ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Coğrafya


Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi


Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Coğrafya Forumunda Bulunan Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi Okavango Deltası ya da Bataklığı, Botsvana'da dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltasıdır. Deltayı ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 14:42   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi

Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi

Okavango Deltası ya da Bataklığı, Botsvana'da dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltasıdır. Deltayı besleyen ana kol Angola'dan çıkan Okavango Nehri'dir. Okavango Deltasını 1848'de ilk gören Avrupalı, İskoç misyoner ve kâşif David Livingstone'dur.

Delta, yılın en sıcak dönemlerinde, yağmur yağması bile bir hayal iken, yılda bir kez Angola’nın kuzeyinden gelen sel ile birlikte mucizevî bir şekilde Afrika’nın en büyük vahasına dönüşür. Gelen sel suları, Angola’nın ekim’de başlayıp nisan’a kadar süren yağmurlarıyla beslenerek, Okavango Deltasına doğru ilerler ve ancak 9 ay sonunda (temmuz ayında) delta’nın sonuna kadar ulaşır. Vahşi hayatta bu sel ile birlikte canlanır. Kurak dönemde ortalıkta gözükmeyen kurbağalar,Yayın balıkları ve susuzluktan kavrulmuş filler ile delta şenlenir. Diğer birçok hayvan da sürüler halinde mükemmel bir zamanlamayla bu bölgeye göç ederler. Aynı zamanda gelen selle beraber bitkiler büyür, çiçekler açar ve birçok canlının yaşamı da bunlarla beraber canlanır. Okavango Deltasında yaklaşık 200.000 memeli bulunur. Bunların bir kısmı sürekli deltada bulunsa da, büyük bir çoğunluğu geçici olarak gelir ve giderler. Yazın gelmesiyle beraber, bölgeden ayrılsalar da suyun gelmesiyle beraber geri gelirler. Yalnızca birkaç hafta içinde kurak olan bölge, mucizevi bir şekilde canlı bir deltaya dönüşür. Suların gelmesiyle beraber, doğanın kanununun nasıl işlediğine bir kere daha şahit olunabilir. Büyük olan küçüğü veya güçlü olan güçsüzü yer ve bu yaşam döngüsü devam eder. Filler ve mandalar sürüler halinde bu bölgeye gelirler. Sürü halinde olan fillere yanaşamayan aslanlar, geride kalacak olan bir yavruyu beklemeye koyulurlar ve suyla beraber oluşan otlakların içlerine saklanıp, doğru anı beklerler. Sel sularının gelmesiyle oluşan bu otlaklar aslanların avlarını yakalamalarına olanak sağlasa da, bir yandan da oluşan delta suları aslanların hareketlerini yavaşlatır. Bu da leçve gibi birçok hayvana avantaj sağlar. Suyun içerisinde uzun bacaklarıyla zıplayarak hızlıca hareket edebilen bu hayvanlar, aslanlardan daha rahat bir şekilde kaçabileceklerinin güvencesiyle otlaklarda rahatça dolaşabilirler. Diğer taraftan da suyla beraber su altı yaşamı da gelir. Kurak dönemde küçük bir çamur birikintisi içinde aylarca yaşamak için çırpınan ve yırtıcı kuşlara yem olmaktan kurtulabilen yayın balıkları, hayat kaynakları olan suya kavuşurlar. Bunun yanı sıra, çeşitli balıklar ve Nil timsahı da Okavango Deltası içinde gözlemlenebilir hale gelmektedir.

Bu muhteşem delta her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bu bölgede basit kampların dışında, lüks otellerde bulunmaktadır. Gelen ziyaretçiler bölgede safari yaparak bu muhteşem güzelliğe şahit olabilmektedir.

Bu deltaya gelen sular, hiçbir denize dökülmez ve buna rağmen bu delta bir süre sonra tekrar aynı kurak hale döner. Bunun nedeni ise suların %95 inin sıcaklıkla beraber buharlaşması ve atmosfere karışmasıdır.


Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 14:42   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: Okavango Deltası - Okavango Deltası Analizi

Uzunluk 1.609 km
Havza alanı 530.000 km²)

Okavango Nehri, Kubango Nehri olarak da bilinir, Afrika'nın güney kesimindeki dördüncü büyük nehir sistemi. Toplam uzunluğu 1.609 km'dir. Angola'nın orta kesimlerinden doğan nehir genellikle güneydoğuya doğru akarak Angola-Namibya sınırının bir bölümünü oluşturur. Daha sonra dar Caprivi Şeridi'ni aşarak Botsvana'ya girer ve Kalahari'nin orta kesimindeki Okavango Deltasına dökülür. Eskiden Okovango olarak da adlandırılan nehir, adını Namibya'daki Okavango (Kavango) halkından alır ve Angola'da Kubango adıyla anılır. Başlıca kolları Cuchi, Cuíto, Thamalakane, Nghabe ve Ngugha'dır. Okavango'yu gören ilk Avrupalı, 1848'de Okavango Deltasına ulaşan İskoçyalı misyoner ve kaşif David Livingstone'dır.


Kıyılarında pek az yerleşme bulunan nehirden yeterince yararlanılamamaktadır. Nehir üzerinde yalnızca küçük teknelerle ulaşım yapılabilir. Bataklık bölgesinde papirüs kanolar kullanılır. Nehrin kollarının taşıdığı su miktarının mevsimlere göre büyük değişiklik göstermesi, buharlaşma ve yatağının suyu emmesi yüzünden nehrin debisi çok değişkendir.

Ana çığırı boyunca, Yerli dilinde miombo ya myombo denen ormanların arasından akan nehir Kalahari'de daha seyrek ağaçlı bir bölgeden geçer; bu bölgeye, Baikiaca Ormanı ya da Kurak Orman adı verilir. Deltada yetişen papirüslersürekli olarak suyollarını tıkar ve nehrin yatağını değiştirir. Delta bölgesinde nüfusun büyük bölümünü Batsvanalar oluşturur.

Okavango Bataklığının kuzeydoğu köşesinde, 3.788 km²'lik bir alanı kaplayan Moremi Yabani Yaşamı Koruma Bölgesi yer alır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
analizi, deltasi, okavango

Seçenekler
Stil


Saat: 08:14

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi