ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


8 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


8 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 8 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 8 Aylık Bebek Gelişimi 8.AY BEBEK GELİŞİMİ SÜRÜNME BECERİSİ GİDEREK ARTAN BEBEK, ARTIK YENİ KEŞİFLER İÇİN YOLA ÇIKMAYA HAZIRDIR.Bebeğin çevresine ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:35   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8.AY BEBEK GELİŞİMİ
SÜRÜNME BECERİSİ GİDEREK ARTAN BEBEK, ARTIK YENİ KEŞİFLER İÇİN YOLA ÇIKMAYA HAZIRDIR.Bebeğin çevresine olan ilgisi ve merakı bu ay doruğa çıkacaktır. Güvenebileceği dürtüleri henüz pek fazla olmadığından, dünyayı kendi çabalarıyla tanıması gerekir. Ancak gördüğü her şeyi bir an önce keşfetmek isteyeceğinden, yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini henüz anlayamaz. Bu yüzden tipik bir 8 aylık bebek evin içinde oradan oraya hareket eder ve önüne gelen her şeyi düşünmeden yere atar, ısırır veya çeker.

Hiç şüphesiz bebeğiniz artık emekleme tekniklerini gayet iyi öğrenmiştir ve çok ustaca hareket edebilmektedir. Bazı bebekler o kadar hızlı emeklerler ki onları takip etmek çok zor olur. Kapıları açıp kaparken dikkatli olmalısınız; bebeklerin çoğu, açılıp -kapanan kapıları ilginç buldukları için kapı arkasında durmaya bayılır. Kapı aralıklarına parmaklarını koymak da onlar için eğlenceli bir hareketdir. Eğer çok dikkatli davranmazsanız bir kapıyı ufacık bir parmağın üzerine kapayabilirsiniz.Bu yaşta bir bebek, genellikle hiç desteksiz uzun bir süre oturabilir. Ancak bebeklerin çok azı kendi kendine ve hiç destek almadan oturma pozisyonuna geçebilir. Emekleme kasları kuvvetlendikçe bebek bunları ayağa kalkmak için kullanacaktır. Oturma pozisyonundan ayağa kalkmak karmaşık bir manevra yeteneği gerektirmektedir. Elini nereye koyacağını, ağırlığını nereye yükleyeceğini ve ne zaman ayaklarını kullanacağını anlayana kadar epey deneme yapar. Her zaman kendini biraz daha yükseğe kaldırmaya çalışacaktır.
Bu egzersizleri yapabilmesi için boş bir alan yaratmalısınız. Bebeğe müdahale etmemeye çalışın, bırakın hata yapa yapa doğruyu bulsun. Ayağa kalkmayı başardıktan sonra bir süre, ne yapabileceğini kestirmeye çalışacaktır. Daha sonra, önce tek eliyle tutunarak durmayı, sonra da hangi ayağına yükleneceğini öğrenir-bunların hepsi adım atmaya birer hazırlıktır. Ayrıca hangi nesnelerin ve hangi mobilyaların onun ağırlığını taşıyabileceğini, hangilerinin taşıyamayacağını anlar.
Kısa bir süre sonra da kanapeye dayandığında her iki elini de bırakabileceğini keşfeder. Çok sık olmasa da bazı zamanlar dik durmayı becerebilir. Ancak, doğru bir şekilde tekrar yere dönmesi birkaç haftayı bulacaktır. Bunu yapmak için bağırarak sizden yardım isteyebilir veya arkası üstü düşebilir. Bebeğinize ayakta durmayı öğretemezsiniz, ancak oturmaya çalıştığında belinden öne doğru eğilmesine ve dolayısıyla kalçasına dayanarak oturmasına yardım edebilirsiniz. Ancak çok da müdahalede bulunmayın. Bu kez de nasıl olsa yardım edeceğinizi düşünüp hiçbir şekilde çaba sarfetmeyebilir.

