ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Spor Bölümü > Diğer Spor Haberleri


Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır?


Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır?

ForumSevgisi Spor Bölümü Kategorisinde ve Diğer Spor Haberleri Forumunda Bulunan Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır? Sörf uzun bir tahtanın yardımıyla dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılan ve çok sevilen bir ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 29 Temmuz 2015, 21:34   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır?

Windsurfing Nedir ? Nasıl Yapılır?

Sörf uzun bir tahtanın yardımıyla dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılan ve çok sevilen bir spordur. Yelkenli olan rüzgâr sörfü ise sörf gibi büyük dalgaların kırıldığı özel kumsallar gerektirmez; bu nedenle de çok yaygın olarak yapılır. 1970'lerde bir spor olarak kabul edilen rüzgâr sörfünü ilk kez kimin bulduğu bilinmiyor. Ama bu heyecanlı ve hareketli sporun öncülüğünü 1968'de California'da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake yapmıştır.

Rüzgâr sörfü birçok nedenle yaygın bir spor olmuştur. Sörf tahtasına çıkıp düşmeden yelkeni kaldırarak rüzgârla kaymaya başlamak bu spora yeni başlayanlar için çok heyecan vericidir. Ne var ki kolay görünen bu sporda ilerlemek çok çalışma ve sabır gerektirir. Yeni başlayanlar düşmekten yılmamalıdır. Deneyim kazandıkça dengenin ve ustalığın sürekli olarak artması bu sporun heyecanının sürmesini sağlar. Büyük bir hızla dalgaların üstünde uçar gibi gitmek çok zevklidir.

Rüzgâr sörfünde sörf tahtasına takılan yelken üç ana bölümden oluşur: Bunlar yelken direği yelken ve tutma çataldır. Sörf tahtası polyester ya da polietilen gibi sert bir maddeden yapılır. Plastik bir köpükle doldurularak suda yüzecek biçimde hafif ve güçlü olması sağlanmıştır. Tahtanın üst yüzü sörfçünün ayağının kaymaması için pürüzlü arka yüzü ise suda hızlı gidebilmesi için pürüzsüz bir yapıdadır. Tahtanın altında ortada denge kanatçığının takıldığı bir yarık vardır. Tahtanın arka tarafında da sörfü yönlendirmeye yardımcı olan dümen kanalcığı bulunur. Sörf tahtasının üst yüzünde ise yelken direğinin girdiği bir delik vardır.

Genellikle alüminyumdan ya da camyününden yapılan yelken direği çok esnektir. İçine su girmemesi için üst ucu kapalı olan direğin alt ucunda direğe çok büyük hareketlilik veren eklemli bir ayak vardır.

Genellikle 5-6 m2 büyüklükteki yelken sert polyesterden yapılır. Güneş ışığına ve neme karşı dirençlidir. Bazı yelkenlerde yelkeni güçlendirmek için içine çubuklar geçirilen cepler vardır. Alüminyumdan yapılan tutma çatalı kaygan olmaması için kauçukla kaplanmıştır. Çatalı oluşturan iki kıvrık çubuk uçlarından yelkene tutturulmuştur. Suya yattığı zaman yelkeni çekip kaldırmaya yarayan ip çatalın önüne bağlıdır.

Rüzgâr sörfünü öğrenmenin en iyi yolu bir sörf okuluna gitmektir. Bu sporun geliştiği ülkelerdeki okulların çoğunda karada bulunan ve özel bir sistemin yardımıyla su yüzündeymiş gibi kullanılan sörf donanımı vardır. Bunların yardımıyla ıslanma korkusu olmadan sörf öğrenilebilir. Öğrencinin yanında bulunan öğretmen kuralları öğretir ve yapılan yanlışları hemen düzeltir. Böylece rüzgâr sörfü-nün kuralları çabucak öğrenilir.
Rüzgâr yönü akıntı ağırlık kullanımı konularındaki kurallar yelken sporundaki gibidir. Bu nedenle biraz yelken bilgisi rüzgâr sörfünü öğrenmekte çok yardımcı olur.

Rüzgâr sörfünün temel kurallarını öğrenen ve ustalaşan sörfçü sörf tahtasının üstünde akrobatik hareketler denemeye girişebilir. Bu yapması gibi seyretmesi de çok zevkli bir gösteridir.

Günümüzde olimpiyat sporları arasına girmiş olan rüzgâr sörfü ilk kez 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda yarışma kapsamına alınmıştır.

Nasıl Yapılır ?
I. Kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koyun. Dizlerinizi kırarak yelkeni çekip sudan çıkarın.


II. Yelkenin ipini sağ elinizle tutun.


III. Sol elinizi sağ elinizin üstünden geçirip çatalı tutun


IV. İpi brakıp sol elinizle yelken direğini denetleyin


V. Direği kendinize doğru çekerek dik durmasını sağlayın


VI. Aynı anda vücudunuzu tahtanın önüne doğru hafifçe çevirip ayaklarınızı rahat bir konuma getirin.


VII. Sağ elinizle de çatalı tutarak hafifçe içeri doğru çekin. Rüzgarın yelkeni doldurduğunu hissedince yelkeni rüzgara doğru çevirin.


VII. Çatalı suya paralel ve direği suya dik tutmaya çalışın. İşte rüzgar sörfü yapıyorsunuz.


Üç tarafı denizlerlerle çevrili olan ülkemizde rüzgar sörfü yapmak için ideal sahillerimiz bulunmaktadır.

Kuzey Sahilleri

Mimarsinan: İstanbul’da olup da güneylere inemeyen rüzgar sörfü meraklıları için 6-7 sene önce keşfedilen Büyükçekçece gölü kıyısında bir mekan. Temmuz’dan Ekim’e kadar rüzgar uygun. Kendinize ait malzemeniz yoksa buradan temin etmeniz biraz zor.

Saros: Haziran’dan Eylül’e kadar Saros körfezinin birçok noktasında rüzgar sörfü yapılabiliyor özellikle de Gelibolu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Güneyli köyü epey bilinen bir sörf alanı. Bu bölgede de malzeme temin etmeniz zor olabilir.

Gümüşdere: İstanbul’a bir saat uzaklıkta Karadeniz kıyısındaki Gümüşdere plajı İstanbul’un meşhur rüzgarlarıyla sörf için ideal bir alan oluşturuyor. Yine bu sahilde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin BurcBeach isimli plajında malzeme temin edebilirsiniz.

Tuzla: Nisan’dan Kasım’a kadar elverişli rüzgarlar esen fakat en elverişli rüzgarın Haziran-Temmuz aylarında yakalanabildiği bir rüzgar sörfü alanı. Yeni başlayanlar için ideal. Mercan sahilinde iki yıldır hizmet veren Mercan Sörf Kulübü’nde eğitim almak mümkün.

Güney Sahilleri

Alaçatı: Çeşme merkeze yaklaşık karayoluyla yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan Alaçatı plajı yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en iyi rüzgar sörfü alanlarından biri. Sörf için müthiş elverişli rüzgarı olan bu plajın uzun bir mesafe boyunca derinleşmemesi yüzme bilmeyenlerin bile sörf yapabilmesine olanak sağlıyor. Plajdaki tesislerden malzeme temin edebiliyor özel ders alabiliyorsunuz.

Ilıca: İncecik kumu uzun bir mesafe boyunca derinleşmeyen doğal termal suyu ve elverişli rüzgarlarıyla Çeşme’nin bu plajı da bir sörf cenneti; özellikle yeni başlayanlar için.

Pırlanta: Çiflikköy’de bulunan Pırlanta Koyu Sakız Adası’nın tam karşısında yer alıyor. İyi rüzgar alan sert dalgaları nedeniyle sörfçüler tarafından tercih ediliyor fakat yeni başlayanları zorlayabilecek bir alan.

