ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Coğrafya


Azerbaycan İklimi


Azerbaycan İklimi

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Coğrafya Forumunda Bulunan Azerbaycan İklimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Azerbaycan İklimi Azerbaycanda iklimi oluşturan ana faktörler coğrafi enlem ve atmosfer sirkulasyonudur. Ülkeye farlı hava kitleleri girmektedir. Bunda rölyefin etkisi ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 16:11   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Azerbaycan İklimi

Azerbaycan İklimi

Azerbaycanda iklimi oluşturan ana faktörler coğrafi enlem ve atmosfer sirkulasyonudur. Ülkeye farlı hava kitleleri girmektedir. Bunda rölyefin etkisi de büyüktür. Fakat ana iklim göstergesi Azerbaycan`ın mülayim ve subtropik kurşaklar`ın kavuştuğu yerde yer almasıdır (mülayim % - 33, subtropik % - 65). Mevsimlerin değişimi kolaylıkla hiss edilmektedir. Hazar denizi iklime ılımlı etki etmektedir.
Azerbaycan bilim adamları bu ülkeye “Güneşli Azerbaycan” değimi`nin boş yere söylenmediğini ispatlamışlardır. Ülkede güneşli saatlerin sayısı yılda 1800 ila 2900 arasında değişkenlik göstermektedir. Aran ,Abşeron ve Ceyrançölde 2200 – 2400 saat/yıl teşkil etmektedir.
Bulutluluk`un bol olduğu yerlerde faal derece azdır. Mesela, Lenkeranda ve Şollar düzünde 1800 – 2000 saat/ yıldır. Orta dağlık bölgede 2200 saat/yıl , Nahçıvan`ın dağlarında ise 2500 saat/ yıl civarındadır. Azerbaycan genel olarak dağlık bölge olduğu için hava sıcaklık`ı dikey yönde değişim gösteriyor. Aranda güçlü sıcakların olduğu bir dönemde dağ zirvelerinde kar olması muhtemeldir.
Kür –Aras ovalığının orta yıllık hava sıcaklığı +14,5 °C olmakla beraber dağ zirvelerinde 0 °C-den aşağıdır. Ülkede en az hava sıcaklığı yüksek dağlarda - 45°C görülmektedir. Bu mutlak minimum hava sıcaklığı olarak kabul ediliyor. Aras nehri deresi`nde -32°C kayda geçmiştir. Mutlak maksimum hava sıcaklğı ise Culfa şehrinde + 44 °C dir. Kürdemirde + 43°C, dağ eteklerinde 37-40 °C, Lenkeranda + 35 – 38 °C olmaktadır.
Yıllık hava sıcaklğı amplitüt`ü 50-60°-den çoktur. Günlük amplitüt Arasboyu düzlüklerinde ve Aranda 11° - 13°C, Gence –Gazakta 7-8°C teşkil etmektedir.
Azerbaycan arazisinde 8 farklı hava kitlesi mevcuttur. Bunların 4-ü ana hava kitleleridir.
1) Kontinental Arktik hava kitlesi Kara ve Barens denizi üzerinde oluşmuştur. Kuzey Buzul Okyanusundan özellikle kışın geliyor ve kar yağıyor. Büyük Kafkasa ulaşıp 2 kısma ayrılıyor ve Azerbaycana doğudan ve batıdan dahil oluyor.
2) Deniz Arktik hava kitlesi Şpitsbergen ve Grenland adaları üzerinde oluşarak yıl boyunca iki yönden ülkeye dahil olmaktadır. Kış`ın sonu ve ilk bahar`ın başlarında “kuşbaşı” kar yağmasına sebeptir. Bulut artıyor, hava soğuyor, yağmur artıyor.
3) Atlantik ve ya mülayim deniz deniz havası. “Azor” dan başlayarak tüm Avrupa üzerinden geçip , Kuzey Kafkas ve Karadeniz üzerinden ülkeye dahil oluyor. Hava sıcaklığı iniyor , güçlü yağmurlar yağıyor. İlk baharın sonu ve yazın başlarında ülke arazisine giriyor.
4) Mülayim kontinental hava kitlesi Rusya düzlüklerinin güney-doğusunda , Kazakistanın batısı ve Batı Sibirya`nın güney batısında oluşuyor ve Azerbaycana batıdan ve doğudan dahil oluyor. Kışın soğuk hava getiriyor , yazın ise sezilmiyor.
5) Tropik hava kitlesi. Kuzey Afrika ve Arabistan yarımadasından başlayarak İran arazilerinden , güneyden ülkeye geliyor. Kür-Aras ovalıklarında belirgin olmakla beraber kışın hava sıcaklığını yükseltiyor, yazın ise kuru ve sıcaklık getiriyor.
6) Güney siklonları Aralık denizi , İranın kuzey-batısı, Küçük Asya üzerinden dahil oluyor. Yazın çok miktarda yağmur getiriyor.
7) Orta Asya hava kitlesi Hazar üzerinden geçmektedir. Sıcak dönemlerde hava sıcaklığını arttırıyor, kışın ise düşürüyor. Güney-doğudan esen rüzgarlar Hazardan geçip Talış dağları ile çakışarak orografik yağmurlar oluşturuyor.
8) Yerli hava devranı Hazar denizi ile kara üzerindeki basınç farkından oluşuyor.

Azerbaycanda yaranan rüzgarlar kaynak itibarı ile 2 bölüme ayrılıyor.
1) Kenardan dahil olanlar:
• Hezri - kuzey rüzgarıdır. En güçlü rüzgardır. Hızı 35-40 m/san oluyor. Sıcak yaz aylarında serinlik getiriyor. Kuzey-doğu ve kuzey-batıdan esiyor.
• Gilavar – güney rüzgarıdır. Güney –doğu ve günüy –batıdan esmesi muhtemeldir. Sıcak rüzgardır. Kışın ilimlı hava oluşturuyor.
2) Yerli şartlarda oluşan rüzgarlar. Hazar sahilinde oluşan briz, dağlık arazilerde ise dağ-dere rüzgarları esiyor. Fyon rüzgarları kışın dağlarla düzlükler arasında oluşuyor.
Aranda sıcak devirlerde “Ak ve Kara yel” , “Aras silyanı” , “boğanak” , “afat” , “rahmani” adlı rüzgarlar esiyor.
Rüzgar alması açısından I yeri Abşeron, II yeri Gazak-Gence, III yeri Guba-Gusar almaktadır. Yağmurlar en çok Talış dağları`nın güney –doğusuna yağıyor. Büyük ve Küçük Kafkasta yukarıya doğru gittikce yağmurlar artıyor.
Yıllık yağmur miktarı açısından Büyük Kafkas`ın güneyi Lenkeran vilayetinden sonra II yeri almaktadır. Yıllık yağmur miktarı açısından III yer ise Küçük Kafkas almaktadır.
11 iklim kurşakı`ndan 9-u Azerbaycanda vardır. Bu iklim tiplerini 4 grupta birleştirmek mümkündür.
a) yarımsahra ve kuru çöl iklimi Azerbaycan`ın %50 –ni kaplıyor. Aran, Samur-Deveçi , Arasboyu düzlüklere ait edilmektedir.
1) Kışı mülayim, yazı sıcak geçen yarımsahra ve kuru-çöl iklimi Kür-Aras ovalık`nı kaplıyor. Buna kuru bubtropik de denmektedir.
2) Kışı soğuk, yazı kurak, sıcak geçen yarımsahra ve kuru-çöl iklimi Nahçıvan Arasboyu düzlüklerinde ve kısmen de alçak dağlarda yaranmıştır.
b) Mülayim-sıcak iklim Azerbaycan`ın %30-nu kaplamaktadır. Büyük ve Küçük Kafkas, Talış ve Nahçıvanın alçak ve orta dağlık arazilerinde hakimdir.
3) Kışın kurak geçen mülayim-sıcak iklim Küçük Kafkas`ın dağ eteklerinde, Acınohur, Kanık-Eğriçay ve Büyük Kafkas`ın güney-doğusunu kaplıyor. Haziranın orta hava sıcaklık`ı +22°C, yağmurlar son baharda ve ilk baharın sonlarında yağıyor.
4) Yazın kurak geçen mülayim-sıcak iklim Lenkeran ovalık`nı, Küçük Kafkas`ın güney-doğusunu ve Büyük Kafkas`ın güney-doğusunu kaplamıştır. Yağmurlar son baharda daha çok miktarda yağmaktadır.
5) Yağmurları yıl boyunca eşit bölünen mülayim-sıcak iklim Talış dağları`nın, Büyük Kafkas`ın güney ve kuzey-doğusunun alçak arazilerinde ve dağ eteklerinde yaygındır. Yıl boyunca yağmur yağıyor.
c) Soğuk iklim Azerbaycan`ın %20-ni kaplamıştır. Büyük ve Küçük Kafkas`ın, Nahçıvan`ın orta ve kısmen de dağlık kesimlerinde hakimdir.
6) Yazın kurak geçen soğuk iklim Nahçıvanda alçak dağlık arazilerden başlamış, yüksek dağlara kadar devam etmiştir.
7) Kışın kurak geçen soğuk iklim. Büyük Kaskas`ın kuzey-doğu yamaçları (Yan dizi dağlar) , Küçük Kafkas`ın yüksek dağları için karakteriktir. Orta dağlık arazilerde haziran`ın orta hava sıcaklığı +15°C, +20°C, yüksek dağlarda ise +10°C, +15°C-dir.
8) Tüm mevsimlerde bol yağmur ve kar alan soğuk iklim yalnız Büyük Kafkas`ın güneyinde görülmektedir. Yağmurlar özellikle ilk bahar ve son baharda yağıyor.
9) Dağlık tundra iklimi Büyük ve Küçük Kafkas, kısmen de Zengezur dizi dağları`nda görülmektedir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 16:12   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: Azerbaycan İklimi

Azerbaycan Ormanları
Biolojik yönden birbirine karşılıklı şekilde etki eden toprağın, suyun, ağaç, çalı, ot bitgileri`nin, hayvanat alemi`nin, mikroorganizmaların bütünü olarak kabul edilen orman arazileri Azerbaycan`ın en değerli milli ve doğal servetleridir.
XVIII – XIX asırda şimdiki Azerbaycan arazisi`nin %35-i ormanlarla kaplanmıştı. Günümüzde Azerbaycan ormanları`nın toplam yüz ölçümü 1021 bin hektardır. Bu da Azerbaycan`ın arazisi`nin tümü`nün %11,8 –ni teşkil etmektedir. Ülkemiz`in orman rezervleri`nin %49 – u Büyük Kafkas`ın, %34-ü Küçük Kafkas`ın, %15-i Talış bölgülüeininve %2-si Aran bölgeleri`nin (Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile birlikte) payına düşmektedir.
Azerbaycan ormanları`nın kendine has formasyonları mevcuttur. Bu formasyonlar şunlardır:
1. Oltayabenzer çamlardan oluşan kozalaklı ormanlar
2. Seyrek ardıç ormanları
3. Şark fıstığı ormanları
4. Meşe ağacı formasyonları
a) Kestane yapraklı meşe ağacı (Talış) ormanları
b) Kafkas meşe ağaçlarından oluşan aşşağı dağ kurşak ormanlar
c) Şark meşe ağaçlarından oluşan yukarı dağ kurşağı ormanlar
d) Uzunsaplı meşe ağaçlarından oluşan düzlük ormanları
e) Aras meşe ağaçlarından oluşan verimli ormanlar
( meşe ağacı`nın diğer türleri – altın meşe ağacı, kumral, kırılgan meşe ağacı, gri meşe ağacı – gibi türler farklı prman formasyonları yaaratmıyor, sadece diğer türlerin yarattığı formasyonlar`ın içinde bulunuyorlar)
5) gürgen prman formasyonları
6) demirağaçtan oluşan relikt orman formasyonları
7) Huş ağacı orman formasyonları
8) Kadife huş ağaçlarından oluşan orman formasyonları
9) Tranttover huş ağacından oluşan orman formasyonları
10) Hurma ormanları
11) Karağaç ormanları
12) Ceviz ormanları
13) Kestane ormanları
14) Azad ağacından oluşan ormanlar
15) İpek akasyadan oluşan ormanlar
16) Yalangozdan oluşan sulak ormanlar – Kızılağaç ormanları
17) Tozağacı ormanları – Kavak ormanları
18) Kür-Aras nehirleri boyunca uzanan Tugay ormanları
Azerbaycan kendi güzelliği, zengin doğal servetleri, renkli hayvanat ve bitkisel alemi ile tüm dünyada meşhur olmuştur. Burda 125 fasıl ve 930 cinste olan ali bitgilerin 4500 türü vardır. Bunlardan 48 fasıl ve 135 cinste olan 450 tür ağaç ve çalılar ülkemiz`in ormanlarında bulunmaktadır. Bu ise ülkedeki bitki türleri`nin %11 – ni teşkil etmektedir.
Azerbaycan ormanları başlıca olarak büyük yapraklı cinslerden oluşmaktadır. Kozalaklı ormanlarda özellikle oltayabenzer çama (Pinus Hamata) Küçük Kafkasta, Gök-gölde, Tavuz idari bölgesinde Çamlık ve Büyük Kışlak köyleri civarındaki ormanlarda , Büyük Kafkasta Gusar idari bölgesi ormanlarında rastlanabilir.
Kozalaklı cinslerden en geniş arazide yayılmış olanı ardıç ormanlarıdır.
Ormanların yaş sınıflarına göre de bölünmesi farklıdır. Şöyle ki, genç ormanlar ormanlarla kaplı arazilerin tümü`nün %11,2 – ni , orta yaşlı ağaçlar %63,3 – nü, büyümekte olan ve yaşlı ağaçlar ise %12,1 – ni teşkil etmektedir.
Ormanlarımızda 1536 cinse ait olan 150 tür yaban meyve bitgileri mevcuttur. Bu bitgilerde tonlarla ( ceviz, elma, armut,muşmula, fındık,hurma,kestane, böğürtlen ve diğerleri) yaban meyveleri vardır. Bu meyvelerin % 30-u kullanılabilendir.
Ormanlarımızda arıcılık`ın gelişmesi için doğal şartlar vardır. Günümüzde orman tesislerinde 700 kadar arı ailesi yetiştirilmektedir. Arılar orman ağaçlarının tozlanmasına yardımcı oluyor, bol mahsul alınmasına ve çok miktarda bal tedarik edilmesini sağlıyor.
Azerbaycan`ın ermeni ordusu tarafından işgal olunmuş bölgelerinde olan ormanlara ,özelllikle de dağ ormanlarına büyük çapta zarar değmiştir. Ermenistan`ın tecavüzü zamanı 246 bin hektar orman arazisi mahvedilmiştir. Bu arazilerdeki değerli ağaç cinslerinin kesilip götürülmesi biofarklılık`ın korunmasını tehlike altına almıştır.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 06 Ağustos 2015, 16:14   #3
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: Azerbaycan İklimi

Azerbaycanda yüz ölçümü 395 km2 olan 450 göl var ki, onlardan 10 göl`ün yüz ölçümü 10 km2 -den büyüktür. Ülkemizde 7 tip göl vardır:
1) buzul kaynaklı göller
2) subasar kaynaklı göller
3) bent kaynaklı göller
4) lagun kaynaklı göller
5) karst kaynaklı göller
6) toprak kayması kaynaklı göller
7) rölikt kaynaklı göller


Göl

Yerleşim yeri

Yüz ölçümü, km2

Hacmi, mln. m3
1SarısuKür-Aras ovalık`ı65,759,12AğzıbirçalaDeveçi idari bölgesi13,810,03GökgölKürekçay`ın havzası0,7924,04HacıgabulKür-Aras ovalık`ı8,412,15Büyük-ŞorApşeron yarımadası16,227,56AkgölKür-Aras ovalık`ı56,244,77CandargöGürcüstan`ın sınırı10,651,08Büyük AlagölKarabağ volkanik yaylası5,124,39Aşıq-KaraHekeriçay havzası1,7610,210KaraçugNahçıvançay havzası0,452,53
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
azerbaycan, iklimi

Seçenekler
Stil


Saat: 03:52

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,