ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Anne - Çocuk (http://www.forumzirve.net/register.php/68-anne-cocuk/)
-   -   Cinsel Eğitim (http://www.forumzirve.net/register.php/anne-cocuk/46966-cinsel-egitim.html)

ForumSevgisi 30 Temmuz 2015 11:48

Cinsel Eğitim
 
Her ne kadar yetişkinlerden farklı şekilde ve anlamda da olsahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuk ilk yaşlarda vücudu ve karşı cins hakkında merak duyar. Çocukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png üç - dört yaşlarında kendisi ve nereden geldiği hakkındaki soruları korkmadan ve çekinmeden sormaya başlayacaktır. Bu sorular onun merakını giderecek ve yeterli bilgiyi verecek şekilde doğru olarak yanıtlanmalıdır. Bu ilk dönemlerde genellikle bir veya iki özetleyici açıklama yeterli olacaktır.Cinsiyet tabiatın devamlılığında temel unsuru meydana getirir. Çocuğun bu konuda merak duyması çok doğaldır. Gelişiminin ilk beş veya altı yılında olan bir çocuğun cinsiyet yönünden davranışlarıhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bazı psikologları cinsiyetin bütün hayatın biçimlenmesinde ve gelişiminde en önemli faktörlerden biri olduğu sonuouna götürmüştür. Bu davranış hayatın gelişimi ile şekillenmeye başlarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yaşadığı her olay çocukta izler bırakır. Bunun için bazı otoritelerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png cinsel eğitimin evde ve doğumdan ibaren başladığını kabul ederler.Anne ve babalar cinsiyet hakkında nasıl davranırlarsa onların birbirlerine karşı ta-wrian nasılsahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuğa da öyle yansır. Eğer anne. cinsiyetin tiksindiricihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png tehlikeli ve do-|un yapmak için katlanılan bir külfet olduğu duygusu ile hareket edersehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png belki de çocuğun geleceğindeki sıkıntılı problemlerdi tohumlarını ekmiş olacaktır.

Örneğinhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png karısını aşağılayan bir babahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png cinsiyet koausunda. çocukta yıllarca süren gizli iç çatışmalara yol açabilecek bir davranışa neden olabilir.çocuk çok küçükten kadın ve erkek arasndaki farkları seslerindenhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png görünüşlerin babasının sakalındanhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png elbiselerinden ve babanın ev içi işlevlerindeki farklısından hisseder. Doğrulukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png sevgi ve samimiyetin olduğu bir evdehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bu farklılıklar ve cinsel konular hakkında sorular sormakta kendisini özgür hisseder. Eğer
baba utangaç ve bağnaz ise veya cinsellik ile ilgili konuları dokunulmaz yani tabu olararak nitelemişsehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuk da cinsiyeti ve cinsel organlarını utanılacak ve iğrenç organlar olarak tanıyabilir. Zamanla çocukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png cinsiyetihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png hayatın devamının doğal bir seyri yerine ‘kirli’ bir olay olarak düşünür.

Ana babalarınhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuklarının sorularını cevaplamada karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri de konuşurken kullanacakları doğru terimlerin eksikliğidir. Çocuk genellikle diğer çocuklardan cinsiyet hakkında bir şeyler kaptığındahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kelimeleri hoş olmayan kalıplarla karışmış bir biçimde öğrenir. Anne ve babalar bunu önlemek isterlerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png fakat genellikle doğru kelimeleri ve yaklaşımları bilmemeleri onları engeller. Doğru deyimlerin bilinmesihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ana ve babayı soruları anındahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bir imaya ve de utanmaya yer vermeden basitçe cevaplayabilir hale getirecektir. Cinsiyet doğadaki her canlıdahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bitkilerdehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kuşlardahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png hayvan hayatında vardır. Biyolojinin temelini kavramakhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ana - babalara sadece terimleri değil fakat konuya yaklaşım şeklini de öğretebilir.

Cinsel öğretimde bilimsel dil kullanılabilir. Fakat buhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png özellikle ilk yıllarda adeta bir sanattır. Çocuğa o sorana kadar bu konularda bir şey anlatılmamalıdırhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png gerçi sorduğunda gerçek söylenmelidir ama hepsini bir seferde anlatmaya gerek yoktur. 4-5 yaşlarında bir çocuk genellikle ayrıntılı bir açıklamayı istemez ve ayrıntıları kavrayamaz. Ona anlatılacak gerçekhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png onun anlayabileceği gibi olmalıdır. Böylece kendi vücudunun nasıl annesinin vücudunda (içinde) olduğunu soran 5 yaşında bir çocuğa babasınınhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png annesini sevmesinin bunun nedeni olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

Çocuğa ilk yıllardaki bir açıklamada (ergenlik çağında daha ayrıntılı) ne anlatılmalıdır?
Cinsiyet hayatın bir parçasıdır ve bunun öğretiminde zaten duyarlı olan çocuğa gereksiz vurgulamalar yapılmamalıdır.
Eğer çocuğa ilk yıllarda basit ve gerçek cevaplar verilirsehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuk ergenlik çağında karşılaşacağı problemlere daha iyi hazırlanmış olacaktır. Gelişen bir genç kızı ve delikanlı kendilerinde meydana gelen değişimin doğurduğu telaş ve korkuya karşı önceden aydınlanmış olur. Böylece herkeste beliren ve soyun devamı için gerekli olan doğal cinsiyet dürtüsünü anlamakta güçlük çekmez.
Böylelikle dehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ergenlikteki değişimleri korkusuzcahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png utanmadan ve ürkmeden kabullenmeye hazırlanmış olur. Kızlarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png erkeklerden daha erken gelişirlerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png âdet kanamaları başlamadan öncehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png onları buna hazırlamak gerekecektir. Hazırlıklı olmayanlar için bu olay ürkütücü olabilir. Aynı şekilde erkek çocuklarda geceleri meni akıntısı başlaması da korkutucu ve iğrendirici olabilir.

Başlangıçtan beri çocuğa bir cinsiyet eğitimi vermek isteyen anne ve babalar için bunun en uygun yolunun ne olduğu çözümlenmiş değildir. Bu konuda bazı kitaplar gösterilebilir ve örnekler verilebilir. Ana ve babanın cinsiyet hakkındaki davranışlarını uygun bir şekilde yerine getirmelerinin çocuğun gelişimi üzerinde çok önemli olduğu bilimsel açıdan da kabul edilmiş bir gerçektir.Çocukların cinsel konularda soracakları soruları onun anlayacağı şekilde yanıtlamanhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png hiçbir zaman tersleyip ayıplamamalıdır.


Saat: 21:28