Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Biyoloji


Su YosunlarıKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Su Yosunları
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
96

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Ağustos 2015, 18:04   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Su Yosunları

Su Yosunları

Su yosunları ya da Algler (Latince deniz otu anlamındaki "alga" dan türetilmiştir ), büyük çoğunluğu fotosentetik olmasına ve bitkilere benzemesine karşın, bitkiler alemiyle yakın akraba olmayan bir grup sucul canlı grubudur.

"Yosun" tanımı çoğunlukla su yosunları (algler) için kullanılsa da; yosunlar, kara yosunları ve su yosunları (algleri) gruplarını kapsayan genel bir terimdir.
Su yosunları, bitkilerin aksine, fotosentez ürünlerini nişasta formunda depolamazlar. Kloroplastları, sitoplazma içerisinde serbest olarak değil, granüller endoplazmik retikulum üzerinde bulunur. Klorofil-c taşırlar ve bitkilerde bulunmayan başka pigment maddeleri bulundurular. Çeşitli su yosunu gruplarına özel renklerini bu pigment maddeleri verir.
Su yosunlarında, bitkilerdeki yaprak, gövde gibi elemanlarına benzeyen, ancak damar dokusu taşımayan, özelleşmemiş vücut bölümlerine "tallus" denir.
Üremeleri, ikiye bölünme, tomurcuklanma, ana bitkinin büyümesi, spor hücrelerinin ya da eşey hücrelerinin üretilmesi şeklinde gerçekleşir.
Fotosentetik su yosunları, sucul ortamların birinci derecedeki üreticileri olduklarından önemlidirler. Alglerin bir diğer önemi de, birçok sucul canlının besin kaynağını oluşturmalarıdır. Ayrıca, çeşitli endüstri alanlarında kullanılan bazı hammaddeler yine bu su yosunlarından elde edilmektedir. Yaşamı sona eren su yosunlarının dış iskeletleri dibe çökerek, denizel kayaçların yapısına katılır.
[[Ekolojide su yosunları
Su yosunları, tüm ekosistemlerin bütünlüğünün korunmasında önemlidir. Okyanuslarda bulunan diyatomlar ve diğer mikroskobik yosunlar, tüm dünyanın ihtiyacı olan fotosentetik karbon ihtiyacının üçte ikisini üretirler. Sularda yosunlar tarafından gerçekleştirilen fotosentez canlılara oksijen sağlar.
Su yosunları, bununla birlikte suda yaşayan canlıların besin ve korunma gibi ihtiyaçlarını da karşılar. Bilinen tüm bitkiler içinde en hızlı büyüme oranını gösteren Büyük Okyanus'un dev su yosunu Macrocystis pyriferanın yaprakları haftada 3 ile 4.5 m arası boy verebilmektedir. Çok yıllık bu bitkiler yaklaşık 60 metre uzunlukta olabilirken, bazen 100 metre yüksekliğe kadar ulaşabilirler. Bu yosunlar yaklaşık 100 kg. ağırlığındadır.
17. yüzyılın sonlarından beri, kahverengi alglerin yakılmasıyla mineralce zengin küllerinden sabun, cam, soda ve gübre yapımında kullanılan "potas" elde edilmektedir. Kimyasal maddeler arasında yer alan brom ve iyot ilk kez bu külden izole edilmiştir ve iyot hala Japonya'da deniz yosunlarından elde edilmektedir. Yosunlar yaygın bir şekilde gübre olarak kullanılmaktadır.
Dünyanın bazı kesimlerinde kar altında yaşayabilen yosunlar, karın baharda pembe görülmesine sebep olurlar.

»Su Yosunları - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Ağustos 2015, 18:56   #2
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Yanıt: Su Yosunları

Suyosunları ya da diğer adı ile algler ancak mikroskop ile görülebilen tek hücreli canlılardan metrelerce uzayabilen dev deniz yosunlarına kadar değişik boyutlarda ve biçime sahip ilkel canlılardır. Örneğin durgun suların üzerinde meydana gelen yeşil köpük birikintileri ya da çoğunuzun denizde yüzerken ayağına kaygan deniz bitkileri dolanmıştır. İşte günlük yaşantımızda çok sıkça rastlamış olduğumuz bu canlılar suyosunlarıdır. Suyosunları isminin anımsattığı gibi sadece suda yaşamaz, karayosunları gibi duvarda, kayalarda, ağaç gövdelerinde ve yeterli nem olan her yerde, hatta kaplumbağaların kabuklarında bile yaşayabilirler.

Suyosunlarının görünümleri her ne kadar bitkiyi andırırsa da gerçek gövdeleri, yaprakları, kökleri ve çiçekleri yoktur. Buna karşılık yeşil renkli klorofil pigmenti içerirler ve kendi besinlerini üretirler. Ama bazı türlerin içermiş oldukları diğer renk maddeleri öylesine baskındır ki klorofil görünmez duruma gelir. Suyosunları renklerine göre yeşil suyosunları, esmer suyosunları, kırmızı suyosunları, altın suyosunları gibi gruplara ayrılmaktadırlar. Örneğin Kızıldeniz’in suyunun zaman zaman kırmızımsı görünmesinin sebebi kırmızı suyosunlarıdır. Suyosunları eşeyli ya da hareketli sporlar ile eşeysiz olarak üreyebilmektedirler.

Suyosunlarının önemli bir kısmı denizlerde yaşamaktadır. Bunların başlıcalarından biri esmer suyosunlarıdır. Şekilleri türden türe değişirse de esmer suyosunları genel olarak derimsi bir sap ile kayalara tutunan, üzeri hava kesecikleri ile bezenmiş, yassı, uzun sert organlara sahip bulunmaktadır. Ve keseciklerinin yardımı ile su yüzeyine yakın olarak yüzmektedir. Böylelikle de güneş ışınlarını alarak fotosentez yaparlar. Esmer suyosunlarının bir kısmı örneğin, Atlas Okyanusu’nun kıyı kesimlerinde yetişenler 6 metreye kadar uzanırken Büyük Okyanus’taki bazı türlerin boyu 65 metreyi aşmaktadır. Bu dev suyosunları Güney Okyanusu’nda uçsuz bucaksız sualtı ormanları meydana getirmektedir. Yeşil alglerin denizlerde yaşayan en yaygın olan üyelerinden biri denizmaruludur. Deniz kıyılarında ve kayaların üzerinde bulunmakta olan bu suyosunu marul gibi kenarları kıvırcık, ince, yarısaydam ve yeşil yaprakları ile ayırt edilmektedir. En çok sıcak sularda bulunan kırmızı suyosunları ise zarif ve alımlı şekilleri ile denizaltı yaşamına renk katmaktadır. İpliksi, tüysü ya da yassı olanları bulunmaktadır. Renkleri içermiş oldukları pigmentlerin oranına bağlı olarak kırmızıdan maviye doğru değişmektedir.

Suyosunlarının sayısız faydaları arasında belki de en önemlisi denizlerdeki yaşama yapmış oldukları önemli katkılardır. Fotosentez yolu ile kendi besinlerini üreterek bir yandan suya oksijen kazandırıp diğer yandan da denizanası, karides gibi binlerce küçük deniz hayvanına besin sağlamaktadır. Suyosunlarını yemek sureti ile beslenen bu hayvanlar da balıklara ve hatta balinalara yem olmaktadırlar. Buradan anlaşılacağı üzere denizlerdeki besin zincirinin en önemli halkası olan suyosunları var olmasaydı, diğer üstün yapılı su canlılarının hiçbiri olmazdı.

Suyosunlarından çok çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır. Örneğin yüksek oranda potasyum ihtiva eden esmer suyosunları hem gübre olarak kullanılır hem de iyi bir iyot kaynağıdır. Başta kırmızı suyosunları olmak üzere birçok suyosunu türü öteden beri bilhassa doğu ülkelerinde yiyecek olarak tüketilmektedir. Bazı kırmızı suyosunu türlerinden ise agaragar ya da agar denilen jelatinsi renksiz bir madde çıkartılmaktadır. Kozmetikten ilaç üretimine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan bu madde gıda sanayisinde de kıvam verici olarak dondurma, çorba, jöle ve soslara katılmaktadır.

»Su Yosunları - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
yosunlari

Seçenekler
Stil


Saat: 05:18

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git