ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


4 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


4 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 4 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 4 Aylık Bebek Gelişimi 4.AY BEBEK GELİŞİMİ Her gün biraz daha büyüyen bebeğiniz artık “yeni doğan” sınıfını geçmiş sayılır. Fiziksel ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:27   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4.AY BEBEK GELİŞİMİ
Her gün biraz daha büyüyen bebeğiniz artık “yeni doğan” sınıfını geçmiş sayılır. Fiziksel gelişimi de hızla devam etmektedir. Kafasının arkasındaki yumuşak nokta kaybolmuştur, ön taraftakinin tamamen kaybolması ise bazı durumlarda 18 ayı bulabilir. Saç rengi ve şekli de muhtemelen değişmeye başlamıştır. Siz belki fark etmeseniz de geçen birkaç hafta boyunca bebeğin doğumdaki saçları dökülmeye ve yerine yeni ve kalıcı saçlar çıkmaya başlamıştır. Bu süreç birkaç ay daha devam eder.
Bebeğinizin göz rengi de bu dönemde değişebilir. Çoğu bebeğin doğum sonrası mavimsi olan göz rengi koyulaşmaya başlar. Eğer 6. ayda bebeğiniz hala mavi gözlü ise, gözlerinin renkli kalacağından emin olabilirsiniz.Bebeğinizin fiziksel yeteneklerinde de kelimenin tam anlamı ile “tepeden tırnağa” gelişmeler gözleyeceksiniz. Bu ayın sonunda bebek kafasını tamamen dik tutabilir ve karnının üstünde yatarken 90 derecelik açıyla kafasını yerden kaldırabilir

Ayrıca kafasını her yöne çevirebilir ve sırtüstü yatarken kaldırabilir. Çenesini omuzlarına dayayarak ayaklarına bakabilir.
Kasları gelişip güçlendikçe, bebeğin vücudu da toparlanmaya başlar. Karnı üzerinde yatarken, tek kolunun üzerinde başını kaldırabilir. Bu ve bundan sonraki iki ay boyunca beden kısmındaki kaslar daha da güçlenecektir. Tam olarak ters dönemese de, bebek bu ay en azından bir yana doğru dönebilecektir; diğer tarafa dönmek içinse biraz daha gelişmesi gerekmektedir. Birçok bebek bu gelişmeden sonra, tam olarak dönmeye başlar.
Artık sırtüstü yatarken parmağınızı tuttuğunda kafasını ve bacaklarını kaldırıp oturmaya çalışır. Şimdilik oturma mutluluğuna tek başına erişmese de ufak bir yardımla bunu becerir ve buna bayılır! Yine de, hala sırtından destek vermeniz gerekir, çünkü şu an ancak kafasını dik tutabilmektedir. Ay sonunda, gövde kasları sayesinde ufak bir destekle kucağınızda dimdik oturabilecektir. Oysa daha önceleri kucağınızdayken, bedeni bir kalıba girmiş gibi sizin oturuşunuza göre şekillenmekteydi. Şimdi ise oturuşunu kendi kontrol edebilmektedir: sizin fiziksel olarak farklı bir insan olduğunuzu artık anlamaya başlamıştır.


