Bir Uyum ve Davranış Bozukluğu

Altını Islatma: Bir Uyum ve Davranış Bozukluğu


Çocuklar genellikle 18-24 aylar arası tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Gelişimi normal olan çocukların birçoğu 2-3 yaş döneminde tuvalet gereksinimini haber verir, ancak bu yaşlarda organları üzerinde tam kontrol sağlayamadıkları için zaman zaman altlarını ıslatabilirler. Bu nedenle, 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma davranışı normal karşılanabilir. Çocuğun gelişimi normalse, tuvalet eğitimini normal dönemde aldıysa ve 4 yaşında olmasına rağmen gece veya gündüz altına kaçırma davranışı zaman zaman da olsa devam ediyorsa, çocuğun duygusal bir sorunu var demektir. Bu nedenle, anne-babaların kritik yaşlarda ortaya çıkan bu davranışı çok iyi takip etmeleri gerekir. Aileler genellikle “normal kabul edilen alt ıslatma davranışı” ile “uyum bozukluğu olarak kabul edilen alt ıslatma davranışı” arasında ayırım yapmanın zor olduğunu ifade eder. Anne-babalar aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak bu ayırımı daha kolay yapabilirler. Aşağıdaki kriterler karşılanıyorsa, çocuğun, “alt ıslatma” davranışı, bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır; çocuğun, fiziksel, hareket, dil ve zeka gelişimi normalse,
– Tuvalet eğitimini aldıysa,
– 4 yaşındaysa,
– Aralıkla da olsa gece ve/veya gündüz altına kaçırma davranışı varsa, alt ıslatma davranışı psikolojik bir soruna işaret ediyor demektir.
Alt ıslatma davranışı her zaman psikolojik bir sorundan kaynaklanmayabilir; organik bir bozukluk olup olmadığı mutlaka saptanmalıdır. Bunun dışında ateşli hastalıklar ve idrar yolu enfeksiyonları da altını ıslatma davranışına yol açabilir; bu durumlarda ortaya çıkan altını ıslatma davranışı kısa süreli ve geçicidir.
Bazı anne-babalar çocuklarının bilinçli olarak altlarını ıslattıklarını düşünebilir. Bu nedenle çocuklarını yargılayan, suçlayan, hatta cezalandıran aileler vardır. Oysa çocukların büyük bir çoğunluğu, bilinçli olarak altlarını ıslatmazlar. Bilinçli olarak ıslatsalar bile, çevrelerine bir mesaj vermek için, yani rahatsız oldukları durumları ifade etmek için bunu yaparlar. Her iki durumda da ailelerin, cezadan ve suçlayıcı tavırlardan uzak durmaları gerekir. Bu tip baskıcı tutumlar sorunu artırmaktan başka bir işe yaramaz. Çoğunluğu bilinçsizce ortaya çıkan bu davranışı anlamak için alta kaçırma davranışının nasıl oluştuğunu bilmek gerekir; vücudumuzdaki kasların bir kısmını kendi irademizle denetleyebiliriz, ancak bir kısmı irademiz dışında hareket eder. Herhangi bir duygusal sorun yaşadığımızda, kaygı, korku veya gerginlikle idrar torbasını meydana getiren kaslar da vücudumuzdaki diğer organların kasları gibi harekete geçebilir. Tuvalet eğitimini yeni almış çocuklar bu organın kasları üzerinde yeterince kontrol sağlayamadıkları için altlarına kaçırırlar. Çocuklarda “alt ıslatma” davranışının geceleri daha çok görülme sebebi de, çocukların bu kasları gece daha zor kontrol edebilmeleridir.
Birçok uyum ve davranış bozukluğunda olduğu gibi “altını ıslatma” davranışı da sorunu gidermeye çalışan anne-babaların yanlış tutumları nedeniyle,
– Tırmanarak artabilir,
– Tırnak yeme, dikkat dağınıklığı, kıskançlık gibi yeni uyum ve davranış bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir,
– Özgüven eksikliği, içe kapanıklık, aşırı kaygılı olma gibi sorunların ortaya çıkmasına katkıda bulunarak kişilik gelişimini olumsuz etkileyebilir.
“Alt ıslatma sorunu” olan çocukların anne-babaları aşağıdaki konularda dikkatli davranarak, sorunun artmasını ve yeni sorunlara sebebiyet vermesini engelleyebilirler. Sorunun çözümü için; temelinde neler yattığını bulmak ve sebepleri ortadan kaldırmak için ise mutlaka profesyonel yardım almaları gerekir. Lütfen, 4 yaşından sonra devam eden alt ıslatma davranışını önemseyin ve çevrenizden önerilen yöntemler ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine bir psikoloğa başvurun. Her çocuğun altını ıslatma davranışının altında yatan sebepler farklıdır ve bu sebepler ancak titizlikle çalışılarak ortaya çıkarılabilir. Alt ıslatma davranışının çok yaygın bir sorun olması, geçici ve önemsiz olduğu anlamına gelmez, aksine ileriki yaşlarda okul başarısızlığından, içe kapanıklığa kadar pek çok önemli soruna neden olabilmektedir.
Ailelerin altını ıslatma davranışı olan çocuklarla ilgili dikkat etmesi gereken konular ve kaçınmaları gereken tutumlar aşağıda özetlenmiştir;
– Sorunu çözmek için baskıcı ve aşırı disiplinli tutumlardan,
– Çocuğun bu durumunu kardeşleri dahil başkalarıyla onun yanında paylaşmaktan,
– Alaycı ve küçümseyici tavırlardan,
– Altını ıslatma davranışı için çocuğu cezalandırmaktan,
– Bu davranışın ortadan kalktığı durumlarda çocuğu ödüllendirmekten*.
– Bu davranış nedeniyle ortaya çıkan sorunlardan (çamaşır vb.) şikayet etmekten,
– Bu davranışı olmayan çocuklarla çocuğu kıyaslamaktan,
– Altını ıslatmasını bahane ederek çocuğun taleplerini reddederek yiyecek ve içeceklerine sürekli kısıtlamalar getirmekten,
– Tuvalete tutmak için çocuğun gece uykusunu çok sık bölmekten kaçınmaları gerekmektedir*.
* Ödüllendirme, gece tuvalete tutma ve içecek kısıtlaması, “alt ıslatma davranışının” bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmediği durumlarda, bazı uzmanlar tarafından belirli bir süre uygulanmak koşuluyla, önerilebilmektedir. Bu yöntemler, “alt ıslatma davranışının” bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edildiği durumlarda, çok nadiren bazı çocuklarda davranışı unutturmakta işe yarayabilir, ancak sorunu çözmekten çok baskıladığı (unutturduğu) için sağlıklı ve kalıcı bir çözüm yaratamamaktadır. Bu durumlarda, sorunun sebebi ortadan kalkmadığı için, sorun ya bir süre sonra yinelenmekte veya kendini yeni bir soruna bırakmaktadır.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 25 Ocak 2015, 20:07   #8
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?


Minik bebeğiniz artık kendi ihtiyaçlarını kendisi gidermeye başladı. 18 aylık olduktan sonra tuvalet eğitimi ailelerin gündemine girer; ama genelde 2,5 yaş civarında onun tuvalet eğitimi alma zamanıdır. Etrafınızdan tuvalet eğitimi nasıl alınır konusunda bolca tavsiye alacaksınız. Bu tavsiyeler çoğu zaman doğrudur ve işe yaramıştır. Ancak dikkat etmeniz gereken bu denenmiş yöntemlerin başkalarına ait olduğudur. Her çocuk özeldir ve başkalarında çalışmış uygulamalar siz de tutmayabilir.
Çocuk Tuvalet eğitiminin bir günde gerçekleşmesini beklememelisiniz. Doğumdan itibaren ”minik bağımlınız” herşeyi bir sıra içinde ve yavaşça öğrendi. Bu işte de öyle olacaktır. Bazen tahmin edilenden çok uzun; bazense çok daha kısa süren bu sürecin sonunda anne babaya bir de hediye vardır: Aile bütçesinde hatırı sayılır bir yeri çoktan edinen bebek bezi masrafı artık mazide kalacaktır.
Bebeğim Tuvalet Eğitimi İçin Ne zaman Hazır Olacaktır?
Çocuğa göre değişmekle birlikte genelde 2,5 yaş civarında ve yaz aylarında tuvalet eğitimine başlanılması tercih ediliyor. Sonuçta çocuk, üstü açık bir şekilde yazın daha rahat dolaşabilir ortalıkta. Ancak bunlardan da daha önemli bir kaç sinyal vardır çocuğun size vereceği. Sıralaması farklı olabilen bu sinyalleri yakalamaya çalışın.
1. Sinyal: Bir kaç saatliğine de olsa bebeğiniz idrarını tutabiliyor olmalıdır. Sonuçta bu, idrar torbasındaki kasların kontrol altına alınabilmesi meselesidir. Çocuğunuz bu kasına söz geçirdikçe, istediği zaman ”çiş” yapma özgürlüğüne kavuşacaktır.
2. Sinyal: Bebek bezinin kirlenmesi durumunda, çocuğunuz sizi haberdar ediyorsa ne mutlu size! O, artık kendi kontrolü altında bir düzene geçmek istiyordur. Ayrıca iletişim becerilerini kullanarak size bir şeyler söylüyor veya gösteriyor olması harika bir duygu. (Masa altına saklanma, koltuk arkasına gizlenme de bir tür sinyaldir!)
3.Sinyal: Özellikle 2 yaş civarından itibaren bir şeyleri kendi başına yapma istekliliği arttıkça, çocuğunuz daha da bağımsız olmak için tuvalet eğitimi konusunda istekli olacaktır.
4. Sinyal: Tuvalete merak! Etrafındakilerin dönem dönem tuvalete gidiyor olmaları onda şüphesiz ki bir merak oluşturacaktır. ”Acaba ne oluyor orada” diye düşünüyorsa 4. sinyal gelmiş demektir.
Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlamalıyım?
Öncelikle sakin olmalısınız ve onu kesinlikle bir şeyler yapması için zorlamamalısınız. Bazı kaynaklar onu motive etmek için bazı küçük rüşvetler verebileceğinizi yazıyor. Ama bu rüşvetlerin ters tepebileceğini de unutmayın. Çocuğunuza bir şeyler yaptırabilmek için onu sürekli ödülle motive ediyor olmanız, onda her hareketi için bir karşılık alma istekliliği oluşturabilir. Bu iyi bir davranış metodu değildir.
Birlikte alışveriş yapın ve ona istediği, sevdiği alt çamaşırlarından alın. Bunları kirletmek istemeyecektir. Ayrıca etrafınızda tuvalet eğitimini tamamlamış bir arkadaşı olması onun için iyi bir örnek oluşturabilir. Henüz çok küçük de olsa kıskanma duygusu gelişiyor olabilir. Ancak arkadaşını örnek göstererek onun üzerinde baskı kurmaktan çekinin. Bu önerimiz tüm zamanlar için geçerli.
Çocuğunuzun, sizin kullandığınız tuvaleti kullanmasını beklemek doğru değil. Ona bir, belki de bir kaç lazımlık alın. Böylece içine düşme korkusu yaşamadan tuvalet ihtiyacını giderebilir. Banyoya girmeden önce tuvalet eğitimiyle ilgili bir kitaptan sayfalar okumanız ”minik alıştırmacıyı” motive edecektir. Sabah kalktığında onu tuvalete götürmeniz de doğru bir davranış olacaktır.
İlk birkaç gün yarım saatte bir, bir saatte bir onu tuvalete götürün. Tuvaletini yapmasa da lazımlığa oturmayı öğrenmesi dahi onun için bir gelişmedir. Orada canı sıkılmasın diye yanında onunla sohbet edin. İlk başlarda, lazımlık tuvalet yerine onun sevdiği bir odada da durabilir.
Altında bebek bezi yerine bir çamaşır olması da işlerin biraz değiştiği sinyalini verecektir ona.
Arada, beze yapmaktansa lazımlığa (belki daha güzel bir isim de bulabilirsiniz) yapmasının ne kadar kolay ve güzel olduğunu ona sakince anlatın. Ama kural olarak yakınınızda her zaman yedek kıyafetler taşıyın.
Tuvalet Kazalarında Ne Yapmalıyım?
Gündüzleri, çocuğunuzun altını kuru tutma olasılığının geceyle kıyaslandığında daha yüksek olduğunu unutmayın. Araştırmalar gündüz altını kuru tutabilen ve tuvalete gidebilen bir çocuğun gece için de aynı alışkanlığa kavuşma süresinin bir yılı bulabileceğini göstermekte. Özellikle geceleri bazı kazaların yaşanma olasılığı her zaman vardır. Böyle kazaların olabileceğini ifade edin.
Onu suçlamayın! Halıya veya başka bir yere kakasını veya çişini yapması sizi yorabilir. Ancak bunlar; çocuğunuzun zihni üzerinde oluşabilecek bir utanma duygusundan çok daha kolaylıkla temizlenebilir.
Taşınma, okul, yeni bir kardeş veya yeni bir bakıcı gibi size küçük gelebilecek değişiklikler çocuğunuz için devasa büyüklükte sorunlar oluşturabilir. Bu durumlarda çocuğunuz küçülebilir(!) ve tuvalet eğitiminde öğrendiklerini unutabilir. Bu durumun geçici olduğunu, onun özgüvenini pekiştirdikçe sorunun ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.
tuvalet aliskanligi nasil ogretilir, çoçuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir, çoçuklara tuvalet nasıl öğretilir, çiş eğitimi nasıl verilir, kızıma tuvalet eğitimini nasıl verebilirim, tuvalet eğitimi nasıl verilmeli, tuvalet eğitimi nasıl verilir, bebeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir, 2 buçuk yaşındaki çocuğa neler öğretilebilir, çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 25 Ocak 2015, 20:08   #9
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart Çocuğun Tuvalet Eğitiminde Ne Yapılmamalıdır?

Çocuğun Tuvalet Eğitiminde Ne Yapılmamalıdır?

Tüm Dünyada, bebek bakımı ve çocuk gelişimi konusunda takdir görmeye başlayan Amerikalı Çocuk Doktoru Harvey Karp tuvalet eğitiminde sık yapılan bir hataya dikkat çekti: ”Pozitif teşvik çocuk eğitiminde uygun bir yönemdir, ancak bu yöntemi aşırı kullanmaktan sakınmalısınız.”
Güney Kaliforniya Tıp Fakültesinde görevli Dr.Karp, annelerin çocuklarda 2 ve 3 yaş arasında tuvalet eğitimine başladığını ve bu dönemin 2 yaş sendromu diye de adlandırılan ve çocukların ”Hayır” sözcüğünü en sık kullandığı döneme denk geldiğini hatırlattı. İnatçılık, tükürme, ısırma gibi olumsuz davranışların tavan yaptığı bir dönemde yeni bir alışkanlığın kazandırılmasının gayet zor olduğunu herkes biliyor. Böylesine bir dönemde bir de tuvalet eğitimi gibi zorlu bir sürecin gerçekleşiyor olması anneleri bazen adeta çıldırma noktasına getirebiliyor.
”Tuvaletini başarıyla yapan çocuğu alkışlamak, havalara zıplamak, babaanneye müjdeyi vermek tuvalet eğitiminde gerilemeye neden olabiliyor ya da çocuklar bunu anne babaya karşı bir silah olarak kullanabiliyor.” İnatçılıktan olsa gerek çocuk ”madem bu konu sizin için çok önemli o zaman size bunu vermeyeceğim diyebiliyor.” Siz onu pozitif teşvik ettiğinizi düşünürken, minik yaramaz bunu adeta tersten yorumlamaktadır!
Çocuğun tuvalet eğitiminde bu durum eminiz ki hiç bir ebeveynin düşmek istemeyeceği bir haldir. O Halde diyor Dr. Karp farklı bir method denemeliyiz: ”Dedikodu!” Ona ”Aferin Tatlım” deyin, mutlu olun ama bu işi abartmayın. Biraz zaman geçtikten sonra (5 dakika belki) onun en fazla önem verdiği oyuncağına ”Biliyormusun O artık çişini kendisi yapabiliyor” deyin. Oğlunuz veya kızınız bu işe mutlaka kulak verecektir. ”Hey, son zamanlarda bu cümleyi çok duyuyorum” diye düşünecektir minik yumurcak.

Kelimeler ve cümleler kadar onları nasıl kullandığınız da önemlidir diyor Dr. Karp.Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ de Konferanslar veren ve özellikle ağlayan bebeklerin sakinleştirilmesi konusunda müthiş önerilerde bulunan Karp’ın kitaplarında biri ”Mahallenin En Tatlı Yumurcağı” adıyla Kitap marketlerde satışa sunulmakta.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
18 aylık bebeklerde eğitim, 19 aylık bebeklerde eğitim, 2 yaşındaki bebeklerde eğitim, aileler dikkat: en etkili tedavi işbirliğidir!, alt, alt ıslatma, alt ıslatma genetik mi, alt ıslatma nasıl geçer, alt ıslatma nedir, alt ıslatma psikolojik bir durum mu, alt ıslatma tedavisi, alt ıslatmanın nedenleri, altına kaçırma, altını ıslatan bebekler, altını ıslatan çocuklar, bebeğim altını neden ıslatıyor, bebeğim altını ıslatıyor, bebeğinizle sorunsuz yaşamanın 9 sihirli yolu, bebeklerde davranış bozuklukları, bebeklerde tuvalet eğitimi, bebeklerde uyum sorunu, central hospital, çocuğum neden altını ıslatıyor, çocuğunuzun alt islatmasının nedeni siz olabilirsiniz!, cocuklarda, çocuklarda gece alt islatma türleri, çocuklarda tuvalet eğitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlamalı?, egitimi, hakkinda, hersey, islatma, sorunu, tuvalet, tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimi nasıl verilmeli, tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli, tuvalet eğitimi ne zaman verilmelidir, tuvalete gitmesi için, yapar” demeyin…, öznur yılmaz, “çocuktur

Seçenekler
Stil


Saat: 16:51

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi