Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Din Ve Maneviyat > Dua Bölümü

Dua Bölümü Dualarımız


Dua- Ali Şeriati

DualarımızKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Dua- Ali Şeriati
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
37

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24 Temmuz 2015, 19:01   #1
Üye
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumSevgisi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Dua- Ali Şeriati

Dua- Ali Şeriati

Ey Yaratıcı Rabbim!

Sen insanoğluna keremi bağışlamışsın. Sen kendi özel emanetini insanoğlunun omuzlarına yüklemişsin. Sen bütün peygamberlerini kitabı öğretmek ve adaleti gerçekleştirmek için göndermişsin. Sen kendine peygamberlerine ve iman eden insanlara izzeti bağışlamışsın. Sana ve peygamberlerinin getirdiği mesaja inanıyoruz. Senden özgürlük bilgi uygarlık adalet ve şeref istiyoruz. Bize bunları bağışla! Çünkü çok muhtacız ve her zamandan daha dertliyiz ve alçaklık esaret ve cehaletin kurbanı olmuşuz.

Ey zayıf bırakılmışların Rabbi!

Sen yeryüzünün zavallılarını mahkum ve zayıf yığınlarını ve hayattan yoksun bırakılanları – ki onlar köle arayan azgınların; çağın karanlık zulmünün; kin ve nefret cehenneminin tarihteki kurbanlarının devamıdırlar ve her zamankinden daha çok zulme ve baskıya maruz kalmışlardır –insanların önderliğine eriştireceğini ve onları dünyaya varis kılacağını irade etmişsin. İşte şimdi zamanı gelmiştir. Yeryüzünün lanetlileri senin vaadini gözlemekte ve beklemektedir.

Ey gaybın bilicisi Allah’ım!

Şu çağımızda sana gerçekten tapanlar yalnızca yeryüzünün mustaz’aflarıdır.

Ey Yüce Rabbim!

Sen tüm meleklerini Adem’e secde ettirensin. Şimdi insanoğlunun idarecilerin ayağına kapanarak secde toprağına yüz sürdüğünü görmüyor musun? Onları bu çağın putlarına –ki hepsini kendimiz yapmışız – tapıcılıktan onlara kulluktan kendi özgür kulluk ortamına çek ve kendilerine özgürlük bağışla!

Ey güçlü Rabbim!

Senin ayetlerine küfredenler senin peygamberlerini yalanlayıp haksız yere öldürenler ve adalet eşitlik istemek için ayaklanan kullarını öldürenler hâlâ yeryüzünde egemendirler. Müjdelediğin azabı onlara ulaştır!!

Ey Kadir olan Allah’ım!

Ailemize sorumluluk halkımıza bilim inananlarımıza aydınlık aydınlarımıza iman tutucularımıza anlayış kavramışlarımıza tutuculuk kadınlarımıza bilinç erkeklerimize şeref ihtiyarlarımıza bilgi gençlerimize soyluluk öğretmen ve üstadlarımıza öğrencilerimize inanç uyuyanlarımıza uyanıklıkuyanıklarımıza irade tebliğlerimize gerçek dindarlarımıza din yazarlarımıza güvenirlik sanatkarlarımıza dert şairlerimize şuur araştırıcılarımıza hedef ümidsizlerimize ümit zayıflarımıza güç muhafazakarlarımıza hareket ölümcül uykularda olanlarımıza hayat ve dirilik körlerimize görmesuskunlarımıza feryat müslümanlarımıza KuranSünnet ve Ehl-i Beyt bilinci tüm mezheplerimize birlik kıskançlarımıza şifa egoistlerimize sabırhalkımıza kendini bilme tüm uluslardan kurulu milletimize samimiyet basiret feraset cesaret fedakarlık yeteneği kurtuluşa layık oluş ve izzet bağışla!!


Ey Kabe’nin Rabbi!

Şu ömürleri boyunca her sabah ve her akşam bütün dünyada senin evine yönelen senin evine dönerek yaşayıp ölen İbrahim’in evinin etrafını tavaf eden insanlar; cehalet ve şirkin kurbanı olmuş; Nemrud’un eziyet ve zulmünün bağlılıları durumuna düşmüştür ve onu övmekte devam ediyorlar.

Ey güç özgürlük ve uyanıklığın peygamberi!

Senin evinde yangın çıkmış kapını tutmuş; senin toprağını batıdan doğma bir sel basmış senin ailen ise çoktandır illetin siyah örtüleri altında uyuya kalmış. Onların başında dur ve bağır:

– Kalk ve Uyar! Onları uyandır.

Ey Ali!

Allah’ın ve halkın insanı... Aşk ve kılıcın adamı!
Biz seni iyice tanımayı unutmuşuz.. Seni iyi tanımayı aklımızdan çıkarmışlar. Ama senin sevgini çağın zulmüne karşıt vicdanlarımızın derinliklerindegönül perdelerimizin ardında yakıp durmak zorundayız. Sen seni sevenlerin eğri yolda olmalarına nasıl razı olabilirsin? Sen haksızlığın bir yahudi kadına yönelmesini bile kabul etmedin. Gel de şimdi müslümanların boyunduruğunda yaşadığı kapkara zulmü gör! Gör bak! Müslümanların başından geçenleri gör!

Ey güçlü kolların sahibi!

Bir darbe daha!...

Ve siz ikiniz; ey bacı ey kardeş! Ey siz! “insan olma”ya anlam verdiniz. Özgürlüğe can; iman ve ümide iman ve ümid; ulu ve yüce ölümünüze “yaşam ve dirlik” kazandırdınız; bağışladınız.

Evet iki beden ve ten evet!

O dertli günden – ki hayal onu tasarlamaktan korkar gönül onun derdiyle paramparça – bu yana İslam ümmetinin gözyaşı kurumamıştır. Halkımızasırlardır sizin gamınızı çekmekte sizin için ağlamakta!.. Oysa aşk salt gözyaşıyla söyleşme değil midir? Bir tarih boyunca İslam ulusu sizin keder ve gamınızla inlemektedir. Bu aşktan dolayı İslam ulusundan bazıları kırbaçlanmış katliamlar görmüş işkencelere uğramış; fakat hatırınızı aklından; yanan ateş gibi aşkınızı gönlünden çıkarmış değil! Her caninin kırbacı sizin mührünüzün sırta kazılışıdır.

Ey Zeyneb!

Ey damaklarda amaçlar için Ali’nin dili!
Kendi halkına söyle!

Ey kadın!

Ey mertlere cesurlara bu sıfatları öğreten!

Senin aşk ve derdini can ve gönüllerinde duyanlar sana muhtaçtırlar. Hem de her zamankinden çok... Bu eski ve yeni sömürünün bozulmuş gelenek ve kurumların modernist ilericilerin oyuncağı olanları; Bir şehrin başındaki güçlü feryadın gibi bir feryatla Kasvet ve vahşet şehrini -ki şehri onunla ezmiştin- bir sarayın temellerini -saltanat ve cinayetin sarayını sallamış titretmişsin!- karıştır sinirlendir canlandır! Tâ ki kendi kendilerine canlanıp sinirlenerek etraflarını saran örümcek ağı perdelerini yırtıp parçalayabilsinler. Tâ ki bu kötü ve yıkıcı tufanın çağdaş biçimine karşın durmayı öğrensinler!

Bu korkunç ve tehlikeli makinayı -ki bu onlardan insanlardan- yeni oyuncaklar yapmak için sonra yeni sömürü düzeni kurmak modern uyutmalar içinbaşıboş günleri artırmak için sermayedarların piyasaya sunduklarını ihtirasla yutabilmek için burjuvazinin zevk verici yoğun hevesleri için ruhsuz yeni soyluluğun daha ilginç görünümü olan yalnızlık tecrid ve unutulmuşluğu için müreffeh toplumu hedefleyen bomboş bir yaşamla uğraşmak için yapılmıştır- kırıp parçalasınlar!!

Ve kendilerini eskinin saygın köleliğinden yeninin saygın piyasasından – senin mesajının parıltılarıyla- kurtarsınlar!

Ey amaçta Ali’nin dili!
Ey Hüseyin’in mesajı gönül ve beyninde olan.

Ey Kerbela’dan gelerek şehitlerin mesajını tüm cellat ve canilerin baskılarına rağmen tarihin kulağına ulaştıran!

Ey Zeyneb!
Bize söyle !
Başınızdan geçeni söyleme!

O kan kırmızısı çölde ne gördüğünü söyleme! Orada cinayetlerin ulaştığı doruk noktasını da söyleme! O günün acısından sonra Fırat’ın kenarında Allah’ın insanı melekleri niçin secde ettirdiğini de söyleme! Ve Fırat sahilindeki gösteriyi ve durumu da söyleme!

Evet Zeyneb!
Düşmanlarının ne yaptığını da dostlarının tavrını da söyleme!

Evet ey Hüseynî devrimin mesajı!
Biz biliyoruz Biz hepimiz işitmişiz. Senin Kerbela ve şehidler mesajını dürüstçe ulaştırdığını biliyoruz. Sen kendi varlığında söz üreten bir şehidsin! Tıpkı damla damla kanıyla söz söyleyen şehid kardeşin gibisin sen.

Fakat söyle ey bacı!

De ki “ne yapalım?” Bir an bak ki biz ne çekiyoruz? Kulağını bir anlık bize ver ki kendi isteklerimizi sana ulaştıralım.

Ey sevgili ve güçlü bacımız!

Ey kardeşinin emin ulağı! Kerbela’dan gelerek tarih süresince tüm nesillere şehidlerin mesajını ulaştıransın! Sen şehidliğin kıpkırmızı bahçelerinde yeni açılmış güllerin kokusunu can ve elbisesinde taşıyansın.

Ey Ali’nin kızı!

Ey esirler kervanının komutanı! Bizi de bu kafilenin izinde kendine ulaştır!

Ey Hüseyin!
Seninle ne söyleşelim? O korkunç fırtınalı girdaplı ve karanlık gecede yol lambasının ışığı! Ey kurtuluş gemisi! Ey her zamana yayılan her nesle ulaşankıyama hazır her zeminde kanı hatırlanan her elverişli tohumu toprağın altında açan ve yeşeren her susuz çiçeği kanıyla yaprak hayat ve canlılığa kavuşturan!

Ey şehadetin büyük üstadı!

Bizim de bu karanlık ve ümidsiz gecemize bir şimşek çak! Bizim kurumuş yarı ölü halimize bir damla kanını yay! Bizim bu soğuk ve donmuş kışımıza o çöl kıyamındaki ateşinden bir kor bağışla! Ey aşıklarını “siyah ölümden” kurtarmak için “kırmızı ölümü” seçen! Sen her damla kanınla halka hayat ve dirilik verirsin. Tarihi hareketlendirirsin. Çağın donuk ölü bedenini ısıtırsın ve bu coşkuyla dirilik aşk ve ünid saçarsın. İmanımızın halkımızın tarihimizin ve de zamanımızın bedeni; “sana ve senin kanına muhtaçtır.”

»Dua- Ali Şeriati - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ali, dua, seriati

Seçenekler
Stil


Saat: 12:21

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git