ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Anne - Çocuk (http://www.forumzirve.net/register.php/68-anne-cocuk/)
-   -   Uyku Sorunları (yenidoğan) (http://www.forumzirve.net/register.php/anne-cocuk/47161-uyku-sorunlari-yenidogan.html)

ForumSevgisi 30 Temmuz 2015 22:41

Uyku Sorunları (yenidoğan)
 
Yeni doğan bebeklerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png normal olarak genellikle daha uzun bir zamanı uykuda geçirirler. 1 haftalık bebeğiniz günün yaklaşık %80 inihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kısa aralıklarla yedi sekiz kez olmak üzerehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png uyuyarak geçirir. Bebeğiniz 1 aylık olduğunda uyku zamanlan günde üç ile dört kestirmeye ve 5-6 saatlik kesintisiz bir gece uykusuna dönüşerek azalabilir.

Yeni doğan bebeğin yalnızca toplam uyku süresi sizinkinden uzun olmakla kalmazhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png uyku türü de farklıdır. Yeni doğanlarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png hafif bir uykuya sahiptirler ve uzun süreli deliksiz uyuma yerine kısa sürelerle uyurlar.

Bebeklerin uyurken kaydedilen beyin dalgalan üzerinde yapılan araştırmalarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yeni doğan bir bebeğin uyku süresinin en az yansını huzursuz bir uykuyla geçirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bebek 8 aylık olduktan sonra derin uykuda geçen süre artmaktahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png huzursuz uyku süresi azalmaktadır.

Çoğu uyku sorunlarıhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png doğumu izleyen ilk dönemden sonra ortaya çıkar. Ancakhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png aşağıdaki sorunlarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yaşamın ilk birinci ayı içinde gelişebilir.

"Yatma zamanı geldiğinde huysuzlaşma" ortaya çıkabilir. Bazı bebekler gündüzleri iyi uyurlar ve tüm gece boyunca uyanık kalmayı isterler. Niçin bazı bebeklerin geceleri daha o huysuz olduğu asla tam olarak anlaşılamamaktadırhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ancak bunun bir nedeni karın ağrısı olabilir.

Bebeğinizi geceleri uyutabilmek için birçok yol deneyebilirsiniz. Bir emzik işe yarayabilir. Bebeği yeterince geniş bir battaniye ile sarmayı deneyin. Bazı bebekler çocuk karyolası yerine bir beşik ya da sepet içinde yatmaktan daha çok hoşlanırlar. Bebek arabası ya da otomobil ile yapılacak bir gezintihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bazı bebekleri yatma saatine hazırlayan en iyi yardımcı olabilmektedir (ancak bazı bebekler onları arabadan çıkardığınız anda uyanırlar). Bebeğin yatağına konacak sıcak su dolu bir şişe de yararlı olabilir (şişenin aşırı derecede sıcak olmadığını anlamak için önce bileğinizle kontrol etmelisiniz).

Uykuya dalmada güçlük çekme"http://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çok fazla uyarılmış olmaktan kaynaklanıyor olabilir. Bazı bebeklerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kendileri için garip gelen bir yerde ya da yabancılarla çevrilmiş bir ortamda normal süreden daha uzun süre uyanık kalmışlarsa gerginleşirler ve huysuzlaşırlar. Sonuçta uykuya daima güçlüğü ortaya çıkabilir. Bazı bebekler uykuya dalmak için yalnızca ağlamaya gereksinme duyabilirler. Acemi ana babalar bunu genellikle uzun bir sürede ve güçlükle öğrenirler. Bebeği ağlar durumda yatağına koymak yerine gezdirmeyehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png sallamaya veya beslemeye çalışırlar kihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bu bebeğin genellikle daha çok ağlamasından başka bir işe yaramaz. Ağlayan bebeğiniz normalden daha uzun bir süre uyanık kalmışsahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png memesini emmiş ya da mamasını yemişse ve altı da temizsehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png uyumak istediğini düşünmelisiniz. Ağlayan bir bebeğin yatağına bırakılması yanlış değildir. Başlangıçta bebeğin ağlaması çoğalabilirhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ancak genellikle birkaç dakika sonra yavaş yavaş azalarak sonunda tamamen kesilir. Ne olursa olsun bebeğe uyumak için bir şans vermelisiniz. 15 ile 20 dakika gibi bir süre sonra bebek yine de şiddetle ağlamayı sürdürüyorsa onu yatağından alın.

"Kronik uyumama direnci"http://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png doğumu hemen izleyen dönemdeki olaylardan kaynaklanıyor olabilirhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ancak genellikle bebek 2 veya 3 aylık oluncaya kadar kendini göstermemektedir.

Bu sorunun geliştiği bebeklerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png genellikle geçmişlerinde karın ağrısı sorunları yaşamışlardır. Ağrı nöbetleri nedeniyle anne veya baba tarafından kucağa alınarak veya sallanarak ortalama bir bebekten daha uzun süre "uyanık kalmışlardır. Bir gün ana babahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png karın ağrısının yatıştığınıhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ama bebeğin yine de geceleri ana babasının ilgisini beklediğini fark ederler. Sonuçta ana baba ile çocuk arasında gece savaşları başlar.

Ana babanınhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ne olduğunu fark etmesinden sonra yapabileceği tek şeyhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çocuğu makul bir süre yatağına bırakmaktır. Bebeğin tepki göstermesini bekleyin. Bu tepki önce yüksek bir sesle gelecektir. 20 ile 30 dakikalık bir ağlama süresinden sonra çoğu bebek mücadeleyi bırakır ve uykuya dalar. Bazen bir bebeğin uyumayı seve seve kabul etmesi için bu senaryonun geceler boyu yinelenmesi gerekebilir.

Bazı uzmanlarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.pngbebek odasına girmeden önce bekleyeceğiniz sürenin sınırını kesin olarak belirlemenizi (diyelim 15 veya 20 dakika)http://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bebeğe her şeyin yolunda olduğunu hissettirmenizihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png sonra bebeği kucağınıza almadan tekrar yattığı yerde bırakmanızı ve ertesi gece bebeğin yanına 5 dakika daha geç girmenizi salık vermekteler.


Saat: 23:47