ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Dünya Tarihi


2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal


2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal

Kültür - Sanat Kategorisinde ve Dünya Tarihi Forumunda Bulunan 2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal Dünya işçi sınıfının uluslararası devrimci örgütü olan Enternasyonal, ilk defa 1864'te Londra'da Uluslararası Emekçiler Birliği ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 15 Ocak 2015, 00:14   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Liich
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keyifli
Üyelik tarihi: 14 Kasım 2014
Yaş: 25
Mesajlar: 7.850
Konular: 4856
Beğenilen: 1368
Beğendiği: 1252
www.forumsevgisi.com
Standart 2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal

2 Mart 1919 Üçüncü Enternasyonal

Dünya işçi sınıfının uluslararası devrimci örgütü olan Enternasyonal, ilk defa 1864'te Londra'da Uluslararası Emekçiler Birliği adıyla kuruldu. Reformistler, anarşistler ve devrimciler arasında 1872'de yaşanan ayrışmada Enternasyonal dağıldı, Sosyalist Enternasyonal olarak da bilinen İkinci Enternasyonal, 1889'da kuruldu. 1914'te sosyal demokratların savaşta kendi "devletlerini" desteklemeleri üzerinde dağılan enternasyonal, 2 Mart 1919'da tekrar kuruldu.
( III. Enternasyonal'in ilk kongresi, 1919)


Birinci Dünya Savaşı, sosyalistler açısından önemli bir dönüm noktasıydı. Çünkü başta Kautsky olmak üzere sosyal demokrat önderlerin kendi devletlerinin savaş bütçeleri lehine oy vermeleri, yani savaşta kendi burjuvazilerini desteklemeleri, pek çok sosyalistin kafasının karışmasına neden olmuştu.

Sosyal demokrat önderlerin bu korkunç ihaneti, milyonlarca işçinin burjuvazinin savaşında can vermesine neden oldu. Ancak savaşın üçüncü yılında Rusya'da gerçekleşen 1917 Ekim Devrimi, işçi sınıfını iktidara getirerek yeni bir mudun yeşermesine neden oldu.

Bolşevikler devrimden sonra derhal savaştan çekildiler. Lenin, reformistlerin ve devrimcilerin birbirlerinden ayrı örgütlenmeleri gerektiğini savunuyordu. Devrimin kazandığı başarı nedeniyle Lenin'in bu görüşü çerçevesinde Avrupa'da komünist partiler kurulmaya başlandı.

Bu devrimci örgütler 2 Mart 1919'da bir araya gelerek, Komünist Enternasyonal/Komintern olarak da bilinen 3. Enternasyonal'i oluşturdular. Bu dönemde Avrupa'da devrimci bir durum yaşanıyordu. Almanya, Macaristan ve Avusturya'da kitlesel işçi grevleri yapılıyor, ardı ardına işçi konseyleri kuruluyordu. Avrupa'da, özellikle Almanya'da yaşanacak devrimler çok önemliydi, aksi takdirde Rusya devriminin izole olma tehlikesi vardı ve Lenin bu tehlikeye çeşitli defalar işaret etmişti.

Ancak devrim Almanya'da yenilgiye uğradı. Bunun sonucu olarak Rusya yalnız kaldı, iç savaşın yarattığı büyük tahribatın da etkisiyle bürokrasi giderek daha güçlü bir şekilde kendisini egemen sınıf olarak örgütlemeye başladı. Lenin'in 1924 yılında ölmesiyle birlikte Stalin önderliğindeki bürokrasi karşı devrim sürecini kısa sürede tamamladı.

Enternasyonal artık karşı-devrimci bürokrasinin çıkarlarının icra aygıtına dönüşmüştü. Avrupa komünist partileri SSCB bürokrasisinin bir kuklasına dönüştü ve yükselen devrimleri ezmekte kullanıldı.

Bu durum karşısında Rus devriminin önderlerinden Troçki, 1938 yılında 4. Enternasyonal'in kurulduğunu ilan etti. Ancak bu örgüt içinde bulunduğu objektif koşullar nedeniyle kitleselleşemedi, Troçki'nin bazı yanlış öngörülerini dogmatik bir biçimde savundu ve 1960'lı yılların sonunda çeşitli hiziplere ayrılmaktan kurtulamadı.

Filistinli devrimci ve İngiliz Sosyalist İşçi Partisi kurucularından Tony Cliff ise geliştirdiği devlet kapitalizmi teorisiyle 4. Enternasyonal'in sorunlarını giderdi. Bugün dünyanın dört bir yanında Cliff'in düşünceleri etrafında şekillenen ve International Socialist Tendency'nin (Uluslararası Sosyalist Akım) parçalarını oluşturan örgütler bulunuyor.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
1919, enternasyonal, mart, ucuncu

Seçenekler
Stil


Saat: 21:14

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi