Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Annelerimiz ve ÇocuklarımızKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
42

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Temmuz 2015, 22:39   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Su çiçeği - Varicella
Daha çok kış sonu ve ilkbaharda olmak üzere tüm mevsimlerde görülebilir. Çoğu kişi bu hastalığı çocukluk döneminde geçirir. Oldukça bulaşıcıdır. Etkeni bir virüstür. Damlacıklar yoluyla havadan bulaşır. Bulaşıcılık süresi tüm alttaki lezyonlar kabuk tutana kadar devam eder.
Kuluçka dönemi 14-16 gün kadardır. Mikrop bulaştıktan sonra ilk bulgular hafif ateş halsizlik iştahsızlık ve kaşıntıdır. 1-2 gün içinde özellikle yüzden ve saçlı deriden başlayan önce kırmızı leke şeklinde olup sonradan sivilceye dönüşen ortası sulu vesiküller belirir ve tüm vücuda yayılır. İlk vesiküller 6-8 saat sonra kabuklanmaya başlar. Döküntüler ortalama 5-20 gün sürer.
Yapılması Gerekenler: Tanının doğrulanması için doktorun görmesi gerekir. Ateş için ASPİRİN VERİLMEZ. Paracetamol gibi ateş düşürücüler verilmelidir.
Korunma: Aşıyla korunulabilen bir hastalıktır 12 aydan büyük çocuklara aşı yapılmalıdır.Virüs sessiz kalarak daha sonra Zona’ ya dönüşebilir.
Komplikasyonlar: Nadiren ansefalit (Beyin İltihabı) görülebilir Zatürre yapabilir gebe kadınlarda fötüse bulaşma riski vardır.

Kızamlık
Daha sıklıkla kışın ve ilkbaharda görülür. Aşılanmamış tüm bireyler hastalık riski taşır. Etkeni kızamık virüsüdür. Vücuttaki döküntüler başlamadan 2 gün önce ve döküntüden 4 gün sonrasına kadar bulaşıcı dönemi devam eder damlacık yoluyla bulaşır. Kuluçka dönemi 8-12 gün kadardır. Döküntü öncesinde 1-2 gün süreyle ateş burun akıntısı gözlerde sulanma ve kuru öksürük görülür bazen ishal olabilir. Ağız içinde yanakların iç kısmında küçük beyaz lekeler (koplik lekeleri) oluşur. Bunun hemen ardından yüzden başlayan ve vücuda yayılan kırmızı döküntüler görülür. Hastalık yaklaşık 1 hafta kadar sürer.
Yapılması Gerekenler: Tanı için mutlaka doktor kontrolü şarttır. Özellikle komplikasyonları izlemek açısından çocuk yakından takip edilmeli ateş düşürücü tedavi (paracetamol ılık duş) yapılabilir dinlenme ve bol sıvı ağırlıklı beslenme önerilir.

Korunma: Kızamık aşısı mutlaka her çocuğa zamanında yaptırılmalıdır. Enfekte kişilerle temas önlenmelidir.
Komplikasyonlar: Kulak iltihabı pnömoni (zatürre) ansefalit (beyin iltihabı).

Kızamıkçık - Rubella
İlkbahar ve kışın daha sık görülür. Aşısız tüm insanlarda görülebilir. Etken Rubella virüsüdür. Doğrudan ya da damlacık yoluyla bulaşır. Bulaşıcılık dönemi döküntüden önceki 1 hafta ve döküntü sonrası 1 haftalık dönemdir. Kuluçka dönemi 14-21 gün sürer. Hafif ateş ve boyundaki lenf bezlerinde şişlik olabilir. Daha sonra yüzde küçük pembemsi döküntüler şeklinde başlar ve vücuda yayılır. 4-5 gün kadar sürer. Nüks görülmez. Bir kez geçirdikten sonra bağışıklık gelişir. Genellikle hafif seyirli bir hastalıktır aşılanmamış gebe kadına bulaşırsa fetüs açısından risk oluşturur.
Tedavisi yoktur. Beslenmede bir değişikliğe gerek yoktur.
Korunma: Aşı ile korunma mümkündür. (Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısı)
Komplikasyon: Çok nadiren trombositlere düşüklük ve eklem iltihabı olabilir.

Kabakulak
Etkeni kabakulak virüsüdür. Aşılanmamış herkes enfeksiyona yatkındır. Solunum salgılarıyla doğrudan bulaşır bulaşıcılık dönemi hastalığın başlangıcından 1-2 gün önce ve başladıktan 9 gün sonradır. Kuluçka dönemi 16-18 gün sürer. Başlangıçta ateş iştahsızlık gibi bulgular olabilir. Daha sonra çenenin iki tarafındaki tükürük (parotis) bezlerinde tek ya da iki taraflı şişme boyun ve kulak altındaki bezlerde şişme çiğneme sırasında ağrı ekşi ve asitli yiyeceklerle ağrı olabilir. Olguların bir kısmında da hiçbir bulgu olmayabilir.
Yapılması Gerekenler: Tanının doğrulanması için doktor görmelidir. Kusma uyuklama baş ağrısı gibi bulgular varsa meningoensefalit (beyin zarı ve beyin iltihabı) riski yönünden mutlaka doktora danışılmalıdır.
Semptomatik tedavi (ağrı ve ateş düşürücüler) yanaklara soğuk kompres asit içermeyen ekşi olmayan yumuşak besinler önerilir.
Korunma: Aşı ile korunma mümkündür.
Komplikasyonlar: Meningoansefalit orşit (testis iltihabı) olabilir.

Boğmaca - Bordetella pertüsis
Etken Bordetella pertüsis bakterisidir. Damlacık yoluyla bulaşır. Hastalığın başlangıcındaki dönem en fazla bulaşıcılığın olduğu dönemdir. Antibiyotikler bulaşmayı azaltır. 1 yaşın altındaki ve özellikle aşıları yapılmamış çocuklar risk altındadır. Kuluçka dönemi 7-10 gündür. Önce kuru öksürük ve hafif ateş görülür. 1-2 hafta içinde nöbetler tarzında arada hiç soluk almadan patlar tarzda öksürükler öksürme sırasında ciltte kızarma morarma ve terleme olabilir. Çok küçük bebeklerde solunum durması olabilir. Öksürük sonrası genellikle kusarak balgam çıkarılır. Hastalık ortalama 6 hafta kadar sürer.
Yapılması Gerekenler: Mutlaka doktor kontrolü şarttır. Bebeklerin hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir. Antibiyotikler oksijen ve ortamın nemlendirilmesi tedaviyi oluşturur. Sık sık az miktarda beslenme sıvı tedavisi gerekirse damardan beslenme uygulanır.
Korunma: Aşı ile (DTP) mümkündür.
Komplikasyonlar: Kulak iltihabı konvülsiyonlar.

[H2-ALTERNATIF-BASLIK]Beşinci hastalık - Eritema enfelsiyoza/H2-ALTERNATIF-BASLIK]Etkeni insan parvo virüsüdür. İnsandan insana temasla bulaşır. En çok 2-12 yaşları arasında görülür.
Kuluçka dönemi 4-14 gün kadardır. Başlangıçta nadiren eklem ağrıları hafif ateş olabilir. İlk belirgin bulgu yüzde yoğun kızarıklıktır. (Yanaklara tokat atılmış gibi) Daha sonra kol ve bacaklarda kızarıklık ve döküntü görülür. Döküntü 2-3 hafta içinde kaybolup tekrar oluşabilir. Özellikle ısıya maruz kalındığında tekrar döküntü oluşabilir.
Tedavisi: Yoktur.
Korunma: Aşısı yoktur.

Altıncı hastalık - Roseola infantum
Etkeni insan herpes virüsüdür. Bulaşma yolu solunum yolu salgıları ya da dışkı iledir. Özellikle 3 ay ile 4 yaş arası çocuklarda sık görülür. Kuluçka dönemi 5-15 gündür. Huzursuzluk iştahsızlık ve çok yüksek ateş başlangıç bulgularıdır. Bazen burun akıntısı lenf bezlerinde şişme ve konvülsiyon görülebilir. 3-4 günde ateş düşer ve bebek iyi görülür bu dönemde yüzde gövdede başlayıp tüm vücuda yayılan pembemsi döküntüler görülür. Nadiren döküntü olmayabilir. Hastalık 3-6 gün kadar sürer.

Kızıl - Scarlatina
Etken streptokoksik bakterilerdir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda yaygındır.3 yaşın altında ve erişkinlerde daha az görülür. Bulaşma enfekte insanla doğrudan temasla olur. Kuluçka süresi 2-5 gündür ateş yaygın ağrı boğaz ağrısı iştahsızlık ile başlar kusma sık görülür 1-2 gün içinde yüzde kasık ve kolaların kıvrım yerlerinde daha belirgin olan parlak kırmızı döküntüler belirir tüm vücuda yayılır. 1-2 hafta sürebilir daha sonra deri soyulur.
Yapılması gerekenler: Doktor görmeli ve gerekirse boğaz kültürü ile tanıyı doğrulamalıdır. Antibiyotikler ve ateş düşürücü semptomatik tedavi yapılır. Bol sıvı ve yumuşak gıdalar önerilir.

Korunma: Enfekte kişilerin izolasyonu sağlanmalı ve hijyen kurallarına uyulmalıdır. (Birden fazla kızıl enfeksiyonu geçirilebilir.)
Komplikasyonları: Kulak iltihabı sinüzit pnömani romatizmal ateş böbrek iltihabı olabilir.

»Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bulasici, cocuk, hastaliklari

Seçenekler
Stil


Saat: 00:05

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git