ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı

Annelerimiz ve Çocuklarımız


Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı Yeni bebeği olan genç anne-babalar hastaneden dönüp evde bebekle baş başa ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 30 Temmuz 2015, 21:43   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni bebeği olan genç anne-babalar, Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni bebeği olan genç anne-babalar hastaneden dönüp evde bebekle baş başa kalınca ne yapacaklarını şaşırıyor. İşte genç anne ve babalara yardımcı olacak bazı bilgiler…
Eskisi gibi kalabalık ailelerde yaşanmadığı için evde bebek bakımında yol gösterecek tecrübeli büyüklerin olmaması korkularını büyütüyor. Bebekteki en ufak bir değişiklik annede büyük korkulara yol açabilmekte ve ebeveyn doktora koşmaktadır. Hamilelik döneminde bebek bakımıyla ilgili kitaplar okunmuş başka annelerden öneriler alınmış olsa da tecrübe edilmeyen her durumda acemilik yaşanması normal bir durum. Genç anne-babaların öncelikle her şeyin mükemmel olması gerekmediğini ve her bebeğin farklı bir gelişim gösterdiğini kabul etmesi gerekiyor. Bu durum kardeşlerde bile farklılık gösteriyor. Hangi durumun acil hangisinin normal olduğunu öğrendikten sonra yeni doğan bebeğin bakımı çok da zor gelmiyor.
Yeni doğan bir bebek eve götürüldükten sonra yapılacak en önemli şeyin yeteri kadar emzirmek olduğunu söylüyor. Bebek 2-3 saatte bir uyanıp ağlayarak emmek istiyor ve annenin memesini tutup 15 dakika süreyle aktif olarak emebiliyorsa sağlığında endişe edilecek bir durum yok demektir. Bebek uzun süre uyuyorsa uyandırılamıyorsa memede uzun süre tutulamıyorsa acil bir sorun olduğu belli olur.
YENİ EBEVEYNLERE TAVSİYELER
Islak mendil kullanalım mı?
Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için mümkün olan en yumuşak en az katkı maddesi içeren temizlik malzemesi kullanılmalı. Alt temizliği 1. aya kadar pamuk ve su ile yapılmalı. Bu dönemde ıslak mendil tahriş edici olabilir pişik oluşturabilir. 1. aydan sonra katkı maddesi ve parfüm içermeyen ıslak mendil kullanılabilir.
Nasıl yatıralım?
Bebek her zaman sırtüstü yatırılmalı. Ani bebek ölümü sendromu denilen ilk 1 yaşta sebebi belli olmayan kayıplar oluyor. Bunun daha çok yüzüstü yatan bebeklerde görüldüğü tespit edildi. Yatağında yastık ve çok fazla örtünün bulunmaması gerek. Yatağının kenarındaki parmaklıklar boynunun ve başının geçemeyeceği darlıkta olması lazım.
Ateşlenirse ne yapacağım?
Bazı aileler 37-375 derece ateşi bile acil diye hastaneye getirebiliyor. 37 normal kabul edilebilecek bir değerdir. Ancak 38′in üzerine çıkan bir ateş bebeğin doktor tarafından görül-mesini gerektirebilir. Yeni doğandaki yüksek ateşi evde düşürmeye çalışmak doğru değil. Fazla giydirilmişse üzerini açıp bir süre sonra tekrar ateşi ölçülebilir; ama ateş düşürücü ilaç vermek yanlıştır.
Emziğin ne zararı var?
Bebeklerin emziğe alışmasının anneleri biraz rahatlatmasının dışında hiçbir yararı yoktur. Aksine tamamen zararlıdır. Bir şekilde ihtiyaç duyuluyorsa 1. aydan önce verilmemeli. Çünkü emzik emen bebek anne memesini erken bırakıyor. Meme başı şaşkınlığı denilen bir durum yaşıyor. Emziği memeden kolay tuttuğu için bir süre sonra memeden tamamen vazgeçiyor. Ayrıca emziğin sürekli temiz kalmasını sağlamak çok zor.
İshal mi olmuş?
Yeterli beslenen bebeğin günde 5-6 kez bezini ıslatması 5-6 kez kakasını yapması normaldir. Daha fazla da olabilir; ama bir gün boyunca hiç yapmaması acil bir durum sayılabilir. Bazen aileler anne sütü alan bebeğin normal görüntülü sulu-sarı dışkısını ishal olarak değerlendirebiliyor. Günde 7-8 kere hatta gaz durumuna bağlı olarak köpüklü bile olması korkulacak bir durum değildir.
Gaz sorunu niye olur?
2-3 günlük bebeğin ağlaması gazdan değil bebeklerin emme ve anne ile beraber olma isteğine bağlıdır. Gerçek gaz sancıları 15 günden sonra başlar. Gazın en önemli sebebi hatalı beslenme tekniğidir. Emzirirken doğru tutulamaması ve memeyi tam tutmadığı için hava yutması bebeklerde gaz yapar. Bebek annenin yediklerinden de bir derece etkilenebilir. Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkarmak gerekir.
Kusması tehlikeli mi?
Bebekler karnı doyduktan sonra ve gaz çıkarırken bir miktar kusabilir. Bu normaldir. Ancak aşırı fışkırır tarzda yeşil renkli kusması veya emmede azalma karın şişliği gibi durumlar varsa acil sayılır. Mutlaka doktor görmelidir.
Cildinde neden kızarıklıklar var?
Yeni doğan bebeklerin vücudunda birtakım kızarıklıklar da olabilir. Bunlar bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bebeğinizin cildinde tıkanmış ter ve yağ bezleri burun yanaklar ve çenede beyaz noktacıklar olabilir. Birkaç hafta içinde bu bezler çalışmaya başladığında bu noktacıklar ortadan kalkar. Temizlemeye gerek yoktur.
Bebeğe su vermek gerekir mi?
6 aya kadar bebeğe su vermemek lazım. Çünkü anne sütünün yüzde 80′i zaten sudur. Bebeğin ayrıca suya ihtiyacı yoktur. Dışarıdan verilen her şey bebek açısından bir enfeksiyon riski taşır. Bu yüzden ellerin sık sık yıkanması biberonların steril edilmesi gerekir.
Ne kadar sık yıkanmalı?
Mevsime göre her gün veya gün aşırı banyo yaptırılabilir. Banyo suyu sıcaklığı annenin elini yakmayacak şekilde 37 derece civarında olmalı.
Göbek bağı hâlâ düşmedi?
Bebeğin göbeği 1-2 hafta arasında düşer. Ama bu süre bazen 20-25 güne de uzayabilir. Normal sayılması gerekir. Göbek bakımı için doktorların önerdiği alkol veya antiseptik solüsyon kullanın. Göbek düşene kadar bebeğin bezini göbek kordonu dışarda kalacak şekilde bağlayın.
Bebeğinizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
Emzirmeye doğumdan hemen sonra ilk 1 saat içinde başlamak gereklidir.
* Emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalıdır.
* Emzirirken sadece meme ucu değil meme başı ve çevresindeki kahverengi halka tümüyle bebeğin ağzında olmalıdır. Meme başı çatlağını önlemek için bu şekilde emzirme çok önemlidir.
* Bebek ilk 2 ay her ağladığında emzirilmelidir. Ne kadar sık emzirilirse anne sütünün aynı oranda artacağı unutulmamalıdır. Annelerin % 95’i ikiz bebeklere bile yetecek süt üretme kapasitesine sahiptir. Fazla gelen süt sağılarak saklanabilir. ( derin dondurucuda 3 ay kalabilir.)
* Anne sütü oluşumunda annenin psikolojik durumu süt vermeye istekli olması çok önemlidir.
* Stres yorgunluk kaygılar anne sütünü azaltır.
* Süt veren anneler günde en az 2 litre su ve sulu gıda ( komposta evde yapılmış meyve suları…) tüketilmelidir.
* Aşırı yemek yemenin ( tatlılar helvalar ) anne sütüne hiçbir faydası yoktur. Gereksiz kalori fazlalığı yapar.
* Süt veren annelerin 3 öğün normal dengeli beslenmesi yeterlidir. Öğün atlanmamalıdır.
* Süt veren anneler hamileyken kullandıkları vitaminlere 3 ay daha devam etmelidir. (Supradyn ve Ferrum )
* Sadece anne sütünün ilk 6 ay çocuk beslenmesi için yeterli olduğu unutulmamalıdır.
* Sadece anne sütü aldığı süre içinde bebeğe ayrıca su vermeye gerek yoktur.
* Emzirme sonrası göğüs uçlarına anne sütü sürülmesi göğüs ucu çatlağını önler. Eğer emzirme esansında çok ağrı oluyorsa çatlak ve yara önleyici kremler kullanılmalıdır.
* Meme ucunu çok sık silmek çok sık karbonatlı su ile temizlemek çatlak oluşumunu arttırdığı için önerilmemektedir. Günlük duş alındığında meme başını silmeye ayrıca gerek yoktur.
* Emzirmenin süresi de ilk 2 ay bebeğin isteğine bırakılmalıdır. 5 dakikadan kısa 30 dakikadan uzun emzirmek isterse diğer göğse alınmalıdır.
* ılk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler daha az hasta olurlar. ıshal zatürre gibi ciddi hastalıkları da hiç geçirmezler.
* Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileri yaşlarda IQ ( zeka ) puanlarının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.
Anne sütünün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi bebeğin tartısıdır. ılk 1 ay 500-600 gr tartı alması yeterlidir.
* Dışkı ve idrar çıkarma sayısı da anne sütünün yeterliliğini gösterir. 24 saatte en az 5 bez ıslatılması dışkısını da 2-3 kez yapması yeterli anne sütü olduğunu gösterir.
Hıçkırık Normal Midir ?
İyi beslenen tüm bebeklerde hıçkırık olur. Mide dolunca diyafram siniri uyarılır ve hıçkırık ortaya çıkar normal bir refleksdir. Bebeğin doyduğunu gösterir. Hıçkırığın geçmesi için yutkunma işlemi yapması yeterlidir. 1 tatlı kaşığı anne sütü veya su içirilince hıçkırık geçer.
Bebeklerde Göğüs şişliği Neden Olur ?
Anneden geçen hormonların etkisiyle kız yada erkek tüm bebeklerde göğüs şişliği oluşabilir. Bu durum normaldir. Asla sıkılmamalıdır. Genellikle 1 ayın sonunda kaybolur.
Ağlarken Bebeklerin Çenesi Neden Titrer ?
Sinir sistemindeki olgunlaşmanın henüz tamamlanmaması nedeniyle ağlarken bebeklerin çenesi titrer. Bu durum onun üşüdüğünü göstermez. Zamanla sinir sistemi gelişir. Ve bu hareket kaybolur.
Gözlerde Çapaklanma Olması Tedavi Gerektirir Mi ?
Yeni doğan bebeklerde göz yaşı kanalları yeterli açıklıkta olmadığı için çapaklanma görülür. Steril gazlı bez ile kaynatılmış steril suyla silinmesi yeterlidir. ıçten dışa doğru silinmelidir. Eğer akıntı varsa veya çapaklanma çok sık tekrarlanıyorsa göz damlası gerekip gerekmediği için doktorunuza danışmalısınız.
İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır ?
Yeni doğan bebeğin yaşadığı ortamın ısısının 22-24 derece olması idealdir. 25 C’nin üzerindeki sıcaklıklar bebeği rahatsız eder kuru ve sıcak hava burun tıkanıklığına neden olabilir.
Bebeklerin Yüzündeki Beyaz Sivilceler Neden Olur ?
Ter ve yağ bezlerinin uçlarının tıkanmasıyla bebeklerin yüzündeki sivilceler olabilir. Milia adı verilen beyaz toplu iğne başı büyüklüğünde noktacıklar her bebekte görülebilir bu durum normaldir kesinlikle sıkılmamalıdır. 1 ay içinde kendiliğinden kaybolur.
Banyo Ne Zaman ve Ne Sıcaklıkta Yaptırılmalıdır ?
Bebeğin göbeği düştükten 1 gün sonra rahatlıkla banyo yaptırılabilir. Banyo suyunun sıcaklığı vücut sıcaklığında ( 37 C ) olmalıdır. 1 ayı dolana kadar bebeği her gün yıkamak cildi için çok faydalıdır. Banyo sonrası bebe yağı ile masaj yapılabilir. Pudra kesinlikle kullanılmamalıdır.
Vitamin Takviyesi
15 günlük olduktan sonra her bebeğe D vitamini takviyesi doktorun önerdiği dozda başlanmalıdır.
Kaynak: lady-baby.com’ dan alınmıştır Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergü
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
annebabalar, bakimi, bebegi, bebek, dogan, genc, olan, yeni

Seçenekler
Stil


Saat: 17:30

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi