ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


7 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


7 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 7 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 7 Aylık Bebek Gelişimi 7.AY BEBEK GELİŞİMİ Yaşamının 7. ayında bebekte hızlı bir gelişim izlenebilir. Doğumdan bu yana çok şey ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:34   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

7.AY BEBEK GELİŞİMİ
Yaşamının 7. ayında bebekte hızlı bir gelişim izlenebilir. Doğumdan bu yana çok şey öğrenmiştir, ancak hayatının bu ilk senesinde aktif duruma gelme hazırlıkları hep devam edecektir. Sonraki üç ay boyunca bebek oldukça hareketli olacaktır. Ayrıca fiziksel ve zihinsel gelişiminin yanısıra mantık ve dil gelişiminde de önemli aşamalar kaydedecek ve tüm bunlar bebeğin temel problem çözme yeteneğini geliştirecektir.
Bebek büyürken, dünyası da onunla beraber büyür. Bu ay sonunda bebeğiniz yerde emeklemeye başlayacak. Elleri ve dizleri üzerinde kendini kaldıracak ve ileri geri hareket etmeye çalışacak; kısa bir süre sonra da bir eliyle gözüne kestirdiği bir şeye uzanacak. Bu egzersize devam ettikçe bir süre sonra el ve ayakları kendiliğinden uyumlu olarak hareket etmeye başlayacak. İlk başta sadece geri geri gidebilse de kısa bir süre sonra hareketlerini daha rahat kontrol edebilecektir. Emeklerken oluşan güvensizlik duygusu bir süre sonra kaybolabilir, bazı bebeklerde ise bu güvensizlik şiddetli bir ayağa kalkma isteğine dönüşebilir.

Her bebek aynı düzende gelişme göstermez. Bazı bebekler emeklemeden önce veya sonra veya emekleme yerine, alternatif farklı bir stil geliştirebilir. Kimi bebek sadece bir yöne doğru giderken, bir diğeri ise geri geri gidebilir. Emekleyecek kadar kuvvetlendiğinde kurbağa stili emeklemeyi deneyebilir- yani iki eli ve iki dizini beraber hareket ettirebilir. Bazı bebekler ise hızlı bir şekilde ilerleme gösterebilirler. Eninde sonunda doğru pozisyonu bulurlar, ancak bazı bebeklerin hiç emeklemeden direkt olarak ayağa kalkıp yürüdüğü de görülür.
Yeni şeyler keşfedebilmesi için bebeğin özgür bırakılması gerekir. Gün içinde oyuncakları ile fazla oynamaz ve sık sık gülücük yapar. Hareket etmeye başladığında merak ve korku beraberinde gelir. Bebek kapının dışında ne olduğunu merak etmektedir, ancak siz yanında olduğunuz için sizi de bırakmak istemez. Bir süre sonra kararsızlığı bırakır ve kısa bir süre için de olsa ileri bir adım atar. Biraz sonra sizin aynı yerde olup olmadığınızı kontrol etmek için geri döner. Eğer geniş bir ev içinde sürekli yer değiştiriyorsanız, endişelenmemesi için birkaç dakikada bir kendinizi gösterin.

Bebeğin sadece hareket etme yeteneği değil, oturabilme becerisi de iyice gelişmiştir. Artık neredeyse desteksiz oturabilir. Bazı bebekler kendi başlarına bile oturabilirler, ancak büyük bir olasılıkla bunu yaparken bir yana doğru kayarlar. Önceleri, bebeğiniz düşmemek için ellerini kullanacaktır. Bir süre sonra ise dengesi gelişecek ve otururken oyuncaklarla oynamak gibi, başka işlerle de ilgilenebilecektir.
Bebek, her yönden değişim geçirmesine rağmen uyku düzeni sabit kalır. Bazı bebekler gün sonunda yorgunluktan uyuyakalırken, bazıları da yoruldukça daha hareketli olurlar. Bebeğin uyku durumuna kolayca geçip geçemediğini gözlemleyin. Ev içinde gürültülü oyunlar eğlenceli olmakla birlikte, bebeğin uykusunu dağıtacağından yatma vakti için çok uygun sayılmaz. Uyku saati yaklaştıkça hareketli oyunlara biraz sınır koyabilir ve temposunu yavaşlatabilirsiniz. Yoğun bir günün sonunda bebeğiniz, biraz sallamadan sonra uyumaya karşı çıkmayacaktır. İlk altı aydan sonra uykusu ve uyku düzeni seyahat ve hastalık gibi dış faktörlerden etkilenecektir.
Bebeği rahatlatmak için uyku öncesi banyoyu da deneyebilirsiniz. Bebeğiniz muhtemelen büyük küvete geçiş yapmıştır. Küveti sadece birkaç santim suyla doldurun. Bebekler suda oynamaya bayılır, ancak sabunlu iken vücudu kaygan olacağından onu kesinlikle yalnız bırakmamalısınız.
Uyku gibi, yeme alışkanlıkları da aynı kalır. Ancak bebeğinizin nesneleri tutma yeteneği geliştikçe artık parmaklarından çok avuç içlerini kullanmaktadır elinde tutabileceği yiyeceklerden hoşlanmaya başlar. Nesneleri bir elinden diğerine geçirmek, onun için hala pek keyiflidir ve erişebildiği her şeyi iter, sıkar veya atar.
Bu yüzden kavrayabileceği (parmak boyutlarında olan) yiyecekler onun için eğlenceli olur. Öğünler arasında huzursuzlanabilir. Öğünler arasında verilen yiyecekler huzursuz olan bebeği biraz sakinleştirir, ancak bunun bir alışkanlığa dönüşmesine izin vermemelisiniz.
Her ne kadar bebeğiniz elinde tutabileceği yiyecekleri yemekten hoşlanıyor olsa da sizin verdiğiniz yemekleri ağzından çıkartabilir. Bunun en büyük nedeni kendi kendine yemek yeme arzusudur. Ancak her ne kadar denemek hoşuna gitse de henüz kaşığı ağzına götürmeye hazır değildir. Yaşadığınız kargaşa ve dağınıklık sizi kızdırmasın bebeğiniz sadece gördüğü her şeyi taklit etmeye çalışıyor. Mama sandalyesini de tıpkı sizin temizlediğiniz gibi temizlemek isteyecektir. Hangi elini kullandığı çok belirgin olmamakla birlikte, her beş çocuktan dördü sağ elini kullanmaya eğilimlidir.
Bebeğinizin farklı gıdalarla beslenmeye alışması arzu edilen bir durumdur, ancak bu şimdilik çok da şart değildir, önemli olan bebeğinizin yemek yemekten keyif almasıdır. Düzenli olarak yeni yemekler vermeye devam edin. Değişik tatlar denemesini sağlayın, ancak “tabağını tertemiz yapmasını” veya bunun gibi hoşlanmayacağı şeyleri ondan talep etmeyin. İlgisini kaybettiğinde ve ağzından geri çıkardığında yeteri kadar yemiş demektir, ısrar etmeyin.

Ebeveynler genelde bebeğin ana yemeğinin günün hangi saatinde verilmesi gerektiğini bilemezler. Besin değeri düşünüldüğünde bunun fazla önemi yoktur, ancak farklı yemekleri yiyebileceği zamana kadar et-sebze menüsü gün ortasında verilmelidir. Bir çok anne-baba bebeğin akşam yemeğinden önce yedirilip, sonra ailesi yemeğini yerken onlara mama sandalyesinde oturarak eşlik etmesini tercih eder. Ancak bunun yerine bebeği erkenden uyutup, sonra da sakin bir akşam yemeği yemek daha yerinde olabilir.Bu dönemde bebekler, önlerinde farklı yemek seçenekleri olduğundan biberondan sıkılabilirler. Eğer bir kaptan da yardımla içebiliyorsa, günde birkaç kez aldığı biberonu bırakabilirsiniz. Yine de bu konuda fazla aceleci olmayın-bazı bebekler hala emmeyi tercih edebilir ve birinci senenin sonuna kadar memeden kesilmeye hazır olmayabilirler.
Bu dönemde ortaya çıkan bazı yeni davranış biçimleri de anne-babaları endişelendirebilir. Örneğin ayak parmağı emmek, hijyen nedeni ile endişe yaratabilir. Ancak ayaklar, bebek kendi başına yürümeye başlayana kadar (ki bu dönemde zaten ayak parmağını emmeyi çoktan bırakacaktır) el parmakları kadar temizdir.
Kulaklarla oynamak tipik bir diş çıkarma göstergesidir. Artık bu çok belirgin bir hareket haline gelmiştir. Birçok bebek de diş çıkarırken alt dudağını emer. Diş çıkarma bazı bebeklerde diğerlerine göre daha acılı ve zor olabilir, ancak rahatsızlığı çok fazla ise, bunun başka nedenleri olup olmadığını anlamaya çalışın. Genelde bebeğin normal olmayan her türlü davranışı diş çıkarıyor olmasına yorulur. Diş çıkarmanın ishale veya çok yüksek olmamakla beraber ateşin artmasına neden olduğu doğrudur. Ancak sıkıntısının nedeni başka ciddi bir rahatsızlık da olabilir ve diş çıkardığını düşünüp bunu göz ardı etmemelisiniz.
Ses çıkarmalar yine çok yoğun olmakla beraber, bebeğiniz zaman zaman diğer motor aktivitelerine konsantre olup bu dönemde ses çıkarmayı biraz azaltabilir.Memnuniyetini tatlı bir gülücük ya da neşeli çığlıklar gibi tamamen farklı yollarla belli edebilir. Bebek genelde yanındaki yetişkinlerin çıkardığı sesleri taklit eder ve kendisine “hayır” denildiğini daha çok sesinizin tonundan anlar.

Bebek için annesi hala dünyanın merkezidir. Saçınızı veya üzerinizdeki herhangi bir şeyi ısırarak veya çiğneyerek sizi daha iyi tanımaya çalışır. Şimdiye kadar “anne” veya “baba” dediğinde direkt olarak sizi kastetmiyor, büyük bir ihtimalle yakınında bulunan birine sesleniyor veya bir şikayette bulunuyordu. Birkaç hafta içinde ise sadece size “anne” demeye başlayacak.Bebek artık görmediği şeylerin de aslında var olduğunu anlamaya başlar. Örneğin yere düşürdüğü şeyi aramaya başlayacak ya da sevdiği oyuncağı sadece bir ucunu görse bile tanıyacak.
Bebeğiniz ayrıca bu dönemde “neden-sonuç” ilişkisini de kavramaya başlar. Örneğin bir çarşafın üzerinde duran bebeğe ulaşıp ulaşamayacağını hisseder. Ancak çarşafı kendine doğru çekerek bebeği alabileceğini kestirebilir. Bütün bunlar size basit görünse bile aslında onun için çok önemli gelişmelerdir.Eğer çalışmaya başlayacaksanız ya da başlamışsanız- kendinizi suçlu hissetmeyin. Ne olursa olsun, huzurlu bir anne, huzurlu bir çocuk demektir, bu yüzden siz ve aileniz için en uygun olduğuna inandığınızı yapın.

7.AY DÖNÜM NOKTALARI :

SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL GELİŞİMİ
Şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya çalışır.
İstemediği bir şeyi yapmamak için direnir.
Aynadaki görüntüsüne elleriyle vurur.
Ses tonundan "hayır" ın anlamını kavrar.
Sosyal bir etkileşimin içinde olmak ister.
Kafasını tam olarak kontrol edebilir.
Emeklemekten çok sürünür.
Ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder.
Sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket eder.
İki diş çıkarmış olabilir.
Aynı anda her iki elinde de birer nesne tutabilir ve bunları birbirine çarpar.
Ağzı ve elleriyle vücudunu tanımaya çalışır.
Nesneleri tutmak için parmaklarını kullanır.
Tek başına desteksiz oturabilir.
Dikkatini daha iyi toplar ve detaylarla ilgilenmeye başlar.
Kendisinden saklanan nesnelerin aslında yok olmadığını bilir.
Duyduğu sesi veya sesleri taklit eder.
“ma,mu,da,di” gibi heceleri söyler.
Bir nefeste birkaç ses çıkarabilir.
Kendi hareketlerinin sonuçlarını anlamaya başlar.
Bebek resmini kendisiyle özdeşleştirir ve bunu onaylayan sesler çıkartır.
"Anne" sinin bir tane olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu öğrenir.
Bir konuşmada kendi ismini çıkartabilir.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:54 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:20   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 7 Aylık Bebek: Anneliğin Gizemi !

7 Aylık Bebek: Anneliğin Gizemi !


7 aylık bebek zaferler kazanan komutan gibidir. Artık dünyaya farklı açılardan bakıyordur. Oturabiliyor olmak, ses çıkartıyor olmak, bir çığlıkla herkesi ilgiye davet etmek, büyükler gibi bir şeyleri ağzına atıyor olmak onun gurunu müthiş derecede besler. Evet başarabiliyordur artık, her şeyi yapabileceğini düşünür; ama öyle değil aslında. Daha çok yapacak iş var. Bırakın o öyle sansın ve mutlu olsun..
Bebek Büyüyor:

Ayakta tutulduğunda yürümek değil nerdeyse koşmak isteyebilir. Bunu yapmak için tabii ki daha erken; ama ayak kaslarının güçlendiğini ve ağırlığını ayaklarına verdiğini hissedebilirsiniz. 7 aylık bebekler sürüklenmeye(elleriyle kendisini ileri çekme) veya emeklemeye başlayabilir. Ancak emeklemek, oturmayla yürüme arasında bir geçiş aşamasıdır ve bazı bebeklerin bu aşamaya pek takılmadıklarını(!) görürsünüz. Bir şeylere tutunarak ayağa kalkmaktan hoşlanırlar. 7-8 aylık bebekleri sabah odasına girdiğinizde yatak parmaklıklarına tutunarak ayağa kalkmış bulursanız da şaşırmayın. Ama bu ve benzeri tehlikelere karşı önlem almak lazım.
  • Bebekler bu aylarda balık hafızalıdır! Yani söylediklerinizi çok çabuk unuturlar. Topla oynarken, top görüş mesafesinden çıktığında onu çoktan unutmuş olabilirler. ‘’Topu buraya atma, atarsan kaybolur’’ gibi uzun cümleler kurmayın. Siz yükleme gelmeden o özneyi unutabilir! Kısa cümleler ve kelimeler kullanın. Mesela Ona ‘’hayır ‘’deyin. Bebeğinize yavaş yavaş davranış düzeni öğretmenin zamanı gelmiştir. Disiplinle dünyanın sınırsız olmadığını uygun bir dille anlatmaya başlarız. Cama vuruyorsa , elektrik prizlerine yaklaşıyorsa ona hayır diyerek, olumsuzluk mimikleri yapın. Balık hafızalıdır ama sizi anlayacak kadar da zekidir.
  • Yakalama ve ele geçirme duygularını tatmin edin. Önüne koyacağınız kesilmiş peynir ve krakerleri tutup ağzına atmasını izleyin. Kesilmiş muz gibi meyveleri ağzına götürmekten de hoşlanabilir. Bunlara parmak gıdalar deniliyor. Ama boğulma riski taşıyan her şeyi ondan uzak tutun. Elleri ve ağzı onun için hayatı keşfetme araçlarıdır. Eline aldığı her şey, ister yenebilir olsun ister olmasın ağzına gidecektir.
  • Yedi aylık bebeğe tekrar tekrar şarkılar söylüyor musunuz? Ya da resimli, müzikli kitaplar okuyor musunuz? Bu tür etkinlikler onun ”ne olacağını” anlamasını sağlar. ’’Hey bu kitabı biliyorum şimdi müzik çalacak ‘‘ diye düşünür. Onu, nelerin beklediğini bilmesi çok hoşuna gider ve bu kendine güvenini arttırır. Bu durum aslında bizim içinde geçerli aslında. Kim bir yıl sonra işinde nerede olacağını bilmek istemez? İnsan ruhu belirsizlikleri sevmez. ’’Minik kalbiniz’’ dünyanın zorluklarıyla tanışmadan onun kendine güvenini besleyin ve neler olacağını bilmesine yardımcı olun. Sesiniz güzel olmasa da, bol mimikli sevimli bebek şarkıları, ninniler okuyun ona. Sesinizin güzel olması da ona bonus olacaktır!
  • Önüne koyacağınız tabak, tencere gibi oyuncaklarla oynamak hoşuna gider. Bir tabağın içine biraz su koyun ve suyla oynayabilmesi için ortam yaratın. Farklı esnekliğe ve dokulara sahip eşyalar onun dokunma duyusu için önemlidir. Su, bu açıdan müthiş bir his yaratır. Unutmayın, Bebekler çok küçük derinliklerde dahi boğulabilirler. Bu nedenle bir an dahi onu suyla baş başa bırakmayın. Bu kuralı uzun yıllar kulağınızdan çıkartmayın.
Onun sevdiği bir oyuncağı elinize alın ve bebeğiniz size bakarken battaniyesinin altına gizleyin. Bebeğe’’oyuncak nereye gitti’’diye sorun. Oyuncağı göstermesini ve almaya çalışmasını izleyin. Ona ‘’aferin, çok güzel buldun’’ deyin. Bu oyuncağın ses çıkaran bir oyuncak olması durumunda, oyun ‘’minik zeka küpünün’’ daha çok hoşuna gidebilir.7 Aylık bebeğiniz oyuncağı bulunca, oyuncağın ses çıkarmasını sağlayarak başarınızı kutlayın. Bu oyun, bebeğin nesnelerin kaybolmadığı ve aynı zamanda annelerin işe giderken kaybolmadığına yönelik duygularını güçlendirir.
  • Zaferler kazanan komutanın oyuncağını elinden alırsanız size itiraz edebilir. Sahiplenme duygusu gelişiyor sanki! Onu sinirlendirmemeye ve rahatsız etmemeye dikkat edin. Uyku saatini geçirirseniz sıkıntı yaratacağını bilin. Onun bebekçe dilini okuyun ve gerekeni zamanında yapın. Bir gıdayı yemek istemiyorsa, emeklemek istemiyorsa onu zorlamayın. Bu tür zorlama yönlendirmeler ters tepebilir. Ama onun kol ve ayaklarını güçlendirmeye yönelik egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz.
  • Yedi aylık bir bebekte katı gıdalarla bir hayli yol almış olabilirsiniz. Bebeğiniz kendi yemek istiyorsa onu engellemeyin. Halı batacak diye ‘’ben yedireyim de bu iş bir an önce bitsin’’ şeklinde düşünmek pek doğru değil. Sizin eseriniz bu günlerde tam bir kaşif gibi hareket etmektedir. Nesneleri ve gıdaları incelemek onun için bir öğrenme aracı olmaktadır. Ayrıca unutmayın bebek ,halıdan daha değerlidir!
Siz:

Bebeğinizin gelişim aşamaları sizi saplantılara sürüklemesin. Her bebek özeldir ve 7 ay 10 günlükken şunu,8 ay 15 günlükken şunu yapmalıdır gibi cümlelerden uzak durun. Bunlar sadece genel çerçeveyi çizer ve her bebek farklı bir programda ilerler. Çocuğunuzu, eltinizin aynı yaştaki bebeğiyle veya sizin daha önceki çocuklarınızla da karşılaştırmayın. Bu tür karşılaştırmalar hem doğru değil ,hem de ilerisi için size çok kötü bir alışkanlık kazandırabilir. İlkokulda sınıftaki diğer çocuklarla; üniversite sınavında arkadaşınızın oğluyla sürekli karşılaştırmalar yapmak, inanın çocuğunuza yapacağınız büyük bir kötülük olacaktır. Çocuklar yarış atı değildir ve karşılaştırılmak için büyümüyorlar. Onlar yaşamak ve mutlu olmak için büyüyorlar.
Bilgi Hapı:
Bebeğinizin kişilik özelliklerinden emin olun ve onu geliştirmenin yollarını arayın. İnsanlar genetik huylarla doğarlar ama çevresel etkilerle şekillenirler. Onun için en büyük çevresel etki şu anda sizsiniz. ”Minik öğrencinizin” de ilk öğretmenisiniz. Bilgilenin ve içinizdeki annelik duygularına da güvenin. Çoğu zaman bir doktordan çok daha iyi tespit edebiliyorsunuz çocuğunuza ne olduğunu değil mi? İşte bu anneliğin bir tanımı olabilir; özel bir eğitim almadan, hislerinizden ve sevginizden bilgi çıkarmak. Size hayranız.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
6 aylık bebeğin hafızası, 7 aylik bebek oyunlari, 7 aylik oyuncak, 7 aylık bebeğe eğitim, 7 aylık bebeğime oyuncak, 7 aylık bebek için oyuncak, 7 aylık bebek nelerden hoşlanır, 7 aylık bebek oyuncakları, 7 yaş çocuk, 7 yaşında çocuk, 7.ay bebek gelişimi, 7.ay oyuncakları, 7aylık bebegın davranısları?, : 7 aylık bebek, aylik, bebek, bebek beslenmesi, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 22:34

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,