ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Dini Hikayeler

Dini Hikayeler Dini Hikayelerimiz


Cinler Alemine Dair Soru-Cevap

Dini Hikayelerimiz


Cinler Alemine Dair Soru-Cevap

ForumSevgisi Din Ve Maneviyat Kategorisinde ve Dini Hikayeler Forumunda Bulunan Cinler Alemine Dair Soru-Cevap Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Cinler Alemine Dair Soru-Cevap Cinler hakkında güvenilir bilgi bulmanın zorluğundan yakınanlar olabilir.Muteber bir alimin kitabından cinleri okusak diyen varsa,işte bu ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 22 Şubat 2015, 02:18   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Alabora
Öylesine Biri i$te.
Alabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Eglenceli
Üyelik tarihi: 30 Aralık 2014
Şehir: Heryer
Mesajlar: 1.321
Konular: 925
Beğenilen: 247
Beğendiği: 638
www.forumsevgisi.com
Standart Cinler Alemine Dair Soru-Cevap

Cinler Alemine Dair Soru-CevapCinler hakkında güvenilir bilgi bulmanın zorluğundan yakınanlar olabilir.Muteber bir alimin kitabından cinleri okusak diyen varsa,işte bu yazı size hitap ediyor.

Cinlerin varlığı ayet,hadis ve tevatür ile sabittir.Cinlerin varlığını inkar etmek,en başta ayetleri inkar anlamına gelir.Cinlere inanış,Kur’an’dan öncesine dayanır.Cinler,dünyaya insanlardan daha evvel gelmiştir.Cinler hakkında pek çok bilgi,kesin değildir.Tüm bunlarla beraber insanların çoğu,cinlerin varlığına inanır.İmam Harameyn (el Cüveyni) el Şamil kitabında der ki :’’ Filozofların çoğunluğu , kaderiyye’nin cumhuru ve zındıkların hepsi cini ve şeytanı inkar etmiştir.Sahabe ve onlara tabi olanların uleması şeytan ve cinin varlığı hakkında icma’ (ittifak) etmiştir.Kadı Abdul Cebbar bin Ahmed bin Abdul Cebbar el Hemadani demiştir ki :’’ Sen bil ki cinin varlığının delilleri sem’i’dir (işitmeye bağlıdır/naklidir/ayet-hadisledir.) ,akli değildir. (nakilsiz olarak akıl onların varlığına hükmedemez)

Soru : Cin ne demek ?
Cevap : Gizli/örtülü varlıklar demektir.Nitekim bu özelliklerine binaen kendilerine ’’cin’’ adı verilmiştir.

Soru: Cin diye bir şey var mı ?Varsa nereden biliyoruz ?
Cevap : Cin diye adlandırılan varlıkların mevcudiyetini , ayet,hadis ve icma’ yolu ile bilmekteyiz.En akılda kalıcı bilgi olarak ,Nas süresinde Cinlerden bahsedildiğini ve Cin adında bir sürenin olduğunu ifade edelim.
Hadislerden en meşhuru ise şudur ;
خُلِقَتِ الْمَلائِكَةُ مِنْ نُورٍ وَخُلِقَ الْجَانُّ مِنْ مَارِجٍ مِنْ نَارٍ وَخُلِقَ آدَمُ مِمَّا وُصِفَ لَكُمْ
’’Melekler nurdan,Cinler dumansız ateşten,insanlar da vasıflandığı şeyden yaratıldı.’’

Soru: Cinlerin başka isimleri var mıdır ?
Cevap : Araplar cin dediğimiz bu varlığa, ’’Cin’’ kelimesinden başka olarak,Amir,Ervah,İfrit (ayette geçer) ve Şeytan demiştir.

Soru: Cin ile şeytan aynı şey midir ?
Cevap : Cin ile şeytan aynı türden varlıklardır.Bunun en net delili ayettir.
وَاِذْ قُلْنَا لِلْمَلٰئِكَةِ اسْجُدُوا لِاٰدَمَ فَسَجَدُوا اِلَّا اِبْلٖيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ
’’ Hani biz meleklere, "Âdem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi...’’

Soru : Cin ile şeytan arasındaki fark nedir ?
Cevap : Şeytan kafir olan cindir.Yani cinlerin kafir olanına şeytan denilir.Müslüman olan cine kafir denilemez. ’’İblis,cinlerin tamamının babasıdır.O cinlerin mümini de kafiri de vardır.O , onların aslından ve zürriyetindendir.’’ Bu söz İbn Abbass,Katade,Mücahit ve Hasan-ı Basri’den nakledilmiştir.

Soru : Cin/şeytan , melek türü bir varlık mıdır ?
Cevap : Cin ile melek farklı şeylerdir.Meleklerin tamamı yaratıcıya itaatkar iken cinlerin bir kısmı yaratıcıya itaatkardır.Meleklerde nefis yokken cinlerde vardır ve buna binaen melekler mükellef değilken cinler mükelleftir/yaptıklarından sorumludur/Allah tarafından hesaba çekileceklerdir.
Cin ile şeytanın aynı türden varlıklar olduğunu bir önceki cevapta ayet ile gösterdikten sonra ,şeytanın (dolayısı ile cinin) melek cinsi bir varlık olmadığını da ayet ile sergileyelim.
وَاِذْ قُلْنَا لِلْمَلٰئِكَةِ اسْجُدُوا لِاٰدَمَ فَسَجَدُوا اِلَّا اِبْلٖيسَ اَبٰى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرٖينَ
’’Hani meleklere, "Âdem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.’’
Ayette geçen اِلَّا ’’illa’’ (ancak/sadece) manasına gelen istisna edatı,munkatı’ içindir.Munkatı’ için olunca , iblis kelimesine meleklerden bir fert manası vermek dil kuralları gereği muhal olur.Ayrıca yukarıda geçen hadis de cinler ile meleklerin farklı şeyler olduğuna delildir.

Ayrıca فَسَجَدَ الْمَلآئِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ ’’ Bunun üzerine meleklerin tümü topluca secde ettiler.’’
ayeti de melekler ile şeytanın farklı bir tür olmasını gerekli kılar çünkü ayette ’’Tamamı-topluca’’ denilmektedir yani melekler tarafından ,eksiksiz olarak saygı duruşu gerçekleşmiştir.Ayette geçen (kül ve ecma’) lafızları tekittir/vurgudur yani kesinlikle ve kesinlikle eksiksiz...

Soru:Cinler şekli hakkında sahih bilgi var mı ?
Cevap : الْجِنُّ ثَلاثَةُ أَصْنَافٍ صِنْفٌ لَهُمْ أَجْنِحَةٌ يَطِيرُونَ فِي الْهَوَاءِ وَصِنْفٌ حَيَّاتٌ وَكِلابٌ وَصِنْفٌ يَحِلُّونَ وَيَظْعَنُونَ
1. Kanatları vardır, kuş gibi havada uçarlar. 2. Yılan, köpek (başka riveyette akrep de geçer) şeklindedirler, 3. Diğer bir sınıf ki onlara hesap ve ceza vardır.

Soru: Cinler ne yer ?
Cevap :Kadı Ebu Yala dedi ki :’’ Cinler yer içer,nikahlanır.Tıpkı insan fiili gibi işler yaparlar.Bir topluluk onların yiyip içtiklerini inkar etti lakin bu görüş hatadır.Bir topluluk da onların bir sınıfı yer içer , bir kısmı ise yemez ve içmez demiştir.
لَكُمْ كُلُّ عَظْمٍ ذُكِرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَيْهِ يَقَعُ فِي أَيْدِيكُمْ أَوْفَرَ مَا يَكُونُ لَحْمًا وَكُلُّ بَعْرَةٍ عَلَفٌ لِدَوَابِّكُمْ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ فَلَا تَسْتَنْجُوا بِهِمَا فَإِنَّهُمَا طَعَامُ إِخْوَانِكُمْ
“Allah’ın adının anıldığı, oldukça etli kemiklerden elinize geçenler sizin yiyeceğinizdir. Hayvanların tezeği de hayvanlarınızın yiyeceğidir.Bu ikisiyle istinca etmeyin/taharet almayın, çünkü bunlar kardeşlerinizin (cinlerin) yiyeceğidir.”
إِذَا دَخَلَ الرَّجُل بَيْته فَذَكَرَ اللَّه تَعَالَى عِنْد دُخُوله وَعِنْد طَعَامه قَالَ الشَّيْطَان لَا مَبِيت لَكُمْ وَلَا عِشَاء وَإِذَا دَخَلَ فَلَمْ يَذْكُر اللَّه تَعَالَى عِنْد دُخُوله قَالَ الشَّيْطَان أَدْرَكْتُمْ الْمَبِيت وَإِذَا لَمْ يَذْكُر اللَّه تَعَالَى عِنْد طَعَامه قَالَ أَدْرَكْتُمْ الْمَبِيت وَالْعِشَاء
“Kişi evine girerken ve yemek yerken besmele çekerse, şeytan adamlarına, “Burada ne geceleyebilir ne de yemek yiyebilirsiniz” der. Eğer o kimse eve girerken besmele çekmezse, şeytan adamlarına, “Geceyi geçirecek bir yer buldunuz” der. O şahıs yemek yerken besmele çekmezse, şeytan kendi adamlarına, “Hem barınacak yer hem de yiyecek yemek buldunuz” der.”
’’Sizden birisi yemek yiyeceği zaman sağ eliyle yesin.Bir şey içeceği zaman sağ eli ile içsin çünkü şeytan sol eli ile yer ve sol ile içer.’’

Soru :Cinler nerede yaşar ?
Cevap :اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخُبُثِ وَالْخَبَائِثِ
Peygamberimiz kazayı hacet yerine gidince şu duayı okurdu :’’Ey Allah’ım ! Şerli varlıklardan (eril ve dişil şeytanlardan) sana sığınırım.’’
Bu duayı okuyor oluşu,şeytanların en azından bir kısmının o yerde yaşadığına dair delildir.Süleyman peygamberin emrinde kaleler,havuzlar,çanaklar yapmış olmaları da bilindik açık alanlarda da mevcut olabileceklerine delildir.

Soru: Cinler ğaybı bilir mi ?
Cevap : ’’Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı. ’’

Soru: Cinlerin dini durumu nedir ?
Cevap : Tıpkı insanlar gibidir.Müslüman ve kafir (müşrik ise zaten kafirdir) olanları vardır.
"Doğrusu içimizde salih olanlar da var, olmayanlar da. Ayrı ayrı yollar tutmuşuz."
Mücahit’ten nakledildiğine göre bu ayetten kast edilen şey,içlerinde Müslüman ve kafirlerin olduğudur.Cinler içerisinde Ehli Sünnete ve Kaderiyye,Mürcie,Rafiziyye ve Şia’ya mensup olanlar vardır. Esasen bu görüşleri destekleyen ayetler olsa da sadece ayetten böyle bir sonuca varmak imkansızdır.Bu da cinler ile irtibat kurmak yolu ile edinilmiş bir bilgi olma ihtimalini doğurur.

Soru : Cinler mi önce yaratıldı yoksa insanlar mı ?
Cevap : Cinler daha önce yaratılmıştır.Bunu açıkça belirten ayetler vardır.’’Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık. Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık.’’ ayeti ve ’’Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın?...’’
Bu ayette bir soru işareti vardır.Ğaybı Allah’tan başkası bilemeyeceğine göre melekler daha insanlar yaratılmadığı halde,insanların dünyada kan dökeceğini nasıl bildi ? Bunun en güzel izahı ’Meleklerin cinlerin yaptıkları ile insanların yapabileceklerini kıyas ederek’ bu sonuca vardıklarını ifade etmek olur.Nitekim bu anlayış,İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir.Bu anlayış da cinlerin insanlık aleminden daha önce yaratıldığına delildir.

Soru : Cinler ateşten yaratıldığı halde,ateş (cehennem) kafir olan cinleri nasıl yakar ?Cevap : İnsan topraktan cin ise ateşten yaratıldı.İnsan şuan toprak mıdır ? Değildir.Cin de şuan ateş değildir.Kast edilen şey insanın aslı toprak,cinin de aslı ateştir,hakikatte (müşahede sahasında) ise ne cin ateştir ne de insan topraktır.

Soru : Cinler nikahlanır mı ?
Cevap : اَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ اَوْلِيَاءَ مِنْ دُونٖى ’’ ...Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz?...’’ Bu ayet,onların kendi türlerine göre nikahlandıklarına delildir.

Soru : Cinler arasında cinsel birleşme var mıdır ?
Cevap : فٖيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ يَطْمِثْهُنَّ اِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ
’’ Oralarda bakışlarını sadece eşlerine çevirmiş dilberler vardır. Onlara eşlerinden önce ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.’’ Bu ayet aralarında cima’ın var oluşuna delildir.

Soru: Cinler sayı/adet olarak çok mudur ?
Cevap : İbn Ebi Hatim’in Katade’den naklettiğine göre o şöyle demiştir:’’Cinler ve evlatları doğurgandır tıpkı ademoğlu gibi.Cinler adet olarak daha çoktur.’’
İbn Abdil Ber ve İbn Cerir ve İbn Münzir ve İbn Ebi Hatim ve Hakim Abdullah bin Ömer’den tahriç etmişlerdir ki o şöyle demiştir :’’ Allah insanları ve cinleri toplamda 10 parçaya ayırmıştır,o 10 parçadan 9’u cinlerdir.Geriye kalan biri ise insan topluluğudur.Cinlerden 9 doğmadıkça insanlardan bir kişi doğmaz.’’

Soru : İnsan ile cinin,cin ile insanın nikahı mümkün müdür ?
Cevap : Mümkün olmadığı iddia edildi.Gerçek olan ise buna imkan olduğudur.
"Bir kimse besmele çekmeden ailesine yanaşacak olursa şeytan onun cinsel organının üzerine oturur, onunla beraber şeytan da cima etmiş olur.’’ Ayrıca İsra 64. Ayette ’’Evlada ortak olmak’’ cinsel ilişkiye dahil olmak olarak anlaşılabilmektedir.

Soru : İnsan ile Cinin evlenmesinin hükmü nedir ?
Cevap : Ulema arasında ihtilaflı bir konudur.Ebu Osman Seid bin Abbas el Razi,kitabı ’’el İlham vel vesvese’’ de , nikahul cin babında der ki :’’Seid bin Ebu Davut Zebid ve Mukatil’in bahsettiğine göre ’Yemen ehlinden bir topluluk Malik Bin Enes’e bir yazı gönderir o yazıda da kendisine ’Cin ile nikahlanma’ hakkında soru yöneltilmiştir.Dediler ki burada bir adam var,kendisi bize insan türünden bir cariyeden bahsediyor.Helal midir diye soruyor.Cevap olarak denildi ki ’Ben dinde bu konuya dair bir yasaklama göremedim,fakat kadın hamile olunca ona çirkin gözle bakarlar.Ona sorarlar ’Senin eşin kim?’ o da cevap olarak ’Benim eşim cindir.’ derse , buna binaen İslamda fesat artar.Ahmet ve İshak’tan Kirmani’nin naklettiğine göre,bize Muhammet bin Yahya,Bişr bin Ömer,İbn Rabia,Yunus bin Yezid,Zühre kanalı ile :’’Allah’ın resulu cin ile nikahı yasaklamıştır.’’
İbrahim bin Urve,Süleyman,Kuteybe,Ukbe kanalı ile,Katade’ye cin ile nikahlanmak sorulduğunda o bunu çirkin gördü sonra Hasan’a soruldu o da çirkin gördü.
Hanefi alimlerinden şeyh Cemalettin demiştir ki :’’Cin ile insan türü arasındaki nikah,caiz olmaz.’’
’’ Derim ki: Daha önce en-Neml Sûresi ile el-İsra Suresinde bu hususa dair açıklamalar geçmiş ve cinlerin Âdem oğulları, kızları ile ilişki kurmalarının mümkün olduğu belirtilmiştir. Mücahid de şöyle demiştir: Erkek cima esnasında eğer besmele çekmeyecek olursa, cin onun organı üzerine katlanır ve onunla birlikte cima eder. İşte yüce Allah’ın: "Bunlardan evvel ne bir insanın, ne bir cinin asla dokunmadığı" buyruğu da bunu anlatmaktadır. Şöyle ki; şanı yüce Allah huru1-ini onlardan önce hiçbir insan ve hiçbir cinin el değmemesi ile nitelendirmiştir. Bununla bizlere Âdem oğullarına mensup kadınlara cinlerin el değdirebileceğini öğretmekte, huru’l-inin ise bu kusurdan uzak ve münezzeh olduklarını belirtmektedir. " Dokunmak, el değmek"; cima etmek demektir. Bunu tamamıyla el-Tirmizi, el-Hakim zikretmiştir. Aynı şekilde el-Mehdevi, es-Sa’lebi ve başkaları da bunu zikretmiş bulunmaktadırlar. Doğrusunu en iyi bilen Allah’tır.’’
Müfessir Alusi de ’’Besmele çekilmeden yapılan cinsel ilişkilere cinlerin müdahil olmasına mani olmadığını, belirtir. İbn Cevzi’de cinin insan türü kadınlarla ilişki kurabileceğini/imkanını belirtmiştir.

Soru: Cin türünden bir nebi veya resul gelmiş midir ?
Cevap : يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْاِنْسِ اَلَمْ يَاْتِكُمْ رُسُلٌ مِنْكُمْ
’’Ey insan ve cin topluluğu sizin içinizden size peygamberler gelmedi mi ?...’’
Halef ve selef (eski ve şimdiki nesil) ulemasının cumhuru (çoğunluğu),cinlerden kesinlikle nebi ve resul gelmediğini ifade eder.Aynı mana İbn Abbas,Mücahid,Kelbi ve Ebu Abid’ten rivayet edilmiştir.İbn Hamid,İbn Münzir,İbn Ebi Hatim Mücahit’ten naklen derler ki :’’ En’am 130. ayet ,cinlerden peygamber geldiğine delalet etmez.Resul sadece insan türünden gelmiştir.Uyarıcı ise cin alemine de gelmiştir.
Dahhak ise En’am 130. ayete dayanarak ’’Allah teala,cin taifesinden kendilerine bir resul gönderdiğini haber vermiştir.’’ Buna itiraz edilmiştir,insanlığa peygamber gönderilmiş olması bilinen bir olay iken,cinlere peygamber gönderilmesi maruf olmayan bir haldir ve bu iki manayı birbirine bağlayarak ayeti anlamak manayı bozar.
İbn Hazm ise Muhammed (a.s) dan önce insan türünden bir nebi,cinlere gönderilmedi,der.Bunu da bir hadise bağlar.Cumhur ise cin taifesinin hz.Adem’den beri Allah kelamını işittiğini belirtir.İşitenler de kendi topluluğuna uyarıcı olarak dönmüştür.
Keşşaf sahibi (Zemahşeri) ,Kelbi,Subki; Muhammed (a.s) dan peygamberler insanlığa gönderiliyordu. Muhammed (a.s) ise cin ve insan topluluğuna gönderilmiştir.
Subki demiştir ki :’’ Hiç şüphesiz cinler geçmişte de şimdi de mükelleftir.Mükellef tutulmak ise sadece Allah’ın resulunu (vahyi) işitmek ile veya onu tastik edici birisini duyarak gerçekleşir.
Esasen (Cinler)Dediler ki: "Ey kavmimiz! Şüphesiz biz, Mûsâ’dan sonra indirilen, kendinden önceki kitapları doğrulayan, gerçeğe ve doğru yola ileten bir kitap dinledik." ayeti,o cinlerin Musa (a.s) şeriati ile Müslüman olduklarını gösterir.Yani onlar Hz.Musa’yı ,onun getirdiği vahyi duymuştur.Bir başka deyişle bu ayet,insanların resulleri ,cinlerin de resulleri olduğuna dair tercihe şayan görüş oluşturur lakin yine de bu ayet,bu mesele için net delil değildir.

Soru : Mümin olan cinler cennete girecek midir ?
Cevap : Bu konuda bir kaç görüş vardır. 1- Cennete gireceklerdir.Bu görüşün sahipleri; İbn Hazm,İbn Ebi Leyla,Ebu Yusuf ve alimlerin çoğu bu görüştedir.2-Cennete giremeyeceklerdir.Bu görüşün sahipleri; Malik,Şafii,A.B.Hanbel,İmam Muhammet.3-Arafta kalacaklardır,ne cennete ne de cehenneme girmeyeceklerdir.
Esasen bu görüşlerin her birinin kendilerine göre delilleri vardır.Biz burada sadece birinci görüşün delili vermekle yetineceğiz;
’’ Cennet, Allah’a karşı gelmekten sakınanlara uzak olmayacak şekilde yaklaştırılacak.’’
’’Rabbinizin bağışına, genişliği göklerle yer arası kadar olan ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun.’’
مَنْ كَانَ آخِرُ كَلَامِهِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، دَخَلَ الْجَنَّةَ
’’Her kimin son sözü ’Allah’tan başka ilah yoktur.’ olursa,cennete girer.’’

icma ile sabittir ki bu hükümlerle muhatap olan sadece insan değildir.Bunlarla cinler de muhatap olunca,aynı sonuç kendileri için de terettüp eder.

Cinlerden Korunma Yolları

وَاِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللّٰهِ اِنَّهُ هُوَ السَّمٖيعُ الْعَلٖيمُ
’’Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.’’Ayette geçen ’’Allah’a sığının’’ bildiğimiz euzu besmele manasına gelir.

كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَتَعَوَّذُ مِنْ الْجَانِّ وَعَيْنِ الْإِنْسَانِ حَتَّى نَزَلَتْ الْمُعَوِّذَتَانِ فَلَمَّا نَزَلَتَا أَخَذَ بِهِمَا وَتَرَكَ مَا سِوَاهُمَا
’’Resulullah cinden ve göz değmesinden sığınırdı.Ne zaman ki muavvezeteyn (felak-nas süreleri) nazil oldu, (o zaman) o iki süreye sarıldı ve bunun dışındakileri (farklı sığınma yöntemlerini) terk etti.’’

لا تجعلوا بيوتكم مقابر وإن الشيطان ينفر من البيت الذي تقرأ فيه سورة البقرة
’’Evlerinizi kabirlere çevirmeyin.Şüphesiz ki içinde Bakara süresi okunan evden şeytan kaçar.’’

مَن قال لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير في يوم مائة مرة كانت له عدل عشر رقاب وكتب له مائة حسنة ومحيت عنه مائة سيئة وكانت له حِرزاً من الشيطان يومه ذلك حتى يمسي ولم يأت أحد أفضل مما جاء به إلا أحد عمل أكثر من ذلك
“Her kim: ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehu la-şerike leh, lehü’l mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir’ duasını, bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzat etmiş gibi sevàp verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder.

سُورَةُ الْبَقَرَةِ فِيهَا آيَةٌ سَيِّدُ آي الْقُرْآنِ لا تُقْرَأُ فِي بَيْتٍ وَفِيهِ شَيْطَانٌ إِلا خَرَجَ مِنْهُ آيَةُ الْكُرْسِيِّ

’’Bakara süresinde (seyyidul Kur’an)Kur’an’ın dikkat çekici bir ayeti vardır.O ayet okunmayan evde şeytan bulunur.Ne zamaki o ayet okunur,şeytan o evden çıkar.’’
_____________________________________
DİPNOTLAR

1-Muhammed eş-Şibli, Garâibü ve Acâibü’l-Cin,s.15-16,Mektebetül Kur’an,1.B
2-Lisanul Arab,İbn Manzur,9.Cilt c-n-n maddesi,Beyrut-Lübnan
3- Ayetlerden bazıları şunlardır : En’am süresi 100 ,112 ,128 ,130 ; Araf 38,179 ; Hud 119;İsra 88;Kehf 50;Neml,17,39;Secde 13;Sebe 12,14,41;Saffat 158...
4- Müslim,2996.Bu hadis A.B.H’in Müsned’i,Beyhaki’nin Şuabul İman’ı ve İbn Hibban’ın sahih’i başta olmak üzere pek çok hadis kitabında geçmektedir. Esasen hadiste değinilen ’’cinlerin dumansız ateşten yaratılışını’’ destekleyen ayet de vardır,bakınız: Rahman,15
5-Suyuti , el Mercan fi Ahkamil Can,s.15-16,Mektebetül Kur’an-Kahire
6-Kehf 50
7-Hafız İbn Hacer,Fethul Bari,8,675 ; müfessir Fahrettin Razi,Hicr süresi 27. Ayet tefsiri
8-Allame Suyuti,Dürrül mensur,5,402;Tefsir-i Taberi,1,507;Mecmuul Fetava,4/235,346;İbn Hacer,Fethul Bari,6,369;İbn Useymin,el Cin Ve’l Şeyatin,sual rakamı 2
9-Zariyat 56,En’am,128, 130 ,Rahman 31
10- Bakara 34
11-Allame Suyuti,Dürrül mensur,5,402;Tefsir-i Taberi,1,507;Mecmuul Fetava,4/235,346;İbn Hacer,Fethul Bari,6,369;İbn Useymin,el Cin Ve’l Şeyatin,sual rakamı 2
12-Belağatu Kur’an’il Kerim Fi’l İcaz, c.1,s.72,1.B,2001-Ürdün
13-Hicr 30
14-Suyuti,Camiu’s Sağir 365 numaralı hadis.Hakim Nisaburi,el Müstedrek Ala Sahihayn,İbn Hibban... ; Hakim hadise sahih demiş,Zehebi ve Elbani de bu görüşü desteklemiştir.
15-Suyuti , a.g.e,s.19,Mektebetül Kur’an-Kahire
16-Müslim, Salat,150,Sahih İbn Hibban,Sahih,İbn Huzeyme
17-Müslim, Eşribe 103
18-Müslim,Eşribe 105,106;Ebu Davut,Et’ime 19;A.B.Hanbel,Müsned;Tirmizi...
19-Buhari,1,66-142;Müslim,1,283-375;Tirmizi,A.B.Hanbel,Darimi,İbn Mace,Beyhaki,Sünen-i Kebir ve Sağir,Taberani,Mucemül Kebir-Sağir-Evsad...
20-Sebe 12-13
21-Sebe 14
22-Cin,11
23-Suyuti , a.g.e,s.62,Mektebetül Kur’an-Kahire
24-En’am 130.Ayet içlerinden kafirler olduğunu gösterir.Ahkaf 29 ve 30. Ayetler de içlerinden Müslümanların olduğuna delildir.
25-Hİcr,26-27
26-Bakara 30
27-Neml 65
28-Suyuti , a.g.e,s.17,Mektebetül Kur’an-Kahire
29-Araf 12
30-Suyuti , a.g.e,s.19,Mektebetül Kur’an-Kahire ; Muhammed eş-Şibli, a.g.e,s.26,Mektebetül Kur’an,1.B
31-Kehf 50
32- Suyuti , a.g.e,s.28,Mektebetül Kur’an-Kahire
33-Rahman 56
34-Suyuti , a.g.e,s.29,Mektebetül Kur’an-Kahire
35-Suyuti , a.g.e,s.29-30,Mektebetül Kur’an-Kahire
36-Hakim,Tirmizi,İbn Cerir
37-Suyuti , a.g.e,s.32,Mektebetül Kur’an-Kahire
38-Sicistani,Fetava el Siraciyye
39-Suyuti , a.g.e,s.33-34,Mektebetül Kur’an-Kahire ; Bedrüddin Muhammed eş-Şibli,a.g.e,s.86,Mektebetül Kur’an,1.B
40-27/44. ayet
41-17/64. ayet, 4. başlıkta
42-Rahman 57 , Fahrettin Razi,Mefatihul Ğayb
43-Ruhul Meani ,27,119
44-Zadül Mesir fi ilmi’t Tefsir,8,122
45-En’am 130
46-Ahkaf 29 uyarıcılara delalet eder.
47-Ahkaf 30
48-Suyuti , a.g.e,s.42-44,Mektebetül Kur’an-Kahire
49-Kaf 31
50-Ali İmran 133
51-Ebu Davud, Cenaiz 20; Hakim, el-Müstedrek, 1, 351
52-Muhammed eş-Şibli,a.g.e,s.75-76,Mektebetül Kur’an,1.B
53-Fussilet 36
54-Tirmizi (2058); Nesai (5494);İbn Mace (3511);Tirmizi bu hadise hasen garip demiştir.Sahih-i Cami’de Elbani hadise sahih demiştir.(4902)
55-Sahih-i Müslim (780)
56-Buhari,31119; Müslim,2691
57-Müstedrek,Hakim;Beyhaki,Şuabul iman;Hakim’in belirttiğine göre bu hadisin isnadı sahihtir.c.1,s.561
________________
iki çeşit insan vardır; birincisi Alabora'yı tanıyanlar, ikincisi tanıdığını sananlar.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
alemine, cinler, dair, sorucevap

Seçenekler
Stil


Saat: 15:22

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,