Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > İslamiyet > Dini Kavramlar


Kabirlerde Yapılan ŞirkKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Kabirlerde Yapılan Şirk
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
186

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Temmuz 2015, 23:42   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Kabirlerde Yapılan Şirk

Kabirlerde Yapılan Şirk

ALLAH’a Şirk Koşmak

Bu istisnasız haramların en büyüğüdür.Ebu bekra’nın r.a rivayet ettiği hadiste Resulullah sav şöyle buyurmuştur.

Size günahların en büyüğünü haber vereyim mi?

Üç kez evet ey ALLAH’ın Resulu!dediler.Resulullah sav şöyle buyurudu..

ALLAH’a şirk koşmak(1)

Şirkin haricinde her günahı ALLAH’ın bağışlaması mümkündür.Şirk’e ise özellikle tevbe etmek gerekir.ALLAH Teala şöyle buyur.

Nisâ(*) Sûresinin 48 . Ayetinde

Şüphesiz ALLAH kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah) ları ise dilediği kimseler için bağışlar. ALLAH’a şirk koşan kimse şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.

Şirk’in bir kısmı büyük şirktir.Kişiyi İslam dairesinden çıkarır ve şirk üzere ölürse cehennemde edebi kalıcıdır.Büyük şirk’in Müslüman ülkelerde yaygın olduğu örneklerden biride kabirlerde yapılan ibadetlerdir.

Ölmüş velilerin ihtiyaçlara cevap verdiğinesıkıntıları giderdiğine inanmakondan yardım ve medet dilemek.ALLAH Subhananehu ve Teala şöyle buyurur.

İsrâ Sûresinin 23 . Ayetinde

Rabbin kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.

Yine peygamberlerin yada Salih kişilerin ölülerine;şefaat ve ya zoruluklardan kurtulma amacıyla dua etmek büyük şirktir.ALLAH Teala şöyle buyur.

Neml Sûresinin 62 . Ayetinde

Yahut kendisine dua ettiği zaman zorda kalmışa cevap veren ve başa gelen kötülüğü kaldıran sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? ALLAH ile birlikte başka ilah mı var!? Ne kadar az düşünüyorsunuz!

Bazıları kalkıncaoturuncaayağı tökezleyince ne zaman bir zorluk sıkıntı veya bela ile karşılarsırsa şeyhin yada velinin adını anmayı adet haline getirirler.Biriya Muhammedbiri ya Ali der..öteki Ya Hüseyin der..Bir diğeri ise ya BedeviYa GeylaniYa AbdulbakiYa MahmudiMeded Şeyhim…gibi der..


Hatta bazı yörelerimizde insanlar arasında bu şirk o kadar katılaşmıştırki konyadaki mevlanayı küçük hac olarak görüp oraya gitmeden cennete giremiyeceklerini sanarlar.Ve yine aynı keza urfa ilimizdeki Hz.İbrahim balıklı göl bu şekilde kullanılmaktadır..Rabbim insanlarımıza basiret versin.

Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır.

A’râf Sûresinin 194 . Ayetinde

ALLAH’ı bırakıp tapındıklarınızın hepsi sizin gibi(yaratılmış) kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler (duanıza icabet etsinler).

Kabirlerde ibadet edenlerden bir kısmı onların etrafında tavaf ederler.Köşelerini selamlarkabirlerine ellerini sürerler buna eşiklerini öperler tozlarına yüzlerini sürerler evet demiş olduğum şeyler ülkemizin çeşitli yerlerinde görmeniz pek mümkündür Tarsus’taki eshab-i kiram’da bunu görmenizde mümkündür..

Ve bu kabirlere baktığınızda insanlar genel olarak boyunları bükükhuşu içerisinde kendilerini küçük görerek durarlar.Bir hastanın şifa bulmasıçocuklarının olması yada öss sınavını kazanması için istek ve ihtiyaçlarını bildirirler.

Hatta ve hatta kabirlerde şöyle seslenirler.

‘’ Ey efendim!Uzak yerlerden sana geldim.Umutlarımı boşa çıkarma..!!!...

Yüce Rabbimiz buyurmuştur ki..

