ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Sosyal Bölüm > Sağlık Bölümü > Diyet Ve Sağlıklı Beslenme


Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı


Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı

Sağlık Bölümü Kategorisinde ve Diyet Ve Sağlıklı Beslenme Forumunda Bulunan Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı Çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 20 Temmuz 2015, 14:46   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Çörek Otu

Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı

Çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Açık mâvi renkli çiçekler açan ve 20-40 cm boyunda bir senelik otsu bir bitkidir çörek otu. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tâne küçük parça hâlindedir. Meyveleri çok tohumlu olup tohumlar siyah renkli ve oval şekillidir. Güney Avrupa Balkan memleketleri Kuzey Afrika Türkiye ve Hindistan’da yetiştirilmektedir.

Tarihi Olarak
Çörek Otu asırlar boyunca bitkisi ve yağı ile birlikte Afrika’da Asya’da ve Ortadoğu’da günümüzde ise Amerika ve Avrupa’da milyonlarca insan tarafından “sağlıklarını desteklemek için” kullanılmaktadır. Aromatik bir baharat türü ve siyah rengi hariç susam tohumuna benzer olan çörekotugeleneksel olarak çeşitli durumlar ve tedaviler için mükemmel bir ilaç olarak da kullanılmıştır.

İslam alimleri de peygamberlerinin övmüş olduğu bu bitkiye bigane kalamamış ve hakkında bolca eser yayınlamışlardır. El-biruni ve ibn-i Sina bunlardan bazılarıdır.

Günümüzde ise özellikle Amerika ve Avrupa’nın elit bilim merkezlerinde çörek otu hakkında araştırmalar yapılmakta ve her geçen gün yıldızı parlayan bu şifalı bitki hakkında kesin kanıtlar elde edilmektedir.

Çörek Otunun Etken Maddeleriçörek otu yagı soğuk veya sıcak presle elde edilir

Takriben %21 protein %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İçeriğindeki aktif maddeler nigellon thymoquinon ve uçmayan yağlardır. Diğer maddeler ise linoelik asit(Omega-6 Omega-3) oleic asit palmitik asit kalsiyum sodium potasyum demir çinko bakır magnezyumselenium fosfor vitamin A vitamin B vitamin B2 niasin ve vitamin C dir.

Yukarıdaki maddelerden özellikle nigellon ve thymoquinon etken maddeleri çörek otunun destekleyici özelliğiyle doğrudan alakalıdır.
Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

1- İlk olarak çörek otu bir hastalık durumunda kullanılabileceği gibi günlük veya gün aşırı olarak öylesine de tüketilebilir. Aşırı alınmadığı taktirde herhangi bir yan etkisi ve zararı bildirilmemiştir.(not: Alerjinizin olmadığını var sayıyoruz.)

2- Çörek otu Bağışıklık sistemini güçlendirir.

3- Vücudu tahrip eden mikroplara karşı vücut direncini artırır.

4- Kanserden AİDS e kadar bir çok hastalıkta kullanılabilir.

5- İltihaplı vakalarda iltihap engelleyici olarak kullanılabilir.

6- Nefes darlığı ve solunum yolları hastalıklarında iyi bir yardımcı etken olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

7- Çörek Otu özünün(yağından bahsediliyor) meme prostat cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı görülmüştür

8- Bayanlarda sıkça görülen rahim ve vajinal iltihaplara iyi geldiği bilinmektedir. (Bunu iltihabı ve akıntıyı meydana getiren mantar hücrelerini yutan vücut savunma hücrelerini destekleyerek başarmaktadır.)

9- Çörek Otu Karaciğeri Tahripten Korur şifalı bitkiler

10- Ayrıca bu mucizevi bitki canlılarda biriken zararlı toksik zehirleri de baskılar ve onların vücuttaki zararlı etkilerini en aza indirir. Özellikle hava kirliliği yaşanan illerimizde ki insanlarımızın bu mucizevi bitkiden her gün almaları gerçekten faydalarınadır.

11- Kolon kanserini engeller.

12- Şeker hastalığına Karşı sonderece fatdalıdır.

13- Yüzyılımızın hastalıklarından birisi de alerjidir. Özellikle gelişmiş ülkelerin insanları “nedeni anlaşılamayan bir şekilde” hemen hemen her maddeye karşı alerji geliştirebilmektedir. Çörek otunun alerjik reaksiyonlarda vücudu baskılayıcı rol oynadığı Berlin Charite Ünv. Tarfından kanıtlanmıştır.

14- Egzama gibi rahatsızlıklarda çörek otu iyi bir iyileştiricidir.

15- Romatizmal hastalıklar.

16- Mide rahatsızlıkları ve reflü.

17- Böbrek hastalıkları.

18- Alkolün zararlı etkilerinin en aza indirilmesi.

19- Kalp damar hastalıkları.

20- Anti oksidan oluşu.

21- Kolesterolün düşürülmesi.

22- Hiper Tansiyon(yüksek tansiyon) vakalarında.

23- Uyarıcı etkilerinden dolayı; hemoroit hepatit nezle ishal öksürük ve tenya gibi etkiler.


En genel Olarak Çörek Otunun Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir;

• Mikrop virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.
• İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.
• Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
• Kan şekerini düzenler.
• Yorgunluk halini giderip zindelik verir.
• Damar hastalıklarını önler.
• Cinsel gücü arttırır.
• Hazmı kolaylaştırır.
• Vücuttaki toksinleri süzerek atar.
• İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
• Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
• Alerjileri önler. Çörekotu
• Savunma sistemini dengeler.
• Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

Konu Hamûş tarafından (31 Mart 2016 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 29 Mart 2016, 15:59   #2
Durumu:
Çevrimdışı
Zeynep
Moderator
Zeynep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Asik
Üyelik tarihi: 18 Şubat 2016
Mesajlar: 708
Konular: 324
Beğenilen: 271
Beğendiği: 346
www.forumsevgisi.com
Standart Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte KullanımıÇörek otu (Latince adı; Nigella sativa); 2000 yıldan daha uzun bir zamandır Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Anavatanı Türkiye'dir. Çörek otu Türkiye'den ortadoğu ülkelerine gitmiş ve orada yetiştirilmeye başlanmıştır.

Halk arasında birçok derdin dermanı olduğu için “Habbat Al Barakah” ya da “Kutsanmış Tohum” olarak bilinir. Binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika’da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa’da da kullanılmaktadır. Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır. Batıya Tıp öğreten İbn-i Sina birçok dile çevrilen "Canon of Medicine" kitabında, çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluk ve halsizliği engellediğini belirtmiştir.

Çörek otuyla ilgili en önemli sözlerden biri de Hz.Muhammed’in (s.a.s) "Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır." sözüdür.

Ebû Hureyre’nin nakline göre Hz. Peygamber (s.a.v) "Çörek otunda ölüm hariç her türlü hastalığın şifası vardır" demiştir (Buhârî, “Tıp”, 7; Müslim, “Selam”, 88; İbn Mâce, “Tıp”, 6; Tirmizî, “Tıp”, 5).
Çörek Otu Yağı (Nigella Sativa) Tutankamon'un mezarında bulunmuştur. İyileştirici ve güzelleştirici özelliklerinden dolayı Kleopatra tarafından da kullanıldığı bilinmektedir.

Çörek Otu Tohumu İçeriği:

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarla çörekotu nun içinde 115'den fazla etkili madde olduğu belirlenmiştir. Bu maddeler şöyle gruplandırılabilir: • Protein (yüzde 21): Aminoasitler, Arginin, leucin, threonine, glutamic acid, lycine, prolyne, throsine, methionine ve diğerleri.
 • Karbonhidrat (yüzde 35): Glikoz, ramnoz, ksiloz, arabinoz, lif (% 5.5).
 • Yağ (yüzde 35-38): Doymuş yağ asitleri (yüzde 18), doymamış yağ asitleri (yüzde 82)
 • Mineraller ve diğer maddeler (yüzde 6-9): Fosfor, Kalsiyum, B Vitaminleri, Folik Asit,...
1 gr. Çörek Otu tohumunda bulunan Mineraller:
 • Fosfor: 5,265 mg
 • Kalsiyum: 1,85 mg
 • Demir: 0,105 mg
 • Çinko: 0,060 mg
 • Bakır: 0,018 mg
1 gr. Çörek Otu tohumunda bulunan Vitaminler: • B1 Vitamini (Thiamin): 0,015 mg
 • B2 Vitamini (Riboflavin): 0,001 mg
 • B3 Vitamini (Niacin): 0,057 mg
 • B6 Vitamini (Pyridoxine): 0,005 mg
 • Folik Asit (Folacin): 610 IU
Çörek Otu tohumunda bulunan Yağ Asitleri:
 • Linoleik Asit (Omega-6): yüzde 57,9
 • Oleik Asit : yüzde 23,7
 • Palmitik Asit : yüzde 13,7
 • Stearik Asit : yüzde 2,6
 • Arachidik Asit : yüzde 1,3
 • Linolenik Asit (Omega-3): yüzde 0,2
Çörek Otu ve Alerjik Hastalıklar

Berlin (Almanya) Charite Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre araştırmacılar alerjik hastalıklara yakalanmış 152 hasta üzerinde bir çalışma yapmışlardır. (Bu hastalarda alerjik burun iltihabı, astım ve egzama hastalıkları bulunmaktaydı.) Yapılan çalışma Tohoku J Exp Med Dergisinin 2003 sayısında yayınlanmıştır. Bu alerjik hastalar, Çörek Otu yağı ihtiva eden kapsüllerden günlük 40- 80 mg. arası verilerek tedavi edilmişlerdir. Hastalardan bu deney süresince özel ölçüm araçlarıyla kendilerindeki belirtileri kaydetmeleri istenmiştir. İmmunglobilin-E (IgE) ölçümü gibi laboratuar tetkikleri ile hastaların akyuvar sayısı, cortizol hormon düzeyi, iyi huylu (HDL) ve kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyleri ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar astım veya alerjik burun iltihabı ya da egzama hastalığına yakalanmış kişilerde belirtilerin iyiye doğru gittiğini ortaya koymuştur. Bu hastalarda trigliserid düzeyi hafif miktarda düşmüş, buna karşılık faydalı kolesterol düzeyi açık biçimde yükselmiştir. Diğer yandan da cortizol veya lenfositlerde kayda değer bir etki görülmemiştir. Alman araştırmacılar, yaptıkları deneyden Çörek Otu yağının alerjik hastalıklarda ek bir ilaç olarak etkin olduğu sonucunu çıkarmışlardır.

Çörek Otu ve Astım, Nefes Darlığı

Senelerden beri Çörek Otu ilaçları öksürük ve solunum yolu hastalıklarında kullanılmaktadır. Acaba bunun doğru olduğuna bilimsel ve modern bir delil bulunmakta mıdır?

Riyad Kral Suud Üniversitesinden araştırmacılar Çörek Otu yağının antı enflamatuar etkisini kobay olarak kullandıkları Hint domuzunun (Guinea Pig) nefes borusu (Trachea) üzerinde araştırmışlardır. Araştırma neticesinde anti enflamatuar etkinin nefes borusu adaleleri üzerinde gevşetici bir role sahip olduğunu görmüşlerdir. Bir başka ifadeyle Çörek Otu yağının anti enflamatuar özelliğinin nefes borusu adalesini genişlettiği ortaya çıkmıştır. Bu da nefes darlığının tedavisine yardımcı olmaktadır.
Astım ve Nefes Darlığı Tedavisinde Çörek Otu

Bilindiği üzere Çörek Otu astım ve nefes darlığında uzun senelerden beri kullanılmaktadır. Dr. Cilani, Çörek Otu özünün nefes borusunu genişletici ve adalelerini gevşetici (spasmolytic) etkisini öğrenmek için laboratuar çalışması yapmıştır. Yapılan çalışma, Çörek Otu yağının kalsiyum salgılanmasını engelleyerek adaleleri gevşetici ve nefes borusunu açıcı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.


Çörek Otu ve Kanser

Laboratuvar araştırmaları, Çörek Otu'nun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve buna bağlı olarak vücudu tahrip eden mikroplara ve virüslere karşı gücünü, ayrıca kansere karşı direncini artırdığını ortaya koymuştur.

Bugün Amerika’nın en büyük enstitüsünde Dr. Ahmed el-Kâdî ve Dr. Üsame Kandil ileri safhadaki kanser ve aids hastalarına bala katılmış Çörek Otu vermektedirler.
Bir başka araştırmada Çörek Otu'nun meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmayı başardığı ortaya konmuştur. Bir başka araştırma Çörek Otu'nun fagositik (phagocytic) hücrelerinin candida albicans adındaki bir çeşit mantar türünü yutma gücünü arttırdığını ortaya koymuştur.

Amerikada Güney Carolina Hilton Head Island'da bulunan Kanser Araştırma Laboratuarında, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri, Çörek otu yağının (Nigella Sativa) tümör tedavisinde, kemoterapide görülen negatif yan etkileri göstermeyip büyük başarılar sağladığını kanıtlamıştır. Çalışmalarda Nigella Sativanın kemik iliği büyüme oranını %250 gibi bir rakama çıkardığı ve tümörün büyümesini %50 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu durum, bağışıklık sistemini uyararak hücreleri virüslerin yok edici özelliğinden koruyan interferon üretimini arttırmaktadır.

Son zamanlarda Aids konusunda yapılan bağımsız çalışmalar, Çörek Otu'nun doğal katil hücre aktivitesini arttırırken aynı anda yardımcı ve bastırıcı T hücreleri arasındaki oranı da geliştirip savunma sistemi üzerinde meydana getirdiği şaşırtıcı etkilerini ortaya çıkarmıştır

Çörek Otu ve Karaciğer Kanseri


J. Carcinog Dergisinin 2003 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre Sri Lanka Kelaniya Üniversitesinden uzmanlar diethylnitrosamine vererek karaciğer kanseri oluşturdukları 60 fare üzerinde araştırma yapmışlardır. Bu farelerden bir grubuna Çörek Otundan bir karışım verilirken, diğer gruba sadece ot verilmiştir. Daha sonra araştırmacılar bu fareleri on hafta süreyle izlemeye almışlar ve deney farelerinde karaciğer dokusunu inceledikten sonra kanser etkisinin şiddetinin Çörek Otu karışımı ile tedavi edilen farelerde daha az olduğunu ortaya koymuşlardır. Araştırmacılar buradan bu çeşit maddelerin karaciğeri kanserojen etkilerden korumada payı olduğu sonucunu çıkarmışlardır.

Çörek Otu ve Kolon KanseriAcaba insan Çörek Otu sayesinde kolon kanserinden korunabilir mi? Mısır Tanta Üniversitesinden araştırmacılar bu soruya cevap vermeye çalışmış ve araştırmalarını 2003 Şubatında Nutr Cancer Dergisinde yayınlamışlardır. Araştırmacılar 45 fareye kolon kanserine yol açan kimyasal madde vermişler, 30 fareye de ağız yoluyla Çörek Otu yağı içirmişlerdir. Deneyin yapılmasından on dört hafta sonra Çörek Otu yağı verilen farelerde kolon, karaciğer veya böbrek üzerinde herhangi bir kanserli değişiklik olmadığını görmüşlerdir. Bu da bize Çörek Otu'nun uçucu yağının kolon kanseri oluşumunu engellemedeki gücünü göstermektedir.

Çörek Otu ve Meme Kanseri


A.B.D Jackson Mississipi Üniversitesinde yapılan ve Bio Med Sci Instrum Dergisinde 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar Çörek Otu özü kullanmanın meme kanseri hücrelerini yavaşlatmadaki etkisini ortaya koymuşlardır. Bu çalışma bu alanda daha fazla çalışmanın kapısını aralayacak niteliktedir.

Çörek Otu Faydaları

Çörek Otu Yağı Mısır'da Tutankamon'un mezarında bulunmuştur. İyileştirici ve güzelleştirici özelliklerinden dolayı Kleopatra tarafından da kullanıldığı bilinmektedir.

Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır. Batıya Tıp öğreten ve aynı zamanda Hipokrat'ın hocası olan İbn-i Sina birçok dile çevrilen "Canon of Medicine" kitabında, çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluk ve halsizliği engellediğini belirtmiştir.
Çörek otuyla ilgili en önemli sözlerden biri de Hz.Muhammed’in (s.a.s) "Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır." sözüdür.

Çörek Otu'nun Faydaları:Çörekotu; çok geniş bir etki alanına sahiptir. İçeriğindeki etkin maddeler birbirinin etkisini güçlendirir ve artırır.
İçindeki aktif maddeler bağışıklık sistemi üzerindeki yardımcı T-hücrelerin sayısında ve aktivesinde belli bir oranda artış sağlamaya yardımcı olur.
Çörek Otu Yağı içinde barındırdığı; hoş kokulu yağlar, elementler, enzimler ve vitaminler gibi içerdiği yüzden fazla öğeden dolayı oldukça faydalıdır. İçinde Omega 3 ve Omega 6 ihtiva eden % 58 oranında temel yağ asidi vardır.
Çörek Otu, bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı güçlendirip dengeleyerek kronik hastalıklara karşı koruma sağlayan Prostaglandin E1 oluşumu için gereklidir. Bu oluşum sağlıklı hücreleri virüslerden koruyup tümör oluşumunu engeller. Böylece kanser oluşumunu engeller.

 • Çörek Otu, Bağışıklık sistemini dengeye getirerek vücudun savunma gücünü yükseltir.
 • Çörek Otu karaciğeri korur.
 • Meme (Göğüs) kanseri hücrelerinin gelişini yavaşlatır.
 • Faydalı kolesterol (HDL) düzeyini arttırır
 • Alerjik hastalıklarda ek bir ilaç olarak etkindir.
 • Anti enflamatuar etkisi ile Nefes darlığı ve Astım tedavisinde etkilidir.
 • Nefes borusunu genişletici ve kas gevşeticidir.
 • Çörek otunun mide zarını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • İdrar yoluyla protein ve albümin atımını yavaşlatarak, Böbreği hasta olmaktan korur.
 • Kalp ve damarları koruyucu etkisi vardır.
 • Çörek otunun eklem iltihaplarına karşı yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Çörek otu yağı, Kolon, karaciğer veya böbrek kanserinin oluşumunu engeller.
 • Çörek otu yağı, insülin salgılanmasından sorumlu pankreasta beta hücrelerini harekete geçirip, çoğaltır.
 • Çörek otu yağı, lipid peroxidation düzeyini düşürür ve antioksidan maddeleri arttırır.
 • Kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekte etkindir.
 • İdrar söktürücü ve yüksek tansiyon düşürücü etkileri vardır.
 • Çörek otu mantarların tedavisinde etkilidir.


Çörek Otu ve Zayıflama

İnsanın fazla kilo alması birinci derecede yediği sağlıksız ve yapay besinler ile olur. Bu konuda en önemli düşmanınız yapay şekerlerdir.
Gıdalarımızda bulunan hayati madde (mineral, vitamin, enzim) oranı gittikçe azalmaktadır. Bunun sebepi gıda endüstrisidir. Vücudumuza ne kadar çok miktarda yiyecek alırsak aslında hiç bir zaman bu miktar yeterli olmayacaktır. Çünkü içeriği boştur.
Bu kısır döngüyü ancak gıda endüstrisinin bize sunduğu içeriksiz, tatlandırıcılar ve aromalı suni maddeler içeren gıdalardan vazgeçip (bisküvi, cips, çikolata, kola vb.) yerine besin değeri tam, taze ve organik gıdalara geçerek kırabiliriz.
Beslenmemizde en önemli olgulardan biri de Çiğ ve Taze beslenmektir. Lütfen Çiğ ve Taze Beslenme makalemizi de okuyunuz.

