ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


3 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


3 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 3 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 3 Aylık Bebek Gelişimi 3.AY BEBEK GELİŞİMİ Bugünlerde bebeğiniz belirgin ihtiyaçlarını ve önceliklerini belli etmeye başlar. Çevresi ve kalıtımsal özellikleri ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:24   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

3.AY BEBEK GELİŞİMİ
Bugünlerde bebeğiniz belirgin ihtiyaçlarını ve önceliklerini belli etmeye başlar. Çevresi ve kalıtımsal özellikleri kişiliğini oluşturur. Daha da önemlisi, artık sadece fiziksel ihtiyaçlarının etkisiyle hareket etmez, etrafında olup bitenden de keyif almaya başlar.

Örneğin bir sese doğru daha emin olarak döner ve hareket etmekte olan bir insanı gözleriyle takip edebilir. (Bebeğin yüzünün çoğunlukla bir yöne dönük olmasını sağlayan eskrim pozisyonu nihayet kaybolmuştur.) Yüzleri incelemek çok hoşuna gider; saç ve yüz arasındaki renk kontrastı ilgisini çeker.
Duyusal uyarılar bebeğiniz için artık çok daha önemlidir, çünkü etrafındaki dünyayı duyuları sayesinde öğrenecek ve tanıyacaktır. Artık uyanık olduğu anlarda kucağa alınıp sallanmaktan eskisi kadar hoşlanmaz. Onunla konuşmanızı, oynamanızı ve ona yeni şeyler göstermenizi ister. Uzun süre yalnız kalmak asla hoşuna gitmeyecek ve bunu da hemen belli edecektir.
Bebeğiniz ona verdiğiniz hemen her şeyi elleriyle tutacak ve her seferinde daha önce bilmediği yeni bir objeyi tercih edecektir. Artık nesnelerin sadece görünüşü ile değil, dokusu ve tadı(!) ile de ilgilenmektedir. Kadife kumaşlar, tüylü oyuncaklar, yastıklar gibi değişik dokuları tanımak hoşuna gidecektir.
Bu dönemde bebek sıcak ve soğuğun değişik dereceleri olduğunu da keşfedecek, bazen bir objeyle oynarken o objenin şekil değiştireceğini öğrenecektir. Bıraktığında bazı nesneler yeni bir şekil alır; bazıları ise eski şekline döner. Bebek bunları oyunları sırasında tekrar tekrar deneyerek öğrenir.

Renk, bebeğinizin görme yetisini geliştiren önemli bir unsurdur. Siyah-beyaz oyuncaklara karşı ilgisini artık kaybetmekte ve ana renklere karşı ilgisi artmaktadır. Pastel renkler ona henüz çamur gibi kirli görünmektedir. Ona parlak kırmızı, mavi ve yeşil gibi ana renklerden oluşan oyuncaklar; değişik şekil ve desenlerde kumaşlar gösterip tepkilerini izleyebilirsiniz.
Üçüncü aya girdiğinde bebeğiniz kafasını daha iyi tutabilecek ve biraz yardımla yarı oturur bir duruma geçebilecektir. Karnının üzerine yattığında kafasını biraz kaldırabilir. Ayağa kaldırdığınızda bacakları kıvrılır, ancak kafasını kısa bir süre için de olsa dik tutabilir; ayrıca ayaklarını zıplayacakmış gibi dışarı doğru itebilir.

Bebek kollarını yanlardan havaya kaldırabilir ve her iki elini de havada vücudunun ortasında birleştirir. Birçok ebeveyn, bebeğinin kirli nesneleri ağzına sokmasından korkar ve gereksiz yere endişeye kapılır. Sabun, deterjan gibi temizlik maddeleri, yutup boğulmasına neden olacak ufak şeyler ve bazı zehirli bitkiler dışında endişelenmenize gerek yoktur. Unutmayın ki ona tamamen steril bir dünya yaratamazsınız.
Bebeğiniz iyice hareketlenmeden evi bebeğe göre yeniden düzenlemeniz doğru bir karar olacaktır. Bebek bakımı ile ilgili her durumda olduğu gibi, evi düzenleme konusunda da iki farklı görüş vardır. Birinci görüş “evi yeniden düzenlemeye, hi bir şeyi kaldırmaya gerek yoktur” der. Böylece bebeğin neyin ellenilebilir ve neyin ellenemez olduğunu daha çabuk kavrayacağına inanılır. Diğer görüş ise, bebeği daha hayatının başında “hayır” kelimesini duymaya alıştırmamak için evde yeni bir düzenleme yapmak gerektiğini savunur.
Ancak belki de en iyi yol ikisinin ortasını bulmaktır. İyice boşaltılmış ortamlarda yaşamak hem sizin için hem de bebek için epey sıkıcı olacaktır. Ancak geçici bir süre için en azından değerli eşyalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Güvenli, kırılmayacak ya da yerine rahatlıkla yenisi alınabilecek eşyaların ortada kalmasında sakınca yoktur.
3. ayın sonuna geldiğinizde, bebeğiniz, ara ara uyansa bile geceleri 10 saat kadar uyuyabilmelidir. Uyandığında ağlayabilir veya sadece emziğiyle oyalanabilir. Bu yarı-uyanık dönemi uyku saati boyunca yaşayacaktır. Yetişkinler de uykularında aynı dönemi yaşarlar ancak onlar tamamen uyanmamaya programlıdır, yatakta bir iki kez dönüp yeniden uykuya dalabilirler. Bebeğiniz de, uyanır uyanmaz yanına koşmadığınız sürece, aynı düzeni kendi kendine bulacaktır. Uyandığı anda yanına gitmeniz onu yanında annesi olmadan tekrar uyuyamayacağına inandırır.
Bu yaştaki bebeklerin uyuyana kadar ağlaması çok sık görülen bir durumdur. Ağlamanın, onu bir şekilde rahatlattığı gözlenmiştir. Ancak bebeğiniz, yatağına yattığı anda ağlamaya başlıyorsa,
gün boyunca yeteri kadar uyanık kalmadığı sonucunu çıkarabilirsiniz. Bu nedenle, eğer uykusu yoksa ya da uyumuyorsa bebeği yatağında tutmayın. Bebek uyku ile yatağı bir tutmalıdır. Diğer yandan, özellikle uykudan önce uyarılmışsa, uyumakta güçlük çekebilir. Böyle zamanlarda bebeği sakinleştirmek için biraz emzirmeyi veya mama vermeyi (böylelikle bebeğinizin karnı hemen acıkmayacaktır), bezini değiştirmeyi ve biraz sallamayı deneyin.

Bebeğinizin sabah uyanma saati en son beslendiği saat ile doğru orantılı olabilir, ancak bu şart da değildir; bazı bebekler ne zaman beslenirse beslensinler, kurulmuş saat gibi sabah 6.00’da, hatta daha erken uyanabilirler. Bebeğin günlük uykusunu bir düzene sokmaya çalışmak bazen boş bir çaba olabilir. Bazen oyun zamanını kısa tutup öğleden sonra erken bir saatte yatmasını isteyebilirsiniz ama o bunu reddeder. Başka bir gün ise onu görmeye gelen misafirlerinizle oynasın, maskaralık yapsın istersiniz ancak o uyumayı tercih eder.
Üç aylık bebek konuşma amaçlı sesler de çıkarmaya başlar. Müzik veya konuşma sesleri, bebek sinirli iken onu sadece rahatlatmakla kalmayacak, küçüğünüzün birtakım sesler çıkararak bu seslere tepki vermesini de sağlayacaktır. Eğer böyle sesler çıkarıyorsa, keyfi yerinde demektir. Ayrıca bu dönemde yeni bir numara daha dener: tükürükle balon yapmak!
Bebeğiniz, ona sorulan sorulara ahenkli sesler çıkararak cevap verir ve karşısındakinden de aynı şeyi bekler. Ay sonunda aranızda, 15-20 dakikalık bir “ohh’lar ve ahh’lar” diyaloğu geçebilir. Ara sıra bebekle beraber derin bir nefes alıp aynı sesi çıkarabilirsiniz.

Bebek uyanıkken zamanının çoğunu ellerine bakarak ve onlarla oynayarak geçirir. Şimdiye kadar bebeğiniz ellerini yumruk şeklinde tutuyordu. Üçüncü ayda ellerini daha serbest hareket ettirecek ve sonunda tamamen açık bırakacaktır. Böylece yeni oyuncaklar ortaya çıkacaktır: tam on minik parmak. Üçüncü ay onlara bakmak ve parmakların hareketlerini gözlemlemekle geçer. Ellerini her gördüğünde şaşıracak ve yeniden bulduğuna sevinecektir.
Üç aylık bebeğinizi yıkarken veya üstünü değiştirirken ona vücudunu anlatın, uzuvlarını tanıtın. Böylece konuşmaya başlamadan çok önce, sorulduğunda ayaklarını veya kulaklarını gösterebilir. Kısa ninniler veya yumuşak tonda anlatılan masallar ve şarkılı oyunlardan çok hoşlanır ve bunu çıkardığı seslerle belli eder. Elinizi çırpmanız, kafanızı sallamanız ya da dil çıkarmanız onu çok etkileyecektir.


BU AYIN EN ÖNEMLİ AŞAMASI: BEBEĞİNİZ KARIN ÜSTÜ YATARKEN KOLLARIYLA İTEREK GÖĞSÜNÜ HAVAYA KALDIRABİLİR.

3.AY DÖNÜM NOKTALARI
SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Yakınlarını tanımaya ve ayırt etmeye başlar.
Kolayca güler.
Ağlamalar azalır.
Seslere ses çıkartarak karşılık verir.
Anne ve babasına farklı davranır: yanındayken onların dikkatini çekmeye çalışır
Karın üstü yatarken kol ve dirseklerinin üzerinde vücudunu kaldırır ve bu şekilde 5-10 saniye kadar durur.
Destekle kucakta oturabilir.
Yüz ifadesi ve çıkardığı sesler güçlenir.
Kucağa alınırken tüm vücudunu toplar.
Yakalama refleksi kaybolur; elleri genelde açık durur.
Elleriyle yüzünü, gözlerini ve ağzını keşfetmeye çalışır.
Bir oyuncağı tutmak ve sallamak ister.
Bir nesneyi gözünün bir ucundan diğerine kadar takip edebilir.
Sesleri, dışarıdan duyduğu şeylere tepki olarak değil, kendi içinden gelenlere tepki olarak çıkarmaktadır.
El ve kollarını daha çok hareket ettirir.
Nesnelere vurabilir.
Yaptığı hareketlerden ödül bekleyerek hafızasını kullanmaya başladığını gösterir.
Başını ve boynunu çevirerek sesin kaynağını arar.
Dinlemek için emmeyi bırakır.
Konuşma seslerini diğer seslerden ayırt eder.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:52 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:15   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 3 Aylık Bebek: Bebek 1 Yaşında!

3 Aylık Bebek: Bebek 1 Yaşında!
Eminiz ki bu başlığa anlam veremediniz. Şöyle yapalım; tam bir yıl öncesine gidin! Bir yıl önce bugünlerde bebek rahminizde oluşuyordu!! Şu an 3 aylık olan bebeğinizin aslında tam bir yıldır atan bir kalbi var. Artık teknik olarak da o bir yenidoğan değildir.
3 Aylık Bebek Neler Yapar?

Artık ‘’balınız’’ yüzüstü yatırıldığında kafasını daha çok kaldırıyor olmalıdır. Kaynaklar 90 derecelik bir kafa kaldırmaktan bahsetmekte. Çünkü o artık boyun kaslarına daha çok hakim. Bu hareket biraz şınav çekmeye benzer. Kafasını kaldırırken kollarından da destek alır. Bilin bakalım bu hareket neyin habercisi.Yazımızın sonuna kadar sabırlı olmanızı istiyeceğiz. (Sabır! Bir bebeği yetiştirirken en fazla ihtiyacınız olacak araçtır. Ağlamalar, sağlık sorunları, yorgunluğunuz ..hepsi daha sabırlı bir ebeveyn olmanızı gerektirir)
  • 3 aylık bebek bir takım sesler çıkarmaya başlar. (a,aa,agu,goo goo gibi) Bunlar konuşmanın ilk işaretleridir.Onu cesaretlendirin ve bu sesleri tekrar edin. Okuma yazma öğrenen bir çocuğu düşünün. Onlar hemen düzgün cümleler kuramazlar değil mi? Sizin çocuğunuz da konuşma için bir takım hazırlıklar yapmaktadır. İleriki aylarda dil, gırtlak ve ağız kasları geliştikçe daha anlamlı kelimeler duyacaksınız.
  • Sizin sesinizi tanıdığını görebilirsiniz. Odaya girdiğinizde sizi görmeden sesinize tepki verdiği oluyor değil mi? 3 aylık bebek bazı seslere alışmıştır. Tanımadığı ve özellikle sert sesler onu rahatsız edebilir. Ayrıca o artık bir mimik uzmanıdır. Hareketlerinizi ve seslerinizi birleştirerek algılar. Beyin ses ve hareketleri ,mimikleri birbirine yapıştırarak hafızaya alır.Örneğin ona ‘’evet’’ dediğinizde kelimenin anlamını bilmez ama hareketlerinizden onu onayladığınızı anlayabilir.
  • Ona dokunması için fırsatlar yaratın. Tüm diğer duyguları gibi dokunma duyusu da gelişim içindedir. 3 aylık bebek bakımı konusunda en önemli noktalardan biri onun sizin teninize dokunuyor olabilmesidir. Ama ipek ve yün gibi farklı dokulara ulaşabilmesi için ona şans verin. Ayrıca onunla egzersizler yapın. El ve ayaklarını daha çok hareket ettirmesi için onunla oyunlar oynayın; ama onu zorlamayın.
  • Bu aylarda bebeğiniz oturmak isteyebilir! Onu anlamak lazım. Sürekli tavana bakmak sıkıcı geliyordur ve biraz da karşısında oturanlara bakmak ister. Baş ve boyun arkasının destekte olmasını sağlayın ve bu keyfi yaşamasına izin verin.Hatta yere basarak biraz ayakta durmakta onun hoşuna gidebilir.(Tabi onu tutuyorsunuz değil mi?) Eğer sıkıntı duyuyorsa onu oturtmak veya ayakta durmak için kesinlikle zorlamayın.Kendisi uygun zamanı ayarlayacaktır.
  • Artık dünya onun için 3 boyutlu hale gelmektedir. Daha önceden her şeyi bir televizyon ekranındaki gibi düz bir görüntü olarak algılarken artık nesnelerin derinliği ve yüksekliği vardır.(Uzmanlar iki yaşına kadar televizyon izletmenin çocuğa hiçbir faydası olmayacağını hatta zararları olacağını söylemekteler-Bunun Zor olduğunun farkındayız, ama bu konu çok hassas.)
  • O ,elleri ve ayaklarıyla kendi başına zaman geçirdikçe sizden bağımsızlık kazanıyor. Muhtemelen halen kendisini sizin bir parçanızmış gibi görüyor . Ancak her geçen gün sizden bağımsızlık kazanacak. Bu hem güzel hem kötü bir duygu .Onları bizden bağımsızlaştırmak için eğitiyoruz! Büyüyüp belli bir yaşa gelince de bizden kopmasını istemiyoruz. Ne yapalım bu da hayatın bir gerçeği.
  • Eğer halen oluşturmadıysanız bir rutin veya düzen oluşturmak için geç değil. Bu aylardaki bebekler neler yaşayacaklarını bilmek isterler. Bu onlara güven verir. Ne zaman yemek yiyeceğini , ne kadar oyun oynayacağını ,ne kadar uyku uyuyacağını bilmek onun için çok önemlidir. Bu , ileride daha huzurlu bir çocuk sahibi olmanız için de önemli. Ayrıca böyle bir düzen kendinize daha fazla zaman yaratmak için harika bir yöntemdir. Böylece hem o hem de siz kazanmış olursunuz.
Siz:


Hamilelik öncesi kıyafetlerinizi özlüyor olabilirsiniz. Uzmanlar genellikle hamilelik öncesi görüntü ve kilonuza dönmek için size 9 ay zaman verirler. Ama yavaş yavaş doğum sonrası egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak özellikle emzirmeye devam ediyorsanız,6 aya kadar sadece anne sütünü destekliyoruzJ,bu işi biraz daha dikkatli yapmalısınız. Renkli beslenme kurallarına uyun, su için ve sütünüzü azaltacak her şeyden kaçının.
3 aylık bebek beslenmesinde anne sütünün yeri çok önemlidir.Anne sütü Prof.Dr.Gülbin Gökçay’ın dediği gibi ‘’yaşayan canlı’’dır. Bebeğinizin farklı gelişim dönemlerinde farklı özellikle kazanarak onu tam olarak besler. Bu harika bir şey! Lütfen erken pes etmeyin!
Bu günlerde arkadaş çevrenizin değiştiğini görmek sizi şaşırtmasın. Kendinizi bebeği ve çocuğu olanlardan kurulmuş bir arkadaş çevresinde bulabilirsiniz. Eminiz ki paylaşacak, konuşacak çok şeyiniz olacak onlarla,bu nedenle bu değişimi normal görmek lazım. Annelik grubunuzu ziyaret ettiniz mi?
Ama eski arkadaşlarınızı da silmeyin. Eskisi kadar olmayacak belki ama yine de onlarla zaman geçirmenin yollarını arayın.
Bilgi Hapı:
Aferin size! Şifreyi buldunuz ve eğer sorunun altındaki yorum kısmına ilk siz yazarsanız ödülümüzü siz kazandınız demektir. ve işte kazandıran şifre : “Her Anne Güzeldir“. Bu sözcüğü bebeğinize karşı kullanmakta cimrilik yapmayın; ama bunu ,biz size söylüyoruz bu kez ! Sabırlı oldunuz ve yazıyı sonuna kadar okumayı başardınız.Aynı çocuk yetiştirmedeki sabrınız gibi.Şimdi cevaplıyoruz: 3 aylık bebeğinizin kafasını kaldırıp kollarına güç vermesi,emekleme hareketine ön hazırlıktır!!!
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
3 aylik bebegi olanlar, 3 aylık bebek, 3 aylık bebek kafasını kaldırabilir mi, 3 yaş bebek, 3 yaş bebek beslenmesi, 3 yaş bebek eğitimi, 3 yaş bebek gelişimi, 3 yaş bebek kahvaltısı, 3 yaş bebek kilosu, 3 yaş bebek menüsü, 3 yaş bebek oyunları, 3 yaş bebek yemekleri, 3 yaşında bebek, 3.ay bebek gelişimi, 3.ay dönüm noktalari, 3aylik bebegimin kafasi kalp gibi atiyo, 90 günlük bebek, 90 günlük bebek beslenmesi, 90 günlük bebek neler yapar, aylik, bebek, bebekler kaç aylıkken agu der, bebekler ne demek isterler agu derken, bebekler ne zaman agu demeye başlar, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 12:12

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,