Bebeğiniz tekme atmaktan çok hoşlanır; bacaklarını elleri ile ayaklarına veya dizlerine dokunabilecek kadar havaya kaldırabilir. Daha sonraki aylarda ise bu bacaklar tüm ağırlığını kaldırabilecek güce erişir. Onu ayakları yere basacak şekilde dik tutarsanız, belki ayakta bile durabilir. Bu ay bazı bebekler emeklemenin başlangıcı sayılan “yüzme” hareketini de geliştirir.Bebek giderek daha istemli hareket etmeye başlar, “yeni doğan refleksleri”nin çoğu artık kaybolur. Arama refleksi de bunlara dahildir, çünkü bebek artık neye baktığının ve ne gördüğünün tam olarak bilincindedir. Yorgun olduğu zamanlar hariç, pek çok hareketi daha akıcı ve daha kontrollüdür.
Bu ay içinde doktorunuz katı gıdalara (yoğurt, kaşık maması, meyva püresi) geçmenizi önerebilir. Bu konuda onun tavsiyelerini doğru takip etmeniz önemlidir. Bir öğünde sadece bir yeni gıdayla başlayın ve bunu da yavaş yavaş yapmaya dikkat edin, başka bir yeni gıdaya hemen geçmeyin. Böylelikle hem bebeğinize yeni tatlara alışması için zaman tanımış olur hem de herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını doktoru ile birlikte daha rahat gözlersiniz.
Bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olurlar. Eğer bebeğiniz bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenmeyin ve yemesi için zorlamayın. Amacınız, sadece katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edin. Eğer katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktorunuza danışarak aynı yemekleri 1-2 hafta sonra tekrar deneyin. Bir süre sonra alışacaktır.
Yeni gıdalar artık beslenme düzeninin bir parçası olduğunda, bebek anne sütünü veya formül sütü giderek daha az miktarda alacaktır. Bu dönemde, katı gıdaları, sütten önce vermeye gayret edin; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudur ve bebek önce bunları alırsa, sıra katı gıdaya geldiğinde karnı doymuş olacaktır. Ancak bazen yemeğe katı gıda ile başlamak da bebeği sinirlendirebilir, özellikle sabah uyanır uyanmaz pek hoşuna gitmeyebilir. Eğer yeni mamaya tepki gösterirse önce emzirin, ardından yeni mamasını verin, yine istemez ise emzirmeye devam edin.
Zaman içinde bebeğinizin öğün sayısı, günde dört defaya inecektir. Buna ek olarak, yatmadan önce de sütünü ister. Eğer bebeğiniz daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar bekleyin.Bu ay bebeğin tükürükleri akmaya başlayabilir. Cildinde buna bağlı kızarmalar oluşuyorsa yüzüne biraz vazelin, boyun çizgilerine de mısır nişastası sürebilirsiniz. Eğer lekeler artıyorsa, mutlaka doktorunuza danışın.Tükürük akmasının genelde diş çıkarmayla bağlantılı olduğu düşünülür. Ancak bu çok kesin bir bağlantı sayılmaz. Bazı bebeklerin bu ay bir dişi patlayabilir, ancak genelde ilk diş 6. aydan önce çıkmaz.Eğer bebeğiniz gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürür. Her iki bölgeyi de aynı kaslar idare ettiğinden, bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli olmayabilir. Bunu anlayabilmek için diş etlerini hafifçe ovmanız yeterlidir. Bebeğiniz hemen bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor demektir.

Bazı bebekler fazla diş ağrısı çekmez, bazısı ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Eğer diş çıkardığı için huzursuzsa, bir diş kaşıma oyuncağı edinin ve buzdolabında saklayın. Oyuncağın serinliği diş etlerini rahatlatacaktır. Eğer bu da işe yaramazsa, doktorunuz reçeteli ya da reçetesiz bir tedavi tavsiye edebilir.Bu ay sizi mutlu edecek bir başka gelişme de bebeğin nihayet gece boyunca uyumaya başlamasıdır: gece uykuları 10-11 saate çıkacak, gün içinde de iki-üç saat uyuyacaktır. Bebeğinizin uykuya daha kolay dalabilmesi için, yorgunluk belirtisi göstermeye başlayınca yatağına yatırın.
Peki, bebeğinizin yorgun olduğunu nasıl anlarsınız? Mutlaka kendine özgü birtakım mesajlar verecektir, ancak bebeklerin hemen hepsinin bazı ortak ve belirgin işaretleri vardır. Gözlerini ovuşturmak ve oyuna karşı isteksiz tavırlar bunların başında gelir. Yalnız, yorgunluk bazı bebekleri daha hareketli ve heyecanlı yapabilir. Uykusu olan bebekte doğum sonrasına benzer bazı refleks ve hareketler görmeye başlarsınız. Hareketleri daha ritmik olur- örneğin kafasını sallar. Parmak emme, sinirli tavırlar, genel huzursuzluk uykulu bebekte hemen farkedilir. Bebeğinizin “uykum var” mesajını anlamanız çok da zor olmayacaktır.