Çörekotu ve Zayıflama

Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır.
Çörek otu yüzde 5.5 oranında lif içerir. Yemeklerden önce alınan çörek otu iştahınızı azaltabilir ve çabuk doyma hissi oluşturur.Çörek Otu ve HamilelikÇörek otu hamile kalma olasılığını yükseltir. Çörek otu hormon sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar ve vücut salgılarını düzenler. Çörekotu düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olan çok değerli bir bitkidir. Çörek otu kadınlarda ovülasyon, menüstrasyon ve hamilelikte üreme sistemlerinde aktif olup, rahim kaslarının kasılmasını teşvik eder. Bu sayede doğumu kolaylaştırır.
 • Hamile kalmak için hamile kalmadan önce 6-8 ay boyunca ve doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince tüketilirse, anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.
 • Çörek otunu dozunu aşmamak kaydıyla her gün düzenli kullanabilirsiniz.
 • Uzun dönemde kullanılacak ise 6 ay kullanıp daha sonra iki ay ara verip yine altı ay kullanabilirsiniz. Bu şekilde ömür boyu kullanılabilir.Çörek Otu ve Şeker Hastalığı

2003 Aralığında Tohoku J Exp Med Dergisinde yayınlanan bir çalışmada Türkiye 100. Yıl Üniversitesinden araştırmacılar şeker hastalığına yakalattıkları 50 fare üzerinde deney yapmışlardır. Bunu farelere karın zarından (periton) girerek streptozotocin maddesi vererek yapmışlardır. Bundan sonra fareler iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba otuz gün süre ile her gün karın zarından (periton) uçucu Çörek Otu yağı verilmiştir. Diğer gruba ise Çörek Otu yağı içermeyen tuzlu bir sıvı verilmiştir. Araştırmacılar şeker hastalığına yakalanmış farelerde Çörek Otu yağının kanda şeker oranını düşürdüğünü ve insülin miktarını arttırdığını tespit etmişlerdir. Ayrıca Çörek Otu yağı insülin salgılanmasından sorumlu pankreasta beta hücrelerini harekete geçirip, çoğaltmıştır. Bu da Çörek Otu'nun şeker hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.Japonya’da yapılıp 2002 Aralığında Ress Vet Sci Dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar Çörek Otu yağının şeker hastalığına yakalandırılan farelerde insülin salgısını arttırdığını tespit etmişlerdir. Deney farelerinde Çörek Otu yağı kanlarında şekerin düşmesine yol açmıştır.

Dr. Muhammed ed-Dehâhınî’nin 2002 yılında Planta Med Dergisinde bir araştırması yayınlanmıştır. Doktor bu çalışmasında kan şekerini düşüren Çörek Otu yağının etkisinin kanda insülin miktarını arttırarak değil, aksine pankreas harici bir yoldan sağlamış olabileceğini ileri sürmüştür. Fakat bu konuda daha çok bilimsel çalışma yapmaya ihtiyaç vardır.
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 29 Mart 2016, 16:01   #3
Durumu:
Çevrimdışı
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cap Canli
Üyelik tarihi: 22 Şubat 2016
Şehir: Türkiye'li
Mesajlar: 1.594
Konular: 1302
Beğenilen: 718
Beğendiği: 397
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Çörek Otunun Faydaları, Kansere Etkisi,Zayıflamada ve Hamilelikte Kullanımı

Elinize sağlık
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
corek, etkisi, faydalari, hamilelikte, kansere, kullanimi, otu, otunun, zayiflamada

Seçenekler
Stil


Saat: 08:03

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, bursa escort pendik escort, antalya escort,