Akyarlar: Bu bölgenin popülaritesi yeni açılan windsurf okulu sayesinde son yıllarda oldukça arttı yine de Alaçatı kadar kalabalık olduğunu söylemek zor. Rüzgar burada da oldukça elverişli ancak bu bölge yeni başlayanlar için derinliği sebebiyle çok uygun değil.

Bitez: Bodruım’un bir başka rüzgar sörfü merkezi. Bodrum merkeze oldukça yakın. Farklı işletmelerin açtığı tesislerden yılın her dönemi malzeme temin etmek mümkün.

Datça: Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kuvvetli rüzgarlar esen bu bölge Marmaris’ten 70 km uzaklıkta. Rüzgarlar çok şiddetli olabildiğinden yeni başlayanları zorlayabilir
Rüzgar sörfü bineği (board)
Rüzgar sörfü bineği genellikle polietilen veya polipropilenden imal edilmiş kullanım amacına göre 265 cm-400 cm uzunluğuna sahip rüzgar sörfçüsünün üzerinde durduğu parçadır.

Başlangıç rüzgar sörfü bineği (beginner board)
Başlangıç rüzgar sörfü bineği rüzgar sörfünü yeni öğrenenler için imal edilmiş boyu 350 cm- 400 cm olan ve 7-10 deniz mili hızla esen rüzgarlarda kullanılan bineklerdir.

Orta boy rüzgar sörfü bineği (mid-length board)
Orta boy rüzgar sörfü bineği rüzgar sörfü tekniklerini ilerletmeye yönelik olarak kullanılan hafif ve orta rüzgarlarda en uygun teknik performansı elde etmek için imal edilmiş boyu 320 cm-350 cm arasında olan bineklerdir.

Yarış rüzgar sörfü bineği (raceboard)
Yarış rüzgar sörfü bineği çok iyi derecede rüzgar sörfü teknik becerisine sahip kişilerce güçlü rüzgarlarda da kullanılabilen profesyonel amaçlı boyu 320 cm’den küçük bineklerdir.

Rüzgar sörfü yelkeni (sail)
Rüzgar sörfü yelkeni rüzgar şiddetine ve kullanan kişinin becerisine göre genellikle plastik malzemeden imal edilmiş 3 m 2- 9 m 2 ebadında olabilen Aerodinamik ve RAF (Rotating Asymetric Foil) sistemler dikkate alınarak imal edilmiş tirizlerle (batten) esnekliği ayarlanabilir hale getirilmiş yelkenlerdir.

Yelken direği (Mast)
Yelken direği yelkenin takıldığı direkdir.

Yelken direği yuvası (mast track)
Yelken direği yuvası rüzgar sörfü yelken direğinin ayarlanabilir şekilde takılması için tasarımlanmış yuvadır.

Yelken direği ayağı (Mast foot)
Yelken direği ayağı yelken direğinin yelken direği yuvasına geçmesini sağlayan ara parçadır.

Yelken direği başı (Mast head)
Yelken direği başı yelken direğinin en üst uç noktasıdır.

Yelken-direk geçişi (Luff of the sail)
Yelken-direk geçişi yelken ve direğin bağlantı noktalarıdır.

Yelken başı (Head of the sail)
Yelken başıyelkenin en üst uç kısmıdır.

Yelken sonu (Foot of the sail)
Yelken sonu yelkenin yelken direğinin altı ile buluştuğu kısımdır.

Yelken çekme ipi (Uphaul)
Yelken çekme ipi yelkeni sudan kaldırmak için kullanılan ipdir.

Yatay gergi makarası (Outhaul fixing)
Yatay gergi makarası yelkenin yatay düzlemde gerginliğini sağlayan makara düzeneğidir.

Alt gergi makarası (Downhaul)
Alt gergi makarası yelkenin dikey anlamda alt gerginliğini sağlayan makara düzeniğidir.

Seren (Boom)
Seren yelken direğinin üzerine monte edilen ve rüzgar sörfcüsünün yelkeni yönlendirmesini sağlayan parçadır.

Seren mengenesi (Boom clamp)
Seren mengenesi sereni yelken direğine sabitlemek için kullanılan parçadır.

Seren kesiği (Boom cutout)
Seren kesiği yelkenin yelken direğine geçişinde seren takabilmek için bırakılmış boş kısımdır.

Tirizler (Battenes)
Tirizler (battenes) yelkenin bir düzlem oluşturması ve gerginliğinin ayarlanmasına yardımcı olan yelkene yatay konumda geçirilmiş çubuklardır.

Yüzgeç (Fin)
Yüzgeç rüzgar sörfü bineğinin arka alt bölümüne sabitlenmiş yelkenin itme gücünü dengeleyerek ilerlemeyi sağlayan araçdır.

Yüzgeç pimi (Finbolt)
Yüzgeç pimi rüzgar sörfü bineğine yüzgeçi bağlamaya yarayan pimdir.

Yüzgeç kutusu (Fin-box)
Yüzgeç kutusur üzgar sörfü bineğine yüzgeçin takıldığı yuvadır.

Kama (Rectable daggerboard)

Kama başlangıç ve orta boy bineklerde yüzgecin sağladığı denge gücüne ek güç sağlayan hareketli parçadır.

Kama girişi (Daggerboard)
Kama girişi rüzgar sörfü kamasının ana giriş yuvasıdır.

Kama yuvası (Daggerboard casette)
Kama yuvası rüzgar sörfü kamasının gerektiği takdirde içe ve geriye doğru hareket etmesi için dizayn edilmiş yuvadır.

Kama yarığı (Daggerboard slot)
Kama yarığı Kama’nın rüzgar sörfü bineğine takılıp çıkarılabilmesi için kullanılan yuvadır.

Kanca takımı (Harness)
Kanca takımı rüzgar sörfçülerinin vücut ağırlıkları ile yelkenin gücünü karşılamalarını sağlayan bu sayede kol ve sırta binen yükü azaltmaya yarayan göğüs bağlantılı (chest) bel bağlantılı (waist) ve kalça bağlantılı (seat) olmak üzere üç değişik tipi bulunan parçadır.

Ayak kayışı (Footstraps)
Ayak kayışı rüzgar sörfü kullanıcılarının dalgalı sularda binek ile ayak temaslarını sağlamlaştırıcı kayışlardır.

Güverte ıstampası (Decpads)
Güverte ıstampası ayak kayışlarının altına yerleştirilmiş rüzgar sörfçüsünün tutunmasını arttırıcı zemin kaplamasıdır.

Kuyruk (Tail)
Kuyruk rüzgar sörfü bineğinin arka kısmıdır.

Burun (Nose)
Burun rüzgar sörfü bineğinin ön kısmıdır.

Yedekte çekme deliği (Towing eye)
Yedekte çekme deliği rüzgar sörfünü yedekte çekmek için ucuna ip bağlanan kancadır.

Çocuk donanımı (Children’s rigs)
Çocuk donanımı çocukların rüzgar sörfünü öğrenmelerine yönelik olarak belirli oranlarda küçültülmüş ve daha hafif malzemelerden imal edilmiş donanımlardır.

Yarı ıslak giysi (Wetsuits)
Yarı ıslak giyisi sörf yapan kişinin hipotermia güneş yanıkları boğulma ve darbelere karşı korunma maksadıyla giydiği sörf yapılan suyun sıcaklığına göre; 2mm-5 mm kalınlığında olan genellikle oluklu neopren kauçuktan imal edilmiş özel giyisidir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
nasil, nedir, windsurfing, yapilir

Seçenekler
Stil


Saat: 03:53

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,