ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Bitki Dünyası


Cactus


Cactus

ForumSevgisi Sosyal Bölüm Kategorisinde ve Bitki Dünyası Forumunda Bulunan Cactus Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Cactus bbotanik adı: Cactus türkçe adı: Kaktüs familyası: Cactaceae vatanı: Kaktüslerin anavatanı amerika kıtası ve yöresindeki adalar olup en çok ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 20 Temmuz 2015, 15:04   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Cactus

Cactus

bbotanik adı: Cactus
türkçe adı: Kaktüs
familyası: Cactaceae
vatanı: Kaktüslerin anavatanı amerika kıtası ve yöresindeki adalar olup en çok kaktüs türüne meksika’da rastlanmaktadır.
Tanımı: Kaktüs adı yunanca’da “dikenli bitki” anlamına gelen “kaktos” kelimesinden gelmektedir. Yaprakları hemen hemen kaybolmuş bunların yerini dikenler almıştır. Gövde genelde dilimli köşeli kıvrımlıdır. “areol” adı verilen kadife tüylü diken dipleri en belirgin özelliğidir. çiçekleri güneşi yansıtmak için saten gibi parlak kısa ömürlü maviden başka her renktir.
Diğer türleri: Doğada 5.000 türü bulunan cactaceae familyasını 3 altfamilyaya ayırmak ve bu altfamilyaları oluşturan önemli cinsleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır.
1. Altfamilya: Peireskioideae (ince ve uzun çoğu hala yapraklı kaktüsler): Peireskia.
2. Altfamilya: Opuntioideae (gelişme noktalarından sürgün veren yassı veya sütunumsu kaktüsler): Opuntia.
3. Altfamilya: Ceroideae (diğer top ve sütun formlu kaktüsler): Aporacactus astrophytum cephalocereus cereus chamaecereus echinocactus echinopsis epiphyllum ferocactusmamillaria melocactus notocactus rebutia rhipsalidopsis trichocereus zygocactus.

Yetişme istekleri
sıcaklık: Büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde sıcağı çok severler. Kışın birçok kaktüs türü 6-10 oc arasında sıcaklığa gereksinim gösterir. Daha ılık iklimlerde yetişen bazı türleri ise sıcaklığı 10-15 oc olan yerlerde bulundurulur. Ancak kaktüslerin iyi bir şekilde çiçeklenebilmeleri kışın su verilmeden aydınlık ve serin bir yerde tutulmaları ile sağlanır.
Orantılı nem: Kuru havayı severler. Dolayısıyla % 50-60’lık nem yeterlidir.
ışık: Aydınlık ve güneşli yerleri severler. Eğer iç mekanlarda bulunduruluyorlarsa güneşe bakan pencere önleri en uygun yerlerdir. Uzun süre yoğun gölge yerlerde bırakılan kaktüslerin yeni çıkan sürgünleri anormal uzamaya başlar ve renkleri açık yeşil giderek sarıya dönüşür. Bitkiler kışın daha az aydınlık yerlerde tutulabilir. Kışı gölge yerlerde geçiren kaktüslerilkbaharda güneşe birdenbire değil alıştırılarak çıkarılmalıdır.
Saksı harcı: Kumlu süzek toprakları severler. Yeterli havalanma ve drenaj sağlayabilmek için karışımların en az 1/6’sı kaba dişli kumdan oluşmalıdır. Genel olarak kaktüs yetiştiriciliğinde kullanılan saksı toprakları hacim olarak 1 kısım tınlı toprak 1 kısım yaprak çürüntüsü 1 kısım kaba dişli kum ve 1 kısım odun kömürü tuğla veya saksı kırığının karışımıyla elde edilmektedir. Ayrıca hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak yaprak çürüntüsü kaba dişli kum ve yanmış ahır gübresinin karışımından oluşan harç da kullanılmaktadır. Bazı kaktüslerin büyütülmesinde ise 1:1:1 veya 2:1:1 oranlarında perlit turba ve yaprak çürüntüsünün karışımından yararlanılmaktadır.

üretim tekniği
kaktüsler hem generatif (tohum ile) hem de vegetatif (çelik aşı ayırma ile) yöntemlerle üretilebilmektedir. Uygulamada vegetatif üretim daha kullanışlıdır. Ancak fazla miktarda üretim söz konusu olduğunda tohumla üretim yöntemi yeğlenir.

Tohum ile üretim: Tohumlar genellikle 1 yıl bekletildikten sonra ekilir. Ancak epiphyllum (atlas çiçeği) ve zygocactus’un (yılbaşı çiçeği) tohumları taze iken ekilmelidir. çimlenme süresini kısaltmak için iri ve sert kabuklu tohumlar ekimden önce suda ıslatılır veya mekaniksel yollarla aşındırılır. Ekim ilkbaharda (mart-nisan aylarında) yapılır. Tohumların çimlendirilmesinde hacim olarak eşit miktarlarda orman toprağı turba ve kumun karışımından oluşan harç kullanılabilir. Bu karışıma bir miktar odun kömürü tozu eklenmesi yararlıdır. Tohumlar yine hacim olarak eşit miktarlarda yaprak çürüntüsü dişli dere kumu ve odun kömürü karışımına da ekilebilir-ler. çimlendirme ortamının yüzeyine 3-4 mm aralıklarla ekilen tohumların üzerleri kendi irilikleri kadar harç tabakası ile örtülür. çok ince tohumların üzeri örtülmez düzgün bir tahta parçasıyla hafifçe bastırılır. Ekim işi bittikten sonra tohum yastığı süzgeçli kova ile sulanır ve üzeri camla örtülür. Kaktüslerin çoğu ışıkta çimlendik-lerinden yastık veya kasalar aydınlık bir yerde bulundurulur. çimlenme süresince ortam aynı şekilde nemli kalmalı; sıcaklık gündüz 20-30 oc gece ise 18-20 oc dolayında tutulmalıdır. Kaktüs cinslerine bağlı olarak çimlenme 4 gün ile 1 yıl içerisinde olur. Sözgelişi rebutia cinsi kaktüslerde çimlenme 4 gün içerisinde gerçek-leşmektedir. Fideler birbirine değinceye değin tohum yastığında bırakılmalı daha sonra köklerine zarar verme-meye özen göstererek başka kasalara şaşırtılmalıdır. Genç bitkiler 1 veya 2 yıl sonra küçük saksılara alınırlar.

çelik ile üretim: çelikler olgunlaşmamış sürgünlerden tepe çeliği tarzında ve büyüme dönemi içerisinde (haziran-eylül ayları arasında) alınırlar. Kesim işi keskin bir bıçakla kuru ve güneşli bir havada yapılır. Köklerin yanlardaki diken diplerinden çıkmasını önlemek için çeliklerin alt kısımları konik bir şekilde yontulur. Hazırlanan çelikler yara yerinin kuruması için sıcak gölgeli ve havadar bir yerde 2-3 gün bekletilir. Kesim yeri tümüyle kuruyan çelikler köklendirilmek üzere bir miktar odun kömürü tozu ile karışık dişli dere kumu veya perlit içerisine dikilirler. Köklendirme ortamı olarak eşit hacimlerdeki turba (veya yaprak çürüntüsü) ve dişli kumun karışımından oluşan harç da kullanılabilir. çelikler uzun ise sallanma ve devrilmeyi önlemek için bir çubuk ile desteklenmelidir. Dikilen çeliklere su verilmemeli sık sık su püskürtülmelidir. Bu koşullarda çelikler 10-15 gün ile 1 yıl içerisinde köklenirler. Kökler 2-3 cm’lik bir uzunluğa erişince köklenme yastığından alınarak normal kaktüs harcına dikilirler. Bu durumda yine kısıtlı su vermeye devam edilir.

Aşı ile üretim: Bu üretim yöntemi köklerinin duyarlılığı nedeniyle nemli toprakta uzun süre kalmaları halinde çürüyebilen; özümleme olayını gerçekleştiren yeşil renkten yoksun oluşları nedeniyle kendi kendilerine yaşaya-mayan; az veya çok yavaş büyüyen kaktüs türlerinde uygulanmaktadır. Aşı ile üretimde anaç olarak kökleri duyarlı olmayan ve hızlı büyüyen cereus türleri seçilir. En çok yeğlenenler eriocereus jusbertii trichocereus spachianus trichocereus pachanoi cereus peruvianus ve myrtillocactus geometrizans’tır.

Aşılamada ilke anaç ve kalem olarak seçilen iki kaktüsün ana damarlarının bir veya birkaç yerinden birbirleriyle kaynaşmasıdır. Aşılama için en uygun zaman kaktüslerin büyümeye başladıkları dönemdir. Sıcak havalarda yapılan açıların tutma şansı daha yüksektir. Her iki kaktüsün birbiriyle kaynaşması 2-3 gün ile birkaç hafta arasında değişir. Anaç olarak kullanılacak kaktüsün aşılanacak kısmı en az 3-4 aylık en çok 2 yıllık olmalıdır.

Anaç kaktüs temiz ve keskin bir bıçak veya jiletle uygun yerinden kesilir. Tepesi düzgün olara kesilen anacın kenarları da kuruyup büzüldüğü zaman kalem olarak kullanılan kaktüse baskı yapmaması için eğik olarak kesilir. Kesim aleti temizlendikten sonra aşı kalemi olarak kullanılacak kaktüs de alt kısmından kesilir ve kenarları alınır. Kesilen kısımların kurmaması için hemen kalem kaktüs anacın üzerine oturtulur ve bir iki kez çevrilerek arada kalan hava dışarı çıkartılır. Ana damarların herhangi bir noktadan birbirine değmesi sağlanır. Kaktüslerin damarları kaynaşıncaya değin temas halinde kalmalarını sağlamak için üzerlerine bir ağırlık konabilir. Paket yapmak için kullanılan lâstik bantlar gerilerek de istenen ağırlık sağlanabilir. Aşılama işlemi bittikten sonra bitki sıcak ve gölge bir yere konularak saksı toprağı nemli tutulur. Bir veya iki hafta kadar sonra bağlantılar çözülebilir. Aşı tutan kaktüs 3-4 hafta sonra belirgin biçimde büyümeye başlar. Büyüme görülmez ise bitki yeniden aşılanabilir.

Ayırma ile üretim: Bazı kaktüs türleri yavru oluştururlar. Bunlar kolayca koparılabilir ancak ana bitkiden keskin bir bıçakla ayrılmaları daha uygundur. Yavruların en uygun ayırma zamanı haziran-eylül arası ve ilkbahar’dır. Yavru kaktüsler içerisinde normal kaktüs harcı bulunan küçük saksılara alınırlar.

Bakım önlemleri
saksı değiştirme: Yavaş büyüyen kaktüslerin saksıları 3-4 yılda bir hızlı büyüyenlerin ise 2-3 yılda bir kez değiştirilir. çok küçük saksılarda yetiştirilen kaktüslere ise her yıl saksı değiştirme işlemi uygulanır. Saksı vr toprak değiştirme işlemi genellikle ilkbaharda (mart-nisan aylarında) yapılmalıdır. Saksısı değiştirilecek kaktüsler köklerin zedelenmeden saksı duvarından ayrılmasını kolaylaştırmak için bir iki gün önceden hafifçe sulanırlar. Kılcal kökler hafifçe zedelendiği için saksı değişiminden sonra bir hafta süreyle kaktüslere su verilmez. Su kaybını azaltmak için bitki gölge bir yerde bulundurulur ve ara sıra üzerine su püskürtülür. Yeni saksı eskisinin büyüklüğünde veya ondan bir boy büyük alınır. Daha büyük saksı kullanıldığı zaman bitkinin sürgün gelişimi iyi olur fakat çiçek açmaz. Kaktüsleri küçük seramik saksılara dikmek onlara güzel bir görünüm kazandırır. Ancak bu kapların büyük bir bölümünde akıtma deliği bulunmamaktadır. Eğer dip kısımda delik açma olanağı yoksa birkaç küçük çakılla bir drenaj tabakası oluşturulur ve seramik saksılara ilke olarak daha seyrek su verilir.
Gübreleme: Kaktüslere diğer iç mekân bitkilerinde kullanılan (sözgelişi n2o5:k2o oranı 6:4:6 olan) gübre karışımları verilirse gevşek dokulu ve sağlıksız olarak büyürler. Bu nedenle kaktüslerin beslenmesinde kullanılan gübre karışımları daha az n buna karşılık daha fazla p ve k içermelidir. Kaktüs gübrelerinde en uygun oran 4:7:9 şeklindedir. Kaktüsler gelişme dönemine rastlayan ilkbahardan sonbahara değin (genellikle mart-ağustos ayları arası) haftada veya 15 günde bir kez 1-2 g gübre 1 lt su içerisinde eritilerek verilebilir. Dinlenme dönemlerinde bitkilere gübre verilmemelidir.
Sulama: Kaktüslere su verilmeye dinlenme döneminin bittiği şubat-mart aylarında seyrek olarak (yaklaşık 15 günde bir) başlanır. Ancak çiçeklenecek bitkilere tomurcuklar iyice irileşinceye değin su verilmemelidir. Yazın bitkiler 4-5 günde bir bolca sulanarak saksı toprağının suya iyice doyması sağlanmalıdır. Sıcak havalarda üzerlerine su püskürtülmesi yararlı bir önlemdir. Sonbaharda verilen suyu yeniden azaltılmalı kışın (dinlenme ve tomurcuk oluşumu döneminde) ise özellikle soğuk yerlerde bulundurulan kaktüslere hiç su verilmemelidir. çünkü bitkiler bu dönemde su gereksinimlerini gövdelerinde depoladıkları kendi özsularından karşılarlar. Ancak kasım-şubat ayları arasında sıcaklığın 10 oc’den daha yüksek olduğu yerlerde bulundurulan kaktüslere ayda bir püskürtme ile çok az su verilebilir. En uygun sulama suyu ph derecesi 45-65 olan yağmur suyudur. Yağmur suyu sağlanamazsa çeşme veya kuyu suları en az 24 saat dinlendirildikten sonra kullanılabilir.
Havalandırma ve temizleme: Kaktüslerin bulundurulduğu yerler çok sıcak günlerde sık sık havalandırılmalı-dır. Böylece hastalık ve zararlıların olumsuz etkileri önlenebilir. öte yandanbitkilerin kirlenen kısımlarını sıvı sabun damlatılmış su ile temizlemek olanaklıdır.
Budama: Budama yapılmaz. Yalnızca kuruyan çürüyen yaprak ve çiçekler temizlenir.
Hastalıklar ve zararlılar: Kaktüslerin önemli hastalıkları kök ve gövde çürüklüğü (düşük sıcaklık ve aşırı nemden dolayı) fusarium solgunluğu kurşuni küf ve yaş çürüklük (botrytis cinerea); zararlıları ise kırmızı örümcekler yaprak bitleri kabuklu ve unlu bitler’dir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
cactus

Seçenekler
Stil


Saat: 08:37

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,