ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Spor Bölümü > Diğer Spor Haberleri


Voleybol Tarihçesi


Voleybol Tarihçesi

ForumSevgisi Spor Bölümü Kategorisinde ve Diğer Spor Haberleri Forumunda Bulunan Voleybol Tarihçesi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Voleybol Tarihçesi Voleybol'un atası diyebileceğimiz "Mintonette" adlı oyun ilk olarak 1885 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde oynandı. Massachusetts'in Holyoke kentinde okulu ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 29 Temmuz 2015, 21:32   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Voleybol Tarihçesi

Voleybol Tarihçesi

Voleybol'un atası diyebileceğimiz "Mintonette" adlı oyun ilk olarak 1885 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde oynandı. Massachusetts'in Holyoke kentinde okulu yeni bitirmiş genç bir beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan YMCA'de işadamlarına beden eğitimi yaptırmakla görevlendirilmişti. YMCA "Young Men's Christian Association" ın kısaltılmışı. Türkçe'si : Genç Erkekler Hıristiyan Birliği. Amacı toplumsal çalışmalarla Hıristiyanlığı yaymak olan bu kuruluş o yıllarda bütün dünyaya kol sarmış bulunan çok geniş bir misyoner derneğiydi. Willam G. Morgan bu derneğin Holyoke kentindeki şubesinde işadamlarına önceleri kuru kuruya beden eğitimi yaptırırken bir süre sonra çalışmaları sıkıcılıktan kurtarmak sağlık için katlanılan bir eziyet durumundan uzaklaştırmak gerektiğini gördü. Eğlendirici oyun niteliği olan bir çalışma yolu aramaya başladı.

Eğlence Voleybolu
1891'de gene bir YMCA öğretmeninin James Naismith'in bulduğu basketbol oyunundan yararlanabilirdi ama bu oyun koşuya dayanan çarpışmalara yol açan gençlere yönelik bir oyundu yaşlılara göre değildi. Tenis vardı ama ona da raket çevresi telli düzgün bir alan gibi her zaman her yerde bulunmayan şeyler gerekliydi. Üstelik de tenisi iki en çok dört kişi oynuyordu. William G. Morgan daha çok sayıda insanı daha kısa bir sürede topluca fazla yorucu olmayan bir hareketliliğe sokmak istiyordu. Yeni bir oyun düşündü. Tenis ağını yükseltip yerden 1.80-1.90 metreye gerdi. uzun boylu bir insanın başı hizasında. Basket topunun iç lastiğini çıkarıp top olarak kullandı. (O zamanki basket toplarının dışı deri olur içlerine lastik kese sokulup şişirilirdi.) Filenin iki yanına geçen iş adamları bu lastiği kendi alanlarında yere düşürmemeye filenin öbür yanına atmaya çabalıyor parmakları avuçları yumrukları kollarıyla istedikleri gibi vuruyorlardı. İç lastiğin hafif geldiği görülünce basket topu denendi ama o da hem çok büyük hem de ağırdı. Bunun üzerine bir firmaya özel bir top yaptırıldı. Gene dışı deri içi lastik keseli daha küçük daha hafif bir top. (Ölçüleri bakımından günümüzdeki voleybol toplarına çok yakın bir toptu bu.) İşadamları filenin iki yanından güle oynaya bu topu öbür yana atmaya kendi alanlarında yere düşürmemek için sağa sola koşuşmaya giriştiler. Ne oyun alanı sınırlıydı ne de oyuncu sayısı. gelenler ikiye ayrılıyor oyun alanını istedikleri gibi belirliyor başlıyorlardı oynamaya.

William G. Morgan amacına ulaşmış çarpışması itişmesi olmayan tehlikesi az çok temiz yoruculuğu ise oyuncu sayısını azaltıp çoğaltarak oyun alanını küçültüp büyüterek istendiği gibi ayarlanabilen son derece eğlenceli bir oyun bulmuştu.

Kısa sürede Mintonette'e merak salanların arasında bir doktor (Dr Frank Wood) bir de itfaiye şefi (John Lynch) vardı. bu iki Mintonette'çi William G. Morgan'la birlikte oyuna kurallar koymaya başladılar.

Ertesi yıl 1896'da Springfield koleji'nde düzenlenen bir YMCA beden eğitimi öğretmenleri toplantısında Mintonette'den söz açılınca oyunu tanıtmak amacıyla bir gösteri maçı yapılması önerildi. William G. Morgan hemen gidip Holyoke'dan beşer kişilik iki takım getirerek delegeler önünde oynamalarını sağladı o güne kadar konan kuralları açıkladı. Takımlardan birinin kaptanı Belediye başkanı J.J. Curran öbürünün kaptanı itfaiye şefi John Lynch'di.

Bulunup geliştirilmesine bir itfaiye şefinin John Lynch' katılmasından olsa gerek voleybol bütün dünyada itfaiyecilerin geleneksel sporudur. nerede bir itfaiye örgütü varsa yanında bir voleybol alanı da vardır. Yukarıda İngiliz İtfaiyeciler voleybol oynuyor.

Mintonette oyunu en kısa söyleyişle "topu yere düşürmeden karşı alana atmak" diye tanımlanabilirdi. Yani topa havadayken vurmak. Oyunu izleyenlerden Profesör Albert T. Halstead "Mintonette" yerine "volley Ball" adını önerdi. "Volley " tenis ile futbolda kullanılan bir terimdi. "Topa yere değmeden vurmak" anlamına Mintonette oyununun temel özelliğine çok uygun düştüğü için bu ad hemen benimsendi. (1952 yılında yani elli altı yıl sonra A.B.D Voleybol birliği bu iki sözcüğü birleştirerek "Volleyball" diye yazılmasına karar vermiştir.)


Eğlence voleybolu kısa sürede bütün dünyada yayıldı. Çok sevildi durmadan gelişti. Çin'de balıkçılar balık ağlarından file yapmış voleybol oynuyorlar. Soldaki takımda altı kişi olduğu görülüyor. File önü sıçramaları smaç blok bilinmektedir.

1896'da Springfiald Koleji'nde yapılan gösteriden sonra istek üzerine William G. Morgan o güne kadar geliştirdikleri kuralları yazarak toplantı yöneticilerine sundu. Bunun üzerine bir komite kurulup voleybol oyununu incelemek geliştirmek kurallarını belirlemekle görevlendirildi. YMCA dernekleri voleybolu kısa sürede bütün Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'ya yaydıkları gibi misyonerler aracılığıyla başka ülkelere de götürdüler. J. Howard Crocker Çin'e Franklin Brown Japonya'ya Dr. J.H. Gray Burma'ya Hindistan'a daha başkaları Güney Amerika Avrupa Afrika Ülkelerine bu eğlenceli oyunu yarışırcasına yaydılar. 1910 Yılında Filipinlere giden Elwood S. Brown ise orada voleybolu tanıtmakla kalmadı üç yıl sonra 1913'de yapılmasına öncülük ettiği Manila Uzak Asya Oyunları'nda voleybolunda yer almasını sağladı.
İlk Smaç
1913 Manila Uzak Asya Oyunları'nın voleybol tarihinde önemli bir yeri vardır. Daha önce parmaklarla ellerle yumruklarla kollarla avuçlayarak okkalayarak topu karşı alana atmaktan başka bir özelliği bulunmayan eğlence voleyboluna bu tarihte ilk olarak "Smaç" hareketi girmiştir. günümüzün insanı "voleybol" denince her şeyden önce smaç hareketini düşünür. 1913'e Kadar ise voleybolda böyle bir hareket yoktu. Amerikalılar voleybolu bulmuş geliştirmiş dünyaya yaymış ama oyuna smaç hareketini Filipinliler sokmuştur. Demek ki "Eğlence voleybolu"nun bulucusu Amerikalılar; günümüzün çok sevilen sporu "Güç voleybol"una geçişi sağlayan "smaç" hareketinin bulucusu da Filipinlilerdir.

Japonların uçan servisleri dünya voleybolunda ön sıralara geçmelerini sağlayan şaşırtıcı bir uygulamaydı.

1913 Manila Uzak Asya Oyunları'nda voleybol yarışmalarına katılmak üzere içerlerden ormanlık bölgelerden gelen bir takım filenin önüne uzun boylu iri yarı bir oyuncu koyuyor sonra da öbür oyunculardan biri topu onun önüne doğru yükseltiyordu. Bu iri yarı adam havaya yükseltilen topu güzel güzel karşıya atacağına bir iki adımlık bir koşuyla gelip bütün gücüyle yumrukluyor ya da tokatlıyordu. böyle bir vuruşu kurtarma olanağı yoktu öte yandan kurallarda böyle bir vuruşu yasaklayan herhangi bir söz de yoktu. Oyuna bu tür bir hareketin girebileceği kimsenin aklına gelmemişti anlaşılan. hemen Amerika Birleşik Devletleri'ne YMCA dernekleri merkezine mektup yazılıp ilginç durum anlatıldı ne yapılması gerektiği soruldu. gelen karşılıkta kurallarca yasaklanmayan her hareketin geçerli olduğu belirtiliyordu. Böylece voleybola "smaç" hareketinin girişi onaylanıyordu "eğlence voleybolu"ndan (Recreation volleyball) "Güç Voleybolu"na (Power volleyball) doğru en önemli adım atılmış oluyordu.

Smaç hareketinin voleybol oyununu değiştirmekte ne kadar etkili olduğunu anlamak için bu konu üzerinde biraz durmak yeter.

Teniste fileye yaklaşıp karşıdan gele topa sert bir vole vurma ya da raket tutarak topu kesip file dibine indirme hareketi vardır. voleybolda da arkadan kurtarılması çok güç olan smaçları engelleyebilmek için bu yola gidilmiştir. Vurulan topu filenin üzerinden geçerken ellere çarptırıp karşı alana düşürmek yani blok. Demek ki günümüzün voleybolunda çok önemli bir yer tutan "blok" hareketini de bu spora "smaç" getirmiştir.

Sıçrama için de aynı şey söylenebilir. Smaç hareketi filenin yükseltilmesine neden olmuştur. smaç ile blok sıçrayan iki oyuncunun havada yaptıkları karşılıklı birbirine bağlı iki hareket olarak voleybol sporunun gelişmesini bugünkü durumuna gelmesini sağlamışlardır. Parmaklarla topun karşı alana atılması diye özetlenebilecek "Eğlence voleybolu"ndan ağır bir spor olan üstün yapı güç kondisyon isteyen "Güç voleybolu"na smaç hareketiyle geçildiği açıktır.

Öyleyse 1895'i genel olara "voleybol"un 1913'ü ise bugünkü anlamıyla "Voleybol Sporu"nun başlangıcı diye kabul etmek gerekir.

Güç Voleybolu
Birinci Dünya Savaşı'nda voleybol Amerikan ordusunun önemli bir eğlence sporu durumuna gelmişti. Dünyanın çeşitli ülkelerine dağılan Amerika birlikleri oralara voleybol fileleri voleybol toplarıyla gittiler. Böylece voleybolun dünyaya yayılmasına misyonerlerden sonra Amerikan askerlerinin de büyük katkısı oldu.

1916 Yılında Amerika'da ilk Voleybol Kuralları kitabı yayımlandı. Daha önce bu kurallar genellikle YMCA derneklerinin dergilerinde yer alırdı. Ama oyun artık iyice yaygınlaşmıştı. Nitekim YMCA'ciler yıllarca geliştirilmesine tanıtılmasına öncülük ettikleri bu sporun bütün ulusa mal edilmesi için 1928'de Amerika Birleşik Devletleri Voleybol Birliği'nin kurulmasına da öncülük ettiler. Amerika'da ulusal turnuvalar yapılmaya başlandı.

1939'da İkinci Dünya Savaşı patlayınca voleybol Amerikan askerleriyle birlikte yeniden dünyanın dört bir yanına yayıldı.

1942'de İse Sovyetler Birliği Washington Elçisi'nin yetkililere başvurarak voleybol oyunu üzerine bilgi topladığı Amerika'da uygulanan kuralları alıp memleketine gönderdiği görüldü.

1947'de Paris'te Uluslararası Voleybol Federasyonu kuruldu.

1948'de Amerika Birleşik Devletleri voleybol takımı Avrupa'da bir gösteri turnesine çıktı.

1949'da İlk dünya şampiyonası Çekoslovakya'nın Prag kentinde yapıldı. Birinciliği Çekoslovakya ikinciliği yedi yıl önce voleybol konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nden bilgi isteyen Sovyetler Birliği kazandı.

1952'de Moskova'da yapılan kızların birinci erkeklerin ikinci dünya şampiyonalarına ise Amerika Birleşik Devletleri katılmadı. Hem erkeklerde hem de kızlarda Sovyetler Birliği birinci Çekoslovakya ikinci oldu.

1956'da Paris'te yapılan dünya şampiyonalarında da Amerika Birleşik Devletleri'nin erkeklerde altıncı kızlarda dokuzuncu olduğu izlendi.
Voleybolun artık bir Avrupa oyunu niteliği kazandığı Amerika'nın gerilerde kaldığı bu sporun hızlı gelişmesine ayak uyduramadığı anlaşılıyordu.

1960'da Brezilya'nın Sao Poulo kentinde yapılan dünya şampiyonalarında takımlar şöyle sıralandı: Erkeklerde birinci Sovyetler Birliği; ikinci Çekoslovakya. Amerika Birleşik Devletleri yedinci. Kızlarda birinci Sovyetler birliği; ikinci Japonya. Amerika birleşik Devletleri altıncı.

Voleybolun Amerika'dan Doğu Avrupa'ya kaydığı artık biliniyordu. İlginç olan bir Asya ülkesinin Japonya'nın araya girmesiydi. Üstelik Japonların bu dünya şampiyonasında ilgi çekmeleri yalnız dereceye girmelerinden gelmiyordu. Oyuna yenilikler katmışlardı. Japon servis diye anılan değişik bir servis atıyor servisleri parmak yerine manşetle karşılıyorlardı. Özellikle sert balans servislerin manşetle alınması büyük kolaylık sağlıyordu oyunculara. Japon erkekleri dereceye giremedilerse de kızlar uçan servisleriyle hiç beklenmezken ikinci oldular. Japonların çalışma süreleri de şaşırtıcıydı. Dört ile altı saat arası süren uzun antrenmanlar yapıyorlardı. Maç günleri de kısaltmıyorlardı çalışma sürelerini. Diyelim maçları 16:00'da Japon takımı saat 14:00'de gelip çalışmaya başlıyor sonra oyuncular ellerini yüzlerini yıkayıp maça çıkıyorlardı. Buna karşılık Sovyet Birliği Romanya gibi Doğu Avrupa takımlarının maç sabahları birer saat süren hafif çalışmalar yaptıkları görülüyordu.

1962'de Moskova'daki dünya şampiyonalarında Japon kız takımı Sovyet takımını yenerek birinci oldu. Maçın ilk setinde hakem Japon takımının bloklarına sürekli file çalıyor Sovyet oyuncular da hep blok aut arayarak oynuyorlardı. İlk seti verince Japonlar bloksuz oynamaya başladılar çok başarılı bir yer savunması yaparak maçı 3-1 aldılar. Erkeklerde Japonya biraz daha göz doldurduysa da gene dereceye giremedi alışılmış sıralama değişmedi : Sovyetler Birliği birinci Çekoslovakya ikinci.

1957'de Sofya'da yapılan bir toplantıda "voleybol"un Olimpiyatlara alınmasına karar verilmişti. Bu karar ilk olarak 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda uygulandı. Erkeklerde yine birinci Sovyetler; ikinci Çekoslovakya Kızlarda gene birinci Japonya; ikinci Sovyetler.

Bir değişiklik olmamıştı. Teknik taktik yönlerinden de pek bir yenilik yoktu. Ama yarışmalar sırasında Tokyo'da yapılan toplantıda Uluslararası Voleybol Federasyonu bir kural değişikliği önerisini kabul ederek blokta ellerin karşı alana geçebileceğini bildirdi.

Voleybolda köklü değişikliklere yol açacak bir karardı bu. Eller karşı alana sokulunca blok yanından geçme olanağı bloktan kaçma olanağı çok sınırlanıyordu. En önemlisi de pasların fileye yaklaştırılması engelleniyordu.

Smaç ile Blok Dengesi
Başlangıçta vücudun karşı alana hiçbir şekilde geçmemesi voleybolun kesin bir kuralıydı. Bu gün blokta eller karşı alana geçebiliyor hatta daha sonra yapılan değişikliklerle ayaklar da file çizgisine basabiliyor. Bu gibi kural değişiklikleri smaç ile blok arasında bir denge kurmak için yapılmakta. Kurallar yüzünden smaç ile bloktan birinin öbürüne üstünlük sağlanması istenmiyor.


Servis karşılamada yer savunmasında parmaklar yerine manşetin kullanılmaya başlanması dünya voleybolunun görünümünü kısa bir sürede değiştirdi.

Eller kendi alanında tutularak yapılan blok "pasif blok" yalnız yüksek paslarla voleybol oynandığı sürece smaçla eşit durumdaydı smaç karşısında "çaresiz" değildi. Pas yüksek atılıyor ikili blok vuruş yerine gidiyor smaçör sıçrayıp vuruyor blok da topun geçeceği alanı kapatıyordu. Sonra file önüne birdenbire gelip alçak ya da kısa paslarla vurulan smaçlar başlayınca ikili blok kurulamaz oldu. Tekli blok ise tam yerinde tam zamanında çıkılsa bile eller kendi alanında tutulacağından "çaresiz" kalıyordu. Smaçör tekli bloğun sağından solundan kolayca geçebiliyordu.
Burada sözünü ettiğimiz "kısa" smaçlar aşağıda özelliklerini anlatacağımız Asya voleybolunun erken sıçramayla vurulan kısa smaçları değildir. Bazı antrenörler Asya voleybolunu küçümsemek yeni bir şey olmadığını belirtmek amacıyla "Biz vurmuyor muyduk bizde vuruyorduk kısa hem de ne biçim vuruyorduk !" gibi sözler ederler. Oysa Asya voleybolunun kısa smaçı ile Avrupa voleybolunun eskiden kullandığı kısa smaç aynı şey değildir.


Japonların voleybola getirdikleri yeniliklerden biri de canlı hırslı yere yakın savunma anlayışıydı. 1962'de Japon kızları yer savunmasındaki üstün başarılarıyla dünya şampiyonu oldular.


Top filenin üstünden çok yüksek geçmiyor ama Japon oyuncular ellerini karşı alana sokmadan pasif blok yapmışlar. 1964'den önce bu uygulama kurallara göre bir zorunluluktu.

Avrupa voleybolunun eskiden kullandığı kısa smaçta oyuncu fileye hızla yaklaşır top pasörün parmaklarından çıkar çıkmaz sıçrayıp vurur. Vurulduğu anda top ölü noktadadır yükselişi bitmiş bir an havada durmuştur. Karşıdaki blokçu da top pasörün parmaklarından çıkar çıkmaz smaçörle birlikte sıçrar. Blokçu ellerini kendi alanında tutup eski kurala göre pasif blok yaparsa smaçör fileye dik vurmadığı kadar hep geçecektir. Pas fileye çok yakın atılmamışsa top fileye değmez bile. İşte eller karşı alna sokularak yapılan aktif blok smaçörün bu kesin üstünlüğünü ortadan kaldırmıştır. Pasörün elinden top çıktıktan sonra sıçrayan bir smaçörün aynı anda sıçrayarak ellerini karşı alana sokan topa yaklaştıran bir aktif blokçuyu geçmesi kolay değildir. Bu durumda başarı oyuncuların üstünlüğüne ustalığına kalır.

Blokta ellerin karşı alana geçebileceği kuralı kısa paslardaki gelişmeyle birlikte bozulan smaç ile blok dengesini yeniden sağlamak için kabul edilmişti. Ama bu kural değişikliğinin voleybol üzerindeki etkileri inanılmayacak kadar büyük oldu. Dünya voleybolu iki ayrı oyun tarzına yöneldi.


Japon oyuncular yüksek smaça karşı köşeye üçlü blok koymuşlar. 8 ile 10 numara ellerini karşı alana sokarak aktif blok yapıyorlar. Her durumda bloğa çıkmayan ünlü pasör Nekoda (2) ise karşı smaçörün paralele döneceğini anlayınca genç bir pasif blokla onlara yardımcı olmuş.

Asya Voleybolu
"Aktif Blok" diye adlandırılan bu yeni blok anlayışına karşı ilk akla gelen çözüm blok üstü smaçlardı. 1965-66 Yıllarında özellikle Doğu Avrupa Takımları Çekoslovakya Sovyetler Birliği Doğu Almanya Polonya Bulgaristan çok uzun boylu oyunculara kule gibi yüksek paslar atarak blok üstü vurdurma yolunu seçtiler. Smaçör yukardan vurunca blok da ister istemez yukarı uzanıyor elleri karşı alana sokma kuralından yararlanamıyordu. Bu tarzın üstünlüğü fazla beceri istememesi hata yapma olasılığını azaltması fizik gücüne dayanması olağanüstü teknik çalışmaları gerektirmemesi avantajıydı. Buna karşılık oyun çok yavanlaşıyordu tek düze izlenmesi bıkkınlık veren bir aynı hareketler dizisi haline geliyordu.

Doğu Asya takımları ise kendi yapılarına daha uygun bir yol aramak zorundaydılar. Asya ülkelerinde oynanan kuralları değişik bir voleybol tarzının özelliklerinden esinlenerek çabuk girişlerle ikili blok kurulmasını önlemek file hareketleriyle karşı blokçuları birbirini engeller duruma getirip bloksuz vurmak bloğun kıpırdamasına olanak vermeyecek kadar erken sıçramalarla kısa vurmak file önünde arka oyuncuları da sıçratarak kimin vuracağını gizlemek gibi yöntemlere başvurdular. İkili girişleri örmeleri geliştirdiler.


1970 Dünya Şampiyonası'nda en büyük smaçör seçilen Dimitar Zlanatov'a yüksek toplarda aktif blok yapmak olanaksızdı. Topa iyice yukardan vuran bu smaçörü Doğu Alman blokçular çok geç pasif blok çıkarak durdurmaya çalışıyorlar.

1966'da Çekoslovakya'da yapılan altıncı Erkekler Dünya Şampiyonası'nda Japonlar bu yeni anlayışlarıyla oynadılar. Üstün teknik isteyen çok hata yapma olasılığı yaratan sürekli sıçradığı için son derece yorucu olan uzun çalışmaları gerektiren bu yeni izlenmesine doyulmayan voleybol dereceye giremedi. Beşincilikte kaldı. Çekler hatasız yüksek voleybolları ile birinci olurken kısa smaçlarla süslenen bir yüksek voleybol oynayan Rumenler ikinci oldular. Ancak on birinci olabilen Amerika Birleşik Devletleri'nin yetkilileri ise antrenörlerine Avrupa voleybolunu inceleme görevini vermek gereğini duydular.

Ertesi yıl 1967'de Türkiye'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda Sovyetler Birliği Polonya Romanya Çekoslovakya Fransa Arnavutluk İsrail Hollanda takımlarının azda olsa Japonları taklit eden hareketler yaptıkları görüldü. Bir yandan bu hareketler deneniyor bir yandan da herkes birbirine Japon voleybolunu anlatıyordu.

Gene 1967'de Tokyo'da yapılan beşinci Kızlar Dünya Şampiyonası'nda Japonya'nın arkasından Amerika Birleşik Devletleri'nin ikinci olduğu görüldüyse de bu silkinme o kadarla kaldı.

1966 Dünya Şampiyonası'nda ilgileri üstüne çeken Doğu Almanya erkek takımı 1972'ye kadar çok yüksek blokları blok üstü smaçları az hatalı voleybolları ile hep söz sahibi göründülerse de 1968 Meksika Olimpiyat Oyunları'nda gene Sovyetler Birliği öne çıktı. Japon erkekleri ise ikinci oldular. Çok önemli iki maçı 3-2 veren Japon takımı ilk iki set karşısındakileri şaşkına çeviriyor ama arkasını getiremiyor kendi hızına insan dayanıklılığını aşan hızlı oyununa yenik düşüyordu.

Kızlarda da ilk iki dereceyi aynı ülkeler aldı : 1. Sovyetler Birliği; 2. Japonya

1970'de Sofya'da yapılan yedinci Erkekler Dünya Şampiyonası'na Japonya'nın uzun boylu bir takımla geldiği görüldü. Turnuvanın boy ortalaması en yüksek takımıydılar. Artık yalnız hızlı oynamıyor araya yüksek paslar da sokuyorlardı.


Japonların voleybola getirdikleri erken sıçramalı smaçlar önceleri büyük bir şaşkınlık yaratmış blokçuları çaresiz bırakmıştı. Japon oyuncu smaçı vurmak üzere karşı blok yükselse de geç kalacak. Daha smaçörle birlikte bloğa sıçramaya alışılmamış.

Japonların 1968'de Meksika Olimpiyat Oyunları'nda oynadıkları voleybolda aldatıcı smaç sıçramaları önemli bir yer tutuyor her smaçta vuran vurmayan birkaç kişi tam sıçranma yapıyordu. Bunun takımı tükettiği ilk setlerdeki hızın son setlerde sağlanamadığı görülünce araya yüksek paslar sokmak gereği duyulmuştu. Yüksek pasta yalnız vuracak olan sıçrıyor ötekiler boşuna yorulmamış oluyorlardı.

Asya voleybolunda yüksek smaçın kullanılışı da değişiktir. topa tam uzanma ile çok yukardan bloğa çaptırarak vurulur. İyice yukardan düz vurulan bir top vuranın alanına yönelirse rahatça alınıp ikinci bir hücum yapılır. Vuranın yönünden auta giderse blok aut olur. Karşı alana yönelirse çıkarılması öbür takım için sorundur çünkü bloktan seken topların nereye gideceği belli olmaz. Üstelik de yalnız oyun alanından değil gittiği her yeden topu çıkarıp oyuna sokmak gerekir. En azından iyi bir karşı hücum yapılamaz.

Japonların uzun oyunculara önem vermelerinin bir nedeni de çok yüksek paslarla oynayan karşı takımlara blok koymakta başarısızlığa düşmüş olmalarıydı. Üstünden vurulabilen bloklarla sayı toplamak son derece güçtü.

1970 Sofya Dünya Şampiyonası'nda iki iki buçuk saat süren çok zorlu maçlar oynandı. Asya voleybolunun en iyi uygulayıcısı Japonya aldığı bütün önlemlere karşın gene birinci olamadı. Doğu Almanya yüksek voleybolu ile birinciliği aldı.

Ama voleybol otoriteleri Japonların üstünlüğünü görmüş hakem oyunlarına kurban edildiklerini izlemişlerdi. 1972 Münih Olimpiyat Oyunları'nda voleybolun favorisi olarak herkes Japonya'yı gösteriyordu.

Japonlar dayanılmayacak kadar hızlı aldatıcı sıçramalı oynamaktan vazgeçip kendi kendilerini tüketmeyince yenilmesi çok güç bir takım durumuna gelmişlerdi. Doğu Avrupa ülkeleri yüksek voleybolda direndikleri kadar daha çok daha çeşitli hücum silahları olan Asya voleyboluyla baş edemeyeceklerini kesinlikle anladılar. Asya voleybolunun getirdiği yenilikleri kendi sistemlerine yerleştirmeye oyun anlayışlarını değiştirmeye yönlendiler. Sofya'daki bu şampiyonadan sonra bütün dünya ülkeleri Asya voleybolunun etki alanına girdi.


1968 Olimpiyat Oyunları'nın şampiyonu Sovyetler Birliği takımı. Voleybola Japonların getirdiği manşet benimsenmiş çok güzel bir stille uygulanıyor. Üç metre içini almış olan oyunculardan ikisi de pas atacak yetenekteler top ne yana gitse sağlıklı bir yüksek pas çıkacak. Arkadan kaçan 1 numaralı pasör pas atarsa öndeki 12 numaralı oyuncu bir kısa sıçraması yapacak. Vurmak için köşeleri tekli bloğa bırakmak gibi bir kaygısı yok. Çünkü köşelere kule pas atılacak. Uzun boylu uzun kollu çok güçlü iki dev smaçör yatay hızdan yararlanarak iyice yükselmek bloğun üstünden vurmak için oyun alanının dışına açılmışlar. Doğu Avrupa voleybol anlayışının en üst düzeyde bir uygulaması.

Hızlı aldatıcı hareketlerle oynanan voleybol fizik yetersizliğinin daha doğrusu boy kısalığının yarattığı bir tarzdır ama uzun boylular hızlı oynayamaz diye bir kural yoktur. Yukarda da söylediğimiz gibi 1970'de Sofya'ya gelen Japon takımı uzun boylu bir takımdı.

1972 Münih Olimpiyat Oyunları'nda beklendiği gibi erkekler şampiyonu Japonya oldu. Kızlarda ise Sovyetler birinci Japonlar ikinci sırayı aldılar. İşin çok ilginç yanı üçüncü ile dördüncünün de Asya takımları Kuzey Kore ile Güney Kore kız takımları olmasıydı.

Voleybolda bir "Asya okulu" kurulduğu ayrıca bu anlayışın bütün dünyayı etkisinde bıraktığı voleybol oyununa yepyeni bir görünüm verdiği artık yadsınamazdı. Oysa alışkanlıkları içinde rahat eden değişiklikten hoşlanmayan yeni şeyleri araştırmanın öğrenmenin yorgunluğuna katlanmak istemeyen tembel kafalar "Asya voleybolu" nu gelip geçici bir yenilik saymak küçümsemek yanılgısına düşmüş uzun süre direnmişlerdir.

Çağdaş Voleybol
1974'de Meksika'da yapılan Erkekler Dünya Şampiyonası'nda takımlar şöyle sıralandı : 1-Polonya; 2-Sovyetler Birliği ; 3-Japonya ; 4-Doğu Almanya. Bu sıralama ilk bakışta "Asya voleybolu" nun üçüncülüğe itildiği izlemini verebilir ama gerçek şudur : Asya voleybolu artık şaşırtıcı bir yenilik değildi getirdiği üstünlükler 1974 yılında bütün dünyaca biliniyordu. Örnekse Doğu Avrupa takımları yeniden öne çıkarken ilk olarak Japonlarda gördükleri hareketleri de kullanıyorlardı. Yani artık iki anlayış çarpışmıyor iki anlayışı da özümleyen çağdaş voleybol birtakım değişiklikler çeşitlemelerle bütün takımlarca oynanıyordu.( Bu arada Polonyalıların üç metre dışından smaçları gibi ilginç yenilikler de görülmekteydi).

1974 Dünya Şampiyonası'nda kızların sıralaması ise şöyle oldu: 1-Japonya 2-Sovyetler Birliği 3-Güney Kore. Burada da yanlış bir izlenime kapılmamak "Kızlarda Asya voleybolu üstünlüğünü sürdürüyordu" diye düşünmemek gerekir. Anlayışlar arasında artı öylesine bir uzaklık kalmamıştı.


Bugünkü Sovyetler Birliği takımının görünümü ise Doğu Avrupa voleybol anlayışından çok uzak. Sovyetler ile Brezilya 1982 Dünya Şampiyonası finalini oynuyorlar. Sağda dümdüz yükselmiş olan 3 numaralı oyuncu uzak kurşuna sıçramış 7 numara yarmaya giriyor pas ise 5 numaraya atılmış. Bu bir alçak pas. Topun file üstüne bir metreden fazla yükselmiş olması 5 numaralı oyuncunun sıçrama gücünü kullanabilmesi alçak pası yukarıdan vurması için Brezilya'nın 6 numarası tekli blok yapacak 8 ile 9'un yetişme olanakları yok. Savin'in aldatıcı erken sıçraması ile Moliboga'nın yarma girişi onları pasın atılacağı yerden uzaklaştırmış. Bu da Asya voleybol anlayışının en üst düzeyde bir uygulaması.

Asya voleybolu ortaya çıkış döneminde bu tarza yabancı olan ülkeler için şaşırtıcıydı. Japonların birden bire en üst sıralara fırlamaları biraz da bunun sonucudur. Ama kısa sürede bu şaşkınlık atlatıldı hızlı voleybol bütün dünyayı etkiledi çabuk hareketlerin bütün sistemlerde az ya da çok yer almaya başladığı görüldü. Çağdaş voleybol izlenmesi zevkli veren bir sporsa bunu öncelikle file hareketlerine yani Asya voleybol anlayışına borçluyuz. Ne var ki bu yaygın etkileme Asya voleybolunun üstünlüğüne de son vermiş oldu. Bu gün hızlı voleybol oynamak başarı için yeterli değil. Çünkü herkes her şeyi biliyor. Uygulansın uygulanmasın bütün ülkelerde hızlı voleybol çalışılmakta. Hiç değilse hızlı oynayan takımların nasıl durdurulacağı öğreniliyor.

Zamanla bu tarzın içinde de değişik sistemler oluştu. İnceleyenler hepsi hızlı voleybol oynayan ülkelerin anlayışları arasında önemli ayrılıklar bulunduğunu gördüler.

Japonlar Koreliler Çinliler işin öncüleri olarak çok çeşitlemeli sayısız giriş değişiklikleriyle pasörün üstünlüğüne yaslanarak oynarken örnekse Polonya takımı oyuncularının hepsinin topluca uydukları belli işaretlerle başlatılan file hareketleri uyguluyor. Polonyalıların bu basitleştirilmiş hızlı voleybol anlayışını Avrupa takımları daha kolay bulmaktalar. Oyunculara file hareketi yapma bakımından yaratıcılık tanınmıyor her şey önceden belli. Japonlarda serbest girişler yapılabilir bunları pasör izlemek değerlendirmek zorundadır onun için de işi çok daha güçtür. Sovyetler ise ortadan bir uzak kurşun pas üzerine kuruyorlar oyunlarını. Böylece de hep tekli blok karşısında kalabiliyorlar. Buna karşılık Polonyalılar daha çok iki numaradan ikili sıçramaları kullanıyor örmeler yapıyorlar.


Bu değişik servis bekleyişlerinin arkasında uzun çalışmaların birtakım deneylerden alınan sonuçların yattığı bir gerçektir. Asya voleybol anlayışını bir ülkenin uygulamalarından olduğu gibi kopya etmek söz konusu değildir günümüzde. Her ülke çağdaş voleybola kendi yenilikleriyle katkıda bulunmaktadır.

Servis bekleyişleri de değişik bu takımların. Japonlar genellikle beşli kırık hat W bekleyişi yapıyorlar. Polonyalılar U bekleyişi denen dörtlü bekleyişi yapıyorlar. Sovyetlerin çeşitli bekleyişler arasında L bekleyişi denen üç smaçörü sol başta toplayıp birden açılarak fileye saldırmalarını sağlayan bir bekleyişleri var.
Görüldüğü gibi günümüzde artık yatık voleybol mu yüksek voleybol mu bir tartışma yapılamaz. Hızlı voleybolu her türlü pasıyla çağdaş voleybolu çeşitli ülkeler nasıl oynuyorlar bunu araştırıp incelemek gerekir.

Voleybolun Yayılışı
1976'daki Montreal Olimpiyatları'nda gene Polonya birinci Sovyetler Birliği ikinci sırayı aldılar. Japonya dördüncülüğe indi. Üçüncülüğü ise yeni bir takım Küba kazandı. Kızlarda sıralama değişmedi : 1-Japonya; 2-Sovyetler Birliği; 3-Güney Kore. Burada üstünde durulması gereken şey Doğu Avrupa ile Asya takımlarının arasına bir Amerika takımının girmesidir. Önceleri yalnız Doğu Avrupa'da oynanan yüksek düzeydeki voleybola sonradan Doğu Asya ülkeleri katılmıştı şimdiyse ortaya bir de Amerika takımı çıkıyordu. Demek ki çağdaş voleybol bir yayılmayı getirmekteydi.

1978'de Roma'da yapılan Erkekler Dünya Şampiyonası bu bakımdan çok ilginç bir görünümle sona erdi:1-Sovyetler Birliği; 2-İtalya; 3-Küba; 4-Güney Kore. Yörelere göre sıralarsak:1-Doğu Avrupa; 2-Batı Avrupa; 3-Orta Amerika; 4-Doğu Asya. Oldukça şaşırtıcı bir sonuç.

Gerçi voleybolun çok yaygın bir spor olduğu hep bilinirdi dünyanın her yanında voleybol oynanmaktaydı ama yüksek düzeydeki voleybol belli yörelerin sporuydu. Anlaşılan bu durum artık değişiyordu.

1978'de Sovyetler Birliği'nde yapılan Kızlar Dünya Şampiyonası'nda da değişik bir görünüm çizildi: 1-Küba; 2-Japonya; 3-Sovyetler Birliği;4-Güney Kore; 5-A.B.D 6-Çin.

Kızlar dünya şampiyonalarına daha önce yalnız bir kez 1974'de katılıp yedinci olan Küba birinciliği kazanmış; 1967 yılı ikincisi A.B.D. on birincilik on ikincilik gibi derecelerde dolaşırken yeni bir atılımla beşinciliğe yükselmiş; 1956 yılı altıncısı Çin 1962'de dokuzunculuk 1974'de on dördüncülük gibi iki dereceden sonra yeniden altıncılığa ulaşmıştı.

1980'deki Moskova Olimpiyatları'na bazı ülkeler siyasal nedenlerle sporcularını göndermediler. Bu arada A.B.D.'nin uzun emeklerle hazırlanan ne yapacakları merakla beklenen kız voleybolcuları da yarışmalara katılamadı.
İlk dereceleri başlangıç yıllarında olduğu gibi Doğu Avrupa ülkeleri paylaştılar.


1980 Olimpiyat Oyunları'na hazırlanırken 1978 Dünya Şampiyonası'nda beşincilik gibi umut veren bir dereceye ulaşan A.B.D.'nin kız voleybolcularını Amerikalı sporseverler büyük bir ilgiyle izlediler. dünyanın en iyi kız takımları Sovyetler Japonlar Kübalılar ile ülkenin çeşitli kentlerinde maçlar yapıldı turneler turnuvalar düzenlendi başarılı sonuçlar alındı. 1979'da Minnesota Üniversitesi'nin spor salonunda Sovyet kızlarıyla oynanan bu maçı 12.942 kişi izlemişti.

1982'de Arjantin'de yapılan erkekler Dünya Şampiyonası'nda ise beklenmedik takımlar öne çıktı. Çağdaş voleybolun bütün dünyaya yayıldığı açıkça görülüyordu. Bu yayılışı tam olarak belirlemek için ilk on beş dereceyi alan takımları sıralayalım :

1-Sovyetler Birliği
2-Brezilya
3-Arjantin
4-Japonya
5-Bulgaristan
6-Polonya
7-Çin
8-Güney Kore
9-Çekoslovakya
10-Küba
11-Kanada
12-Doğu Almanya
13-A.B.D
14-İtalya
15-Romanya

Gene 1982'de Peru'da yapılan Kızlar Dünya Şampiyonası'nda da ilk on beş sırayı şu takımlar aldı:

1-Çin
2-Peru
3-A.B.D
4-Japonya
5-Küba
6-Sovyetler Birliği
7-Güney Kore
8-Brezilya
9-Bulgaristan
10-Macaristan
11-Kanada
12-Avustralya
13-Meksika
14-Batı Almanya
15-İtalya


Dünya voleybolunu zorlayan yeniler. 1982 Kızlar Dünya Şampiyonası: Altın Çin'in Gümüş Peru'nun Bronz A.B.D.'nin.

Görüldüğü gibi ilk on beş dereceye giremeyen şimdilik yalnızca Afrika ülkeler.

Bu düzeyde takımlar gelip geçici çalışmalarla yetiştirilemeyeceğine göre dünyanın dört bir yanında durmadan yaygınlaşan bir "güç voleybolu" etkinliğinin sürdürülmekte olduğunu söyleyebiliriz.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 29 Temmuz 2015, 22:20   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Yanıt: Voleybol Tarihçesi


Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürerek puan kazanmaktır.
Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.
Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur.

25 puana en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir. "Libero" defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez blok yapamaz servis atamaz.
Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir.

Blok top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18 m x 9 m boyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

Voleybolda topla yapılan teknik hareketler
Voleybolda sporcuların maç sırasında yaptıkları teknik hareketleri başarıyla uygulayabilmeleri için saha içersinde duruş pozisyonlarının doğruluğu çok önemlidir. Üç çeşit pozisyon vardır.
a) Yüksek pozisyon
b) Orta pozisyon
c) Alçak pozisyon

Voleybolda müsabaka sırasında sporcuların kullandıkları temel hareketler ise şunlardır:
a) Pas
b) Manşet
c) Servis
d) Smaç
e) Blok

Voleybolda pas
Voleybol sporunda önemli bir teknik harekettir. Voleybolun en etkileyici ve en arzulanan hareketi olan smaç bile pasın başarısı ile değer kazanır. Pas voleybol sporunda tamamen uzmanlık isteyen ve üzerinde çok çalışılması gereken bir harekettir. Bunun sebebi topun havaya atılması değil isteğe göre belirli bir yere ve istenilen yüksekliğe atılmasıdır.

Pas Çeşitleri:
1) Pasın yönüne göre:
a) Öne pas
b) Geriye pas

2) Pasın seviyesine göre:
a) Yüksek pas
b) Yatık pas

3) Sıçrayarak pas:
a) Öne sıçrayarak pas
b) Geriye sıçrayarak pas

1) Pasın Yönüne göre:
a) Öne Pas: Pasörün sahanın her yerinden smaçörlere yüzü dönük şekilde attığı pastır.
b) Geriye Pas: Pasörün arkasından hücum yapacak olan smaçöre attığı pastır.

2) Pasın Seviyesine Göre:
a) Yüksek Pas: Blok üzerinden vurabilen uzun boylu veya çok sıçrayabilen smaçörlere atılacak pastır. Atılış şekillerine göre dörde ayrılır.

1) Kule pas
2) Yüksek pas
3) Orta pas
4) Açık pas

b) Yatık Pas: Oyunu süratlendirmek ve rakip blok disiplinini bozmak amacıyla atılan pastır. Şöyle sınıflandırılır:

1) Jet Pas
a) Normal jet
b) Bombeli jet
c) Kurşun jet
d) Yarım jet

2) Kurşun pas
a) Uzak kurşun
b) Yakın kurşun

3) Kaydırarak pas

4) Kısa pas
a) Yüksek kısa
b) Erken kısa
c) Ölü kısa

3) Sıçrayarak Pas: Rakip takımda blok yapan oyuncuları şaşırtmak onları tereddüte düşürüp hücum eden smaçörlere rahat top kullanma imkânı vermek amacıyla kullanılır. Öne ve geriye sıçrayarak yapılır.

Voleybolda pasörlük
Voleybol takımında en önemli mevkii pasörlüktür. Maç yapan iki takım arasındaki pasörlerin farkı bile müsabakanın neticesini değiştirebilir.
Pasörler takımların oyun kurucu elemanlarıdır. Yapılacak her hücumun hazırlığı pasörlerin kararı ve attıkları pasla gerçekleştirilir.
Bu derece önemli bir mevkide görev yapabilecek pasörün bazı nitelikleri olmalıdır. Bunlar sırasıyla:

1) Mücadelecilik
2) Zihinsel çabukluk
3) Anında harekete geçebilme yeteneği
4) Sürekli hareketlilik
5) Serinkanlılık
6) Dayanıklılık
Pasörlük yeteneği ve özellikleri böyle çok olunca bu yeteneklere sahip oyuncuların eğitimi de oldukça zordur.

Voleybolda manşet
Voleybol sporunda manşet önemli teknik hareketlerden biridir. Voleybol müsabakasında karşıdan gelen topların pasöre iletilmesi sırasında kullanılan bu hareket başarılı yapılırsa servis karşılama ve savunma sırasında pasörü rahatlatır takımın başarılı hücum yapma olanağını sağlar. Takımların oyun tempolarını manşetle ayarladıkları görülmektedir. İki çeşit manşet vardır:

1) Yüksek Manşet: Maçın oyun temposunun yavaşlatılması oyunun rolantiye alınması istendiğinde kullanılır.
2) Yatık ve Kurşun Manşet: Temponun hızlandırılması için kullanılan bir tekniktir. Karşıdan gelen servisin pasöre çabuk iletilmesi amacıyla kullanılır.

Manşetin Teknik Gelişimi:
a) Hazırlık pozisyonu
b) Ayaklar üzerinde kayarak hareket etme
c) Vuruş öncesi pozisyon
d) Vuruş
e) Vuruş sonrası takip pozisyonu

Yer müdafası (Savunma): Voleybol müsabakası sırasında seyircilerin seyretmekten zevk aldıkları bir başka hareket de vurulan çok bir smaçın müdafa tarafından çıkarılmasıdır. Topun karşılıklı gidip gelir seyirciye doyumsuz bir heyecan ve ancak sporcuları da yorar.

Müdafa sistemleri; arka orta içerde ve arka dışarda olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Dublajlar: İki şekilde uygulanır:
a) Hücum Dublajı: Takım halinde yapılan bir hücum sırasında rakip bloktan dönme ihtimaline karşı topun tekrar kazanılıp hücum yapabilmek amacıyla kullanılan alçak pozisyondaki manşet vuruşudur.
b) Müdafa Dublajı: Rakibin yaptığı bir hücumda blok yapan oyuncuların arkasında alçak pozisyonda yapılan manşet vuruşudur. Servis ya da sayı kaybının önlenmesinde etkendir.

Takımın yaptığı hücum süratine göre ikiye ayrılır:
1) Erken Dublaj: Yatık pasla süratli hücumlar yapıldığında kullanılır.
2) Geç Dublaj: Normal ve yüksek pasla yapılan hücumlar sırasında kullanılır.

Fileye gelen topların alınması: Voleybolda yanlış alınan bir manşet vuruşunun fileye gitmesi durumunda takımın aleyhine olabilecek hatanın düzeltilmesi amacıyla yapılır. Mutlaka çalışılması gereken bir hareket olup topun fileye gelmesi sırasında sporcunun yapacağı ilk şey topun filenin hangi tarafına geldiğini tespit etmesidir.

Top filenin üç bölümüne gelebilir ve şöyle çıkartılır:
1) Top filenin bantına yakın gelirse hemen aşağıya kayar. Sporcuların bu topu erken dublaj hareketi gibi çabuk girerek çıkartmaları gerekir.
2) Top filenin ortasına çarparsa açığa düşer alçak manşet pozisyonunda bir metre kadar filenin önüne yaklaşan sporcu bu topu çıkartabilir.
3) Top filenin alt kısmına düşerse bir an filede kalıp dışarı düşer geç dublaj hareketi yapan bir sporcu bu topu çıkartabilir.

Voleybolda yer hareketleri: Voleybol müsabakası sırasında savunma yapan takım oyuncularının topun çıkartılmasında çaresiz kaldıkları durumlarda kullandıkları hareketlerdir. Biraz da artistik olan bu hareketler iyi bir voleybol takımında çok az kullanılır. Çünkü yere düşmeden ve atlamadan topa müdahale etmek takımların ayak çabukluğu için önemli bir değerlendirmedir.

Yer hareketleri üç çeşittir:
1) Yana ters takla (sağa Bola)
2) Plonjon
3) Burgu
Bütün bu hareketlerde amaç topun yere değmeden çıkartılmasıdır.

Voleybolda servis
Bazı başka sporlarda olduğu gibi voleybolda da servis oyunu başlatan vuruştur. Servis atışı sırasında etkili olabilmek için uzun servis antrenmanları yapmak gerekir. Takımların sayı alabilmeleri için önemli bir etken olan servis aynı zamanda sayı almanın da en kestirme yoludur.

Atılış şekillerine göre servisler ikiye ayrılır:
a) Alttan atılan servisler
1) Önden atılan servisler
2) Yandan atılan servisler

b) Üstten atılan servisler
1) Tenis servis
2) Amerikan servis
3) Balans servis
4) Kelebek servis
5) Japon servis
6) Smaç servis

Taktik Servis Atma: Voleybol müsabakasında taktik servisin önemi çok büyüktür. Oyuncular servisten direkt sayı alabilmek için servisi kötü manşet olan rakip oyuncuya veya rakibin boş alanlarına alma çalışmaları yaparlar. Bu tür servisler rakip takımın servis karşılama disiplinini bozar. Servis karşılama dizilişinde olan bir takımın önüne atılan bir kısa servis (Kesik Servis) veya gerisine atılan uzun servis (Derin Servis) takımın manşetlerini bozar.

Servis Karşılama: Etkili hücum yapmak isteyen takımların en önemli özelliklerinden biri hatasız servis karşılama olmalıdır. Karşıdan gelen etkili servislerin pasör yerine doğru çıkartılması antrenmanlarda uzun süren servis karşılama çalışmaları ile mümkün olur. Takımlar müsabaka sırasında birbirlerinin servis karşılamalarını bozmak için etkili servis alma yarısına girerler.

Smaç: Voleybolda etkili bir hücum silahıdır. Günümüz voleybolunda çeşitli hücum şekillerinin yaratılmış olmasının başlıca sebebi etkili bir smaç vurmaktır. Çağdaş voleybolda sporcular artık sahanın her yerinden smaç vurabiliyorlar. Ön hat oyuncularının file önünde vurdukları smaçların yanında arkada oynayan oyuncuların da bulundukları yerden sıçrayarak smaç vurmaları bu hareketin önemini kanıtlamaktadır.

Voleybolda hücum şekilleri
Voleybolda bir hücum anında smaçörlerin rakip blok karşısında rahat top kullanabilmeleri için çeşitli hücumlar üretilmiştir.

Bunlar harekette görev alan oyuncu sırasına göre ikiye ayrılırlar:
A) İkili girişler
B) Üçlü girişler

A) İkili girişler:
1) Paralel romen
2) Çapraz romen
3) Vagon
4) Asansör
5) Boş top
6) Kurşeın kısa
7) Kaydırak kısa
8) Kurşun arkaya kısa
9) Ters paralel romen
10) Ters çapraz romen
11) Yarma
12) Arkaya tck adım

B) Uçlü girişler: Yukarıda belirtilen ikili girişlere katılan oyuncuların arasına bir başka oyuncunun da ilave olmasıyla yapılan hücumlardır. Bütün bu hücumların amacı rakip takımda blok takip etmekle görevli oyuncuları şaşırtarak güzel göze hoş gelen smaçlar vurmaktır.

Blok: Blok voleybola ilk zamanlar smaça karşı bir savunma çaresi olarak girmiştir. Ancak günümüzde takımlar blok hareketini sayı almak amacıyla kullanıyorlar. Antrenörler müsabaka sırasında bloktan sayı alabilmek için oyuncu değiştirmesi yapıyorlar uzun zaman harcayarak blok yapmakta görevlendirecekleri oyuncular yetiştiriyorlar.

Bütün bunların nedeni voleybol müsabakası sırasında servis atan takımın servis karşılayacak olan rakibin manşette hata yapmasını beklemeden blok yaparak sayı alma şanslarının olmasıdır.

Yapılış şekillerine göre iki çeşit blok vardır: a) Pasif blok b) Aktif blok
a) Pasif Blok: Genelde yüksek smaç vuran smaçörlere karşı blokçuların ellerini uzanabildikleri kadar yukarıya kaldırmaları şeklinde yapılır.
b) Aktif Blok: Hızlı hücumlar ve fileden açık pasta yapılan hücumlar karşısında kullanılır blok yapan oyuncunun ellerini filenin üzerinden içeri sokmasıyla yapılır.

Bloka katılan oyuncu sayısına göre üç çeşit blok vardır.
1) Tekli blok
2) İkili blok
3) Üçlü blok (grup blok)

Voleybolda sistemler
Voleybolda sistem belirlemede iki esas antrenörler tarafından göz önüne alınır.

Bunlar:
1) Elde bulunan oyıınculara göre uygulanacak sistem
2) Önceden düşünülen uygulanması planlanan sisteme göre oyuncu tespiti

Bu sistemlerde oyuncular görev yerlerine göre şöyle sınıflandırılırlar:
a) Pasör
b) Smaçör
c) Smaçör pasör

Smaçör ve smaçör pasörlerin her ikisinin de hücum elemanı olduğunu kabul ettiğimizde sistemlerin oluşmasında smaçör ve pasör olarak iki görev adamı belirlenir.

Bu oyuncuların sahada bulunan takımdaki sayılarına göre sistemler şöyle adlandırılırlar.

a) 3-3 (3 pasör 3 smaçör)
b) 4-2 (2 pasör 4 smaçör)
c) 5-1 (1 pasör 5 smaçör)
d) 6-0 (4-2 gibi 2 pasör 4 smaçör özelliklerine sahip)

Diziliş aldatmacaları: Çağdaş voleybolda gittikçe çok kullanılan bir uygulamadır. Uygulanmasının iki temel esası vardır.

1) Bir ön oyuncuyu arka oy gibi gösterip rakip blok yapmadan smaç vurmasını sağlamak.
2) Bir arka oyuncuyu ön oyuncu gibi gösterip ona blok yapılmasını sağlamak ve smaç vuracak ön oyuncuya bloksuz vurma şansı kazandırmak.

Voleybolda kullanılan malzemeler
File 1 m genişliğinde 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde zemine dik olarak yer alır. File kenarları 10 cm'lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst kısmında 5 cm genişliğinde yatay beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file boyunca iki kat dikilir. Bantın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst kısmının gergin olmasını sağlar.

Filenin alt kısmında kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır. 5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır.

İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp'lik kısımları filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 cm'lik birbiri ile zıt iki ayrı (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m bayanlar için 2.24 m'dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür.

Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm'den fazla geçemez. Filenin bağlandığı direkler düzgün yuvarlak ve 2.55 m yüksekliğindedir. Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmiştir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır. Top içinde lastik veya benzeri maddeden bir kese bulunan küresel ve dış kısmı esnek bir deriden yapılmıştır.

Renk: Tek ve açık ya da FIVB tarafından homologe edilmiş renklerin kombinasyonu kullanılabilir.
Çevresi: 65-67 cm. Ağırlığı: 260-280 gr İç basıncı: hPa (0.40-0.45 kg/cm) veya 392-444 m bar'dır. Bir müsabakada kullanılan tüm toplar çevre genişliği ağırlık basınç ve cins olarak aynı özellikte olmalıdır. Uluslararası resmi müsabakalar FIVB tarafından onaylanan toplarla oynanır.

Uluslararası resmi müsabakalarda üç top kullanılır. Bu durumda altı top toplayıcı bulunur. Bunlardan dört tanesi serbest bölgenin dört köşesinde birer tanesi ise baş ve yardımcı hakemlerin arkasında yer alır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
tarihcesi, voleybol

Seçenekler
Stil


Saat: 19:06

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,