Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Biyografiler - Otobiyografiler


Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro BiyografisiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi
Konudaki Cevap Sayısı
2
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
173

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Aralık 2014, 21:58   #1
Aşk kusursuz bir cinayettir
DeFNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DeFNe
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Oku Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi

Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi

Francisco PizarroFrancisco Pizarro

Francisco Pizarro (d. 1475 - ö. 13 Ekim 1541), Peru'daki İnka topraklarını ele geçiren (1531 - 1533) İspanyol işgalci komutanı. İspanya'da dünyaya gelen dört çocuklu fakir bir ailenin eğitim görmemiş ve yoksul çocuğudur.

Babası kraliyet donanmasında bir kaptandır ve Konkistador (fatih) ruhuna bu sayede bürünmüştür. Keşfettiği Peru'da yaptıkları evrensel olarak bir vahşet olarak nitelendirilirken Avrupa halkınca bir kahraman olarak gösterilmiştir.

Pizarro, Peru civarında faaliyet gösteren diğer bir İspanyol komutan Diego de Almagro ile mücadelesinde onu öldürtmüştür.

Almagro'nun yerine geçen oğlu II. Diego de Almagro, babasının intikamını almak için yirmi zırhlı savaşçı ile Pizarro'nun sarayını basmış ve onu öldürmüştür.


»Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi - www.ForumSevgisi.Com[
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 22 Aralık 2014, 22:01   #2
Aşk kusursuz bir cinayettir
DeFNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DeFNe
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Icon10.gif Francisco Pizarro (Francisco Pizarro Kimdir? - Francisco Pizarro Hakkında)

Francisco Pizarro (Francisco Pizarro Kimdir? - Francisco Pizarro Hakkında)

Francisco PIZARRO (1475 - 1541)

Francisco Pizarro (d. 1475 - ö. 13 ekim 1541), Peru'daki İnka topraklarını ele geçiren (1531 - 1533) İspanyol işgalci komutandır.

İspanya'da dünyaya gelen dört çocuklu fakir bir ailenin eğitim görmemiş ve yoksul çocuğudur. Babası kraliyet donanmasında bir kaptandır ve Konkistador (fatih) ruhuna bu sayede bürünmüştür.

Keşfettiği Peru'da yaptıkları evrensel olarak bir vahşet olarak nitelendirilirken Avrupa halkınca bir kahraman olarak gösterilmiştir.

Pizarro, Peru civarında faaliyet gösteren diğer bir İspanyol komutan Diego de Almagro ile mücadelesinde onu öldürtmüştür.

Almagro'nun yerine geçen oğlu II. Diego de Almagro, babasının intikamını almak için yirmi zırhlı savaşçı ile Pizarro'nun sarayını basmış ve onu öldürmüştür.

Peru'daki İnka İmparatorluğu'nun fatihi olan Francisco Pizarro, İspanya'nın Estremadura bölgesindeki Trujillo'da doğdu.

Çocukluk yıllarına ilişkin olarak yoksul olduğu ve doğru dürüst eğitim görmediğinden başka pek bir şey bilinmemektedir.

Okumayı hiç öğreneme*di. Kristof Kolomb'un zengin ve yeni bir ülke keşfettiği haberi geldiğinde, Pizarro İspanya'nın güneyindeki Sevilla'daydı. Oradan Atlas Okyanusu'nu geçerek Yenidünya'ya gitti. 1513'te Vasco Nûnez de Balboa'nun Büyük Okyanus'a düzenlediği keşif seferine katılan Pizarro Panamaya yerleşti.

1523'te Diego de Almagro adında bir asker ve Hernando de Luque adında bir papazla Güney Amerika'nın batı kıyısından aşağılara doğru bir keşif ve fetih seferine çıktı. Gemileri El Gallo Adası'na geldiğinde yiyecekleri bitmişti.

Pizarro kuma kılıcıyla bir çizgi çekerek kendisiyle gelmek isteyenlerin çizginin öbür yanına geçmesini istedi. 13 kişi Pizarro'yu izledi. Öbürleri geri döndü. Pizarro ve arkadaşları Peru'nun kuzeybatı ucundaki Tumbes kıyısına ulaştılar ve burada Peru'daki İnka İmparatorluğuna ilişkin bilgi edin*diler.

Pizarro gereksindiği askeri gücü Panama'da kendi başına toplayamayacağını anlayınca, kralın yardımını sağlamak için İspanya'ya döndü. Kral I. Carlos (Kutsal Roma - Germen İmparatoru V. Karl) Pizarro'nun anlattıklarını dinledi ve göstermiş olduğu yüreklilikten dolayı ona soyluluk unvanı verdi.

1529'da da Pizarro'yu İspanya adına Peru'yu fethetmeye yetkili kıldı. Kardeşleri ve yaklaşık 180 askeriyle 1531'te Panama'dan ayrılan Pizarro, ekvatorun hemen kuzeyinde, Ekvador topraklarında karaya çıktı. And Dağları'nı geçerek güneye doğru, Peru'nun kuzeybatısındaki Cajamarca kasabasına katlar ilerledi

İnka İmparatoru Atahualpa'nın 30 bin askeri vardı; bu nedenle Pizarro'nun 180 askeri onu kaygıya düşürmedi. Pizarro'nun bir görüşme için Cajamarca'ya gelmesi yolundaki çağrısını kabul etti.

Atahualpa yanındaki 3.000 silahsız adamla Pizarro'nun hazırladığı tuzağa düştü. Pizarro'nun askerlerinin top ve tüfeklerle saldırması üzerine Atahualpa yakalandı, adamları öldürüldü ve Pizarro neredeyse bir anda imparatorluğun denetimini eline geçirdi.

