Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Dünya Tarihi


Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
44

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Ocak 2015, 00:53   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928

Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928

Ernesto "Che" Guevara, Fidel Castro'yla birlikte Küba Devrimi'ni gerçekleştirdi. Devrimden sonra yeni kurulan Küba hükümetinde bakanlık da dahil olmak üzere önemli görevler üstlendi. Fakat içinde yanan devrim ateşi onu yeni arayışlara yöneltti. Bolivya'da köylüleri devrime kazanmak için gerilla faaliyetleri yürütürken hükümet güçleri tarafından ele geçirildi, işkence gördü ve kurşuna dizilerek öldürüldü.

Ernesto "Che" Guevara, bundan tam 84 yıl önce büyük bir toprak sahibinin oğlu olarak Arjantin'de dünyaya geldi. Yaşadığı ülkede büyük toprak sahibi, tacir, sanayici ve siyasetçi olan 200 aile hemen her şeyi belirlerken, geniş halk kitleleri yoksulluk ve sefalet içinde yaşıyordu.

Yerli geçici işçiler arasında tüberküloz çok yaygındı. Kömür ocaklarında çalışan işçiler, kömür tozlarına karşı herhangi bir önlem alınmadığı için 30'lu yaşlarında ölüyorlardı.

Che'nin ailesi, bu duruma eleştirel bakıyordu. Zengin bir ailenin kızına yazdığı bir aşk mektubunda Che şöyle diyordu: "Sefaletin boyutları, bir ferdi olarak dünyaya geldiğin bu sınıfın işlediği suçlar benim kaldırabileceğimden, onlar gibi olmak isteyebileceğimden çok daha büyük: Bazı geceler bu suçu bir karabasan gibi hissediyorum. Vücudunun o güzel kokusu, varoşlardan yükselen sefaletin suçlamasını hissetmememi sağlamıyor. Zenginlik; hayır, ben bunun bir parçası olmak istemiyorum. Bu haksızlığın sürüp gitmesinin bir parçası olmak istemiyorum."

Bir tıp öğrencisi olarak bir arkadaşıyla birlikte yaptığı bir motosiklet gezisinde, Orta ve Güney Amerika'nın hemen hemen bütün ülkelerini gezdi. Bu yolcuğunu anlattığı günlüğü sinema filmi olarak çekildi.

Che, ABD holdinglerinin Orta ve Güney Amerika ülkelerinden ne muazzam miktarlarda hammadde topladığını, ne muazzam miktarlarda kârlar ettiğini, hükümetleri istediği gibi devirip yenilerini kurduğunu gördü. Gezip gördüğü ülkeler az gelişmişti ve her bakımdan ABD'ye bağımlıydılar.

Yerel egemenler servetlerini ya har vurup harman savuruyor, ya da ülke dışına kaçırıyorlardı. İnsanlar her yerde isyan ediyorlardı, ancak bu isyanlar bir yönetici çetenin yerine bir başkasının geçmesini sağlamaktan başka bir işe yaramıyordu.

Guevara 1955 yılında ülkesini kölelikten kurtarmak isteyen Kübalı avukat Fidel Castro'yla tanıştı. Che ona hayran kalmıştı: "... Bu mücadele ancak zaferle sonuçlanabilir. Onun iyimserliğini paylaşıyorum. Sızlanmaya son verip savaşmaya başlamak kaçınılmaz."

Aralık 1956'da Castro ve Guevara, 80 savaşçıyla birlikte Küba'ya gitmek üzere denize açıldılar. Adanın ekonomisi pratikte her şeyiyle ABD'ye aitti: Telefon ve elektrik şirketlerinin hisseleri %90 oranında, demiryolları işletmelerinin yarısı, ham şeker üretiminin %40'ı ABD'nin elindeydi.

Küba'nın ihracatının %80'ini şeker oluşturuyordu. Kişi başına düşen gelir, 50 yıldan bu yana artmamıştı.

Diktatör Batista'nın rejimini devirmek için iki yıllık bir mücadele yeterli oldu. Savaşın son günlerinde devrimcilerin güçleri 800 savaşçıdan ve 2200 sivil güçten oluşuyordu. Köylüler devrimcileri pasif olarak destekliyordu, işçiler de genel olarak aktif mücadeleye katılmadılar. Mücadelenin yönetimi, çekirdeği entelektüellerden oluşan gerilla liderliğinin elindeydi.

Batista'nın rejimi o kadar yozlaşmış ve çürümüştü ki, Castro ile Guevara Havana'ya girdiklerinde kimse onlara karşı koymaya yeltenmedi. ABD hükümeti bile artık Batista'ya olan inancını yitirmişti.

Önde gelen bir gerilla komutanı olarak Guevara yönetici kadronun arasına girdi. Merkez Bankası'nın başkanı oldu. Tarım Reformu Enstitüsü'nü yönetti ve "yeni toplum"un önde gelen düşünürlerinden biri oldu.

Küba'daki yeni hükümet bağımlılıktan kurtulmak, modernleşmek ve sanayileşmek istiyordu. Ancak hükümetin yaptığı yumuşak bir toprak reformu gibi pek de radikal olmayan adımlar bile ABD'nin tahammül sınırlarının çok ötesindeydi.

ABD ve Küba sermayesi adadan çekildi. Sonra da rejimi diz çökertmek için ABD adaya çok ağır bir ekonomik ambargo uygulamaya başladı. ABD'nin bu baskısıyla ve doğrudan komşuluğuyla bağımsız bir milli kalkınma mümkün değildi. Bundan ötürü Küba yöneticileri Sovyetler Birliği'ne yaklaşmaktan başka çare göremediler.

Castro 1961 yılında kendisini aniden "Marksist-Leninist" ilan etti. Sovyetler Birliği yöneticileri, ABD'nin burnunun dibindeki devrimci bir adayı, süper güçlerin oyununda bir koz olarak görüyorlardı. SSCB, Küba'nın ekonomik durumunu kendi lehine kullanmaya başladı.

Guevara bu gelişmeler karşısında dehşete kapılmıştı. SSCB adadan hammadde ve besin istiyor, ancak sınai kalkınmayı teşvik etmiyordu. Sovyetler, şeker için dünya piyasasındaki fiyatlardan fazlasını ödemiyorlardı. 1963/64 yıllarında hükümet ekonominin şekere olan bağımlılığın bu güne kadar olmadığı büyüklüğe eriştiğini itiraf etmek zorunda kaldı.

Che'nin henüz hükümette olduğu dönemlerde, besin maddeleri ve tekstil ürünleri karneye bağlandı. Sanayiye para aktarmak adına işçilerin yaşam standardı düşürülmeye başlandı. Sosyal sorumluluk ve sosyalist ahlâk çağrıları yapılarak, işçilerin daha fazla fedakârlık yapmaları sağlanmaya çalışıldı. Nihayetinde rejim giderek otoriter ve sert bir hal almaya başladı. Küba, çıkmaz bir yola girmişti.

Che'nin asıl gücü devrime olan inancında ve bitmez tükenmez enerjisinde yatıyordu. Küba hükümetinde üstlendiği bürokratik görevler onu tatmin etmiyordu. Castro, SSCB ile Çin arasındaki gerginliği fırsat bilerek Küba lehine adımlar atmaya çalışırken, Che devrimi yaygınlaştırmak istiyordu.

Che, ABD ile olan denge durumunu korumak istediği için dünyada yaşanan devrimlere ve ayaklanmalara destek vermeyen SSCB'yi sert bir şekilde eleştiriyordu. Guevara, 1956'da sözde sosyalist, özde devlet kapitalisti devletleri "sömürücülerin suç ortakları" olmakla itham etti.

SSCB'nin kendisinden bağımsız olarak gelişen bir kurtuluş hareketini desteklemeye niyetli olmamasına rağmen, Che ısrarlıydı: "Yaptığımız işi ihraç etmekten vazgeçemeyiz." Yarattığı "... iki, üç, daha fazla Vietnam!" sloganı, Vietnam Kurtuluş Hareketi'nin işgalci ABD güçlerine karşı verdiği savaş esnasında öğrenci hareketi tarafından benimsendi.

Guevara, Küba'da edindiği tecrübelerden yola çıkarak, başka devrimler için de senaryolar oluşturmaya çalışıyordu. Bu fikrin zaafları, Bolivya'da açık bir şekilde ortaya çıktı. Che, Bolivya'da Güney Amerika'nın tüm ezilenlerinin isyanının kıvılcımını yakmak istiyordu. Fakat bu girişim büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı.

1966/67 yıllarında Guevara bazı Kübalı yoldaşlarıyla beraber Bolivya'da bir gerilla kampı kurmaya ve etrafında savaşçılar toplamaya başladı. Bolivya tesadüfen seçilmiş bir yerdi. Che'nin teorisinde mekân çok büyük bir rol oynamıyordu.

Guevara, bir devrimcinin devrim koşullarını beklememesi gerektiğini, aksine bunları kendi eylemiyle yaratabileceğini düşünüyordu. Gerillalar sınırlı bir alan içinde verdikleri "kahramanca mücadeleyle" devrimin ateşini yakabilirlerdi.

Bu küçük savaşta partizanların kaleleri oluşacaktı. Savaş, diktatörlüklerin maskesini düşürecek ve zalimliklerini olanca çıplaklığıyla gözler önüne serecekti. Bu sayede egemenlerle halk arasındaki kutuplaşma giderek keskinleşecekti. Artık partizanların safları köylülerle doldurulabilirdi. Giderek daha geniş bölgeler isyancıların denetimine girecekti, ta ki nihai zafere kadar.

Ancak Bolivyalı köylüler Che'nin mücadelesine ilgi duymuyorlardı. Bolivya hükümeti de hiçbir şekilde Küba'daki Batista rejimi kadar köksüz ve zayıf değildi. Partizanlar tümüyle izole olmuşlardı. ABD'nin tüm desteğine sahip hükümet güçleri, her geçen gün daha fazla sayıda isyancıyı öldürüyordu. Bir yıl sonra savaş kesin olarak yitirildi: 9 Ekim günü Che gerillalarıyla birlikte tuzağa düşürüldü, tutsak edildi ve kurşuna dizildi.

Her şey farklı bir şekilde gelişebilir miydi?

Bolivya macerası esnasında, Che'nin hareketinden bağımsız olarak Bolivyalı maden işçileri grev yapıyorlardı. Bu işçiler daha 1952 yılında bile bir devrimin öncüleri olmuşlardı.

Che, ulusal kurtuluş hedefini, işçilerin kıtada sık sık alevlenen sınıf savaşıyla birleştirebilirdi. İşçiler 1969 yılında Arjantin'in Cordoba ve Rosario şehirlerinin yönetimini kısa süreliğine ellerine geçirmişlerdi.

1960'lı yılların sonlarında Şili'de de giderek daha fazla işçi direnmeye başlamıştı. Bunun sonucu olarak 1970 seçimlerinde sosyalistler, sosyal demokratlar ve başkaları, Salvador Allende liderliğinde hükümet kurmayı başarmışlardı. Fakat Che için mücadelenin merkezi kırsal alandı. Bu da zorunlu olarak devrimin şehirli işçi sınıfının değil, şehirli entelektüeller tarafından önderlik edilecek köylüler tarafından yapılmasını öngörüyordu.

Guevara 1950'li yıllardan sonra sık sık Karl Marx'ın yazılarını okumuştu. Sömürüye ve zorbalığa karşı Marx'la aynı görüşleri paylaşıyordu. Ancak politik olarak Marx'la en temel noktada, kapitalizmden kurtuluşun ancak işçi sınıfın kendi eylemiyle gerçekleşebileceği düşüncesinde ayrışıyordu.

Guevara, devrimci potansiyelin yoksulluktan ve sefaletten kaynaklandığı görüşündeydi. Sadece eyleme geçme kararlılığı, yeteri kadar cesaret ve partizanları doğru yola ikna edebilecek doğru fikirlere sahip gerillaların varlığı, devrimi yapmaya yeterliydi.

Ancak Che'nin coşkusu ve fedakârlığı, Küba'dan farklı olarak, Bolivya'da işçi sınıfının kendi eyleminin yerine geçemedi. Guevara, sahip olduğu inanç ve kararlığı, işkencecilerin elindeyken tek bir kelime bile söylemeyerek, hayatının son anlarında bile yeniden ispat etti.

»Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928 - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
1928, che, ernesto, guevara, haziran

Seçenekler
Stil


Saat: 18:18

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git