ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


10 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


10 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 10 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 10 Aylık Bebek Gelişimi 10.AY BEBEK GELİŞİMİ Bebeğiniz için çevresindeki dünya sadece oyunlardan ibarettir ve istediği her oyunu oynayabileceğine inanır. ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:37   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10.AY BEBEK GELİŞİMİ
Bebeğiniz için çevresindeki dünya sadece oyunlardan ibarettir ve istediği her oyunu oynayabileceğine inanır. Bir çok bebek bakım kitabı evde yeterince önlem alındığı takdirde hiç endişelenmeden bebeğinizin çevresini tanımasına olanak vermenizi önerir.Her ebeveyn bunu hayata geçirmenin söylendiği kadar kolay olmadığını bilir. Eşyaları ortadan kaldırıp, kapıları kilitleyip, pencerelere demir, prizlere kapak taktırsanız da, sonuçta sizin de evde bazı ihtiyaçlarınız olacağı için, evi ancak bir noktaya kadar güvenli hale getirebilirsiniz. Bu yüzden de bebek evde bazı bölgelere girme izni olmadığını bilmelidir.Masa örtüsü kullanıyorsanız üzerinde tabak-çanak bulundurmamaya gayret edin. Banyo ve mutfak kapılarını kapalı tutun.

Klozet kadar eğlenceli başka oyuncak yoktur: hışırtılı sesler çıkartır ve içine kolaylıkla eşyalar atılabilir! Bebeğiniz artık “hayır” dan anlıyordur ve hatta bunu tekrar edip kafasını sallayabiliyordur. Ancak bu onu engellemez. Sürekli “hayır” deseniz bile o hiç yorulmadan bir yasak yerden diğerine geçmekten vazgeçmeyecektir. (Bebeğin başını sallayıp isteklerinize “evet” demesi için daha birkaç ayınız var).
Sabırlı ve sakin olmak size zor görünse de, bebeğin kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmesinin başka yolu yoktur. Bebek için potansiyel tehlike olarak gözüken herhangi bir nesne veya durum çok sakin olarak değerlendirilmelidir. Onun bazı durumların tartışılmayacağını kabul etmesi gerekmektedir.
Bebeğinizin kendi kendine oturmak gibi bazı temel aşamaları becermiş olması gerekmektedir; ancak unutmayın ki her 10 aylık bebeğin motor gelişimi farklı olur. Oturma ve buna bağlı olan her hareketi bebeğiniz artık çok rahat gerçekleştirebilmelidir. Dönebilir, eğilebilir, pozisyonunu değiştirebilir ve otururken karnının üzerine yatıp tekrar doğrulur.