Bebeğin duyuları da düzenli olarak gelişmektedir. Ay sonunda artık her şeyi renkli görmeye başlar. Bakışlarını kolayca odaklayabilir ve 3 metrelik görüş alanı içindeki her şeyi görebilir, ancak yine de 50 cm önüne bakmayı tercih eder. Bakışlarındaki şaşılık azalmıştır ve hareket halindeki bir nesne veya insanı çok rahat takip edebilir.Bebeğinizin el-göz koordinasyonu da gelişmektedir. Bir nesneye bakarken ellerini ona doğru uzatır ve parmaklarını olabildiğince açar. Tutma isteği son derece güçlüdür ve eline geçirdiği her nesneyi daha ustalıkla tutabilir. Bu yüzden artık rahatça gözlüğünüzü tutup çıkarabilir veya babasının sakallarını çekebilir.
Kulağı ise artık neredeyse bir yetişkin kadar net duyar. Zayıf ses ile güçlü olanı ayırt eder ve müzik sesine cevap verir. Ayrıca artık ses çıkarmaya da isteklidir. Bazı sesleri sanki unutmamaya çalışırmış gibi tekrar eder. Bunların çoğu tek sesli hecelerdir ve aylar sonra bu sesler birer kelimeye, gurultular ise, kıkırdamaya, gülücüğe ve çığlıklara dönüşür. Ayrıca gıdıklandığında yüksek sesle gülecektir. Bu ‘gıdıklanma tepkisi’ daha önceki dönemde görülmez, bu yüzden bazı uzmanlar bunu sosyal bir gelişim olarak kabul eder.Bebekler bu dönemde her türlü uyarıya açıktır, bu yüzden bulunduğu çevreyi zenginleştirin. Koku duyusu onlar için oldukça önem taşır. Evinizde bulunan çiçek, sabun, meyve vs gibi şeyleri kokladığında vereceği tepkileri izlemek de oldukça keyifli olacaktır.
Bebeğinizin gülüşü de geçen aydan beri gelişmiştir. Artık aile bireylerini veya diğer tanıdığı yüzleri gördüğünde sevinç gösterileri yapar. Sizinle veya tanıdığı diğer kişilerle “konuşmak” en sevdiği şeylerden biridir. Yaptığı her yeni numarayı onaylamanız çok hoşuna gidecektir.Bebeğiniz sizin farklı bir birey olduğunuzu anladıkça ilişkiniz de yavaş yavaş yeniden biçimlenecektir. Artık her istediğinin yerine getirilemeyeceğini öğrenmektedir.
Buna rağmen bebeğiniz dış dünya ile olan ilişkisini tam olarak anlayabilmiş değildir. Örneğin oyuncağına her vurduğunda ses çıkardığını keşfetmiştir. Ancak aynı anda tesadüfen rüzgar da perdeyi havalandırmışsa, oyuncağa her vuruşunda perdenin havalanmasını bekler. Bu yüzden perdenin hareket etmesini sağlamak için bir süre daha sinirli bir şekilde oyuncağa vurmaya devam eder. Bunun gerçekleşmemesi ise kısa bir süre için sinirlenmesine, hatta ağlamasına neden olabilir.
Bebeğiniz kendisini ve çevresindeki dünyayı keşfederken, onun bu yeni çabalarını sabırla izleyin ve bu güzel dönemin tadını çıkarın. Onunla oynayın, şefkat gösterin. Siz ve sizin gibi bebeğe yakın olan herkes bebeğin ruhsal gelişiminde önemli bir yer tutar. Oyuncakla oynamak ne kadar hoşuna giderse gitsin oyuncak hep aynı tepkiyi verir. Oysa insanlar değişkendir ve o bundan çok şey öğrenir!

4.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Sosyalleştiğinde güler; oyunu bölündüğünde ağlar.Aynadaki yansıması hoşuna gider, hatta ona gülümser.Kendini rahatlatmaya çalışır.Etrafındakilerle ilişki kurmak için sesler çıkartır.Gıdıklandığında güler.İnsanlara cevap vermeye çalışır.Müzikle sakinleşir.Yüzükoyun durumundayken sırtüstü, sırtüstünden yüzükoyun dönebilir.Kafasını daha uzunca bir süre dik tutar.Oturma pozisyonuna getirildiğinde veya yatarken kafasını istediği yöne döndürebilir.Yüzme hareketi yapabilir ve yatağında dönebilir.Bakışlarını farklı uzaklıklara odaklayabilir.Sallanan bir nesneyi kendine çekip ağzına götürebilir.Bir nesnenin düştüğü yere bakar.Banyoda ayak ve ellerini çırpar.Diş çıkarmaya başlayabilir.Katı gıdalara geçmeye hazır olabilir.Kokuları birbirinden ayırabilir.Bir saatten daha uzun süre karşısındakine tepki verir.5-7 saniye öncesini hatırlar.Görüntü ile gerçek yüzü ayırt eder.Yeni sesler çıkarmayı sever ve bazılarını taklit eder.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:52 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:16   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 4 Aylık Bebek: Çiçeğinizi Sulayın

4 Aylık Bebek: Çiçeğinizi Sulayın‘’Çiçek sulandığı kadar güzeldir
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli
Bebek ağladığı kadar bebektir

Ve herşeyi öğrendiğin kadar bilirsin bunu da öğren,
Sevdiğin kadar sevilirsin…’’
Can Yücel – Her şey Sende Gizli Şiiri
Can Yücel ‘’seni’’ anlatırken ne güzel vurgu yapmış hayatın aslında bir ayna olduğuna. Sevdiğin kadar sevilirsin…Tüm bebekler gibi 4 aylık bebekler de sevgi ve ilgi bekler bizden başka hiçbir şey beklemedikleri kadar…Ne pahalı oyuncaklar ,ne rengarenk kıyafetler ne de internette dün gördüğünüz o çok fonksiyonlu bebek arabası ,ona önce yaşam suyunu verin;sevgi ve ilgi.
4 aylık Bebek Neler Yapar ?


Dördüncü ayını dolduran bebek oturma ve ayakta durma konusunda daha isteklidir. Ayağı sert bir zemine değdirildiğinde kasları hemen gerilir ve sanki yürümek istiyormuş gibi yapar. Onu bu zevkten mahrum bırakmayın ve bazen yere basmasını sağlayın.Ama her zaman kontrollü olun.Oturması için de çok aceleci davranmayın lütfen.
  • Kaslarını kontrol ettikçe yaptığı eylemlerin çeşitlendiğini göreceksiniz.Ağzından çıkardığı sesler bir cıvıldamadan çok artık mırıldanmaya dönüşür.Örneğin ‘’da,da de,de ‘’ gibi kelimeler duyarsanız şaşırmayın ve söylediklerini tekrarlayarak onu cesaretlendirin.’’Evet Mert ,dede, bak bu dede’’ gibi..
  • ‘’Çiçeğinizin’’ kendi kendine geçirdiği zamanın arttığını görürsünüz. Üzüm kadar küçük nesneler bile artık onun dikkatinden kaçmaz. Görme yetisi ve mesafesi her geçen gün artmaktadır. Önüne bu küçük nesneler bırakıldığında, parmaklarını kullanarak onları almak ister. Önce kol, şimdiyse parmak kasları gelişmektedir ve onları kullanmak için geç kalmak istemez. Önüne koyacağınız nesnelerle onun uzanma refleksini güçlendirin. Ama küçük objelerin önce ağza gitme riskine karşı her zaman uyanık olun.
  • Eğer emzirmiyorsanız katı gıdalara geçmek için bilgi edinmeye başlayın. 6.ayını bitiren bebeklerin katı gıdalara geçmesi gerekir. Onun muhtemelen damağına sertlikler vermeye başlayan dişleri ve kontrol edebildiği ağız kasları bu gıdalar için onu hazırlamıştır. Belki birkaç ‘’tavşan dişin’’ gözükmesine bile şaşmamalı. Beslenme önemli bir iştir ve ilgi gerektirir. Beslenme sayfalarımıza bir gidip gelmekte fayda var. Emzirmeyenleri içinse 4.aydan sonra (yani doğumdan itibaren tam 4 ay bittikten sonra) katı gıdalara geçilebilmektedir.Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
  • 4 aylık bebekle konuşmaya devam edin. Bu hem ilginizi hem de sevginizi ona aktarmanın en kolay yoludur. Ses tonunuzu düşürüp, arttırmanız; kedi ,köpek sesleri çıkarmanız onun için harika deneyimler olacaktır.Onu hayata hazırlıyor ve gerçek dünyada göreceklerini tecrübe etmesini sağlıyorsunuz. Bu arada odasında görebileceği yakınlıkta bir yerlere bebek aynası yerleştirin ve aynaya bakarkenki hayranlığını seyredin. Neler olduğunu anlamayacaktır , ama kendisi gibi birisiyle karşılaşmak onun hoşuna gidebilir!
Siz:

Bu hafta sonuna yetişmesi gereken proje, dün sizi yaralayan bir cümle kullanan yöneticiniz, birden işi bırakan personeliniz, tahsil edilmemiş ödemeler, sözünde durmayan tedarikçiniz ,süt izninizi problem yapan patronunuz veya işe yeniden başlama stresi sizi ‘’bitiriyor’’ olabilir. Kariyer mutlaka önemlidir; ancak 4 aylık ‘’kalbiniz’’ kadar değil. İnanın bize ileride bebeğinizle geçirmekte olduğunuz bu günleri anılaştıracaksınız. İster neşeli, ister yorucu geçsin bu günleri hiç unutamayacaksınız. Bu nedenle işi işte bırakmayı bilin. Bu hem anneler hem de babalar için geçerli bir tavsiye. Zor olduğunu çok iyi biliyoruz ve bunu becerememiş binlerce kişinin pişmanlıklarıyla söylüyoruz bu cümleleri ! İşyerinizde yaşadığınız stresi izole etmeyi öğrenmelisiniz. Bebekler sandığımızdan çok zekiler ve yaşadığımız duygu yoğunluğunu anlamakta güçlük çekmiyorlar. İlgi ve sevginiz onun kendine duyduğu özgüveni inşa eder ve bunları ona vermekte cimri davranmayın. Ayrıca Onunla geçireceğiniz kaliteli zamanın iş performansınızı arttırması da size bonus olacaktır.
Bilgi Hapı:
Bebeğe sizden başka bakanların da haklarını unutmayın. Emzirme düzeniniz oturduğu için muhtemelen artık biberon kullanıyorsunuz. Babanın da bu işi yapmasını destekleyin. Çocuğunuzun sadece size bağlı olması sandığınız kadar doğru değil. Hatta size yardımcı olan büyükanne veya bakıcınızın da oyunun kurallarını yeterince bildiğinden emin olun. İşten döndüğünüzde , onu babaannesine daha bağlı görebilirsiniz. Bebeğinizi anlayın ve onun gözüyle dünyaya bakmaya çalışın.Bakıcınızı kıskanmayı da bırakın artık. Bu duyguyu sadece siz yaşamıyorsunuz!
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
3 aylık bebeğe nasıl davranmalı, 4 ayini dolduran bebekler, 4 aylık bebeğe nasıl davranmalı, 4 aylık bebek ne yapar, 4 aylık bebek neler yapabilir, 4 ayı dolduran bebek, 4 ayını dolduran bebek neler yapar, 4.ay bebek gelişimi, 4aylik bebeğe nasıl davranmaliyiz, 4aylik bebek neler yapabilir, 4aylik bebek neler yapar, aylik, bebek, gelisimi

Seçenekler
Stil


Saat: 19:08

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,