Bu yaşta yeme alışkanlıklarını tahmin etmek oldukça zordur. Genelde haftadan haftaya değişir. Bazı bebekler kendi kendilerine yemeyi reddedip, sizin beslemenizi isteyebilirler. Bazıları ise sizin müdahelenize sinirlenip yemek işini kendi kendine becermeyi tercih eder. Bazıları ise tabağındaki bebek mamalarını reddedip, sizin tabağınızdaki yemeğe el atar. Özellikle diş çıkartırken bebek yemeğe olan ilgisini kaybedebilir, bunun yerine yemeği inceler. Bu konuda çok katı olmayın, bebeğin istediğini yapın ve zorla yemek yedirmeye çalışmayın.
Bu dönemde uyku saatlerini de ayarlamak bir hayli zordur. Her ne kadar bazı bebekler 14-15 aylığa kadar gün içinde iki kez uyusa bile, birçoğu sadece bir defa uyuyabilir. Çok hareketli bir bebek bir kez uyuyabilir, ancak çok yorulmuşsa bu uykunun süresi uzar.Bebeğiniz gece yarısı veya sabah erkenden uyansa da, kendi başına tekrar uyuyabilmeyi öğrenmesi için zamana ihtiyacı vardır. Ağlamalarını kısaltmayı deneyin- eğer bebek çok şiddetli ağlıyorsa onunla yumuşak tonda konuşarak rahatlatmaya çalışın, çünkü ağladığı sürece uyuyamaz. Onunla konuşabilir, ona sarılabilir veya onu biraz kolunuzda sallayabilirsiniz. Ancak bunu yaptıktan birkaç dakika sonra onu yalnız bırakma konusunda ısrarcı olun.
Artık bebeğiniz nesneleri baş parmağı ile işaret parmağı arasında "kerpeten gibi" tutabilir. Ay sonunda bu hareketle kırıntıları veya küçük objeleri eline alabilir. Bu önemli bir aşamadır çünkü iki parmağı kullanabilmek insanı hayvandan ayıran önemli özelliklerden biridir.Bebek tüm-uzanma-tutma-bırakma sistemini çözmüş durumdadır. Eliyle neler yapabileceği konusunda artık fazla kafa yormasına gerek yoktur ve tuttuğu nesneye rahatlıkla konsantre olabilir. Ayrıca 25 cm uzağa kadar her şeye uzanabilir. Uzanmak, bebeğinizin etrafını keşfetmesinde önemli bir etkendir. Bebeğiniz artık istediği şeyi işaret edebilir ve gözleriyle işaret ettiğiniz nesneyi takip edebilir. Detaylara karşı o denli duyarlıdır ki, odaya yeni koyulan bir nesneyi hemen fark eder.
Bebeğin en sevdiği yerlerden birisi mutfaktır, çünkü orada irili ufaklı bir sürü eşya ve yiyecek ile dolu dolap ve çekmeceler boşaltılmayı beklemektedir. Aşağı raflardaki kırılabilir eşyaları kaldırmanız yerinde bir karar olacaktır. Birkaç kabı kullanması için ona verebilirsiniz, ancak unutmayın o bir süre sonra diğerlerini de isteyecektir. Çekmece ve dolap kapaklarını açmasını önlemek için ufak kilitler kullanabilirsiniz. Bebekler ayrıca çöp kutularına bakmayı veya içindekileri karıştırmayı da severler.
Bebeğin dil gelişimi ilk kelimesini söylemeden çok önce oluşmaya başlar ve devam eder. Tek taraflı olsa bile onunla sohbet etmeye devam edin. Artık sizi daha rahat takip edebiliyordur. Ona basit ama somut şeyler anlatın. Bebek hala daha somut kavramları anlayamaz. Ancak ses ve ritmleri anlayabiliyordur ve söylediklerinizden birkaç kelimeyi çıkartabiliyordur. Bebeğinizin bu dönemde duyduğu kelimelerdeki heceleri taklit ettiğini fark edeceksiniz. Çıkardığı ve size anlamsız gelen bir çok ses, aslında duyduğu bir sesin taklididir. Sadece doğru harf seslerini henüz çıkartamıyordur.Birinci senenin geri kalan döneminde bebeğiniz neredeyse her gün değişim gösterecektir. Bu dönem geçtikten sonra bebeğinizle bir daha hiç bu kadar yakın olamayacağınızı da unutmayın..

8.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
İstemediği nesneleri iter. Ebeveynlere bağımlıdır: yabancılar onu ürkütebilir.Aynadaki görüntüsüne güler, vurur ve onu öper.Dikkat çekmek için bağırır.Görmediği ve sesini duymadığı kişileri taklit eder.Eve kapanmaktan hoşlanmaz. Baş ve işaret parmakları ile tutma yeteneğini geliştirmiştir.Bir nesneye bakarken diğer bir nesneyi tutabilir.Birisinin işaret ettiği yere bakar ve onu takip eder.Öne veya arkaya doğru emekler.Elinde bir nesneyle emekleyebilir.Mobilyaları kullanarak ayakta durabilir.El çırpar ve el sallar.Her şeyi tatmak ister.Geçmiş olayları hatırlar. Nesneleri dış, üç boyutlu objeler olarak algılar.Bildiği davranışları yenileriyle birleştirir."Anne" ve "baba" yı bilinçli olarak söyler.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:54 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:22   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 8 Aylık Bebek: O Da Rüya Görür mü?