Hemen hemen tüm bebekler bu dönemde emekler, bazıları ise –biraz destekle- ayakta kendi başına durabilir. Bazıları mobilyaların etrafında dolaşır, çok azı bir kaç adım atar, yine çok azı yürümeye başlar.Emeklemeyi veya yürümeyi, “zamanında” gerçekleştirmeyen bebeklerin anne-babaları, onların etrafa karşı meraksız olmalarından yakınır. Daha önce belirttiğimiz gibi, o sırada bebek konuşma veya oyuncakları detaylı inceleme gibi bambaşka bir alanda kendini geliştiriyor olabilir. Gerçekte endişelenecek hiçbir durum yoktur. Her ne kadar bu bebekler motor becerilerini biraz erteleseler de sonradan çok hızlı gelişme gösterip arayı kapatabilirler. Sanki sonrası için enerji depoladığını düşünebilirsiniz. Bazısı karyolasının kenarlarına tutunup ayakta durmaya çalışır. Bazen, gecenin bir yarısı, odasından sesler gelir, gidip baktığınızda onu tamamen uyanık, karyolasının kenarında ayağa kalkma egzersizi yaparken bulabilirsiniz.
Çok hareketli bir bebek gün içinde bir saat ve gece 11 saat uyuyabilir. Bu size yeterli görünmeyebilir, ancak bu bebekler de en az çok uyuyanlar kadar enerjik olabilirler.
Bebeğiniz, artık tamamen uyanıkken uykuya dalma zorlukları yaşayabilir. Eğer böyleyse rahatlamak için size ihtiyaç duyar. Tam uyumadan önce, onu kucağınıza yatırıp masal okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz. Önemli olan uyku haline geçerken onu yatağına koymanızdır. Bebeğin dil gelişimi için en iyi yollardan birisi bu zamanda ona kitap okumaktır, özellikle de masal kitapları.. Her ne kadar onun en sevdiği iş, kitapları raflardan çıkarıp yere atmak olsa da, aslında kitabı okumak da ona ilginç gelecektir. Kitaplardaki resimlere bakmaya ve -anlattığınızın yarısını anlamasa da- ona okumanıza bayılır. Eğer sayfaları kendi çevirmekten ve bazı sayfaları daha uzun süre incelemekten hoşlanıyorsa bunu yapmasına izin vermelisiniz. Bu dönemde bir oturuşta kitabı bitirmek neredeyse imkansızdır. Bebeğinizin çıkardığı sesler- siz anlayamasanız bile- konuşma tonlarıdır. Bu yaştaki bebek, ”baş-baş”, “bay-bay” gibi basit kelimeler söyleyebilir ve anladığı kelimeler de oldukça fazladır. “Göster” dediğiniz zaman bir çok nesneyi eliyle gösterebilir. Artık “saklanma” oyununu kendine göre yorumlamaktadır ve “neredesin?” dendiğinde kendi stiliyle yüzünü kapatır. Yüzünü eliyle veya battaniyesiyle kapatarak size o oyunu oynamak istediğini belli eder. Eğer bu soru gelmezse onu aramanız için size seslenir.
Bazen hemen kendini gösterir, bazen ise saklanması birkaç saniye sürer. “Hah,işte burdasın” diye bağırdığınızda çok hoşuna gider ve bu oyundan hiç sıkılmaz (ancak doğal olarak siz sıkılırsınız). Onun mantığına göre o sizi göremiyorsa siz de onu göremezsiniz!
Bebeğinizin özellikle kendi ilgi duyduğu alanlarda daha çok şey öğrenebilmek için yeni talimatlara açık ve hevesli olduğunu fark edeceksiniz- örneğin kendi kendine kaşık tutmak gibi. Ancak aynı hevesi bez değiştirmek gibi ortak gerçekleştirmeniz gereken başka alanlarda göremeyebilirsiniz. Bir dakika için bile olsa hoşlanmadığı bir işi yapmak onu sinirlendirecektir ve bunu size bağırarak gösterecektir.
Bebeğin araştırma dürtüsü onu sürekli yasak bölgelere gitmeye itecektir, bunun için kendisine kızıldığında mutsuz olacaktır. Ancak unutmayın ki yasakladığınız bölge sürekli yasak olarak kalmalıdır, yasağı kaldırdığınız zaman her yasağın kalkabileceğini düşünür.
10. AYDA BEBEK KİTAPLARLA İLGİLENMEYE BAŞLAR. BIRAKIN SAYFALARI KENDİ ÇEVİRSİN.

10.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Suyla oynamaktan hoşlanır.Kendisi hakkında bilinci gelişir ve sosyal onay bekler.Kendisi ile oynanmasını bekler.Üzüntü, sevinç, kızgınlık gibi hislerini belli eder.Değişik mekanlardan korkar.Yüz mimiklerini ve jestleri taklit eder.Değişik saklanma oyunlarına bayılır.Kendi kendine ayağa kalkabilir.İki elinden tutularak yürüyebilir.Sandalyeye çıkıp inebilir.Ayakta dururken kendi kendine oturabilir.Gece yarısı ayakta durmaya çalışmanın neden olabileceği türden uyku problemleri yaşar.Sallanarak veya mırıldanarak müziğe eşlik eder.Tek eli ile iki küçük nesneyi tutabilir.İsteyerek nesneyi bırakabilir ancak bunu çekinerek yapar.Bir eli ve vücudun tek bir tarafını tercih etmeye başlar.Gittikçe daha belirgin bir şekilde yakınlarını taklit eder.Bazı kelimelere ve talimatlara uyar. İçindekileri görmek için çekmeceleri açar.Nesneleri beraber yerleştirmeye çalışır.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:58 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:25   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 10 Aylık Bebek: Nasıl Orta Karar Olunur?

