ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


1 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


1 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 1 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 1 Aylık Bebek Gelişimi 1.AY BEBEK GELİŞİMİ BEBEKLERDE 1.AY GELİŞİMİ İşte bebeğiniz nihayet evde! İlk işiniz onu yeni yerine yerleştirmek ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Kasım 2014, 20:12   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi

1.AY BEBEK GELİŞİMİ
BEBEKLERDE 1.AY GELİŞİMİ

İşte bebeğiniz nihayet evde! İlk işiniz onu yeni yerine yerleştirmek olacaktır şüphesiz. Yeni doğum yapan kadınlar genelde iki durumla karşı karşıyadır: ya akrabalardan gereğinden fazla(!) yardım teklifi gelir veya yeterli yardım alınamaz. Doğrusu ise sadece bir kişinin sizinle kalıp yardım etmesi (yardımcınız, ya da ailenizden birisi) ve diğerlerinin bebeği sadece görmek için gelmesidir.

Sonraki üç hafta boyunca, bebeğinizin görünüşü değişmeye devam edecektir. Doğduğunda, örneğin, gözleri muhtemelen birbirine yakındır ve şaşı bakmaktadır. Bebek kısa bir sürede 12 adet olan göz kaslarını kontrol etmeye başlayarak, bakışlarını istediği gibi odaklamayı öğrenir. Ve bu arada bebeğinizin ileride göreceğiniz kişilik özellikleri de ilk sinyallerini verir: sessiz veya gürültülü; ya da hareketli veya sakin.

Ayın ortalarına doğru bebeğiniz artık muhtemelen beslenme zamanlarını bir düzene koymuş olacaktır. Eğer şanslıysanız, ay sonuna doğru bebeğiniz geceleri aralıksız 6 saat uyur. Ancak bu dönemdeki bebeklerin çoğu, gece-gündüz, her iki üç saatte bir emzirilmek ister; bu yüzden rahat bir uyku çekememek sizi korkutmasın. Yakında uyuyabileceksiniz! Uzmanlar bu dönemdeki bebeklerin, uygun zamanlarda beslenmek yerine aç olduklarında beslenmeleri konusunda hemfikirdirler; bu yüzden bebeğiniz eğer sabahın üçünde beslenmek istiyorsa, bu ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir.
Bebekler bu ilk dönemlerde fazla hissedilmeyen bazı hafif uyarılara odaklanırlar ve yüksek sesler, karmaşık görüntüler ve buna benzer dış olaylara karşı algılarını kapatırlar. Bu yüzden bu dönemde bebek uyurken evi sessiz tutmaya çalışmak yersiz bir çabadır. Bunu yapmak onun şimdiden sessiz bir ortam aramasına ve hayatının sonraki bölümlerinde sesli ortamlarda uyumakta zorlanmasına neden olur.

Yeni doğan bebekte farklı refleksler gözlemlenebilir. Bunların en ilginçlerinden biri “eskrimci pozisyonu”dur. 12 haftadan küçük bir bebek sırtüstü yatırıldığında bir kolunu kafasını çevirdiği yöne doğru uzatır ve diğer kolunu da kafasına veya omzuna yakın olacak şekilde kıvırır; tıpkı bir eskrimci gibi.Her ne kadar bebek hareket eden bir nesneyi seyredecek kadar kafasını çevirebilse de, bunu yapmayı henüz akıl edemez – eğer nesne göz hizasının dışına çıkmışsa, o artık bebek için “yok olmuş” demektir. Bunun yerine bir desen veya hareketsiz bir nesneye uzun süre bakmayı tercih eder.
Siyah-beyaz renklerden oluşan nesneleri uzun süre izler çünkü kontrast renkler ilgisini çekmektedir. (Bebekler doğduklarından itibaren birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemezler). Bebek yakını en iyi görür, bu yüzden oyuncaklar 50 cm’den uzakta olmamalıdır. Kafası genelde yana dönük durduğundan oyuncakların tepeden değil, yatağının kenarından sarkması daha uygun olacaktır.
Bebek özellikle de anne ve babasının yüzlerini incelemekten çok hoşlanır. Her ne kadar tüm yüzü anlamaya çalışacaksa da saç ve yüz kontrast renklerde olduğundan genelde saçlara odaklanır. Artık ufak ufak oyunlara başlayabilirsiniz. Ona hafifçe şarkı söyleyin veya konuşun; size cevap veremeyecektir ancak dinlemek çok hoşuna gider. Ağzınızın hareketlerini seyretmek, yine ağzınızla yüzünüzün diğer uzuvları arasında renk farkı olduğundan, onu keyiflendirecektir.
Bazen, bebeğin ağzının köşelerinin sanki gülermiş gibi yukarı kalktığını göreceksiniz. Genelde bu hareketler bebek uyurken veya uykuluyken olur ve göz kırpmalarıyla devam eder. Kaslar henüz kontrol altında değildir ve bu yarım gülüşler, çok sevimli olsa da henüz sadece birer reflekstir.
Yeni anne-babalar kendilerine endişelenecek pek çok neden bulurlar. Burada sadece birkaçını ele alacağız ancak bundan önce ufak bir uyarı yapmakta yarar görüyoruz: eğer bebeğinizin sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, hemen doktorunuzu arayın. Sorularınızın saçma bulunacağı korkusuna kapılmamalısınız..
Hastanedeki hemşire veya doktor size göbek bağı ve, eğer erkek çocuğunuzu sünnet ettirdiyseniz, penisinin bakımı ile ilgili bilgi vermiştir. Göbek bağı genelde ikinci haftada düşer; çok ender de olsa, 3. haftada düştüğü de olur. Göbek bağı tamamen düşmeden bebeği küvette yıkamaya başlamayın çünkü o bölgenin kuru kalması yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Sünnet edilen bölgeye vazelin veya yağlı bir krem sürüp üzerini pamuk ya da gazlı bezle kapatarak alt bezinin sünnetli bölgeye yapışmasını önleyebilirsiniz.Şiş göğüsler ve göğüslerden hafif süt akması hem kız,hem de erkek bebekte görülebilir. Bazı kız bebeklerin vajinal bölgelerinde hafif bir kanama olabilir. Bunların tümü, anneden geçen hormonların bebeğin vücudundan atılmasıyla kaybolacaktır.Bebeğinizin yüzünde veya diğer bölgelerinde ufak sıyrıklar, tırmık izleri farkedebilirsiniz. Bu, artık tırnak kesme zamanının geldiğini göstermektedir. Tırnakları bebek uykudayken kesmek işinizi kolaylaştırır. Bebeğinizin alnında, göz kapaklarında veya boynunun arkasında rastladığınız kızarıklıkların çoğu kalıcı değildir. Genelde doğumda görülmekle beraber, ilk ay içinde de oluşabilir. Bu kızarıklıklara bebeğin neredeyse şeffaf olan cildinde, yüzeye yakın duran kılcal damarlar neden olur ve genelde bebek ağlarken kızarıklıklar daha da belirginleşir. Bebeğiniz 3-4 yaşına geldiğinde bu izler tamamen kaybolacaktır.

Bebeğinizin ‘bıngıldak’ dediğimiz, kafasının üstündeki yumuşak bölge hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan almış olmalısınız. Bu yumuşak doku bebeğin hızla büyüyen beyninin yeterince genişlemesine olanak tanımaktadır. Bir tanesi alnının üzerinde, diğeri ise kafatasının daha arkasında bulunur. Alnın üzerindeki 18 ay içerisinde, daha tepede ve arkada olanı ise ilk 3 ay içerisinde, yani beynin gelişiminin çoğu tamamlandığı zaman kapanır. Vücudunun diğer bütün kısımlarını yıkadığınız gibi bu bölgeyi de yıkamanızda hiçbir sakınca yoktur.
Bu yaştaki bebeklerin dışkılarının rengi ve düzensizliği birçok ebeveyni endişelendirir. Doğum sonrası ilk iki hafta içinde bebeğin dışkısı ana karnındayken bağırsaklarına dolan ve mekonium denilen yeşilimsi yapışkan bir sıvıdan oluşur. Bağırsak normal çalışmaya başladıkça dışkının rengi açılır ve görünümü değişmeye başlar.
Dışkının rengi her bebekte farklılık gösterir ve özellikle anne sütü ya da mama ile beslenmesi dışkının rengini etkiler. Anne sütü emen bebek açık sarı ile sarımtrak turuncu bir dışkıya sahipken, mama alan bebek kahverengimsi veya gri renkli dışkı çıkarır. Hemen tüm bebeklerin, salgıladıkları günlük safra miktarına bağlı olarak dışkılarında yeşillik ya da hazmedilmemiş sütün neden olduğu beyazlık görülür. Dışkının kıvamı yumuşaktan, sulu dışkıya kadar çeşitlilik gösterebilir. İlk ayın sonunda bebeğiniz için hangi durumun normal olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Hemen hemen tüm bebekler beslenmeden sonra kusabilirler ancak bazısı her beslenmeden sonra fazla miktarda kusar. Bu durum genelde ebeveynlerde endişe yaratır. Fakat bu noktada önemli olan bebeğin yeterli derecede kilo alıp almadığıdır. Eğer kilo alıyorsa, bu bebeğinizin yeterli besini bünyesinde tuttuğunu gösterir. Bu gibi durumlarda her beslenmeden sonra bebeği yarı oturur pozisyonda, yani 45 derece dik tutmak kusmasını engellemeye yardımcı olabilir. Bunun dışında, örneğin ufak delikli biberonlar kullanarak bebeğinizi daha yavaş beslenmeye teşvik edebilirsiniz. Eğer bunu kabul ederse (ki bazı bebekler etmez) her beslenmeden sonra 3-4 defa gaz çıkarmasına yardımcı olmalısınız. Kendinizi inandırmanız ve rahat olmanız gereken bir nokta daha var: bütün bebekler ağlar. Konuşana kadar bebek, dönem dönem sıkıntılar yaşar ve bunların bir kısmının nedeni anlaşılamaz. Ayın ikinci yarısında sık sık sizi ürküten ağlama krizlerine yakalanabilir; bunlar genelde ev içi gerilimin en yüksek olduğu akşam saatlerine denk gelir. Bu ağlamalar moral bozucudur, ancak normaldir.

1.AY DÖNÜM NOKTALARI
SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Bebeğin görüş mesafesi sınırlı olduğundan, ebeveynin yüzü kendine 50cm'den yakınsa gözleri ebeveynin yüzüne odaklanır.Göz teması başlar.Karşısındaki yüzü incelerken sessizleşir.Birini sıkıca tutabilir.İnsan sesi duyduğunda tepki verir.Kol, bacak ve el hareketleri hala reflekslerden oluşur.Aniden irkilir (Moro Refleksi).Anne sütü alsa da almasa da göğüse yaslanmaktan hoşlanır ki bu da başka bir reflekstir.Genelde elleri yumruk şeklindedir.Yüzüstü yatarken başını hafifçe yana doğru çevirir.Oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını belkemiğinden üste doğru tutar.Bir şeye bakar ancak ona uzanmaz.Bir nesneyi görmek için gözlerini yanlara doğru kaydırabilir.Parmakları açıkken bir oyuncak veya çıngırağı kavrayabilir, ancak çabucak düşürür.Uyanık olduğu 10 saatlik süre içinde bazı anlar algılaması daha açıktır.Uyanık olduğu zamanın çoğunda sakin ve tepkisiz görünür.Birkaç dakika aralıkla gördüğü bir nesneyi hatırlayabilir.Doğumdan önce bildiği anne sesini ve kokusunu tanır.Yardım istemek için ağlar.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:51 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:10   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 1 Aylık Bebek: Öğreniyorum Öyleyse Varım!1 Aylık Bebek: Öğreniyorum Öyleyse Varım!1 aylık bebek nasıl öğrenebilir ki diye soruyorsanız yanılıyorsunuz. Bu dönemde bebekler her gün yeni bir şeyler öğrenir. Üstelik öğrendiklerini size göstermekten de geri kalmayacaktır. Ne kadar güzel bir duygu değil mi? Artık ilk ay geçmiştir ve doğumdaki yorucu telaşlar geride kalmıştır. Zaman dünyada ne olup bittiğini anlama zamanıdır şimdi.
1 Aylık Bebek Neler Yapar ?

İlk ayını dolduran bebekler yüzüstü yatırıldığında kafalarını kaldırmaya başlarlar. Bebeğin başını 45 dereceye kadar kaldırabildiği gözlenebilir. Bu ,etrafta ne olup bittiğini öğrenme isteğinden kaynaklanıyor galiba. Kafasını dik tutma hareketlerini siz onu taşırken veya araba koltuğundayken de yapmaya devam edecektir. Bunu yaparken boyun kaslarının her geçen gün daha da gelişmekte olduğunu gözlemleyeceksiniz.
  • Gülümsemeler! İşte o an. Aylardır beklediğiniz ,başka bebekler yaparken sizi çılgına çeviren gülümsemeler. Bunlar her geçen gün daha da manalı gelecek size . Bazı annelerin bebeklerinin sadece ağızlarıyla gülmediğini ,onların gözlerinin içinin de güldüğünü söylemeleri şaşırtıcı olmamalı.
Bu harika bir duygu; çünkü yaptıklarınıza karşılık alıyorsunuz. Bu fırsatları kaçırmayın ve onunla konuşun. Yaptığınız işleri ona anlatın.’Bak şimdi altını temizleyeceğiz’ ,’Bakalım baba bize ne yiyecekler getirmiş’ gibi cümleler kurmaktan çekinmeyin. Size konuşarak cevap veremez ; ama emin olun onlar sandığımızdan çok daha zekiler.Onları ağlamak dışında bir şeyler yaparken görmek eminim sizi çok mutlu edecektir.İkinci ayındaki bebek cıvıldama, agulama hatta kahkaha atmak gibi sesler de çıkarabilir!
  • 1 aylık bebek başının üzerinde , yaklaşık 15 cm mesafede,tutuğunuz bir oyuncağı 180 derece (daha az da olabilir) izleyebilir.Yani bir baştan bir başa…’’Hey ne oluyor orada ‘’der gibi merakla bakmaktadır.Bu onun daha iyi gören gözleri sayesinde gerçekleşmektedir. İleriki aylarda görüş mesafenin nasıl arttığına tanık olacaksınız.
  • Her geçen gün parmaklarının geliştiğini de göreceksiniz. Hatta bazen onu ‘’bu garip şeyler acaba ne işe yarıyor’’der gibi parmaklarına bakarken yakalayabilirsiniz. Kim bilir belki de onların kendisine ait olduğunu bile bilmiyor. Ama bildiği bir şey var: o da daha koordineli hareketler. El, ayak ve hatta gözlerinin daha koordineli hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz.
1 Aylık Bebek Bakımı

