Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Bitki Dünyası


Çiçekli Bitkilerde Eşeyli ÜremeKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Çiçekli Bitkilerde Eşeyli Üreme
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
106

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ocak 2015, 02:34   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Çiçekli Bitkilerde Eşeyli Üreme

Çiçekli Bitkilerde Eşeyli Üreme

Tohumlu bitkilerde üreme organı çiçektir. Erkek üreme hücreleri erkek organdaki polen keselerinde, dişi üreme hücreleri ise dişi organdaki yumurtalıkta üretilir.

Çiçekli bitkilerin çoğunda erkek ve dişi üreme organı birlikte bulunur. Bu tip çiçeklere tam çiçek ya da erselik çiçek denir.Eğer çiçeklerde sadece erkek organ ya da dişi organ bulunuyorsa bu tip çiçeklerede eksik çiçek denir.

**Erkek ve dişi eksik çiçekler aynı bitki üzerinde bulunuyorsa tek evcikli,farklı bitkilerde bulunuyorsa çift evcikli denir.

Çiçeğin yapısı ve çiçeğin kısımları

*Çiçek tablasından çıkan çanak yaprak, çiçeği tomurcuk halindeyken korur. Buda çiçeğin tozlaşmada böcekler tarafından fark edilmesi kolaylaştırılır. Ayrıca taç yaprağın güzel kokusuda böcekleri cezbeder.

*Erkek organ, bir sapçık ile bunun ucundaki bir baçcıktan oluşur. Çiçek tozları (polenler) başcıkta oluşur. Polenlerin şekil ve yapıları çiçek türlerine özgüdür.

*Dişi organ, yumurtalık içinde bir veya birden fazla tohum taslağı bulunduran yumurtalık, dişicik borusu(stilus) ve tepecikten (stigma) oluşur. Tepecik, dişicik borusunun üst kısımındaki girintili çıkıntılı bölümdür. Tepecik epidermisinin üstünde bulunan tüyler genellikle yapışkandır ve şekerli bir madde salgılar. Bu madde polenlerin tepeciğe tutulmasına yardımcı olur.

ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE ERKEK ÜREME HÜCRESİNİN OLUŞUMU(POLEN OLUŞUMU)

Başlangıçtaki polen keselerinde, polen ana hücreleri bulunur. Polen ana hücreleri 2n kromozomlu olup mayoz bölünme geçirerek, n kromozomlu 4 tane mikrospora dönüşür. Mikrosporların çekirdekelri endomitoz bölünme geçirerek içerisinde 2 çekirdek bulunan yapıları oluştururlar.Bu yapıların etrafı değişik desen ve kabartılarla kaplanır.Böylece polenler oluşmuş olur.

Polenlerdeki çekirdeklerden biri generatif (üretken) çekirdek diğeri ise vejatatif (tüp çekirdeği) çekirdektir. Vegetatif çekirdek tozlaşmadan hemen sonra spermlerin tohum taslağına ulaşabilmesi için polen tüpünü oluşturur. Generatif çekirdek ise polen tüpünde ilerlerken mitoz bölünme geçirerek sperm1 ve sperm2’yi oluşturur.

ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE DİŞİ ÜREME HÜCRELERİNİN OLUŞMASI(YUMURTA OLUŞUMU)

Dişi organda yumurtalık içinde,daha sonra tohum haline dönüşecek tohum taslakları bulunur.Tohum taslağının yumurtalıktaki duruşları farklıdır. Tohum taslağında bulunan açıklığa mikropil denir.Tohum taslağının ortasında embriyo kesesi bulunur.Embriyo kesesinde makrospor ana hücresi (2n),mayoz bölünme geçirerek 4 tane n kromozomlu makrospora dönüşür.Makrosporlardan 3 tanesi erir ve kaybolur..Geriye kalan bir tanesi gelişerek megaspora (n) dönüşür.Megaspor çekirdeği arka arkaya 3 kez endomitoz geçirir ve 8 çekirdekli bir yapı oluşturur.

Bu çekirdeklerden 3 tanesi birlikte bir kutba gider. Bunlara antipot çekirdekler denir.Antipotlar besin maddesi olarak kullanılabilirler.Ortadaki ikisine polar çekirdek denir.Geriye kalanlardan biri yumurta hücresine dönüşecek çekirdek, diğer ikisi sinerjit çekirdeklerdir.

TOZLAŞMA

Başçıkta olgunlaşan polenlerin dişi organ tepeciğine su, böcek ve rüzgar yardımıyla taşınmasına tozlaşma denir. Tozlaşma kendi kendine veya yabancı tozlaşma şeklinde gerçekleşir. Hermafrodit bir çiçekte dişi organın kendi erkek organının polenleriyle tozlaşmasına kendi kendine tozlaşma denir. Bu tozlaşma şeklinde, aynı çiçekte bulunan erkek ve dişi organın aynı zamanda olgunlaşması ve aynı seviyede bulunmaları gerekir.

Bir çiçeğin aynı türden başka bir çiçekle tozlaşmasına yabancı tozlaşma denir. Doğada genellikle yabancı tozlaşma görülür. Hatta hermafrodit çiçeklerde dahi üreme organlarının farklı zamanlarda olgunlaşmasından dolayı yabancı tozlaşmaya daha sık rastlanır.

tozlasmaTepecik yapışkan bir madde salgılayarak polenlerin kendine yapışmasını sağlar. Tepecik üzerindeki polen çekirdeklerinden vejetatif çekirdek, metabolik olaylardan ve dişicik borusunda polen tüpünün oluşumundan sorumludur. Tepecikteki şeker konsantrasyonuna bağlı bağlı olarak uygulanan polen tanesinin vejetatif çekirdeği dişicik borusundan yumurtalığa doğru polen tüpünü oluşturur. Vejetatif çekirdek, polen tüpünü oluşturarak tohum taslağına geldiğinde mikropildeki sinerjit çekirdeklere çarpar ve birlikte patlarlar. Dolayısıyla spermlerin embriyo kesesine girebilmesi için mikropil açılmış olur. Bu olaylardan sonra kapalı tohumlu bitkilerde çift döllenme olayı gözlenir.


Sperm1(n) + yumurta hücresi(n) = zigot(2n)---------->embriyo

Sperm2(n)+polar çekirdekler(n+n)=triploid çekirdek------>endosperm

Endosperm protein, yağ, nişasta, vitamin içerir. Tohumlar fotosentez yapamazlar. Dolayısıyla tohum çimlenme esnasında gerekli besinini, endospermden sağlar. Tohum için gerekli su ise ortamdan sağlanır.

Tozlaşmayı Artırıcı Faktörler

Çok sayıda polen oluşturulması
Çiçeklerin renk, koku gibi çekici özellikler taşıması
Çiçek tozlarının rüzgâr, böcek ve su gibi faktörlerle taşınması
Meyvelerin kuşlar tarafından yenmesi
Tepeciğin yapışkan olması
Polenlerin çiçek türlerine özgü olması

»Çiçekli Bitkilerde Eşeyli Üreme - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bitkilerde, cicekli, eseyli, ureme

Seçenekler
Stil


Saat: 22:50

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git