Ahkâf Sûresinin 5 . Ayetinde

Kim ALLAH’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapıktır? Oysa onlar bunların tapınmalarından habersizdirler.

Resulullah sav buyurdular ki:

ALLAH’tan başkasına ALLAH’a ortak koşarak dua eden ve bunun üzerine ölen kimse cehenneme girer.(2)

Bazı beldelerimizde insanlar saçlarını kazıtırlar.Bazıları velilelerin kainatta tasarufta bulunduklarına zarar ve fayda verdiklerine inanırlar..

ALLAH cc şöyle buyurur.

Yûnus Sûresinin 107 . Ayetinde

Eğer ALLAH sana herhangi bir zarar verecek olursa bil ki onu O’ndan başka giderebilecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse O’nun lütfunu engelleyebilecek de yoktur. O bunu kullarından dilediğine eriştirir. O çok bağışlayıcıdır çok merhamet edicidir.

Kabirlerdeki ölülere ışık ve mum adayanların yaptığı gibi ALLAH’dan başkası içinde kurban ve adakda bulunmakda büyük şirktir.

Bu şirkin başka bir türüdür..İman kısım kısımdır..Şirkde böyledir..Küfürde böyledir..

Yüce Rabbim Teala şöyle buyurmaktadır.

Rabbim için namaz kılkurban kes..Kevser-2

Yine sevgilimiz Resul sav şöyle buyurmaktadır.

ALLAH’tan başkasına kurban kesene ALLAH lanet etsin..(3)

Bazen kurban iki haram arada bulunur.ALLAH’tan başkası için kurban kesmek ve ALLAH’tan başkasının ismini anarak kurban kesmek.Her ikiside kesilen kurbandan yemek haramdır.Cahiliyede kesilen ve günümüzde de yaygın olan kurbanlardan biride cinler adına kesilen kurbanlardır.Cahiliyede bir ev satın aldıklarında ya da yaptıkları zaman bir kuyu kazıdıkları zaman yada cinlerin eziyet vermelerinden korktukları için eşiğinde onlara bir kurban keserlerdi.(4)

Büyük şirkin yaygın örneklerinden biride ALLAH’ın haram kıldığını helal veya helal kıldığını haram saymaktır.Cahiliyye mahkemelerine isteyerek gönül rızasıyla helal kabul edip caiz olduğuna inanarak yargı için başvurmktır.ALLAH azze ve cella bu büyük küfrü şu kavli ile dile getirmektedir.

Tevbe(*) Sûresinin 31 . Ayetinde

(Yahudiler) ALLAH’ı bırakıp hahamlarını; (hırıstiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa bunlar da ancak bir olan ALLAH’a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.

Adiy ibni hatam ALLAH’ın Resulunun bu ayeti okuduğunda dediki:

Onlar onlara(din adamlarına)ibadet etmiyorlardı.

Sevgilimiz buyurdularki:

Fakat ; ALLAH’ın haram kıldığını onlara helal kılıyorlaronlarda bunu helal kabul ediyorlardı.ALLAH’ın helal kıldığını onlara haram kılıyorlaronlarda bunu haram kabul ediyorlardı.İşte bu onların onlara ibadetlerdir.(5)

Yüce Rabbimiz müşrikleri(ALLAH ve Resulu’nun haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendilerine din edinmeyen kimseler) olarak nitelendirmektedir.Ve Rabbim Teala şöyle buyurmaktadır.
Yûnus Sûresinin 59 . Ayetinde

De ki: “ALLAH’ın size indirdiği; sizin de bir kısmını helâl bir kısmını haram kıldığınız rızıklar hakkında ne dersiniz?” De ki: “Bunun için ALLAH mı size izin verdi yoksa ALLAH’a iftira mı ediyorsunuz?”

Kaynaklar.
1-Buhari
2-Buhari
3-MüslimBuhari
4-Teysirul Azizil Hamid sayfa 158
5-BeyhakiTirmizi

Yazar Kadrosu:

Yazan;Muhammed Salil El Muneccid
Türkçeye Çeviren:Abdurrahman Konyalı

»Kabirlerde Yapılan Şirk - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kabirlerde, sirk, yapilan

Seçenekler
Stil


Saat: 03:51

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git