ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


6 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


6 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 6 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 6 Aylık Bebek Gelişimi 6.AY BEBEK GELİŞİMİ Bu ayın sonunda bebeğiniz yarı yaşını tamamlamış olacak!. Şu anda bebekliğinin en heyecanlı ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:32   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

6.AY BEBEK GELİŞİMİBu ayın sonunda bebeğiniz yarı yaşını tamamlamış olacak!. Şu anda bebekliğinin en heyecanlı günlerini yaşamakta.Bu sıralarda her bebek geçici olarak farklı şeylere odaklanır. Kimi bebek emeklemeye odaklanırken; bir diğeri ses çıkarmaya yoğunlaşabilir; bir başka bebek ise dakikalarca elindeki oyuncağı incelemek isteyebilir.
Önünüzdeki hafta ve aylarda bebeğinizin tüm ilgisi bir faaliyetten diğerine kayıp duracaktır. Hızlı gelişiminden duyduğunuz heyecanla bazen sabırsızlanıp, bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslayabilirsiniz. Gereksiz yere endişeye kapılmayın, eninde sonunda her bebek konuşmayı ve yürümeyi öğrenir.Uyanık olduğu her anı "sadece bakarak" geçiren bir bebek de büyüyor ve öğreniyordur. Sadece diğer bebeklerden farklı olarak, 'görsel uyarılarını' geliştirmeye yoğunlaşmıştır.

Kimsenin yerde hareket etmenin inceliklerini bebeğe öğretmesine gerek yoktur. İçinden gelen merakla her şeyi kendi araştırıp bulmak ve bağımsızlık dürtüsü geliştikçe, her şeyi kendi yapmak isteyecektir. Bu ay bebeğiniz emeklemeye başlayabilir (gövdesi hala yerdedir); ancak elleri ve dizleri üzerinde durmaya henüz hazır değildir. Öne doğru gidemeden arkaya doğru gidebilir. Ara sıra değişik teknikler de deneyebilir: örneğin kafasını ve kalçalarını kaldırarak dizlerini altına alır ve öne doğru atılır. Çok pratik görünmese de, bu hareket onu şimdilik bir noktadan diğerine götürür.
Bebeğin kuvvetinin çoğu hala kollarındadır. Altı aylık çocuğunuzun kol ve bacak kaslarını güçlendirmek için şınav hareketi yaptığını fark edeceksiniz. Yüzükoyun halden sırtüstüne doğru dönebildiği için yuvarlanmak da onun için eğlenceli oyunlardan birisidir.
Altıncı ayın sonunda, birçok bebek tek başına oturabilir-bu onun için oldukça heyecan verici bir dönüm noktasıdır-ancak çoğu bebek bu dönemde sadece destekle oturabilir. Eğer bebeğiniz oturma pozisyonunda ileri-geri veya yanlara düşüyorsa henüz desteksiz oturmaya hazır değil demektir.
Bebeğiniz ayağa kalkmak için çok büyük bir istek duyduğundan, bu dönemde kaza riski çok fazladır. Dikkatini çeken nesnelere uzanma isteği, bazen oturduğu yerden düşmesine neden olabilir. Sizi- veya kendini korkutacak bir şey yapmadan önce önlem almakta her zaman fayda var: örneğin oturduğu mama sandalyesinin emniyet kemerini bağladığınızdan emin olun.

Bebek artık daha hareketli olduğundan, oyun oynadığı alanları da güvenli hale getirmelisiniz. Merdiven başına kapı takmak ve kaloriferleri saklamak en önemli güvenlik önlemleri olmakla beraber, sehpa ve kitaplıkların kenarlarına da plastik koruyucu koymak uygun olabilir. Eğer koruyucu bulamazsanız plastik bantlarla birkaç kez bantlayabilirsiniz. Ortalıkta mümkün olduğunca sivri uçlu nesneler bulundurmayın ve eğer ailede büyük çocuk varsa ona da bu tehlikelerden bahsedin.
Bebeğinizi yürüteçe koymak için henüz çok erken. Bilinenin aksine, yürüteçler bebeğin yürümesini kolaylaştırmaz. Aksine, yürümeye başlamasını geciktirebilir. Her ne kadar bebek yürüteçi kullanmak için bacaklarını kullansa da, yürümek için gerekli olan kalça kaslarını kullanamaz. Ayrıca bebek yürüteci yürütmeyi çözdüğünde yeni tehlikelere açık olacaktır. Bebeğinizin motor becerilerini geliştirmeye ihtiyacı vardır bu yüzden ona biraz zaman tanımalısınız.
Artık bebeğiniz zaman zaman da olsa kendi yemeğiyle başa çıkmayı becerebildiğinden, yemek yemek onun için hayli ilginç bir faaliyete dönüşecektir. Örneğin bir parça muzu ağzına götürebilir veya yemek kaşığı ile oynayabilir. Ağzına aldığı parçalar boğazına kaçıyorsa daha hazır değil demektir, bir iki hafta daha beklemelisiniz. Bebek yemeğin sadece tadına bakmak değil, onu avuçlamak, parçalamak ve onunla oynamak ister. Bu dönemde temiz ve düzenli olmasını beklememelisiniz. Müthiş bir dağınıklığa hazır olun ve öğün bitmeden ortalığı boşu boşuna temizlemeyin. Temizliği kolaylaştırmak için mama sandalyesinin altına muşamba veya kumaş örtü atabilirsiniz.
Bebeğiniz değişik katı gıdalar aldıkça farklı besinlerden farklı vitaminler alır ve vücudunun ihtiyacı olan süt miktarı azalmaya başlar. Anne sütü ile beslenen bebek süt alımını kendi kendine azaltacaktır. Formül süt alan bebeğin ise biraz yardıma ihtiyacı olabilir.
Bebek uzanma, tutma ve kavramada artık daha başarılıdır. Ancak en büyük problemi tuttuklarını çabuk bırakmasıdır. Onu sık sık tuttuğu oyuncağı bir elinden diğerine aktarırken görürsünüz.Bu dönemde ekmek kırıntıları gibi küçük parçalar çok hoşuna gider. Onları tutmaya çalışır ancak henüz tüm elini kullandığından başarılı olamaz, henüz parmaklarını kullanmayı bilmiyordur. Ancak büyük nesneleri başarıyla kavrar ve bazen elinde iki ayrı nesne tutup birbiriyle kıyaslar. Bu ayın sonunda, eğer daha önce birilerini yaparken izlemişse, kendisi de bir küpü diğerinin üzerine koyabilir.Bebek eline geçen her şeyi sallar ve bazılarının ses çıkarıp bazılarının çıkarmadığını anlayabilir. Oyuncakları -tekrar tekrar- birbirine çarpar veya yere fırlatır, sonra da çıkardığı sesleri dinler. Hem çıkardığı sesleri dinlemek, hem de her seferinde aynı sesleri çıkarıp çıkarmadığını anlamak için onları tekrar tekrar yere atar. Bu alıştırmaların sonunda elinin değil oyuncakların ses çıkardığını öğrenecektir.
Oyuncakların hemen ses çıkarmamasına veya elinden alınmasına sinirlenir. Siz bu oyundan pek hazzetmeseniz de o bu oyunu seviyor ve oynarken öğreniyordur.
Şekil değiştiren oyuncaklar çok ilgisini çeker. Onların canlı veya cansız olduğunu anlayamaz, bu yüzden örneğin ufak bir fırdöndü ile konuşmaya çalışır. Artık sessiz harflerin çoğunu çıkartabiliyor ve değişebilen ruh halini göstermeyi öğreniyordur. Her ne kadar sadece mutluluk ve sıkıntısını gösterebilse de diğer hislerini de anlatmaya çabalar. Duyduğu ses tonlarından konuşmaları anlamaya çalışır ve seslerin kızgın, sakin veya onaylayıcı olanlarına değişik yüz ifadeleriyle tepki verir.
Bebek pasif olarak kelime hazinesini geliştirmektedir, yani bu kelimeleri söyleyemese bile anlamlarını bilir. Ay sonunda adını söylediğiniz birkaç nesneyi gözleriyle işaret edebilir.

