ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Hanımefendiler > Anne - Çocuk

Anne - Çocuk Annelerimiz ve Çocuklarımız


12 Aylık Bebek Gelişimi

Annelerimiz ve Çocuklarımız


12 Aylık Bebek Gelişimi

ForumSevgimiz Hanımefendiler Kategorisinde ve Anne - Çocuk Forumunda Bulunan 12 Aylık Bebek Gelişimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 12 Aylık Bebek Gelişimi 12.AY BEBEK GELİŞİMİ Bebeğinizin o bitmez tükenmez enerjisini gördüğünüzde, onun hastaneden eve getirdiğiniz ufacık yaratık olduğuna ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 07 Kasım 2014, 09:40   #1
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

12.AY BEBEK GELİŞİMİ
Bebeğinizin o bitmez tükenmez enerjisini gördüğünüzde, onun hastaneden eve getirdiğiniz ufacık yaratık olduğuna inanamazsınız. Artık "kendi olma bilinci" çok gelişmiştir. Yani artık kendini "farklı" bir insan olarak görmekte ve boyunu, ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak bilmektedir.Yaklaşık her beş bebekten üçü 12. ayda yürümeye başlar, ancak bunun bir genelleme olduğunu unutmamak gerekir. Onikinci ay sonunda bebeğinizin ayakta desteksiz durabilmesi, ancak yürümeye hazır olmaması da normal bir gelişim sayılır.Bebeğin ilk adımları genelde düşmeyle sonuçlanır; bu zamanlarda bebeğe sarılmak ve hiçbir şey olmadığını yumuşakça anlatmak onu tekrar yürümesi için cesaretlendirecektir. Düştükten sonra canının yanmasından çok, başarısız olduğu için ağlar. Bu yüzden yanına koşup endişenizi ona gösterirseniz, düştüğü için daha çok üzülecektir.

Bebeğinizin, ayaklandıktan sonra bile emeklemeye devam etmesi sizi endişelendirmemelidir. Yürümeye yeni başlayanlar, emekleyerek istedikleri yere ulaşmaları daha kolay olduğundan bir süre daha emeklemeyi tercih edebilirler.Zaman içerisinde bebek yürüme işlevinin tüm mekaniğini anlayacaktır. Makul bir güvenle, düz bir hat üzerinde yürüyebildiği zaman, köşeleri nasıl döneceğini veya düşmeden, kendi isteğiyle nasıl duracağını keşfedecektir. Hareketli bir bebek oyun parkından veya yatağından tırmanabilir ve bu tehlikeli bir biçimde düşme riskini arttırır. Bebeğiniz tırmanmayı çok seviyorsa, karyolasının bir tarafını biraz aşağı indirebilirsiniz, böylelikle daha rahat içeri girer veya dışarı çıkar, ancak odayı olası tehlikelerden arındırmalısınız.Bebeğiniz kaşık veya çatalı çok iyi kullanmasa da kendi kendine yemek yiyebilir. Uygun zamanlarda elleriyle yemek yemesine izin verin ve yaptığı dağınıklığı hoş görün. Genelde, ebeveyn yemek yedirdiğinde, bebeğin zorlandığını düşünür ve aslında o yemeği sevse bile reddedebilir. Bu dönemde bebeğiniz, biraz daha hareketlendiğinden, kilo alması yavaşlar. Gün içinde tek öğün yiyip, birkaç yiyecek dışında önüne sunulan her şeyi reddedebilir. Az yediğini düşünmenizin bir nedeni de sindirim sisteminin artık yemekleri eskisinden daha etkili bir biçimde sindirmesidir. Yemek yeme alışkanlıklarının yanı sıra yemek tercihleri de bu dönemde oldukça belirginleşir. Aniden bebeğiniz çok sevdiği muzu reddedip her öğün elma yemek isteyebilir. Bu tamamen normaldir.

Bu dönemdeki bebeklerin gün içinde en az bir kez dinlenmeye, yani uykuya ihtiyaçları vardır. Genelde uyku için en iyi zaman öğle yemeğinden hemen sonra olmakla birlikte, bu her zaman gerçekleşemeyebilir. Kendi düzeninize ya da onunkine uygun olarak, bebeğinizi farklı zamanlarda uyumaya teşvik edebilirsiniz.
Bu ayın başında bebeğiniz, gündelik eylemleri ile ilgili ona söyleyeceğiniz pek çok şeyi anlar. Bu ay sonunda bir iki kelimeyi kendine özgü bir şekilde söyleyebilir.Bebek hala uzanabildiği her şeyi anlamaya ve öğrenmeye çalışmaktadır. Eline aldığı her şey kurcalanmalı, sallanmalı ve yere atılmalıdır. Işığı açıp kapamak ise en heyecan verici oyunlardan birisidir. Hareket eden hemen her nesne onu cezbeder ve artık nesneleri parçalara ayırmaktan değil, bir araya getirmekten hoşlanır.
Oyuncak satın alırken, oyuncak kutularının üzerindeki yaş sınırlamalarına özellikle dikkat etmelisiniz. Bunlar çocukların zihinsel kapasitelerinin yanı sıra güvenlik nedenleriyle de konulmuştur. Eğer kutudaki yaş sınırı 3 yaş üzerini gösteriyorsa, bunun nedeni bu oyuncakların daha küçük yaştakilerin ağızlarına sokabilecekleri küçük parçalarının olmasıdır.Artık daha karmaşık oyunlardan hoşlanır. Örneğin elbiselerini kendi çıkarmak isteyebilir.Bebeğiniz bir an çok anlayışlıyken hemen sonrasında huysuzlaşabilir ve dediklerinizi dinlemeyebilir. Etrafında oynayacak birileri olduğunda dediklerinizi daha kolay kabul eder. Her ne kadar bu dönemde beraber oynamasalar da yakınında bir yaşıtı olması hoşuna gider, ancak genelde daha büyük çocuklarla oynamayı tercih eder.
Oyuncak hayvanlar bu dönemde bebeğinizin favori oyuncaklarıdır ve genelde 1-2 tanesine çok bağlanırlar. Bu oyuncaklar genelde uykuya "geçişe" yardımcı olup, sizin bir alternatifiniz olurlar.Her çocukta farklılık göstermekle beraber ayrılma korkusunu bu dönemde yoğun yaşarlar. İnsan yadırgama da aynı şekilde değişkendir: bir yere gidildiğinde yakınında olmaya çalışın, evdeyken bebek kendi başına dolaşabilir ve keşfe çıkabilir. Her ne kadar yadırgama son bir iki aydır azalmış olsa da hareketlendikten sonra tekrar başlayabilir.
Bu ay sonunda bebeğiniz bir mizah anlayışı geliştirecektir. Örneğin yaptığı bir şeye güldüğünüzü gördüğünde bunu tekrar tekrar yapar.
Bu dönem bebeğiniz aynı zamanda farklı ruh hallerini de yansıtacaktır. Bebeğin ruh hali tamamen sizin ruh halinize bağlıdır; eğer siz çok sinirliyseniz, bebeğinizi sakin tutmak pek mümkün olmayacaktır. Sinirli olduğu zamanlarda kısa bir süre için bebeği odasında yatağına bırakıp, kapısını kapatabilir ve biraz sakinleşmesini bekleyebilirsiniz. Göreceksiniz, gösterecek insan olmadığında bebeğinizin siniri hemen geçecektir.
Bebeğinize disiplin verirken tutarlı olmanın önemini daha önce belirtmiştik. Ancak yaşı ilerledikçe çevresinde her şeyin tutarlı olmadığını anlayacaktır. Eğer sürekli bebeğin arkasında koşturursanız, bir zaman sonra size dikkat etmeyi bırakacaktır. Planladığınız disiplin taktiklerini tehlike potansiyeli olan veya çevresini rahatsız eden durum ve davranışlar için saklamalısınız. Hatırlanması gereken ne kadar az kural olursa, bunları uygulaması da o kadar kolay olur.
Yakında bebeğiniz 1. yaşını kutlayacak. Her ne kadar bu yaşgünü, bebekliğin bitişini gösterse de bebekçe davranışların bitmiş olduğunu göstermez. Ancak bebekliğin verdiği çaresizlik dönemi arkada kalmış ve olgunlaşma dönemine girilmiştir. Ve sizin "çok özel" bebeğiniz, "çok özel" bir çocuk olma yolunda hızla ilerlemektedir.

12.AY DÖNÜM NOKTALARI SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL
Anne-babaya, tanıdıklarına ve sevdiği nesnelere şefkat ve ilgi gösterir.Uykuya karşı direnir.Ruh halleri değişkenlik gösterir.Anne-babadan ayrılmaya karşı çok tepki gösterir.Ebeveynlerden, gereğinden fazla yardım bekler.Sevmediği yemeklere veya yemek yedirilmeye direnir.Espri anlayışı gelişir.Kalkma, yürüme ve dolaşma karışımı bir eylem içersindedir.Tutunmadan bir iki adım atar veya tekerlekli bir oyuncağa dayanarak yürür.Karyoladan tırmanabilir.Merdiven çıkabilir.Ayaktayken kolayca oturma pozisyonuna geçebilir.Çömelme pozisyonundan ellerini kullanarak ayağa kalkabilir.Telefon, araba gibi oyuncakları kullanmayı öğrenir.Bir eli diğerine tercih eder. İki nesneyi kol altlarına sokup, üçüncüsünü eline alabilir. Kendisine verilen talimatları ve söylenilen pek çok şeyi anlar."Anne" dışında bir iki kelime daha söyleyebilir.Dergi ve kitaplardaki hayvanları tanır.Kaybolan bir nesneyi, görmese bile son bulduğu yere bakar. Olayları daha uzun süre hatırlar.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza

Konu PrensesCe tarafından (24 Ocak 2015 Saat 11:59 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 24 Ocak 2015, 11:29   #2
Durumu:
Çevrimdışı
PrensesCe
Ceren'in Annesi
PrensesCe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 29 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 32
Mesajlar: 13.848
Konular: 7672
Beğenilen: 1848
Beğendiği: 2828
www.forumsevgisi.com
Standart 1 Yaşında Bebek: Yeni Bir Hayat Başlıyor1 Yaşında Bebek: Yeni Bir Hayat Başlıyor

Birçok kaynak hamileliği 9 ay değil, 21 ay olarak hesaplamaktadır. Buna göre, yaşamın ilk yılı, anne karnında olmanın uzantısıdır. Bu Görüşe göre birey, gerçek dünyasında yaşamaya 1 yaşını geçince başlar! Sık Ağlamalar, sık hastalanmalar ve emekleme artık geride kalmıştır. Bundan sonra yürümek, koşmak,uzun cümleler kurmak, daha çok oyun ve oyuncak, yeni arkadaşlar, sportif ve enerjik yapı ve beslenme gündemin yeni başlıkları olacaktır.
Yürüme Zamanı :


Minik kızınız veya oğlunuz henüz yürümeye başlamadıysa, bunun eli kulağında olduğunu bilmelisiniz. Şu aralar muhtemelen bolca ayağa kalkmalar ve tutunarak yürüme dönemidir. Özellikle ev içinde eşyalara tutunarak bir keşif gezisi yapmak bebeğin çok hoşuna gidecektir. Sizin elinize hatta parmaklarınıza tutunarak denge sağlamak ve hayatı öyle adımlamak da ”minik kaşif” in hoşuna gidebilir. Onun için tehlike oluşturabilecek her şeyi önceden sezmeye çalışmak ve gerekli önlemleri almak sizin göreviniz olacaktır. İlk adımların Bebeklerin 15-16 aylık olunca görüldüğü bir çok vaka olduğunu da unutmayın.
Kişilik Gelişimi :


1 Yaş , bebeğin bağımsızlığını ilan etmeye başladığı dönemdir. Artık her geçen gün onun kendi başına daha çok zaman geçirdiğini göreceksiniz. Dünyayı tanıdıkça ilgi ve merak duygusu her geçen gün daha da artacaktır. Ancak o yine de sizin her zaman ulaşılabilir olmanızı bekler. ”Anne!! ” dediğinde sizin hemen arkasında duracağınızı(kelimenin her iki anlamıyla da) görmek ister. Hatta bunu sık sık test eder. Onu çok fazla kısıtlamadan ”hayır ve yapma” kelimelerini mümkün olduğunca tehlikeli durumlarda kullanarak ilerlemenizde fayda var. Yapması doğru olmayan ancak tehlike de yaratmayan durumlarda dikkatini başka yere çekmek en uygun yöntem olacaktır. Örneğin, evde yerde bulduğu bir oyuncak kamyonu ağzına götürdüğünü görürseniz ,ona ‘’bak burada ne güzel bir kuş var diyerek’’dışarıyı gösterin. Bu şekilde onun merak duygusunu zedelemeden yanlış şeyler yapmasını engellemiş olursunuz. Ancak elektrik prizine yaklaştığını görüyorsanız ”Hayır”ı kullanmakta tereddüt etmeyin.
Beslenme :

1 yılı dolduran bebekler artık aile yemeğinden pay almak ister. Siz ne yiyorsanız onun da ondan yemeğe hakkı vardır artık. Renkli beslenme kurallarına sizin de uymanız ve onu mümkün olduğunca farklı yiyeceklerle beslemeniz gerekir. Bebeği inek sütüyle daha çok besliyor olabilirsiniz. Bebeğin ihtiyacını süt ve süt ürünlerinden karşılamak son derece akıllıca. Ancak özellikle geceleri biberonu çocuğa verip o şekilde uykuya dalmasını beklemek çok doğru bir hareket değil. Bu durumda diş çürüklerine ve orta kulak iltihabına yakalanma riski yükselebilir. Ayrıca geceleri aşırı beslenen bebek,gündüz daha az yemeyi tercih edebilir.
Diş Bakımı :

Bebeğiniz birinci yaşını kutlarken ağzında bol miktarda diş bulunması olasıdır. Özellikle anne baba diş konusunda pek şanslı değilse,bebeğin de risk altında olduğunu unutmamak gerekir. Diş bakımı için ilk nokta bebeğin şekerli gıdalarla aşırı beslenmesinden kaçınmaktır. Bu hem bebeğin şeker içermeyen besinler tüketmesini engeller, hem de dişlerde çürüklerden kaçınılmış olur. Diş macunu kullanmadan yapılan diş temizliği dahi bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olmasına sebep olur.
Bilgi Hapı:
1 yaşına gelen ‘’maceracı’’ emeklemek, gezmek, belki yürümek, dokunmak ve bolca kurcalamak ister. Onun için güvenli bir oda veya bir alan yaratabilirsiniz. Burada özgürce gezebileceği her şeyi kurcalayabileceği ve sizi endişelendirmeyen bir ortam yaratın. Sevdiği oyuncaklarını da buraya taşıyın. Bu şekilde onun maceracı kişiliğine engel olmamış ve aynı zamanda güvenlik kaygılarınızdan kurtulmuş olursunuz.
________________
Beklentisi olmadan yine de beklemekti bir çayın içine sığdırdıklarım;
Kimi zaman hayaller diye içtiğim,
Kimi zaman gerçekler diye yutkunamadığım...
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
1 yaşında bebek, 1 yaşını dolduran bebekler, 1 yaşını dolduran bebeklerin beslenmesi, 10 aylık bebek, 11 aylık bebek, 12 aylık bebek, 12.ay bebek gelişimi, aylik, bebeğim ne zaman yürümeye başlar, bebek, bebek kaç aylıkken yürür, bebekler kaç yaşında yürümeye başlar, bebeklerde çürük diş, bebeklerin diş temizliği, diş bakımı, emeklemek, gelisimi, hamilelik kaç ay sürer, hamilelik kaç hafta sürer, kümeste kaç aylık bebekler hayata tutunabilir, kızım ne zaman yürümeye başlar, oğlum ne zaman yürümeye başlar

Seçenekler
Stil


Saat: 02:47

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,