  • Doğumun yorucu hatıraları geride kaldı. Özellikle gündüzleri daha uzun süre ayaktadır. Her şeyi bir öğrenme aracı olarak görmektedir. Üstelik bunu harika bir yetenekle birlikte yapıyor; Oyunlar oynayarak. Banyo bile onlar için bir öğrenme yeridir artık . Bebeklerin eğitimi neşeli hale getirmesi bizi her zaman büyülemiştir. Eğitim sistemimizin bebeklerden öğreneceği çok şey olduğuna inanıyoruz!
  • Yenidoğan bebekler vücut ısılarını düzenlemekte tecrübesizdirler. Ateş ölçme işini periyodik olarak yapmak zorunda değilsiniz.Anne ,bebeğin ateşi olduğundan şüphelendiği durumlarda bebeğin ateşini ölçer.Bebeklerin ateşleri genelde 2 yaşına kadar makattan,2 yaşından sonra ise koltuk altından ölçülür.38 derecenin üstü bebeğin ateşli olduğunu gösterir.36,5 derecenin altı ise bebeğin üşüdüğünü gösterir.Ortam ısısının 22 derecede olduğundan emin olun.
  • 6 Haftalıktan itibaren bebeklerin bir büyüme sıçraması yaptığı görülür. Bebek aniden daha sık beslenmek ister.İster emzirin ister biberonla besleyin bu haftalarda bebeğin iştahının birden artması size garip gelmemeli.Bebek büyümek için adeta depara kalkmıştır.
Siz:

Söz eğitimden açılmışken siz de eğitim almaktan korkmayın. Kucağınızda1 aylık bir bebekle kursa gidin demiyoruz, ama sizi nelerin beklediği konusunda daha fazla bilgilenin. Bu amaca uygun kitaplar, DVD’ler ve web siteleri olduğunu unutmayın. Hamileyken edindiğiniz bilgilere şimdi başka açıdan bakma olasılığınız da yüksektir. Çünkü artık anneliği yaşıyorsunuz. Bu nedenle daha önce okuduklarınıza tekrar bir göz atmakta da fayda var. Bu kaynaklardan edindiğiniz farklı bilgilerin kafanızı karıştırmasına hiçbir zaman izin vermeyin. Her bebeğin özel ve kendine özgü olabileceğini unutmayın. Bilgileri alın ve kendi durumunuzla değerlendirerek ve bilgileri yoğurarak çocuğunuza dönün.
Doğumdan sonra kadın doğum uzmanınızı ziyaret ettiniz mi? Cevabınız hayırsa bir randevu almanızı öneririz. Doktorunuz doğum sonrası detaylı vücut kontrolünüzü yapacaktır. Ayrıca doğum kontrol yöntemi konusunda da artık aksiyon almalısınız. Uluslararası kabul görmüş düşünce iki bebek arasında en az iki yıl zaman farkı olması gerektiği yönündedir. Hatta bu süre 3 yıl olsa çok daha iyi olur.Bu iki yıl boyunca bebeğinizin size ihtiyacı çok fazla olacak.İhtiyacı olan bu ilgiyi paylaşmak istemeyecektir.Ayrıca vücudunuz da dinlenmeli değil mi?!
Bebeğin büyümesiyle alışverişini yapmadığınız bazı ürünler olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin ‘’baby sling veya bebek taşıyıcı ’’ denilen ve bebeği kolay taşımaya yarayan giysiler ilginizi çekebilir. Bu şekilde çok fazla yorulmadan, elleriniz serbest olarak bebeği taşıyor olmak size iyi gelebilir. Üstelik bunu baba da kolaylıkla yapabilir. Bu ve benzeri bebek ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için alışveriş rehberi bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
1 aylık bebek, 1 aylık bebek bakımı, 1 aylık bebek neler yapar, 1 ayını dolduran bebek, 1.ay bebek gelişimi, 1aylik bebek gelişimi, 1aylık bebek, aylik, bebeğim bir aylık, bebek, bebek bakmak yorucu, bebek bakımı, bebek eğitimi, bebek gelişimi, bebek sağlığı, bebeklerde 1.ay gelişimi, bir aylık bebek, bir aylık bebek neler yapar, bır aylık bebek ne yapar, gelisimi, nelere dikkat etmeliyim

Seçenekler
Stil


Saat: 17:46

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi