ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Anne - Çocuk (http://www.forumzirve.net/register.php/68-anne-cocuk/)
-   -   Kadın bütün vücudu ile emzirir. (http://www.forumzirve.net/register.php/anne-cocuk/5015-kadin-butun-vucudu-ile-emzirir.html)

Cate 03 Kasım 2014 12:56

Kadın bütün vücudu ile emzirir.
 
Kadın bütün vücudu ile emzirir.
DOĞUMDAN sonraki dönem de annenin süt verme ve emzirmesi sadece memeleri ilgilendiren bir olay değildir. Kadın, bütün vücudu ile emzirir diyebiliriz. Bütün damar sistemi kadının emzirmesini kolaylaştıracak ve süt yapımını sağlayacak değişikliklere uğramaktadır. Memenin şekli, süt kanallarının sayısı, damarlanma özellikleri, hepsi süt salgısını kolaylaştıracak biçimde değişir.

Annenin emzirme sırasında kendi gıdasına bakması gerekir. Annede bazı maddeler eksik bile olsa doğa, çocuğu korumak üzere bu eksik maddeleri de süt salgısı içerisine katmaktadır. Bu, annenin aleyhine bir katkı olmaktadır. Süt emziren anne gıdasına bakmalıdır.

Halk arasında emzikli kadınların iyi yemesi gerektiği inanışı bu nedenle doğrudur. Bu iki kişilik ya da emzikli yiyişi hiçbir zaman annenin miktar olarak daha fazla yemesi anlamına alınmamalıdır. Nitelik olarak annenin süt yapımına katkıda bulunacak gıdasını alması gerekir. Yediği besinler arasında süt ve süt ürünlerinin bol bulunması gerekir. Yoğurt, peynir, ayran, süt gibi yiyecekler bol alınmalıdır. Annenin yediği aşın karbonhidratlı maddelerin, böreklerin baklavaların ve diğer tatlıların süt salgılamasına katkısı yoktur.
Emzikli annelerin emzirme sırasında doğum kontrol hapı yerine başka yöntemle korunmaları gerekmektedir.


Bebeğin nasıl emzirileceği bilinmelidir.
ÖNCE anne emzirmeye istekli olmalıdır. Kendi besinini aldığı takdirde emzirme onun için yorucu olmayacaktır. Ayrıca annenin sütü bebeğin beslenmesine yararlı olduğu için annenin vücudu için gerekli olan mineraller ve maddeler anneden alınarak bebeğe iletilmektedir. Bu nedenle annenin beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Beslenmeye miktar değil, kalite olarak dikkat etmelidir. Süt, süt ürünlerinden, vitaminlerden zengin besin alan annenin sütü daha yeterli olacak, üstelik kendi vücut depolan n in tükenmesi gibi bir sorunu da olmayacaktır.
Beslenme sırasında bebeğin karnı aç olmalıdır. Ayrıta, bebek emmeyi başarabilmelidir. Altı kirli bir bebeğin emmesi sıkıntılı olacak bebek zevk almayacaktır. Bebeği, emzirmeden önce altının temizlenmesi ve rahatlatılması gerekmektedir.


Emzirme bir gereksinme midir?
EMZİRME, bebek kadar annenin de bir gereksinmesi midir? Doğuma hazırlanmış memeler, emzirmenin sağlanılabilmesi için gerekli bütün değişiklikleri geçirmeye hazırdır. Emzirmediği takdirde memeler ağırlaşacak ve ağrılı birtakım değişiklikler meydana gelebilecektir. Bunun önlenilmesi ancak düzenli emzirme uygulamasıyla mümkün olabilmektedir. Bunu sağlamak için anne her zaman hevesle belirli bir zaman ayırabilmelidir. Emzirme sırasında annenin çok rahat bir şekilde oturması, bebeğini sakin ve sessizce emzirebileceği koşulları yaratması gerekmektedir. Emzirme, hiçbir zaman alelacele yerine getirilip, tamamlanması gereken bir sorun olarak düşünülmemelidir.

Çocuğun sağlıklı olarak emebilmesi ve emdiklerinden yeterince yararlanabilmesi kısacası emdiklerinin burnundan gelmemesi için bütün bu rahatlığa gerek vardır. Annenin emzirme saati bir yük saati değil, beklediği bir mutluluk saati olarak düşünülmelidir. Emzirme sırasında çok rahat olunmasına bağlıdır. Bu sık sık tekrarlamak zorunda olduğumuz bir özelliktir. Ne yazık ki kent yaşamında emzirme zamanı sadece yerine getirilmesi ve bebeğin ağzına memenin sokulmasından ibaret hale gelmektedir. Bu ise bebek için olumsuz bir takım sonuçlara yol açmaktadır.


Emzikli anneler hangi besinleri yemelidir?
Her gün iki tabak etli yemek (bu olanak yokta fasulye, nohut gibi kuru baklagillerden iki tabak) yemelidir. Kıymalı sebze yemekleri, bunların yerine yenilebilir.
*Günde en az üç bardak süt ya da yoğurt yemelidir.
*Günde dört dilim ekmek yeterlidir. Hamur tatlıları, aşırı şekerliler yememelidir.
*Yeşil sebze ve meyvelerden istediği kadar yiyebilir. Özellikle mevsim sebze ve meyveler hem bebeğe bazı vitaminleri sağlar, hem de anne vücudu için çok yararlıdır.
*Tatlı seviliyorsa daha çok komposto, hoşaf türüne yönelmelidir.
*Yoğurdu ayran yaparak içebilir.
*Annenin su gereksinimi normalden fazladır. Bu su gereksiniminin giderilmesi için kompostoların, hoşafların, çorbaların yararı olabilir.


Saat: 18:03