ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Dua Bölümü

Dua Bölümü Dualarımız


Duânın kabul edilmesinin şartları

Dualarımız


Duânın kabul edilmesinin şartları

ForumSevgisi Din Ve Maneviyat Kategorisinde ve Dua Bölümü Forumunda Bulunan Duânın kabul edilmesinin şartları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Duânın kabul edilmesinin şartları 1- Düzgün bir imana Ehli sünnet itikadına sahip olmalıdır. Ehli sünnete göre; Îman artmaz ve azalmaz. ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 24 Temmuz 2015, 14:50   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Duânın kabul edilmesinin şartları

Duânın kabul edilmesinin şartları

1- Düzgün bir imana Ehli sünnet itikadına sahip olmalıdır.

Ehli sünnete göre; Îman artmaz ve azalmaz. Büyük günah işlemekle îman gitmez.Gayba îman esastır. Allahü teâlâ Cennette görülecektir. Ameller (İbâdetler) îmandan parça değildir. Amelde dört mezhebe birine tâbi olmak şarttır. Eshâb-ı kirâmın ve ehl-i beytin ve Peygamberimizin zevcelerinin hepsini sevmek şarttır. Dört halîfenin üstünlükleri hilâfet sırasına göredir.Namaz oruç sadaka gibi nâfile ibâdetlerin sevabını başkasına hediye etmek câizdir. Mîraç; ruh ve beden olarak yapılmıştır. Evliyânın kerâmeti haktır. Şefaat haktır. Mest üzerine mesh câizdir. Kabir suâli vardır. Kabir azâbı ruh ve bedene olacaktır.İnsanları ve işlerini de Allahü teâlâ yaratır. İnsanda irâde-i cüz'iyye vardır. Rızık helâldan da olur haramdan da olur. Velîlerin ruhları ile tevessül edilir ve onların hâtırına duâ edilir. Hadis-i şerifte “Bid'at ehlinin duâsı ve ibâdetleri kabul olmaz.” buyuruldu.

2- Farzları yapıp haramlardan kul hakkından sakınmalıdır!

İbrâhîm-i Edhem hazretlerine sordular : “ Allahü teâl⠓Ey kullarım! Benden isteyiniz! Kabûl ederim veririm” buyuruyor. Halbuki istiyoruz vermiyor? “
Bunlara şöyle cevap verdi: “ Allahü teâlâyı çağırırsınız Ona itaat etmezsiniz. Peygamberini tanırsınız Ona uymazsınız. Kur'an-ı kerimi okursunuz gösterdiği yolda gitmezsiniz. Cenâb-ı Hakkın nîmetlerinden faydalanırsınız Ona Şükretmezsiniz. Cennetin ibâdet edenler için olduğunu bilirsiniz hazırlıkta bulunmazsınız. Cehennemi âsîler için yarattığını bilirsiniz Ondan sakınmazsınız. Babalarınızın dedelerinizin ne olduklarını görür ibret almazsınız. Aybınıza bakmayıpbaşkalarının ayıblarını araştırırsınız. Böyle olan kimseler üzerlerine taş yağmadığına yere batmadıklarına gökten ateş yağmadığına Şükretsin! Daha ne isterler? Duâlarının netîcesi yalnız bu olursa yetmez mi?
Evet Allahü teâlâ Mümin sûresinin altmışıncı âyetinde “Duâ ediniz kabûl ederim” isteyiniz veririm buyuruyor. Fakat duânın kabul olması için beş şart vardır: Duâ edenin müslüman olması Ehl-i sünnet îtikatında olması haram işlemekten bilhassa haram yimekten içmekten sakınması farzları yapması bilhâssa beş vakit namaz kılması Ramazan oruclarını tutması zekât vermesi Allahü teâlâdan istediği şeyin sebebini öğrenip bunu araması lâzımdır.Allahü teâlâ herşeyi bir sebep ile yaratmaktadır. Birşey istenince o şeyin sebebini gönderir ve bu sebebe tesîr ihsan eder. İnsan bu sebebi kullanıp o şeye kavuşur. Evliyâsının hatırı içinâdetini bozarak bunlar duâ edince veya Evliyâyı kiram vesîle edilerek duâ edilince bunlara “Kerâmet” olarak sebebe hâcet kalmadan doğruca istenileni verir.”

Abdülhâlık Goncdüvânî hazretleri duâsı makbûl bir zât idi. İnsanlar duâsını alabilmek için uzak yerlerden gelirlerdi. Birgün birisi gelip:
- Efendim son nefeste selâmetle gidebilmemiz için duâ buyurun dediğinde;
- Her kim farzları edâ ettikten sonra duâ ederse duâsı kabûl olur. Sen farzdan sonra duâ ederken bizi de hatırlarsan biz de seni hatırlarız. Bu durum hem sizin hem de bizim için duânın kabûl olmasına vesîle olur buyurdu.

Allahü teâlâ evliyâsının duâlarını kabûl edeceğini Kur'ân-ı kerîmde bildirmektedir. Hadîs-i şerîfte de “Saçları dağınık ve kapılardan kovulan öyle kimseler vardır ki bir şey için yemin etseler Allahü teâlâ onları doğrulamak için o şeyi yaratır” buyuruldu.

Sa'd bin Ebi Vakkas hazretleri Peygamber efendimize dedi ki:
- Yâ Resûlallah duâ buyur da Allahü teâlâ benim her duâmı kabûl etsin.
Cevâbında buyurdu ki:
- Duânızın kabûl olması için helâl lokma yiyiniz! Çok kimse vardır ki yedikleri ve giydikleri harâmdır. Sonra ellerini kaldırıp duâ ederler. Böyle duâ nasıl kabûl olunur?
Diğer hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duâsı kabul olmaz.)
“On dirhemlik elbisenin bir dirhemlik kısmı haram kazançtan gelse o elbise ile kılınan namaz kabul olmaz.”
“Şarap içenin namazı kırk gün kabul olmaz.”
“Harâmdan sakının! Çünkü midesine harâm lokma giren kimsenin kırk gün duâsı kabûl olmaz.”
“Çok kimse vardır ki yedikleri ve giydikleri harâmdır sonra ellerini kaldırıp duâ ederler. Böyle duâ nasıl kabûl edilir?”

3- Kıymetli vakitlerde duâ etmelidir

Cum'a günü ve gecesi ezân vakti ezân ve ikâmet arası her günün seher vakti gecenin ikinci yarısı Receb'in ilk gecesi Şa'ban'ın onbeşinci gecesi Bayram geceleriArefe günü Ramazan gün ve geceleri iftar zamanı her günün zevâl vakti Cum'a günü öğle ile ikindi arası kıymetli vakitlerdir. Bu vakitleri ganimet bilmelidir.
Hastalık hâli aile ve vatanınından uzak kalındığı zaman farz namazlardan sonra İhlâs sûresi okunduktan sonra yağmur yağarken düşmanla karşı karşıya gelince oruçlu olduğu zaman kalbinde incelik hissettiği anda duâ etmelidir. Çünkü kalbdeki incelik rahmet kapısının açık olduğuna işarettir.
Rabbimiz seher vakti “Duâ eden yok mu kabul edeyim!” buyurur. Şerefli hallerde mesela yağmur yağarken oruçlu veya hasta iken duâ etmeli!

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Dertli müminin duâsını ganimet bilin!” .
“Beş vakt farz nemâzdan sonra yapılan duâ kabûl olur”
“Gecenin son üçte birinde dünya semâsını rahmetiyle dolduran Allahü teâlâ buyurur ki: İstiğfar eden yok mu onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu istediğini vereyim duâsını kabûl edeyim.”
“Oruçlunun duâsı reddolunmaz.”
“Üç duâ vardır ki Bunların kabul edileceğinden şüphe yoktur. Mazlumun duâsı misafirin duâsı ve babanın evladına duâsı “

4- Kabûl edileceğine inanarak duâ etmelidir.

Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde “Duâ edin kabûl edeyim” buyuruyor. Duânın kabûl edileceğinden şüphe etmemelidir. Şartlarına riâyet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir.

Peygamber efendimiz:
“Allahü teâlâya kabûl edileceğine tam inanarak duâ ediniz! Biliniz ki Allahü teâlâ gâfil bir kalb ile yapılan duâyı kabûl etmez.”
“Duâ ettim kabul edilmedi demedikçe duâ kabul edilir” buyurdu.

Kur'an-ı kerimin ve duânın tesir etmesi için bazı şartların gözetilmesi gerekir. Okuyanın veya yazanın ve hastanın buna inanması hastanın zararlı olan gıdalardanşüpheli ilaçlardan perhiz etmesi sıcaktan ve soğuktan sakınması gerekir. Okuyanın itikadının bozuk olması haram işlemekten kul hakkından sakınması haram ve habis şey yiyip içmemesi ve karşılık olarak ücret almaması şarttır.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Allahü teâlâ duânızı kabûl eder. Duâ ettim hâlâ duâm kabûl olmadı diye acele etmeyiniz! Allah'tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”
“Duâ ettim duâm kabul olmadı diye acele etmeyin! Allahtan çok isteyin! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”
“Duâ eden üç şeyden hâli değildir: Ya günâhı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür Yahut âhırette mükâfatını bulur.”
“Rabbiniz şüphesiz hayâ ve kerem sahibidir. Kulları ellerini kaldırıp kendisinden birşey istedikleri zaman onların ellerini boş çevirmekten hayâ eder.”
“Duâda acele edilmezse duâ kabûl olur.”

Duâda acelenin nasıl olduğu sorulunca Peygamber Efendimiz “Duâ ettim de kabûl edilmedi demektir” buyurdu.
Allahü teâlâ duâ edenleri sağlık ve selamet isteyenleri sever. Duâ edip de duâsı dünyada kabul edilmeyenlere Kıyamet günü Allahü teâl⠓Bu senin falan zamanda ettiğin duâdır. O duânın yerine sana şu sevabları veriyorum” buyuracak o kadar çok sevab verecek ki o kimse “Keşke dünyada hiçbir duâm kabul olmasaydı dabugün onların karşılıklarını görseydim” diyecektir.


5- Belâ gelmeden önce çok duâ etmelidir.

Duâ sıkıntılı zamanlarda belâ geldiğinde değil her zaman edilmelidir. Sevgili Peygamberimiz “Şiddet ânında duâsının kabûl edilmesini isteyen kimse refah zamanında çok duâ etsin!” buyurmuştur.

Üstâd Ebû İshak hazretlerinden duâ istediler. Duâ etti. Duâsının kabûl edildiğini gören bir talebesi “Efendim bu duâyı bana da öğretin ihtiyâç hâlinde ben de edeyim” dedi. Üstâd da “Bu duânın kabûl edilmesinin sebebi otuz yıldır kıldığım namazlar ve devamlı ettiğim duâlar ve harâm lokmadan sakınmamdır.” buyurdu.

6- Sebeplere yapışmalıdır

Allahü teâlânın âdet-i ilâhiyyesine uymadan sebeplere yapışmadan çalışmadan duâ etmek Allahü teâlâdan mucize istemek demektir. Müslümanlıkta hem çalışılır hem de duâ edilir. Önce sebebe yapışmak sonra duâ etmek lâzımdır.

Kur'an-ı kerimde Allahü teâlâ dâimâ çalışmağı emretmektedir. İnsan bütün gayreti ile çalışacak bütün zâhirî sebeplere yapışacak ancak ondan sonra Allahü teâlâdan istiyecektir. Çalışmadan önce değil çalışırken başarabilmek kazanmak için Rabbine yalvararak Ondan yardım bekliyecektir.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“Çalışmadan duâ eden silâhsız harbe giden gibidir.”

Adet-i ilâhiyyeye uymak sebeplerini aramak bulmak için çalışmak lâzımdır. Şartlarına uyarak çalışana elbet verilir. Dilediğine çalışmadan da ihsân eder. Fakat sebeplere yapışmamızı emretmektedir.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“Bir Müslüman Yûnüs aleyhisselâmın balığın karnında iken ettiği duâyı okuyup onunla duâ ederse duâsı kabûl olur.”
“Birinize derd ve belâ gelince Yûnüs Peygamberin duâsını okusun! Allahü teâlâ Onu muhakkak kurtarır. Duâ şudur: “Lâ ilâhe illâ ente sübhâne-ke innî küntü minezzâlimîn”
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
duanin, edilmesinin, kabul, sartlari

Seçenekler
Stil


Saat: 09:16

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,