Bu ay ayrıca ruh halinin de ani değişim gösterdiği bir dönemdir. Bazen hoşlanmadığı bir duruma sinirlenebilir, ancak ilgisi başka bir yöne çekildiğinde hemen sakinleşebilir. Bu durum birkaç ay daha devam eder ve daha sonra bebek yavaş yavaş hislerini kontrol altına almayı öğrenir. Ancak ondan henüz çok fazla bir şey beklemeyin. Bu durum en azından ana okul dönemine kadar devam eder.
Odadan çıktığınızda bebek sizi takip edemez, ancak evin başka bir yerinde çıkardığınız seslerden sizin yakınlarda olduğunuzu bilir ve dikkatinizi çekmek için sık sık sesler çıkartır, sizden de tepki vermenizi bekler.
Sizin yüzünüz artık onun için çok şey ifade etmektedir. Her açıdan yüzünüzü incelemeye ve her fırsatta onu ellemeye çalışır; parmaklarını gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza koymaya çalışır; saçınızı ve kulaklarınızı çeker. Bu hareketlerle bebeğiniz sizi iyice tanımaya çalışmakta ve sizin ondan farklı bir insan olduğunuzu kavramaktadır. Mesela eğer kendi saçını çekerse canı acımaktadır, ama sizin saçınızı çekerken canı acımaz.
Yüzünüzü saklayıp sonra aniden açmak, onun için çok eğlenceli bir oyun olacaktır, ancak bu oyuna fazla iştirak edemez. Sevdiklerinin aniden kaybolması ve geri gelmesiyle güven hissi gelişir kendini güvende hisseder.

Bebek artık herkese gülmez, sadece yanında olmaktan hoşlandığı kişilerle oyun oynar. Oyun oynadığı kişi aniden giderse ağlar.Birinci yarı yılın sonunda, bazı ebeveynler çocukları karşılaştırma eğilimi gösterir. Eğer bebeğiniz hareketliyse, biri mutlaka çıkıp onun erken yürüyeceğini söyler. İşin doğrusu bebek, kendini hazır hissettiğinde yürüyecektir- bu, "erken" ya da "geç" olabilir. Önemli olan bebeğin kendini hazır hissetmesidir.
6.AY DÖNÜM NOKTALARI
SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade eder: "ga-ga, gu-gu" sesleri çıkartır ve güler.
Yabancılardan rahatsız olur.
Müzik sesi duyduğunda ağlamasını keser.
Kendi ismi söylendiğinde tepki verir.
Karnının üzerinde bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye çalışır.
Kafasını serbestçe hareket ettirir.
Vücudunu her yöne hareket ettirir.
Destekli oturabilir.
Parmaklarıyla kendi yemeğini yemek hoşuna gider.
Damak tadı gelişir.
Yemekle oyun oynar.
İlk dişi patlayabilir.
Bir bardağı iki eliyle tutabilir.
Sırtüstü yatıştan yana dönerken oturur konuma geçebilir.
Ruh halinde ani değişimler olabilir. Memnuniyet, mutsuzluk,öfke gibi duygular arasında gider gelir.
Nesneleri uzun süre inceler.
Bazı sessiz harfleri söylemeye başlar: (f,v,s,z,m,n gibi)
Nesneleri ters çevirerek bakıp farklı şeyler görmekten hoşlanır.
İki nesneyi birbiriyle kıyaslayabilir.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:53 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:19   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 6 Aylık Bebek: Bebek Olmanın Sırları6 Aylık Bebek: Bebek Olmanın Sırları


Türkiye’de bebeğinizle aynı ay içinde doğan tam 100.000 arkadaşı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya dünya genelinde ? 6 aylık bir bebeğin dünyada ay bazında tam on milyon yaşıtı vardır!! Bunlar kendinizi yalnız hissetmemek için harika nedenlerdir. Sizinle aynı gelişmeleri yaşayan annelerle sohbet içinde olmak eminiz ki size çok iyi gelecektir. Paylaşım üzerinizdeki yükü azaltacaktır.
Bebek Büyüyor:

Bebeklerin baştan aşağı doğru büyüdüğünü biliyor musunuz? Önce boyun kaslarını kontrol ederek kafasını dik tutar, gövdesine hakim oldukça oturur , elleriyle daha aktif oldukça da emekler. En sonda ise ayaklarına tam güç gelmiştir ve artık yürüyebilir.Ama sizin 6 aylık bebeğiniz muhtemelen henüz oturma aşamasındadır. Bu günlerde daha desteksiz bir şekilde oturabilemektedir.
  • 180 cm’ye kadar olan uzaklıktaki nesnelerin hareketlerini izleyebilir. Ayrıca uzanma ve yakalama hareketlerini gayet iyi yapar. Oyuncaklarıyla yaptığınız kuleyi yıkmak ona çok zevk verir. Katı gıdalara geçtiyseniz kendi kendine kraker yemek hoşuna gider ve size el dahi sallayabilir. Hatta ayağa kalkmaya bile çalışabilir. Bu yaştaki bebeğin sağ elini mi yoksa sol elini mi kullanacağını tespit etmek zordur. Buna 2-3 yaşlarında tam olarak karar verilir.
  • Bebekçe konuşmasında artık daha anlamlı kelimeler duyabilirsiniz. Belki bir ‘’anne ya da baba’’ kelimesi onun küçük ağzından dökülebilir.Bunu, muhtemelen anlamını bilmeden söylüyordur.Ama bu duygu harikadır.Şimdi cep telefonunu sessiz konuma getirip onunla bebekçe konuşma zamanıdır.Kendisine zaman ayırdığınızı mutlaka anlayacaktır. Onunla , onun dilinde konuşmaya çalışın.’’Bunun kullanma kılavuzuna bakmak lazım, düğmeye basınca,yeşil ışık yanmaktadır’’ gibi mekanik cümleler kurmayın.Bol tekrarlı,sevimli ve basit cümleler kurun.
  • Bebek kendisine bakan kişiye alışmıştır ve tanımadığı bir kişiyi gördüğünde sert tepkiler verebilir. Önümüzdeki aylarda ayrılma kaygısı ve yabancı korkusu gelişecektir. Onu korkutmamak için yeni yüzleri yavaşça tanıştırın onunla. Ayrıca işe giderken de birden habersiz kaybolmayın. Bu onun ayrılık hissini olumsuz etkiler. Ona ‘’anne gidecek, geri gelecek ‘’deyin. Ona bay bay yaptıktan sonra çıkın. Bir miktar tepki göstermesi normaldir, zamanla alışmasını bekleyin.Ayrılma hissini nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenmek gerekir.
  • Artık daha karmaşık şeyleri de öğrenme zamanı. Küçüklüğünüzden beri bildiğiniz ‘’cee’’ oyununun ne kadar anlamlı bir eğitim olduğunu biliyor musunuz?
Onun karşısına geçin,ellerinizle yüzünüzü gizleyin ve sonra ona ‘’cee!! ‘’yapın. Bebeğinizin önce şaşırıp sustuğunu , sonra ise kahkahalar attığını görüyorsunuz değil mi? Çünkü ona nesnelerin devamlılığını öğrettiniz! Yüzünüzü gizlediğinde çok sevdiği annesi birden kayboldu, ama sonra geri geldi ! ’’Demek ki ben bazen göremezsem de o var aslında’’ diye düşünecektir 6 aylık bebek. Battaniyesinin altına saklayacağınız küçük topla da aynı oyunları oynayın. Bunlar onun hayal gücünü güçlendirir, soyut kavramları öğrenme yetisini arttırır ve ayrılık korkusunu yenmesinde size yardımcı olacaktır. Önünüzdeki birkaç ay boyunca bu pratikleri yapmak faydalı olacaktır.
  • Onun sebep sonuç ilişkisi kurmasını sürekli destekleyin. Yatağa ayağını vurduğunda yatağın titreşmesi muhtemelen hoşuna gider.’’Ben bir şey yapıyorum ve karşılığında titreşim oluyor’’ diye düşünür. Oyuncağını yere atıp, almanızı bekleyerek; ağzındakileri tükürerek; elindeki minik davula defalarca vurarak sizi çıldırtmak istemiyor aslıda. Sadece bir şeylerin bir şeylere sebep olduğunu anlıyor ve bu çok hoşuna gidiyor.(Oyuncağı sürekli yere atıp duruyor ve siz artık bundan çok sıkıldıysanız, koyun yere onu kendisi alsın bakalım! Bu da bir sebep sonuç ilişkisi değil mi?)