8 Aylık Bebek: O Da Rüya Görür mü?Bebekler rüya görür mü? Tartışılır; ama biz gördüklerini düşünüyoruz. Peki onlar bu tatlı uykularından sık sık kalkıyorsa ne yapacağınızı biliyor musunuz? Gecenin bir yarısında ağlamaya başlıyorsa, odasına hızlıca girip hemen ışıkları açmak, telaşlanmak en son yapacağınız şey olmalı. Onu sakinleştirmeye ve uykusuna kaldığı yerden devam etmesine imkan verin. Belki rüyasında bebeğiniz büyümüş; ama siz yaşlanmış olabilirsiniz. Belki de mutfakta size yemek yapıyordu!
Bebek Büyüyor
8 aylık bebek yüzüstü pozisyondan oturur pozisyona rahatlıkla geçebilir. Bu olay, kas gelişiminin paralelinde gerçekleşmektedir. Bundan sonra hedef ayaklardır. Gelişim sürecinde sıra ayaklara gelmiştir. Önünüzdeki aylar içinde önce ayağa kalkacak sonra yürüyecek. Bu süre içinde onun yere basma zevkini yaşamasına izin verin. Mümkün olduğunca ayakkabı kullanmayın. Çıplak ayakla bastığı yeri tanımasında fayda var. Yer sertse farklı, yumuşaksa farklı denge kuralları geçerli olacaktır. Bu aralar bol bol emekliyor olabilir.
  • Bir zamanlar her çocuğun mutlaka sahip olduğu yürüteçler artık uzmanlar tarafından pek önerilmiyor. Çünkü yürüteç ayak kaslarının gelişimini engelliyor ve birçok kazalara da yol açabiliyor. Peki, etrafı onun için güvenli hale getirdiniz mi? Eğer bebeğiniz henüz ayaklanmamışsa şu anda fırtına öncesi sessizlik yaşadığınızı bilin. Yürümeye başlar başlamaz tehlikeli işler yapması ilk görevi olacaktır. Çünkü aylardır merak ettiği nesneler artık ona daha yakın olacak.
  • 8 aylık bebek diş çıkartmaya devam etmektedir. Ağzındaki bu ‘’yeni şeyler ‘’onu rahatsız edebilir. Bizim ağzımızda da yeni bir şeyler olduğunda tepki vermiyor muyuz? Örneğin dolgu yaptırdığımızda ağzımızı kendimize yabancı hissediyoruz. Ona diş etlerini rahatlatacak oyuncak ve jeller alabilirsiniz. Ama onu anladığınızı hissettirmek de güzel bir çözüm. Artık gerçek göz renkleri de oluşan miniğinizi kucağınıza oturtun ve onunla oyunlar oynayın. Birlikte aynaya bakabilirsiniz. Bu, vücudundaki uzuvları incelemesi için ona iyi bir fırsat verecektir.
  • Bebeğinizin, odanın diğer ucundaki küçük oyuncağın hareketlerini dahi izlediğini görebilirsiniz. Artık küçük şeyler ve detaylar onun ilgisini daha çok çeker. Birbirinin içine geçen oyuncaklara bayılır. Onlarla defalarca oynar. Küçük şeyleri büyük şeylerin içine atmak onun için eğitici bir oyundur. Oyuncak kutusunu doldurup boşaltmasına imkan verin.
  • Baş parmağını ve işaret parmağını daha rahat kullanabilir. Artık o meşhur elinde telefon tutan bebek resmi karşınızdadır. Garip bir şekilde çocuklar telefonları kulağına götürür ve konuşurmuş gibi yapar. Aslında yaptığı taklitten başka bir şey değil.’’Tiyatrocu’’ bebeğinize renkli bir oyuncak telefon hediye edin. Ses çıkartıyor olması da çok hoşuna gidecektir. Gerçek cep telefonlarının ise insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak saptanamamıştır. Bu nedenle mümkün olduğunca cep telefonuna yaklaşmamasında fayda var.
  • Sekiz ayı geride bırakmış miniğin bir oyuncağına ip bağlayıp, ipi çekmesini sağlayın. Böylece bir şeyin bir şeyleri tetikleyebileceğini kavramaya başlar. Yürümeye başlayınca da ipini çektiği bir oyuncağın arkasından onu izlemesi çok hoşuna gidecektir.
  • Bebeğinizi mümkün olduğunca tatlılardan uzak tutun. Tatlıyı kim sevmez ki? Erken yaşta başlayacağı bir tatlı bağımlılığı, diğer gıdalara karşı olumsuz tavır geliştirmesine neden olabilir. Ayrıca onun o minicik süt dişlerinin çürümesini kim ister? Onu her iki üç günde bir yeni gıdalarla tanıştırmaya çalışın. Bebek beslenmesi bölümündeki yazılarımızı da okumanızı öneririz. Artık alıştırma bardağıyla su içebileceğini de unutmayın.
Siz
Her anne-baba evi temiz olsun, bebeği steril ortamda büyüsün ister. Şimdi bir dakika durun: steril? Bu kelimeyi çok kullanıyorsanız temizlik konusunda aşırı hassasiyet gösteriyor olabilirsiniz. Kulağa garip geliyor ama bir miktar mikrop bebeğin sağlığı için iyidir. Kanıtı ise aşılar! Aşı, bebeğinizdeki savunma sisteminin gelişmesi için hastalık mikrobunun bir miktarının vücuda kontrollü olarak verilmesidir. Aynı paralelde çocuğunuz aşırı steril bir ortamda yetiştiriyorsanız gerçek hayatla ilk karşılaşmasında hemen hasta olmasını bekleyebilirsiniz! Elinde ıslak mendille evin içinde koşuşturan babaanneyle de konuşmakta fayda var.
Çocuğunuzla sizin dışınızda ilgilenenlerin yaklaşımlarını da izlemelisiniz. Özellikle emekliliğin tadını çıkarmakta olan anneniz veya kayınvalideniz bebeğe sizden farklı yaklaşabilir. Onların bildiği ve uyguladığı yöntemler çok büyük bir ihtimalle sizin bilgilerinizle çelişiyor olacak. Tıp bilimi ortalama her beş-on yılda bir bebek gelişimiyle ilgili farklı gerçekler açıklıyor. Hatta bazı uzmanların bile temel konularda taban tabana zıt fikirleri savunduklarını görüyoruz. Bu nedenle sizin yakınlarınızla bilgi çatışmanız da gayet normal. Büyük- anne ve büyükbaba sizin yasakladığınız şeyleri yapıyorsa onlarla konuşun.
Onların ilgisi bebeğiniz için önemli ; ancak bebeğe yanlış sinyaller göndermek tehlikelidir. Örneğin yemeği sürekli yere atmasına alkışla karşılık veriyorlarsa birkaç ay sonra ciddi derecede başınız ağrıyabilir. İlk başta size çok komik gelen ve kahkahalara boğan bazı davranışlar ileride sorun yaratabilir. Bebeklerin yapmasını istemediğimiz hareketleri çoğu zaman farkında olmadan teşvik ettiğimiz için ileride sıkıntı yaşıyoruz. Bebekse önce teşvik, sonra olumsuz tavır geliştirmemize anlam veremiyor ve ikilem yaşıyor.
Bilgi Hapı
Emeklemekten hoşlanan ‘’minik maceracınız’’ı kucağınıza alın ve ona basit bir şarkı söyleyin. Şarkının hep aynı yerinde bacaklarınızı açarak bebek aşağı düşüyormuş gibi yapın. Birkaç tekrardan sonra şarkının aynı yeri gelmeden bebek kendini daha sıkı tutmaya çalışabilir. Aferin ona; çünkü hareketleri tahmin etmeyi öğreniyor.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:55 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
2 aylik bebek ruya gorurmu, 5 aylik bebekler ne gibi rüya görur, 6 aylık bebek rüya görür mü, 8 ay bebek, 8 aylık, 8 aylık bebek, 8 yaş çocuk, 8 yaşında çocuk, 8.ay bebek gelişimi, 9 aylık bebeğim yürüteçte tuhaf seyler yapiyor, ay ay bebek gelişimi, aylik, bebek, bebek beslenmesi, bebek dişi, bebek gelişimi, bebek nezaman rüya görür, bebekler ne zaman rüya görür, bebekler ruya gorur mu, bebekler ruya gorurmu, bebekler ruyalarinda ne gorur, bebeklerde fiziksel gelişim, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, diş, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yedi aylik bebek kacinci aydan sonra gorur, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 14:38

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,