Atahualpa'nın altın ve gümüş olarak fidye ödemeyi kabul etmesine ve bunun ödenmesi ne karşın, Pizarro gene de onu öldürttü. Ölüm haberi gelince İnka orduları geri çekilerek savaşı bıraktı. Pizarro İnka İmparatorluğu’nun büyük bölümünü İspanyol egemenliği altına aldı ve 1535'te, sonradan Peru'nun başkenti olan Lima'yı kurdu.

Pizarro'nun gücünü ve zenginliğini kıskanan Almagro, Pizarro'va karşı savaş açtı Pizarro'nun kardeşi Hernando 1538'de Almagro'yu yendi. Savaştan sonra yargılanan Almagro idam edildi. Üç yıl sonra Almagro'nun yandaşları Pizarro'yu Lima'daki evimle öldürdüler.

»Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi - www.ForumSevgisi.Com[
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 22 Aralık 2014, 22:03   #3
Aşk kusursuz bir cinayettir
DeFNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DeFNe
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Icon10.gif Francisco Pizarro Kimdir?

Francisco Pizarro Kimdir?

Pizarro 1478 yılında Trujillo, İspanya doğdu. Kimse kesin bir tarih bilir. Ailesi, evli ve annesinin ailesi tarafından gündeme getirildi asla. Babası İspanya Kraliyet Piyade Yüzbaşı vardı, o da önemli bir adamdı. Annesi sıradan bir insandı. Çocukluğu boyunca okula gitmemiş ve böylece okumayı öğrendi asla.

Bu yüzden bir angarya veya eğitim gerekli küçük bir iş yapamazdım. O domuz arabasına koyulur. 1502 yılında domuz gütme yaklaşık 15 yıl sonra Batı Hint Adaları taşınmış veya artık Haiti budur. Babasının kardeşi ile yaşıyordu. Ve belki de babasının kardeşi yolculuklarla Pizarro yardımcı olduğu söylenir.

Önemli Başarıları:

Pizarro ilk seferine 1509 yılında oldu ve o ilk arkadaşı oldu.

Kaptan Balboa, bir başka ünlü kaşif oldu. Keşif amacı artık Panama olan arazi araştırmaktır. Mürettebat Panama kurulan ve Pizarro orada önemli bir townsperson oldu. Ardından 1527 yılında da İnkalar adlı bir söylenti medeniyeti bulmak için kendi üzerine ilk seferi yaptı.

Pizarro ilk dostum iyi bir arkadaş, onun adı Diego de Almagro oldu. Onlar Güney Batı Amerika kıyıları aşağı gitti. Orada iç biraz yoluna gitmiş ve İnkalar ve altın kanıt bulundu. Sonra haber Panama döndü. Bütün sefer bir yıl sürdü.

Sonra geri Panama iken o İspanya'ya geri yelken ve Kral ve Kraliçe haberleri iletmek ve Panama bol değildi bitkileri ve diğer gıdalar için daha fazla erkek ve karşılıklar elde etmek için planlar yaptı.

Bu haber ile, Kral onu Peru, o bulduğu bu toprakların adını vali atadı. Sonra ona Peru hükümdarı yapacak İnkalar uzun bir sefer ve savaş için planlar yaptı Panama, geri döndüler.

O önce gitti ve daha uzak biraz olduğu yerde, bu sefer onun için aşağı indi. O arazinin derinliklerine gitti ve orada İnkalar herhangi bir işaret bulamadık, bu yüzden kıyılarında dolaştı.

Sonra İnkalar doğru içeri gitti. O büyük bir İnka ordusu tarafından işgal edildi var. Adamlarının çoğu savaşta yitirdi ve pek çok onlar olduğunu hükümleri ve haritalar yitirdi.

Onlar gemilere döndü ve Panama'ya geri yelken ayarlamak, İnkalar çok güçlü olduğunu fark. Sonra onun son seferi büyük bir ordunun ve malzeme birçok aldı ve İnka kenti geri döndü.

Orada şehre kuşattı ve sildi, ama İnka hükümdarı Atahualpa yakalamayı başardı. Sonra altın bir oda bir fidye ayarlayın ve daha sonra aynı odada gümüş ile iki kez doldurdu. İnkalar kabul etti ve fidye ödenen ancak Pizarro yine Atahualpa öldürdü.

Sonra kalan erkekler Lima ve Cuzco için çok da uzağa aşağı gitti. Lima Pizarro babasının ölümü için intikam istediğini Almagros oğlu tarafından öldürüldü. Pizarro üvey erkek kardeşi Almagro öldürdü.

Ülke ve Nedeni:

Pizarro İspanya üzerinden yapıldı ve İspanyol taç için keşfetmek için gönderildi. Pizarro araştırdı ve Güney Amerika'da bir sürü ele geçirdikten sonra, İspanya'nın dünyanın en büyük ülke oldu.

Pizarro, fetih Peru yanı sıra, aynı zamanda İspanya için Ekvador ve Kolombiya var. Pizarro keşfetmek için gönderilen ana nedeni fethi için oldu. İspanya zaten Yeni Dünya arazi çok şey vardı ama onlar daha çok istedi. Onların kara istedim çünkü Pizarro İnkalar yok.

Onun akrabası olan Aztekler sildi Hernando Cortes, gibiydi, Pizarro ama insanlar farklı bir grup ile aynı şeyi yaptı. Peru gerçekten objektif olmadığını fethedildi sonra ne oldu bir şey kalan İnkalar olmasıydı Katoliklik dönüştürülmüştür. Bu da İspanya'nın ana din genişletti.

»Francisco Pizarro Kimdir - Francisco Pizarro Hayatı - Francisco Pizarro Biyografisi - www.ForumSevgisi.Com[
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
biyografisi, francisco, hayati, kimdir, pizarro

Seçenekler
Stil


Saat: 04:51

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git