  • 6 aylık bebeklerin geceleri artık 10 saat civarında deliksiz bir uyku uyuması beklenir. Aslında deliksiz yanlış bir terim. Hepimiz uyku boyunca farkına varmadan defalarca uyanıyor ve tekrar yatıyoruz. Bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa, karnı da toksa ama bu kadar uzun süreli uyumayı gerçekleştiremiyorsa ona uyumayı daha iyi öğretmelisiniz. Evet uyku da öğretilebilir. Her Gece yatmadan önce aynı aktiviteleri (banyo, hikaye okumak ve masaj ) yapmak ve onu aynı saatte uyutmak ona hep kaliteli uyku sinyalleri gönderir. Uyandığında tekrar uyumasını teşvik edebilirsiniz. Sabah erkenden gözlerini açmış,ağlamıyor ve kendi kendine zaman geçiriyorsa onu hemen uyandırmayın. Bir sabah şekerlemesi harika olacaktır. Biz de öyle yapmıyor muyuz eğer işe gitmemize daha zaman varsa.
  • 6 aylık bebeğin artık çok seveceği ve yanından ayırmak istemeyeceği çok yakın bir oyuncak arkadaşı olabilir. Aslında bu bir oyuncak ayı da olabilir, bir battaniye de. Bir süre sonra bu nesneyle özel bir ilişki kurması ve onu her yere götürmek istemesi sizi şaşırtmamalı. Bu nesne şimdilik bebeğinizin sadece kolay uyumasını sağlamakla görevli olabilir. Bu eşyaya siz de önem verin çünkü ileride çok işe yarayacak.
  • Ona nefes alabilen, pamuktan yapılmış kıyafetler giydirmeyi tercih edin. Odasının aşırı sıcak olmamasına, yatağındaki yorgan veya kılıf gibi malzemelerin uzun sapları olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebek bu yaşlarda bir elinden diğer eline nesneleri geçirebilir ;düşen eşyaları alabilir. Ani hareketlerinde yere düşmemesi için bir gözünüzün üstünde olmasına özen gösterin Çünkü ‘’küçük kaşifiniz’’ artık çok daha hareketlidir ve her şeyi kurcalamak , denemek ister. Bu aylarda bebek kendi etrafında kolayca yuvarlanabilir .
  • Katı besinlerle oynamayı sever bebekler. Önüne koyacağınız bir kaşıkla sizi taklit etmeyi deneyebilir.Tabii ki kendi başına yemek için çok küçük ;ama o içindeki öğrenme azmi onu deli etmektedir. Siz de delirmeyin!! Sabırlı olun ve zamanla yemeğin oyun olmayacağını ona öğreteceğiniz aşamaları bekleyin.
  • 6 aylık bir bebeği emziriyor dahi olsanız katı besinlere geçiş zamanı gelmiştir. Bu aydan itibaren sütün bebek beslenmesindeki ağırlığı azalacak ve yerine katı besinler gelecektir. Siz 2 yaşına kadar akşamları ağırlıklı olarak emzirmeye devam edebilirsiniz. Ama katı besinlere geçmek için geç kalmayın. Bebeğin gelişen vücudu ve zihin yapısı artık katı besinlere ihtiyaç duyar ve buna hazırdır. Bu besinler için sabah ilk öğünü veya öğlen öğününü tercih etmeniz alerjik durumlara müdahale edebilmeniz için önemlidir. İlk öğünleri onun için biraz öğrenme, biraz oyun öğünleri olacaktır. Dolayısıyla onu zorlamayın. Katı besinlere geçiş hakkında daha fazla bilgi edinmek için beslenme sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Pirinç veya yoğurt ilk tercihiniz olabilir. Bir tüyo daha : bebeklerin çoğu beyaz gıdaları daha çok severler. Yoğurt buna güzel bir örnektir. Neden mi? Bizce onların küçük midelerini ilk dolduran sütle bir alakası olmalı bu durumun!! Ekmek, yumurta, tuz, şeker,bal ve meyve suyu şimdilik onun için yasak gıdalar. Zamanı gelince sindirim sitemi onları da kabul edecek.
Siz:

Bebeğinizi büyütürken ona rehberlik edersiniz. Biz çocuk gelişimini daha çok bir merdivene benzetiyoruz. Bebek basamakları tek tek çıkacak ve büyüyecek. Basamakları geçerken siz onun yanında, elini tutmuş olmalısınız ve onu bir sonraki adım için cesaretlendirme işini iyi yapmalısınız.
Merdivenin en üstünde durup çocuğun size gelmesini beklemeyin, siz onun yanına gidin ve kulağına eğilerek onu çok sevdiğinizi fısıldayın. İşte bu ; eğilmek ve onunla aynı hizaya gelmek. Acaba O, küçük boyuyla dünyayı nasıl görüyor? Yukarıdan baktığınızda sizin için çok aşağılarda kalan bir elektirik prizi onun için nasıl bir tehlike oluşturuyor acaba? Emekleme ve kendi bağımsızlığını kazanma öncesi ,evinizin bir çocuk için yeterince güvenli olup olmadığını kontrol edin.Evin içinde oturup emekleyin ve onun gibi düşünmeye başlayın!! O olsaydı neler yapardı? Artık bebek güvenliğine yönelik bir çok araç gereç var. Bunlardan edinebilirsiniz.
Altı aylık bebek için dengeli ve renkli beslenme kuralımızı hatırlayın. Bu aslında hem bebek hem de sizin için gerekli.’’Minik ağız’’ mümkün olduğunca farklı gıdalarla beslenmeye başlayacaktır artık. Bu onu daha da sağlıklı yapacak. Sizde karbonhidrat, protein,yağ ve su dengenizi koruyun. Egzersiz yaparak da bu besinlerin vücut için faydalı olması sürecine(metobolizma süreci) katkıda bulunun.
Unutmayın ki sizin beslenme düzeniniz bebeğiniz için belirleyici olacak. 12 aylıktan itibaren artık siz eşinizle masa da ne yiyorsanız, bebekte aynı şeyleri yemeye başlayacak. Yeşil sebzeleri sevmiyorsanız,bunu yapmasını ‘’kelebeğinizden’’ bekleme hakkınız da olmayacaktır. Bir de sigara kullanmak gibi kötü alışkanlıklar artık sizin için çok mazide kalmış olmalı. Bebeğinize yaklaşan herkesi (bakıcınız, babaanne-anneanne, dede dahil) sigara içmemeleri konusunda uyarın. Saça sinmiş sigara kokusu dahi bebeğiniz için tehlikedir. Onun pırlanta kadar temiz ve hassas ciğerlerini koruyun!!
Bilgi Hapı:
Banyodan sonra Onu karşınıza alın ve göbeğine üfleyin. Dudağınızı karnına koyarken üfürdükçe çıkan ses onu kahkahalara boğabilir. Ensesine ve ellerine nefesinizin yaptığı baskı da onu mutlu edecektir. Bu oyunu babanın oynaması da eğlenceli olacaktır. Dokunmak bebeklerin gelişimi için son derece faydalıdır. Unutmayın, Anne karnında sürekli bir yerlere dokunmaktaydı.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
3 aylık bebek, 5 aylık bebeklerde sol elın sag elden aktıf olması, 6 aylık bebek, 6 aylık bebek resimleri, 6 yaş çocuk, 6 yaş çocuk beslenmesi, 6 yaş çocuk eğitimi, 6 yaş çocuk gelişimi, 6 yaş çocuk kahvaltısı, 6 yaş çocuk kilosu, 6 yaş çocuk menüsü, 6 yaş çocuk oyunları, 6 yaş çocuk yemekleri, 6 yaşında çocuk, 6.ay bebek gelişimi, alti.aylik bebek.resimleri, aylik, bebek, bebek beslenmesi, bebekler dusunurmu, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 02:43

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,