10 Aylık Bebek: Nasıl Orta Karar Olunur?
Bebek gelişimi konusunda her ailenin farklı yöntemler uyguladığını görürüz. Bazıları tam serbestlik anlayışıyla her şeye izin verirken, bazıları ise diktatörlüğü anımsatan sert kurallar ister. Bazı konularda uzmanların da birbiriyle çelişen fikirler sunduğunu görürsünüz. Peki ya siz? Hangi modeli örnek alacaksınız?10 Aylık bebek artık daha fazla yönlendirme beklemektedir ve sizin tutumlarınız onun gelişimi üzerinde etkili olacaktır. Bizce en iyisi tüm yöntemler hakkında bilgi sahibi olup , ılımlı bir tavır oluşturmak .Ne ‘’çok kuralcı’’ ,ne de ‘’kuralsız özgürlükçü’’.
Bebek Büyüyor:

On aylık bebek yüzüstü pozisyondan oturmaya rahat geçer. Bebeğin bir yerlere tutunarak ayağa kalkması ve hatta yürümesi bile olası. Şimdilik sadece emekliyor da olabilir. Onun için güvenli bir ev ortamı yaratın. Oralıkta duran ve onun için tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. Mobilyaların sivri köşelerini kaplamanız gerekebilir. Hatta çekmecedeki tehlikeli eşyalar bile uzaklaştırılmalı. Ancak her yeri pamukla döşeyemeyeceğinizi de bilin. Ona tehlikeli eşyalara yaklaşmaması gerektiğini öğretin ; ama yine de gözünüz hep üstünde olmalı. Ayrıca bu günlerde üstünü giydirirken kollarını ve ayaklarını size yardımcı olmak için oynatmasından çok zevk alacaksınız.
  • Dişler gelmektedir ve bebeğiniz bir çok şeyi ağzına götürmeye devam etmektedir. Ağzına götürmek istediği sıradaki şey siz de olabilirsiniz: ısırmak. Onun sizi ısırması belki hoşunuza gidebilir; ama bunu ona belli etmeyin. Göstereceğiniz olumlu bir tavır, bu hareketi birkaç ay sonra arkadaşları üstünde denemeye devam etmesine yol açar. Bu, o zaman sizin için büyük bir sorun olacaktır.
  • 10 aylık bebeklere parmak gıdalar denilen gıdalar veriliyor. Bu gıdalara parmak gıdalar denmesinin sebebi bebeğinizin parmaklarıyla onları kolayca kavraması ve yiyebilmesi. Bebek baş , işaret veya orta parmağıyla nesneleri kolayca kavrayabilmektedir. Kıskaç veya kerpeten hareketi denilen bu beceri, insanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerdendir. Bu günlerde beslenmesi için ona krakerler, kızarmış ekmek veya peynir verdiğinizde parmaklarını nasıl kullandığına dikkat edin! Nesne ve gıdalarla ilişkisinde Boğulmaya karşı dikkatli olun.
  • Bebekle konuşurken kişilerin ve eşyaların ismini söyleyin. Bu,o,şu yerine daha çok’’ Özge geliyor,Mert gidiyor ‘’ gibi cümleler kurun. Ona kendi ismini de bolca söylemeyi unutmayın. Ayrıca bardak, araba gibi tanımlamalar da onun hoşuna gider. ’’Köpek havlıyor, kedi miyavlıyor’’ diyin.O , size bardak demeye çalıştığında ise su da istiyor olabileceğini unutmayın. Bebekler bu yaşlarda kelimelere birden çok anlam yüklemeyi sever. Çünkü ,bu onlar için büyük bir kolaylıktır. Siz’’Hımm tamam anladım seni, bardakla su istiyorsun’’ diyerek onu onaylayın.
  • Onun ‘’mis’’ ellerini tutarak’’Bu tutmuş, bu yemiş, bu hani bana demiş’’ oyununu oynayın. Tekrar barındıran ve ritmik oyunlar onun hoşuna gidecektir. Ayrıca,yere oturun ve içinde ses çıkartan boncukların olduğu topu birbirinize atın. Bu tek yönlü değil , interaktif bir oyundur. Bir o,bir siz oynarsınız. Bu şekilde bebeğinizin cevap alma ihtiyacına yardımcı olursunuz. Ayrıca artık ‘’cee’’oyununu bu kez o size yapmaya başlarsa şaşırmayın. Artık o edilgen değil ve daha aktif.
  • Ayrılık hissi ve endişesi onu zorlamaya devam eder. Siz işe giderken tepki göstermesi, diğer odaya gittiğinizde birden ağlamaya başlaması, hatta uykuya direnci bile ayrılık endişesiyle ilgilidir. Bu aylara kadar ‘’minik tatlınız’’ kendini sizin bir parçanızmış gibi görmekteydi.(Unutmayın Anne rahmine ilk düştüğünden beri hep yan yana, hatta birbirinize fiziken bağlıydınız). Şimdi ise bazı gerçekleri görüyor ve bu ona zor geliyor olabilir. Gün içinde odasından dışarı çıkın ve ona diğer odadan seslenin. Gidip geleceğinizi söyleyerek onu kısa süre yalnız bırakın ve geri gelin. Böylece bağımsızlığa alışmasına yardımcı olun.
  • Bebek ,bu aylarda biraz kilolu görünebilir. Eklem noktalarında boğum boğum olmuş bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Endişelenmeyin ,hareketlendikçe daha fit bir vücuda sahip olduğunu göreceksiniz.
Siz:

Arkadaşlarınızla buluşup, sohbet toplantıları yapıyor musunuz? 10 Aylık bir bebeğinizin olması ‘’güne’’ katılmanızı da engellemez. Ayrıca biliyoruz ki kadınlar alışverişi sever. Minik bebeğiniz de artık dışarıyı daha çok istiyor. O zaman birlikte bir organizasyonun parçası olun. Basit şeyler yapın. Mesela alışverişe çıkın. O , bebek arabasıyla mağazadaki rengarenk giysileri izlerken, siz de beğendiğiniz bir elbiseyi deneyebilirsiniz. Mağaza personeli onu eğlendirmenin bir yolunu bulacaktır. Artık nerdeyse tüm alışveriş merkezlerinin bir bebek bakım odası var. Bu sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ancak alışveriş merkezine gitmek siz zor geliyorsa online alışverişi deneyin. Artık tüm markalar webden satış yapmaktalar. Hem bebeğinize hem de kendinize istediğinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Çalışan anneyseniz, bebeğiniz hastalığında onun yanında olmanız gerekeceğini unutmayın. Böyle durumlar için izniniz olduğundan emin olun. Özellikle hayatının daha bu fidan yıllarında hastalanmayan bebek yoktur. Doktor amcası veya teyzesi ona ilaçlar verecektir; ama en iyi ilaç sizin onun yanında olmanızdır. Ateşinizi düşürmeye çalışan ,sizin için sabaha kadar ayakta kalan annenizi hatırlayın.Hastalıktan çıkış sonrası bebeğinizin düzeni değiştiği için bazı şeylerin eskisi gibi gitmediğini görebilirsiniz.Ama bebeğin bir düzeni olması önemlidir ve düzeni tekrar oturtmaya çalışın.
Bilgi Hapı:

Her kafadan bir ses çıkıyor olabilir.’’Bu ay yürümesin,bunu ver,şunu verme,onu çok şımartıyorsun,bırak uyumasın….’’ Bu gibi yönlendirmelerin altında ezilmeyin. Etrafınızdaki kaynaklardan anne ve bebek bakımı konusunda bilgi edinin ve doktorunuzdan bilgi almaktan çekinmeyin. Herkesin ayrı ayrı teknikleri olabileceğini unutmayın. Bazen Tek bir doğru olmayabiliyor. Kimsenin kimseye kendi doğrularını dikte etmeye de çok hakkı yok aslında. Doğru aklı siz bulacaksınız.Uzmanlara her zaman daha çok pay verin ; ama Bilgiyi ham olarak almayın,onu edinip kendi tecrübelerinizle ve gerçeklerinizle yoğurmasını ve uygulamasını bilin. Çünkü her çocuk özeldir ve farklıdır.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
1 aylık bebek, 1 yaş bebek, 1 yaş bebek beslenmesi, 1 yaş bebek eğitimi, 1 yaş bebek gelişimi, 1 yaş bebek kahvaltısı, 1 yaş bebek kilosu, 1 yaş bebek menüsü, 1 yaş bebek oyunları, 1 yaş bebek yemekleri, 1 yaşında bebek, 10 aylik bebekle nasil oynanir, 10 aylık bebeğe nasıl davranmalı, 10 aylık bebeğime nasıl davranmalıyım, 10 aylık bebek, 10 aylık bebek oyunları, 10 aylık bir bebeğe nasıl davranmalıyız, 10.ay bebek gelişimi, 11 aylik bebekle nasil oynanir, 11 aylık bebeğe nasıl davranmalı, 9 aylik bebege nasil davranmali, 9 aylık bebege nasıl davranılmalı, aylik, bebek, bebek beslenmesi, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, on aylik bebege nasil davranmali, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 20:15

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,