ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Coğrafya


İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi


İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Coğrafya Forumunda Bulunan İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi İzlanda, orijinal ismi ile “Island” şeklinde bilinen bir ülkedir. Bu ülke, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 11 Mart 2015, 07:10   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Alabora
Öylesine Biri i$te.
Alabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Eglenceli
Üyelik tarihi: 30 Aralık 2014
Şehir: Heryer
Mesajlar: 1.321
Konular: 925
Beğenilen: 247
Beğendiği: 638
www.forumsevgisi.com
Standart İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi

İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgiİzlanda, orijinal ismi ile “Island” şeklinde bilinen bir ülkedir. Bu ülke, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan Grönland’ın güneydoğu tarafı ile, Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer almaktadır. Fiziki olarak bir ada olan ülke, Avrupa’ya dahil edilmiştir.

En yakın komşusu olan Grönland’ın 350 kilometre uzağında bulunan ülke, aynı zamanda bir volkanik ada özelliğindedir. Çevresindeki ufak tefek adalar, ülkenin geri kalan kısmını oluşturmaktadır.


İzlanda nüfusu, yaklaşık 320.000 kişiden oluşmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık olarak %80’lik kısmı şehirlerde, diğer kısmı ise köylerde ve kırsal alanlarda yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Reykjavik’dir. Bu şehrin nüfusu ise yaklaşık 150.000 kişidir. İzlanda şehirlerinin çoğunun kıyı kesimlerde ya da güney arazilari üzerinde kurulmasının sebebi, coğrafi koşullar ve yaşam şartlarıdır.

İzlanda halkı, gelenekçi bir toplumdur. Örf, adet, yerel dil, kültür, efsane ve diğer tüm geleneksel öğelerini koruyan insanlar, bu konuda oldukça hassastırlar. Dini olarak ise, toplumun yaklaşık %95’lik bir kısmı, Hristiyanlık dininin Evangelist mezhebine bağlı şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ülkenin resmi dili İzlandaca’dır. Bu dilin yanında Danimarkaca, İngilizce, Nord lehçeleri ve Almanca, konuşulan diğer diller arasında sayılmaktadır. İzlanda’da toplamda beş üniversite ve iki kolej bulunmakta, okur yazarlık oranı ise %100’e çok yakın kabul edilmektedir. Ülkede eğitim düzeyi sürekli olarak yüksek tutulmakta, 7 ile 15 yaş arası eğitim ise zorunlu kılınmaktadır.

İzlanda’nın toplam yüzölçümü 103.000 kilometre karedir. Volkanik bir ada özelliğindeki ülkede bulunan yanardağlar ise halen faal durumdadır. Söz konusu volkanik dağların sayısı, yaklaşık olarak 200 adettir. 1490 metrelik yüksekliğe sahip olan Hekla ise, bu dağların en dikkat çekici olanıdır.

İzlanda Adası’nın yanardağlarından sonraki en önemli özelliği, gayzerlere sahip olmasıdır. Bu sıcak su kaynakları, ısınma ve elektrik enerjisi üretmede kullanılmaktadır.

İklim olarak her ne kadar buzullara sahip bir ülke olduğu için çok soğuk zannedilse de, sanılanın aksine ülke genelinde o kadar da sert bir iklim kuşağı gözlenmemektedir. Bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık -39 iken, en yükseği ise 29 C’dir. Yazlar nemli ve serin, kışlar ise oldukça yumuşak geçmektedir. Haziran ayının 18 günü boyunca, güneş hiç batmayarak gökyüzünde durmaktadır.

İzlanda, bitki örtüsü yönünden oldukça zayıftır. Buzulların olmadığı bölgelerde otlaklar görülmektedir. Bitki örtüsünü, genel olarak çalılar ve dikenler oluşturmaktadır. İklim şartlarından ve ormanlık arazilerin azlığından dolayı, ülkede yabani hayvan sayısı oldukça azdır. Yalnızca alüminyum çıkartılan İzlanda, yer altı kaynakları bakımından da fakir sayılmaktadır.

Ekonomik anlamda ele alındığında İzlanda, 2003’ten 2007’ye kadar yaşanan ekonomik reformlar ve çeşitli gelişmeler sayesinde, dünya üzerinde yaşanabilecek en refah ülkelerden biri konumuna gelmişken; takip eden yıllarda yaşanan büyük bir ekonomik kriz, ülkeden dışarıya olan göçleri maksimum düzeye çıkardı. Öyle ki, daha önceki en büyük göç 1887 yılında yaşanmıştı. 2009 yılı verilerine göre ise, aynı yıl ülkeden 5.000 kişi göç etmişti. Daha sonraları, tasarruf ve kemer sıkma politikaları ile küçük oranlarda ekonomisini toparlayan İzlanda’da, halk yaşanan buhranlı günlerden ve sonrasındaki toparlanma döneminden hiç memnun kalmamıştı.


İzlanda, ahlaki kurallar bakımından da kendine has bir ülkedir. Vatandaşların çoğu, LGBT konusuna ılımlı yaklaşmaktadır. Hatta İzlanda’nın seçilmiş bir başbakanı, açık şekilde eşcinsel olduğu belli olan tek başbakan olma özelliğini de döneminde kazanmıştır.

İzlanda ekonomisinin temelleri, bir ada ve deniz devleti olmasından mütevellit, balıkçılık ve balık mamulleri sektörüne dayanmaktadır. Ülkede kullanılan resmi para birimi, İzlanda Kronu’dur. Turizm, tarım, endüstri ve hizmet sektörleri, vatandaşları istihdam etmektedir. Enflasyon oranının % 6 civarında olduğu ülkede, işsizlik oranı % 0,8’dir. Bu oran, Avrupa’nın en iyi oranı sayılmaktadır.

İzlanda ülkesinin çok önemli bir başka özelliği de, bir ordusunun olmayışıdır. Bu nedenle de, ülkede askeri harcamalar yapılmamaktadır.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 18:23   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: İzlanda, İzlanda Hakkında Bilgi

DEVLETİN ADI: İzlanda Cumhuriyeti
BAŞŞEHRİ: Reykjavik
YÜZÖLÇÜMÜ: 102.829 km2
NÜFUSU: 261.000
RESMİ DİLİ: İzlandaca
DİNİ: Hıristiyanlık
PARA BİRİMİ: Kron

Atlas Okyanusunun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 300 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1000 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.

Tarihi

861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmişlerdir. Bu toplulukların önderleri birleşerek 930 yılında parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing’i meydana getirdiler. İç anlaşmazlıklar sonucu bağımsızlığını kaybeden ada 1262 yılında Norveç’in egemenliği altına girdi. On dördüncü yüzyılda Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla, Danimarka’nın hakimiyeti altına girdi. Danimarka önceleri adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Daha sonra İzlanda’yı tamamen idaresi altına aldı. 1551 yılında Protestanlığı zorla kabul eden İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini ettiler. On yedinci yüzyılda adada hastalık, kıtlık ve volkan püskürmeleri ortalığı kasıp kavurdu. 1838’de Reykjavik’te on üyeli bir meclis kuruldu. 1843’te de Althing yeniden teşkil edildi. 1904’te İzlanda’ya diplomasi dışında muhtariyet tanındı.

On dokuzuncu asırda ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu 1918 yılında İzlanda, Danimarka’ya bağlı bir devlet haline geldi. İkinci Dünya Savaşı sırasında stratejik bir değer kazanan İzlanda’yı korumak bahanesiyle İngiltere tarafından işgal edildi. Daha sonra 1941’de Amerikalılar burayı devraldı. 1941 yılında Althing, Danimarka ile bağlarını koparma kararı aldı. 1944 yılı Mayıs ayında halk oyuna sunulan yeni anayasa oylandıktan sonra 17 Haziran da Cumhuriyet ilan edildi. İzlanda 1949 yılında NATO’ya üye oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov 11-12 Ekim 1986’da Reykjavik’te, nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerinin başlatıldığı bir doruk toplantısı yaptılar.

Fiziki Yapı

İzlanda’nın büyük bir bölümü volkanik olup adadaki yanardağlar hala faaldir. Bunların asyısı 200’ü bulmaktadır. En önemlisi 1490 metre yüksekliğindeki Hekla’dır. İzlanda’nın kıyıları güneyde düz, öteki yerlerde girintili çıkıntılıdır. Kıyılarının uzunluğu 6000 km’den fazladır. Adanın bazı bölümleri geçmişteki yanardağ püskürmelleri sonucu ortaya çıkmıştır. Lav ovalarıyla kaplıdır. Bu ovalarda yer yer jökül adı verilen buz kubbelerine rastlanır. Bunların en büyüğü Vatnapöhull 8500 km2yi bulan yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş buzuludur. Adada bol çağlayanlı birçok ırmak bulunmaktadır. Bunlar kısa ve ulaşıma elverişsizdir. Irmaklarından en önemlisi Tjorsa (210 km)dır. İzlanda’da çok sayıda krater gölü vardır. En önemlisi olan Thingvallavat Gölü120 km2 olup, 116 metre derinliktedir.

Adanın yanardağlarından sonra en önemli özelliği gayzerlerdir. Bu sıcak su kaynakları ısınma ve elektrik enerjisi elde etmede kullanılır.

İklimi

İzlanda’nın bulunduğu enlem dairesine karşı iklimi çok soğuk değildir. Golf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serindir. Kışlar ise çok yumuşaktır. Isı ortalaması başkent Reykjavik çevresinde kışın -1C°, yazın ise +11C° dir. Fakat kuzey bölgeleri daha soğuk olup, ısı ortalaması kışın -8°C civarındadır. Kuzey kesiminde haziran ayında güneş 18 gün süre ile hiç batmadan ufuk hattı üzerinde durur.

Yağış ortalaması ise başkent dolaylarında 865 mm, güneydoğuda ise 1710 mm’dir.

Tabii Kaynaklar

Bitki örtüsü ve hayvanlar: Bitki örtüsü adada çok azdır. Buzulların bulunmadığı kesimlerde otlaklar vardır. Bitki örtüsü genelde çalılar ve dikenlerden meydana gelmiştir. Büyük ve iri gövdeli kayın ağaçlarından meydana gelen ormanlar giderek azalmış, günümüzde yok denecek hale gelmiştir. Ormanların çok az oluşu ve iklim şartları adada yabani hayvanların bulunmamasına sebeb olmaktadır.

Madenler: Yer altı kaynakları bakımından fakir olan İzlanda’da alüminyum çıkar.

Nüfus ve Sosyal Hayat

İzlanda’nın nüfusu 261.000 dir. Nüfusun % 80’i şehirlerde, diğer kısmı köylerde yaşar. Nüfusun yarısına yakın kısmı başkentte yaşamaktadır. Şehirlerin çoğu kıyı kesimlerde ve güneydeki ovalarda kurulmuştur. İzlanda halkı için Theogir’in koyduğu kurallar bu gün de geçerlidir. İzlanda’da bugün topluma açık yerlerde bira ve benzeri alkollü içkiler içmek yasaktır. Bunlar yalnız gizlice evlerde içilebilmektedirler. İzlanda halkı kendilerine özgü dillerini, kültürlerini, efsanelerini ve geleneklerini korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Din: Halkın büyük kısmı Hıristiyanlığın Evangelist mezhebine (%95,6) bağlıdır. Geri kalan kısmının %3,7 Protestan, %0,7’si Katoliktir.

Eğitim: İzlanda’da eğitim düzeyi yüksektir. 7-15 yaşları arasında eğitim mecburi olup, okuma-yazma bilmeyen yoktur. İzlanda’da beş üniversite ve iki kolej bulunmaktadır.

Siyasi Hayat

İzlanda’da 1944’te Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı dört yılda bir seçilmektedir. Biri 40 üyeli, diğeri 20 üyeli iki meclisi vardır ve her ikisinin de görev süresi dört yıldır. Üyeler seçim yolu ile tesbit edilirler.

Ekonomi

İzlanda ekonomisinin temelini bir ada devleti olduğu için balıkçılık teşkil etmektedir.

Tarım: İzlanda topraklarının büyük bir kesimi tarıma elverişsizdir. Ancak % 0,5’inde tarım yapılmaktadır. Nüfusun % 11’i tarım sektöründe çalışmaktadır. Başlıca ürünleri hayvan yemi, patates ve şalgamdır.

Hayvancılık: Adanın buzullarla örtülü olmayan kesimlerindeki otlaklarda hayvancılık yapılır. Küçük baş hayvancılığı ağır basar.

Balıkçılık: İzlanda’nın en önemli gelir kaynağını meydana getiren balıkçılık, 106.487 gross tonluk 866 gemi ile yapılmaktadır. Yıllık tutulan balık yaklaşık olarak 1.500.000 tondur. Başlıca tutulan balıklar balina, moriya ve ringadır.

Endüstri: Balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve balıktan elde edilen ürünler imali başlıca sanayi faaliyetidir. Balık konservesi ve balık unu fabrikası vardır. Küçük gemilerin yapıldığı, büyük gemilerin tamir edildiği tersaneleri; dokuma, çimento, ayakkabı fabrikaları bulunmaktadır. Ayrıca Reykjavik’in doğusunda alüminyum dökümhaneleri ve amonyum sülfat fabrikası bulunmaktadır. Nüfusun %30’u sanayide çalışmaktadır.

Ticaret: Ülkenin ihracatının % 80’ini balık ürünleri, balık konservesi, tuzlanmış ve dondurulmuş balık, balık unu, balık yağı ve gübre meydana getirir. Bunun yanında hayvan ürünleridir. İthal ettiği mallar sanayi ve besin mamulleridir.

Ulaşım: İzlanda’da demir yolu yoktur. Kara yollarının uzunluğu 12 bin kilometreyi bulmaktadır. Başkent Reykjavik’te uluslararası bir liman ve havaalanı vardır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bilgi, hakkinda, izlanda

Seçenekler
Stil


Saat: 07:25

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,