ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


11 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


11 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 11 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 11 Aylık Bebek Gelişimi 11.AY BEBEK GELİŞİMİ Bebeğiniz artık rahatlıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:38   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

11.AY BEBEK GELİŞİMİBebeğiniz artık rahatlıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçebilir. Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır.Bebekler ortalama olarak 11 aylıkken, sehpa kenarına tutunarak yürüyebilirler. Ancak bu her bebekte değişen bir durumdur ve sizin bebeğiniz de bunu daha erken ya da daha geç becerebilir. Sehpa kenarında çok rahat yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş ellerini bırakacaktır veya tutunmayı aniden unutacaktır. Tek ayağının üzerinde ve parmak ucunda yürümeyi deneyecektir. Tüm desteğini tek eline vererek eğilip yerden bir oyuncak almaya çalışabilir.

Bebeğiniz ayağa kalkıp, tutunarak da olsa yürümeye başladığında ayakkabı giymeye hazır demektir. Ancak ayak kaslarının güçlenmesi için ev içinde mümkün olduğunca çorapla gezdirmeye devam edin. Bebek çok iyi yürümeye başlayana dek ayakkabılar yumuşak ve elastik olmalıdır. Birçok anne, bebeğinin kalın ve sert tabanlı ayakkabı giymesi gerektiğini düşünür, ancak bu yanlış bir kanıdır. Sert ayakkabılar ayağının burkulmasına neden olabilir.Merdivenler hemen hemen tüm çocukların ilgisini çeker. Çoğu bebek yukarı çok rahat çıkar ve merdiven başına vardığında nasıl ineceğini bilemediğinden korkarak ağlamaya başlar. En az bir sonraki aya kadar merdiven inmeyi beceremeyecektir. Bebeğiniz merdiven çıkmayı öğrendiğinde sürekli olarak gözetiminiz altında olmalıdır.Bebeğiniz, tüm bunları denerken birçok kez düşecektir. Eğer bu düşmelere çok büyük tepkiler göstermezseniz, bebeğiniz de -çok canı acımadığı sürece- tepki vermez. Eğer bir düşme sonrasında bebeğiniz ağlayacak gibiyse ona sarılın ve sanki çok komik bir hareket yapmış gibi gülün, onu da güldürmeye çalışın. Sadece sizi güldürmek için tekrar düşmeye çalışmayacağından emin olmalısınız.

Bebeğinizin uyku düzeni de bu ay değişebilir. Uykuları gün içinde kısalıp, geceleri uzayabilir. Ya da gün içinde iki uykuyu birleştirip bir kez, ancak uzun süreli uykuya yatabilir. Bu gibi durumlarda bebek tüm öğleden sonra uykusuz kalacağından akşam yemeğine doğru huysuzlaşabilir. Bu yüzden belki de en iyi yol, öğle yemeğini erken verip, hemen yemek sonrasında uyumasını sağlamak, yani tek uykuyu mümkün olduğunca geçe almaktır.
Bebek geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsa, banyosunu gece yaptırmayı deneyin. Ilık bir banyo, onun tüm gece boyunca uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer henüz başlamadıysanız, her gün yıkamaya başlamak için iyi bir dönemdesiniz; çünkü bebek hem gün içinde yerlerde dolaşmaktan, hem de kendi kendine yemek yemeye çalışmaktan kirlenir.
Onbirinci ayda bebek fiziksel gelişiminin yanı sıra diğer birçok alanda da gelişim gösterir. Örneğin, mutfaktan gelen ses ve kokulardan, akşam yemeğinin hazırlanmakta olduğunu anlar. Bunu önceden anlayarak, fazla "sabır" gösteremese de, herhangi bir şey için bekleyebilmeyi öğrenir.
Bazı zamanlar bebeğinizin ona söylediğiniz şeyleri duymadığını düşünmek sizi endişelendirebilir. Aslında bebeğiniz, böyle zamanlarda yaptığı işle o kadar meşguldur ki size cevap vermek istemez. Ancak duyma ile ilgili endişeleriniz büyüyorsa çocuk doktorunuza danışmalısınız.
Birinci senesinde çok az bebek kelime söyleyebilir ve bilinenin aksine konuşma bir zeka belirtisi değildir. Birçok bebek pasif kelime hazinesine sahiptir; yani söyleyemese bile yaklaşık on nesnenin anlamını bilir ve -istediğinde- basit talimatlara uyabilir. Şimdiye kadar yapmadıysanız, talimatlarınıza "lütfen" ve "teşekkür ederim"i eklemek için en uygun zamandır. Bebeğiniz konuşmaya başladığında, bu kelimeler doğrudan konuşmasına yansıyacaktır.
Bebeğinizin konuşmasındaki kusurların bebeğinizin dil gelişimini bozacağını düşünmeniz yersiz bir endişe kaynağıdır. "Bebek tarzı konuşma" hemen her dilde mevcuttur ve normal şartlarda dil gelişimini etkilemez.
Bebek artık çok düzgün olarak nesneleri kavrar ve parmaklarını daha iyi kullanabilir. Başparmak ve işaret parmağı ile nesneleri daha kolay tutar; örneğin bir muz parçasını ustalıkla tabaktan alabilir.Keşfetmeye yönelik davranışları onu oyuncak ve diğer nesneleri sınıflandırmaya yönlendirir. Bebek sürekli olarak şekil ve ebatları inceler; örneğin plastik bir kap ile cam bardağın arasındaki farkı anlamaya çalışır. Küçük bir kabın büyüğün içine gireceğini, ama tam tersinin olamayacağını bilir.
Bebeğinize kitap okumak ve resimler göstermek bebeğin etrafındaki nesneleri daha iyi tanımasını sağlar. Ancak ona bu dönemde harf veya kelime öğretmeye çalışmayın. Bunun yerine kitaba bakmayı sevimli bir oyun haline dönüştürün.Bu dönemde bebek "oyuncak nerede?" oyununu oynamaya bayılır. Saklanan oyuncağı daha ustalıkla arayabilir. Eğer oyuncak daha önce saklanan yerde değilse bile mutlaka başka bir yerde gizlenmiş olduğunu bilir. Aramaya devam eder ve sizin de ufak tefek yardımınızla bu büyük sır çözülür!
Anne ve babanın bebekle ilişkileri farklıdır, ancak her ikisi de çok değerlidir. Farklı görünüşler, farklı fikirler ve farklı iletişim bebeğin insanları ve çevresini daha rahat anlamasını sağlar. Eğer bebeğinizi tek başına büyütüyorsanız, karşı cinsten insanlarla iletişim kurmasına olanak tanımalısınız. Eğer bu insanlar ara sıra da olsa, bebeğinizle bire bir iletişim kurarlarsa, bu size de biraz dinlenme imkanı verir.Bebeğiniz hala daha sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Size her sarıldığında veya ilgi beklediğinde karşılık göreceğinden emin olmalıdır. Onu şımarttığınızı söyleyen yakınlarınıza kulak asmamalısınız.

11.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Saklanma-bulma veya top atma gibi oyunlardan çok hoşlanır.Her zaman katılımcı olmayabilir.Sürekli onaylanmayı bekler.Destekle ayakta dururken öne doğru eğilebilir. Ayakta dururken düşmeden oturabilir.Parmak ucunda durabilir.Çömelir ve eğilir.Kutu kapağını kaldırır.Kitap sayfalarını, birer birer olmasa bile çevirebilir.Nesneleri bilinçli olarak yerlerine koyabilir.Ufak nesneleri tutup kaldırabilir.Kaşığı ağzına götürebilir. Ayakkabı ve çorabını çıkartabilir. Amacına ulaşabilmek için araçlar kullanmayı dener; örneğin ufak bir iskemleyi yürüteç gibi kullanmayı deneyebilir.Bazı nesnelerin sembolü olan kelimeleri hatırlar ("uçak" dendiğinde gökyüzünü işaret edebilir).Söyledikleri hala anlaşılamaz; ancak birkaç anlamlı ses çıkarabilir.Ritmik sesleri ve yüz ifadelerini çok rahat taklit eder.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:59 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:27   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 11 Aylık Bebek: Büyük Bir Adım!11 Aylık Bebek: Büyük Bir Adım!


Neil Armstrong 1969 yılında aya ilk ayak basan insan olduğunda’’Benim için küçük, dünya için büyük bir adım’’ diyerek tarihe geçmişti. 11 Aylık bebeğinizin ilk adımı da küçüktür, ama aile tarihinize geçecek kadar da büyüktür. Onun ilk ayakta duruşunu, tutunarak yürümesini fotoğrafladınız mı? Yıllar sonra bu fotoğraflara bakmak hem size hem de ona çok keyif verecektir.
Bebek Büyüyor:

11 aylık bebek ayakta yardımlı veya yardımsız durabilir. Mobilyalara tutunarak evin içinde gezebilir. Ama bu iş 14.aya kadar sarkabilir de. Özellikle emekleyerek her yere gidebiliyor ve keyfi yerindeyse, ayağa kalkmak ve yürümek için çok da istekli olmayabilir. Diğer bütün gelişimi sorunsuz ise, ‘’bebeğim niye yürümüyor ‘’diye endişe etmeyin.
  • O ayaktayken ellerinizi açıp karşısına geçebilirsiniz. Size gelmesi için kollarınızı açtığınızda size doğru yürümeye çalışabilir. Bu pozisyonda düşme riski de çok yüksektir. Lütfen dikkatli olun. Ayakları dışa doğru açık, tıpkı bir ‘’penguen’’ gibi duruşu size çok sevimli gelecektir. Ama onu kesinlikle zorlamayın,olayı doğal akışına bırakın.Daha 14.aya kadar zamanı var.
  • Kelime dağarcığı her geçen gün artmaktadır. Şimdilik iki üç kelimeyle idare etmektedir. (Anladığı kelime sayısı ise 20-50 arasındadır) Ama önümüzdeki aylarda bu sayılar hızla artacaktır. Özellikle onu banyo yaptırırken, beslerken ve altını değiştirirken onunla konuşun.’’Evet Can, Mavi havluyla seni kuruluyorum’’ gibi cümleler kurun. Aynanın karşısında ona kafasını ,kollarını öğretin ve bunları göstermesini isteyin.
  • 11 aylık bir bebeğin yüksek seslerden korkması olasıdır. Gök gürültüsünde, uçak sesinde rahatsız olup ağlayabilir. Bu durumlarda siz korkmamalısınız! Eğer mimiklerinizden dahi olsa sizin de sesten korkuya kapıldığınızı anlarsa, tepkisi daha da artabilir. Sizin yüzünüze bakacak ,orada güven ve huzur bulacaktır.
  • İlk doğum gününün yaklaştığı bu günlerde hala kullanıyorsa artık emziği bırakmalıdır. Çünkü bu davranış bu aşamalarda bırakılmazsa ileride bırakmak daha zor olacaktır. Onun kendini meşgul edecek başka nesneler bulmasına çalışın. Önce bazı uykularında emziği vermemeye başlayın, sonra tamamen kaldırın. İlgisini çekecek yeni bir oyuncak alabilirsiniz.
  • Sindirim sistemi artık gayet iyi işlemektedir. Bunun anlamı şudur: bebek sizin yediğiniz gıdaları yemeye hazırdır.1 yaşından sonra inek sütü ve bala olan yasak da kalkacaktır . Özellikle akşamları, birlikte yemeğe oturmaya çalışın. Onun ailenin bir ferdi olmasını özendirin. Midesinin minik olduğunu da unutmayın ama. Öğünlerden önce çok sıvı tüketirse, yemeğe yer kalmayacağını bilmelisiniz. Ayrıca yemek masada yenmelidir. Eğer oyalansın diye gün içinde eline sürekli bir şeyler veriyorsanız, ileride beslenme sorunları çekmeniz olasıdır. Bebeğinizin yemeği bir oyalanma nesnesi olarak görmesini engelleyin. Televizyon karşısında yemek yemek önerilmeyen bir davranış türü.
  • Bir yabancıyla karşılaştığında onunla kaynaşması zaman alır. Özellikle sık görüşülmeyen akrabalar bebeğe hemen ısınmak isterler. Ama bebeğin ısınma hareketleri onlarınki kadar çabuk bitmez. Ancak bu yabancı, onun yanına oturup bir de komik birkaç hareket yaparsa, bebeğiniz kapılarını ona daha çabuk açacaktır.
  • 11 Aylık Bebeğinizin kişiliğini hiçbir zaman eleştirmeyin. Burası yasak bölgedir. Eleştireceğiniz şey daima eylemin kendisi olmalıdır. Örneğin suyu yere döktüğünde.’’Sen suyu döktün, kötü çocuk’’ yerine ‘’Suyu yere dökmen doğru değil, hayır’’ diyebilirsiniz.
  • Bir yılı geride bırakan bebeğinizin doğum günü önemlidir. Bunu kutlamalısınız. Bu onun ilk doğum günüdür; ama aslında tören bebekliğin ilk sınıfından mezuniyet törenidir. Doğum yorgunluğu, hastalıklar, ağlamalar, uykusuzluklar, beslenme sorunları ve ayağa kalkarken düşmeler artık geride kalıyor. Onu daha hareketli ve renkli bir hayat bekliyor. Bebeğinizin ilk doğum günü için ilginç fikirler ve uygulamalar için bir araştırma yapın.
Siz:

‘’Minik kelebeğinizi’’ hayata nasıl hazırlayacağınız konusunda eşinizle hemfikir misiniz? İkinizin de ‘’ayrı telden çalması’’ en son yapmanız gereken şeydir. Onunla bebeğinizi nasıl disiplinize edeceğiniz konusunu konuşun. Disiplin ,maalesef toplumumuzda ceza gibi olumsuz anlamlarla bir arada çok fazla kullanılıyor.Latincedeki karşılığı olan ‘’eğitmek’’ anlamı onun için daha anlamlı bir etikettir.Bebeğinizin olumlu davranışlar geliştirmesini teşvik etmeli,olumsuzları engellemeli ,gerekiyorsa cezayı kullanmalısınız.Ama ceza , hiçbir zaman şiddet olmamalı.
Bebeğinizin ilk doğum gününde arkadaşlarınıza ikinci bebek müjdesi vermek güzel olabilirdi. Ne de olsa bebek bakımı konusunda artık ustalaştınız! Bu güven size bir çocuk daha yapma motivasyonu verebilir. Ama uzmanlar iki bebek arasında en az iki sene olması gerektiğini söylüyorlar. Bu hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için en doğru olan yöntemdir.
Daha hamileyken şunu yapacağız, bunu yapmayacağız,şöyle davranmayacağız diyerek kendinize bir çok kararlar almıştınız. Ama bu bir yılın sonunda o kadar çok şey öğrenmiş olursunuz ki, daha önceki kararlarınızın bazılarının pek doğru olmadığını yaşayarak öğrenmiş olursunuz. Bilgilerinizi diğer annelerle paylaşmaktan kaçınmayın. Yardım edebileceğiniz ve yardım alabileceğiniz üyelerimiz sizinle sohbet etmek istiyorlar. Çünkü bu ayın sonunda siz, çocuğu mezuniyet yaşamış bir annesiniz artık!.
Bilgi Hapı:

Öğrencilere ne yaşta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri nazarıyla bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir.
(M. Kemal Atatürk-Ülkemizin Kurucusu – Dünyada Eğitim ve Çocuğa Önem veren sayılı Devlet Adamlarından)
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
11 ay bebek, 11 aylık bebegınız ne yıyor, 11 aylık bebek, 11 aylık bebek neler yapabilir, 11 aylık bebek neler yapar, 11 aylık bebeklerin eğitimi, 11 yaş çocuk, 11 yaşında çocuk, 11.ay bebek gelişimi, 11.ayda bebekler neler yapar, 11aylik bebek egitimi, 11aylık bebek neler yapar, aylik, bebek, bebeklerin aylık gelişimi, disiplin, gelisimi, ilk doğum günü, ilk yıl bebek gelişimi, yürüme

Seçenekler
Stil


Saat: 21:08

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,