Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Dini Kavramlar


Berat Gecesi - Diyanet İslam AnsiklopedisiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Berat Gecesi - Diyanet İslam Ansiklopedisi
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
105

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Ocak 2015, 10:33   #1
Kaf_Dağı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaf_Dağı
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Berat Gecesi - Diyanet İslam Ansiklopedisi

Berat Gecesi - Diyanet İslam Ansiklopedisi

Berat Gecesi - Diyanet İslam Ansiklopedisi

Şaban ayının on beşinci gecesi.

Berat Arapça berâe-berâet kelimesi*nin Türkçeleşmiş şeklidir. Berâet, "iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yüküm*lülüğünün bulunmaması" anlamına ge*lir. Şabanın on beşinci gecesinde müs-lümanların Allah'ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umula*rak bu geceye Berat gecesi denmiştir. Berat gecesi için Arapça eserlerde "şa*banın ortasındaki gece", "mübarek ge*ce", "rahmet gecesi" ve "sak (bel*ge) gecesi" mânalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.

Berat gecesi müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirilmesi, bu gecede daha fazla İbadet edilmesi âdet halini almıştır. Hz. Peygamber'in, "Allah Teâlâ -rahmetiyle- şabanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb ka*bilesi koyunlarının kılları sayısından da*ha fazla kişiyi bağışlar" buyurduğu riva*yet edilmiştir[1][224]. Diğer bir rivayete göre de Hz. Peygamber, "Şabanın orta*sında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batma-sıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden nzık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vere*yim, yok mu şöyle, yok mu böyle!' der" buyurmuştur.[2][225] Ancak eserlerinde bu hadislere yer ve*ren Tirmizî ve İbn Mâce, bunların sened" yönünden zayıf olduğuna da işaret et*mektedirler. Bir kısım âlimlerin, kıble*nin Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'dan Mek*ke'deki Kabe İstikametine çevrilmesi*nin hicretin ikinci yılında Berat gecesin*de vuku bulduğunu kabul etmeleri de geceye ayrı bir önem kazandırmakta*dır.

Bu rivayetlerle, Hz. Peygamber'in şa*ban ayına ve özellikle bu ayın on beşinci gecesine ayrı bir önem vererek onu İhya ettiğine dair diğer rivayetleri göz önüne alan bazı âlimler bu geceyi namaz kıla*rak, Kur'an okuyarak ve dua ederek ge*çirmenin sevaba vesile olacağını, bu ge*ceye mahsus olmak üzere belli bazı iba*det ve kutlama şekilleri ihdas edip âdet haline getirmenin ise dinde yeri bulun*madığını söylemişlerdir. Kaynakların be*lirttiğine göre Berat gecesine ait özel bir namaz yoktur. Gazzâlî, bu gece her rek'atında Fâtiha'dan sonra on bir İhlâs okunmak suretiyle kılınacak yüz rek'at veya her rek'atında Fâtiha'dan sonra yüz İhlâs okunan on rek'at namazın çok se*vap olduğuna dair bir rivayet nakletti*ği halde[3][226], îhyû'ü zulûmi'd-dm'deki hadisleri tenkide tâbi tutan Zey-nüddin el-Irâkl[4][227] ile Nevevî bunun aslının olmadığını söyle*mişlerdir. Bu namazın bir bid'at oldu*ğunu kaydeden Nevevî, bu konuda Kü-tü'l-kulûb ve İhyâ^ü "ulûmi'd-dîn'de geçen rivayete aldanılmaması gerektiği*ni söylemekte[5][228], Ali el-Karî de bu rivayetin uydurma olduğunu belirterek Berat gecesi namazının 400 (1010) yılından sonra Kudüs'te ortaya çıktığını kaydetmektedir[6][229]. Bu namazın ilk defa 448 (1056) yılında Kudüs'te Mescid-i Aksâ'-da kılındığına ve zamanla yaygınlık ka*zanarak sünnet gibi telakki edildiğine dair bir rivayet de nakledilmektedir[7][230]. Ancak Fâkihfnin (ö. 272/ 885'ten sonra) Mekkeliler'in bu geceyi Mescid-i Harâm'da ihya ettiklerine ve bazılarının 100 rek'atlı bir namaz kıldı*ğına dair rivayeti[8][231] dikkate alınırsa bu namazın daha önceden de kılındığını söylemek müm*kündür.

Duhân sûresinde (44/3) Kur'an'ın "mü*barek bir gecede" nazil olduğu ifade edilmektedir. İslâm âlimlerinin çoğun*luğuna göre burada işaret edilen ge*ce Kadir gecesidir. Çünkü diğer âyetler*de Kur'an'ın ramazan ayında[9][232] ve Kadir gecesinde[10][233] indirildiği belirtilmektedir. İkri-me b. Ebû Cehil'in de dahil olduğu bir grup âlim ise Duhân süresindeki âyet*le Berat gecesine işaret edildiği kana-atindedirler. Bu takdirde Kur'an'ın ta*mamının Berat gecesi levh-i mahfuz*dan dünya semasına indiği, Kadir ge*cesinde de âyetlerin peyderpey inmeye başladığı şeklinde bir yorum ortaya çık*maktadır. Nitekim bazı müfessirler bu görüşü benimsemişlerdir.[11][234]

Berat gecesinin fazileti ve ihyası İle il*gili müstakil risaleler yazılmıştır.[12][235]

[1][224] Tirmizî, "Şavm", 39; İbn Mâce, "İkâme", 191

[1][225] İbn Mâce, "İkâme", 191

[1][226] İhyâ3, 1, 203

[1][227] a.e., I, 203, dipnot 1

[1][228] el-Mecmıf, IV, 56

[1][229] el-Esrârü'l-mer-fûca, s. 462

[1][230] Ali Mahfuz, s. 288

[1][231] Bk. Ahbâm Mekke, III, 84

[1][232] el-Baka-ra 2/185

[1][233] el-Kadr 97/1

»Berat Gecesi - Diyanet İslam Ansiklopedisi - www.ForumSevgisi.Com.........................
imza
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ansiklopedisi, berat, diyanet, gecesi, islam

Seçenekler
Stil


Saat: 13:07

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git