ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


9 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


9 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 9 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 9 Aylık Bebek Gelişimi 9.AY BEBEK GELİŞİMİ EVİ BEBEĞE GÖRE YENİDEN DÜZENLEME ZAMANI GELDİ ! BU AY DORUĞA ÇIKAN MERAK ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:36   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi

9.AY BEBEK GELİŞİMİEVİ BEBEĞE GÖRE YENİDEN DÜZENLEME ZAMANI GELDİ !
BU AY DORUĞA ÇIKAN MERAK DUYGUSU EVDE AÇILMADIK ÇEKMECE, DEVRİLMEDİK SAKSI BIRAKMAYABİLİR.


Doğumdan bu yana kat ettiği yol düşünüldüğünde, bu ay bebeğinizin gelişimi biraz yavaşlamış gibi görünebilir. Ancak bu, öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmez. Merak duygusu, bu ay onu fena halde baştan çıkartır. Bu dönemde, yeni başarılarla sizi şaşırtmak yerine, daha önce başladığı becerilerini geliştirir. Örneğin bebeğiniz şimdi, parmakla tutma hareketinde ustalaşmıştır; artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağını kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini, bu uzandığı nesnenin şekline göre ayarlayabilir.Bebeğin artan el becerisi ve bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin, bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir. Ellerinin ilk asimetrik hareketleri bir elinde bir obje tutarken diğeriyle ona vurmasını sağlar. Çok karmaşık yap-bozları beceremese de, örneğin büyük bir delikten küçük bir nesneyi geçirebilir veya iki küp ile blok yapabilir.

Bebeklerin oyun oynarken bazı heceler söylemesi, onun konuşma hevesini gösterir. Örneğin şişeye "şi" der ve şimdilik bu onun için yeterlidir. Önünüzdeki 2-3 ay boyunca bu heceler artar ancak çocuk 18 aylıktan veya 2 yaşından önce konuşmaz.Daha da önemli olan, ona söylediğiniz her şeyi anlıyor olmasıdır. Onunla sık sık konuşun -ona ne yaptığınızı anlatın veya bazı nesnelerin isimlerini söyleyin- çok kısa bir zaman sonra "anne","baba" veya "baş-baş" gibi kelimeleri anlayabilecektir. Bebek ayrıca "dur" veya "baş baş yap" gibi ufak tefek talimatları da artık anlar. Bebeğiniz artık nesnelerin ona görünmedikleri zaman da var olduklarını- başka bir deyişle odadan veya evden çıktığınızda da var olduğunuzu - kavramıştır. Oyuncakları saklama oyunu bu gerçeği algılamasına yardımcı olur.Bu yaştaki bebekler aile üyeleriyle ve diğerleriyle bu basit oyunu oynamaya bayılır. Büyük kardeşler, tıpkı yetişkinler gibi oyuncağın nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olurlar. Ancak aynı zamanda bebeğin bunu kendi kendine öğrenmesini de engelleyebilirler.
Evde büyük bir kardeş olsa bile, bebek bu dönemde anne ve babasını yanında ister. Her ne kadar bu yeni özgürlük onu mutlu etse de zamanının çoğunda sizinle oynamak ister. Tüm gün çalışan ebeveynler eve dönüşlerinde bebeğe hem güven, hem de yenilik duygusu getirirler.Bebeğin kazandığı bağımsızlığın en büyük göstergesi memeden veya biberondan kopma eğilimidir. Ancak gelecek ay bu eğilimin değişmesi muhtemeldir. Bu istek aşağı yukarı bir yaşında tekrar ortaya çıkar. Bebeğin biberon veya meme emmeyi bırakmaya hazır olup olmadığını çocuk doktorunuzla konuşun.

Eğer meme veriyorsanız, 9. ayda memeye karşı isteği azalabilir. Ancak yine de emzirmenin verdiği yakınlık duygusunu ister. Sık sık kucağınızda emme pozisyonuna girmek isteyecektir ve bu isteği geri çevrilmemelidir. Eğer bebek bu süre içinde biberona karşı isteksizse, bardağa geçmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yine de bebeği biberonundan çok erken ayırmayın, biberonu ikinci yaşına kadar kullanabilir. Eninde sonunda sıkılacaktır. Ancak unutmayın ki biberonu kendi kendine kullanabilen bebek emmeyi bırakmada daha çok zorlanır.
Bu ay hız meraklısı yaramazın daha da hareketleneceğini göreceksiniz. Muhtemelen deneme-yanılma yolu ile kendi kendine oturma pozisyonunu bulmuştur. Bundan sonra zamanının çoğunu emekleme ve oturmayı denemekle geçirir.Bu ay sonunda bebeklerin çoğu ayakta desteksiz durabilir. Hareketli bir bebek ayakta dururken bir yandan da elindeki bir oyuncak ile oynayabilir. Bir çoğu elini kanape veya sehpaya dayayarak ufak ufak dolanmaya başlar. Daha ustalaştığında bir mobilyadan diğerine önce ellerini uzatarak geçmeye çalışacaktır. Yürüteç kullanıyorsa, yürüteç üzerindeyken onu fazla yalnız bırakmayın ve etrafında tehlikeli objeler olmadığından emin olun. Yürüteçteki bir bebeğin yaramazlık yapmak için iki elini birden kullanabilir, ancak kendi başına duran bir bebek, bir eli ile dayandığından sadece tek eliyle ortalığı karıştırabilir.
Merakı ve hareketliliği arttığından, bebeğin güvenliği artık üzerinde önemle durulması gereken bir konu olmuştur. Tırmanmaya olan içgüdüsel isteği bu dönemde oldukça belirginleşir. Yukarı çıkmak onun için daha kolaydır, ancak aşağı inmesi tehlikeli olabilir. Örneğin bebek, nasıl geri döneceğini bilmeden emekleyerek merdiveni rahatlıkla çıkar. Kapıları bir süre kapatarak ve kilitleyerek, merdivenleri çıkmasını engelleyebilirsiniz.Çekmeceli sehpalar da yine onun tırmanma isteğini körükler. Muhtemelen bu çekmeceleri açarak sehpanın tepesine çıkabileceğini, oradan da koltuğa geçebileceğini kestirebilir. Tekrar yere inmesi onun için oldukça zor bir iş olduğundan bir süre için çekmeceleri kilitli ya da bantlı tumanız gerekebilir. Evinizde ecza dolabı yere yakınsa yerini değiştirmek için daha fazla beklemeyin.
Mutfak muhtemel tehlikeleri barındıran başka bir bölgedir, çünkü mutfakta kesici aletler, elektrikli eşyalar veya temizlik malzemeleri bulunabilir. Kuru fasulye veya bezelye gibi size zararsız gözüken gıdalar bebeğiniz için tehlikeli olabilir- burnuna veya boğazına kaçabilir.Evdeki bitkiler de bebeklerin ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır. Üzerine devrilmesi bir yana, içlerindeki bitkiler de zehirli olabilir. Evdeki diğer potansiyel tehlikeleri görmeye çalışın ve ortadan kaldırın.Bebekleri uyarmak bazen size zor gelebilir, çünkü bebekler ara sıra bu ikazları dinlemeyip, kontrollerini kaybedebilirler. Bu gibi zamanlarda konuşarak bebeğinizi eğitmeye çalışın.

9.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Oyun oynarken ailesinin yanında olmak ister.Belli bir oyuncağı benimser.Diğer çocuklara karşı duyarlı olabilir; mesela onlar ağladığında o da ağlar.Kendini ve sahip olduğu şeyleri korumak ister.İnsanların genel ruh hallerini anlar ve ona göre davranır.Öksürük ve hapşırıkları taklit eder.Seyirciler karşısında numaralarını gösterir. El çırpar ve nesneleri birbirine çarpar.İki eline birer oyuncak alıp, ikisini de kontrol eder.Büyük nesneleri her iki eliyle, küçük objeleri parmaklarıyla kavrar.Bir yere dayanarak ayakta durabilir.Bir eli doluyken emekleyebilir.Emeklerken kendi etrafında geriye dönebilir.Tırmanabilir.
Sakladığınızı gördüğü bir nesneyi bulur.Aynı oyunun tekrarından sıkılır.Bir önceki gün oynanan oyunu hatırlar.Basit direktifleri uygular.Dikey alanları algılar ve yüksekten korkar.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:55 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:24   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 9 Aylık Bebek: Bak! Büyüdüm Ben Anne

9 Aylık Bebek: Bak! Büyüdüm Ben AnneBen tam 9 aylık oldum anne! Daha dokuz ay önce ağlamaktan başka şey bilmiyordum. Ama şimdi ben büyüdüm anne gülüyorum, oynuyorum, oturuyorum, emekliyorum, diğer odaya gidebiliyorum, istediğim oyuncağı seçiyorum, su içiyorum, ellerimle tutarak kayısı ve muz yiyebiliyorum, tabaklara vurarak ”müzik sanatı”yapıyorum, telefonla konuşuyorum, artık seni ve babamı iyi tanıyorum! Birkaç güne kalmaz ayağa da kalkacam ve yürümeye başlayacağım. Siz asıl bir de o zaman görün beni !! Çok merak ediyorum anne, her şeyi çok merak ediyorum. Hem ben büyüdüm anne, artık her şeyi daha iyi yapıyorum ve anlıyorum. Dün eve çok yorgun geldiğini de anlamadım sanma. Beni ‘’bitanem’’ diye seviyorsun ya anne , asıl sen benim bir tanemsin. Seni çok seviyorum anne; hadi bana çok sevdiğim tavşan amca hikayesini bir daha okusana….
Bebek Büyüyor:

  • 9 ayını dolduran bebek bir şeylere tutunarak ayağa kalkabilir. Kalkabilir ama otururken pat diye de düşebilir. Ona oturmayı öğrettiniz mi? Karşısında dizlerinizi kırarak nasıl yavaşça oturduğunuzu gösterin ona. Onun da bunu yapmasını isteyin. Bebek mobilyalara, kanepelere tutunarak evin içinde gezintiler yapmaya başlayabilir. Yürüme işinin 9 ile 18 arasında net olarak gelişebileceğini aklınızdan çıkarmayın ve panik olmayın.
  • Onunla birlikte müzik yapın. Eşyalara vurdukça gelen sesleri dinler ve bu onun hoşuna gider. Bu işi birlikte yapın. Ara verince de onunla sohbet edin. Çocuğun dinlenmeye de ihtiyacı var. Onun söylediklerini dinleyin ve cevap verin. Ne söylediğini anlamıyor olabilirsiniz, ama olsun siz anlıyormuş gibi yapın. ’’Evet Ceren anladım, parka gitmek istiyorsun, tamam işlerimizi bitirelim beraber gideriz’’ diyin ve sohbete devam edin. Ses tonunuzu azaltıp, yükselterek diyaloğu renklendirin. Arada anne, baba gibi daha anlamlı kelimeler kullanırsa da şaşırmayın artık. EE o büyüdü!
  • Bebeğinizin gelişimi boyunca anladığı kelime sayısı, konuştuğu kelime sayısından hep daha fazla olacaktır. Siz de İngilizce öğrenirken ‘’anlıyorum ama konuşamıyorum’’ demediniz mi hiç? Bebeğinizin de durumu aynı; ama o birkaç aya kalmaz bu dili konuşacak (sizin yabancı dil durumunuzu bilemiyoruz!). Bu nedenle onun karşısına oturup, ’’karın nerede, kafa nerede’’ gibi sorular sorabilirsiniz. Yerlerini öğretirseniz, bir süre sonra göstermeye de başlar.
  • İnek sütünün bir yaşına kadar tavsiye edilmediğini biliyorsunuz değil mi? Ayrıca halen emzirmeye devam ediyorsanız, bebeğin anne sütüne daha az ilgisi olmaya başlayacaktır. Onun beslenme düzeninde artık anne sütünün değeri azalacak, diğer gıdaların önemi artacaktır. Ama yapabiliyorsanız iki yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar emzirmeyi desteklemektedir.
  • 9 aylık bebek artık neden-sonuç ilişkisini daha iyi kurabilmektedir. Bu, çok önemli bir gelişme; ama aynı zamanda sizin daha dikkatli olmanızı da gerektirir. Eğer o, uyumak istemediğinde ve huzursuzluk yaptığında hemen yelkenleri indiriyorsanız, ona yanlış mesaj verirsiniz. Bebek’’tamam demek ki huzursuzluk yaparsam annemi ve babamı yönetebiliyorum’’ diye bir neden sonuç ilişkisi kurarsa yandınız!!
Artık sizin için kural koyucu olma zamanı gelmiştir. Yapmasını istemediğiniz şeylerde ona ‘’hayır’’ diyin. Ama bu silahı ne kadar çok kullanırsanız o kadar daha az etkili olacağını da unutmayın. O zaman oyunu onun kurallarıyla oynayın. Miniklerin çabuk unutabildiklerini daha önce yazmıştık. Bunu kullanarak onun dikkatini başka şeylere yönlendirin. Örneğin arkadaşının (evet artık onun arkadaşı da olabilir) oyuncağını bir türlü geri vermiyorsa ona sevdiği başka bir oyuncağını gösterebilirsiniz. Diğerini kolayca unutabilir.
  • Bebeğiniz bir nesneye karşı ilgi gösterir ve onunla sürekli birlikte olmak istiyorsa buna güvenlik nesnesi deniliyor. Ayrılık hissi yaşadığında, canı sıkıldığında bu nesne ona güven verir. Bu nesneye istediğini yapar ve o istemedikçe de yanından gitmez. Çocuğunuzun güvenlik nesnesine siz de iyi bakın. Birilerinin, onu elinden alması veya bu nesnenin kaybolması size sorun yaratabilir. Eğer bu bir oyuncak ayıysa, ikincisini de temin edebilirsiniz.
  • Ne olduğunu ve neler olacağını bilmek ona huzur verir. Dolayısıyla, bir yere yatılı olarak misafirliğe gittiyseniz, bebek tepki verebilir. Bilmediği her şey ona yabancı gelebilir. Yeni gelişmelere ısınması için bebeğinizin zamana ihtiyacı olduğunu bilin. Bir yabancı geldiğinde ilk bir saat sakin sakin oturduğunu, sonraysa onunla kırk yıllık arkadaşmış gibi oynuyor olması bu ‘’alışmayla ‘’ ilgili.
  • Bebeğinizin az yediğini düşünüyor olabilirsiniz. Eğer doktoru kilo alımında sorun yok diyorsa lütfen rahat olun.9 aylık bir bebeğin midesi hala küçücüktür. Kendi porsiyonlarınızla onunkini karşılaştırıyor olmak sizi aldatabilir. Bebek açsa yiyecektir zaten. Ancak siz ona baskı yaparsanız, yemesini değil yememesini garantilersiniz.
Siz:

Eğer çalışan bir anneyseniz sizde suçluluk duygusu gelişebilir. Çocuğunuzu başkalarına bırakıp gidiyor olmak sizi rahatsız eder ve ona haksızlık ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu duyguyu sadece siz yaşamıyorsunuz. Hemen hemen tüm çalışan anneler bu duyguyu yaşamaktadır. Ancak bu modern hayatın bir gerçeğidir. Çalışmayıp evde duruyor olmak sizde başka sorunlar da çıkartabilirdi. Örneğin, aldığınız eğitimin veya sahip olduğunuz tecrübenin gereğini yerine getirememek, kendinizi engellenmiş hissetmenize yol açabilir. İş ortamı yorucu da olsa size bir sosyalleşme ortamı da sağlıyor. Ayrıca ekonomik gereksinimler de çalışmanızı gerektiriyor olabilir. Hepsini alt alta koyarak düşünmelisiniz.
Sabah evden ayrılırken o ağlıyorsa ve siz de suçluluk duygusu içinde hüzünleniyorsanız, çocuğu daha da ateşlersiniz. 9 Aylık bir bebek annesini çok iyi anlar. Dolayısıyla suçluluk duygusundan sıyrılmaya bakın.
Bebeğinizle kaliteli zaman geçirmek, sizin için bir çözüm olabilir. Eve geldiğinizde’’anne geldii’’ diyerek onu neşelendirin. Kitap okumak, birlikte aktivite yapmak ona verebileceğiniz en büyük hediyedir. Suçluluk duygusuna kapılıp, uyku saatlerinde esneklik göstermek, aşırı derecede tatlı gıdalarla onu hediyelere boğmak sizin için büyük tuzaklardır. Ona bir şeyler almak sizin içinizi rahatlatır ve onun hoşuna gider. Ama gösteremediğiniz İlginizi ona yiyecekler alarak veya pahalı oyuncaklar alarak telafi etmekten mutlaka kaçının.
Babanın rolü ise sadece sorun olduğunda devreye girmek olmamalıdır. Çocuğu bazen onun yatırmasını deneyin. Böylece baba-bebek bağı sağlamlaşacak ve size de daha fazla zaman kalacaktır. Ayrıca sadece sorun olduğunda konuya müdahil olan baba, bebekte olumsuz bir algı yaratabilir. Ne de olsa o artık her şeyi biliyor ve büyüdü ya. Kendisi öyle söylüyor…
Bilgi Hapı:
9 aylık çocuğunuzu anlatırken ‘’birden’’ kelimesini daha çok kullanmaya başlayabilirsiniz. ‘’Birden daha huzursuz oldu, birden daha hareketli oldu ‘’gibi. Sizin yaptıklarınız (rahat rahat yürümek ,güzel konuşmak, her istediğinizi rahatça yapıyor olmak) onun sizi kıskanmasına neden olabilir.’’Ben niye yapamıyorum ‘’diye düşünüp, kendini engellenmiş hissedebilir. Bu da onu öfkelendirebilir. Onun yanında bazen ‘’aptalı’’ oynamakta fayda var. Oyuncağını kutusuna atamıyormuş gibi, saçınızı tarayamıyormuş gibi komiklikler yapabilirsiniz. Bu arada Mükemmel anne olmak için çırpınmanın hiç anlamı yok !
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
5 aylik bebekneler yapar, 8 ayını dolduran bebek neler yapabilir, 9 aylik bebek anneleri, 9 aylık bebeğin midesi ne kadardır, 9 aylık bebek, 9 aylık bebek çok huzursuz, 9 aylık bebek hayırdan anlar mi, 9 aylık bebekleriniz neler yapıyor, 9 aylık oldum, 9 ayını dolduran bebek neler yapar, 9 yaş çocuk, 9 yaşında çocuk, 9.ay bebek gelişimi, 9aylik bebegim var, aylik, bebek, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 00:58

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,