Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Kültür - Sanat > Dünya Tarihi


Monte Cassino MuharebesiKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Monte Cassino Muharebesi
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
70

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2015, 00:36   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Monte Cassino Muharebesi

Monte Cassino Muharebesi


II. Dünya Savaşı İtalya Cephesi
Savaş sonrası Monte Cassino kasabası harabesi

Tarih 17 Ocak 1944 - 18 Mayıs 1944

Bölge Monte Cassino, İtalya

Sonuç Müttefik zaferi.

Taraflar


Birleşik Krallık

Birleşik Devletler

Özgür Fransa

Polonya

Kanada

Britanya Hindistanı

Yeni Zelanda

ve diğerleri

Almanya

‎ İtalya

Komutanlar


Harold Alexander

Mark Clark

Oliver Leese

Albert Kesselring

Heinrich von Vietinghoff

Fridolin von Senger und Etterlin

Güçler

ABD 5. Ordusu

İngiliz 8. Ordusu

105,000 asker

1,900 tank

4,000 uçak Alman 10. Ordusu (80.000 asker)

Kayıplar


55,000 zayiat

Alman kaynaklarına göre:

12,000 zayiat ~20.000 zayiat

Monte Cassino Muharebesi, İkinci Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı savaşlarından birdir. Savaş 1944'te orta İtalya'da Monte Cassino manastırının tepesinde bulunduğu dağlık alanda yapılmıştır.

Monte Cassino kasabası ve Katedral (MS. 529'da yapılmıştır) Roma'nın 90 km güneydoğusunda yüksek arazide bulunmaktaydı. Pozisyonları çok kritikti çünkü bu tepeyi kontrol eden bir kişi Liri vadisini ve 6 numaralı karayolunu yani Roma'ya direkt giden antik yolu kontrol ediyordu.

Aynı zamanda bu bölge Gustav savunma hattının bir parçası idi. Bu durumuyla Monte Cassino, Normandiya'daki 112.tepeyi andırmaktaydı. 112.tepeyi elinde bulunduran kişi çevre araziyi de kontrol ediyordu fakat 112. tepe ile Monte Cassino arasında tek fark; bu sefer savunucuların SS-Pz. abt. 502. değil Alman paraşüt tümeniydi.

Savaşın ilk taarruzları Amerikan 2. Kolordusuna bağlı 34. ve 36. Piyade tümenlerinin Rapido nehri üzerinden yaptıkları taaruzlar ile Britanya 10. Kolordusunun Garigliano nehri üzerinden yaptığı saldırılar oldu.

Rapido nehri üzerine 36. Piyade tümenin yaptığı saldırılar tam bir felakete dönüşmüştü çünkü hiç bir başarı getirmemekle beraber ağır zaiyata sebep olmuştu. 34.Piyade tümeninin saldırısı daha başarılıydı ve Alman ihtiyatlarını güneye püskürtmüştü.

Bundan faydalanan Amerikalılar, 22 Ocak 1944'de Anzio'ya çıkarma yaptılar ancak tuttukları köprübaşı, Alman 14. Ordusu tarafından saldırıya uğradı ve Amerikalılar, Almanların 280 mm'lik demiryolu toplarından iki tanesi ile yok edildiler. Bu hezimetten sonra Amerikalılar tekrar Cassino üzerine yoğunlaştılar.

15 Şubat 1944'e gelindiğinde hala en ufak bir başarı bile elde edemeyen müttefikler kabahati tepe üzerinde bulunan tarihi katedrale yüklediler.

Albert Kesselring komutasındaki Oberbefehlshaber Süd (Güney Orduları Komutanlığı), Alman askerlerine kesinlikle tarihi Katedral'e girmelerini yasaklamış ve Katedral girişlerine kaçak olarak içeri girilmesini önlemek için nöbetçi dikmiş olsa da, müttefikler Katedralin Almanlar tarafından kullanıldığına karar verdiler.

Böylece Katedral 227 Amerikan askeri ve İngiliz uçakları tarafından bombalandı. Katedral'e en yakın Alman mevzii ise Katedralin bulunduğu tepenin eteklerindeki gözetleme mevzisiydi ve ayrıca tepenin eteklerindeki mağaralar da cephanelik olarak kullanılmaktaydı.

İçeride saklanan kadın çocuk ve mültecilerin olup olmadığı ise bilinmiyordu. Panzer tümeninden Albay Schlegel böyle birşeyin olcağını tahmin etmiş ve katedral içerisindeki tarihi eserleri italyan hükümetine verilmek üzere dışarı çıkartmıştır.

Bombardımandan sonra 2. Yeni Zelanda tümeni, demiryolu istasyonunu almak için kasabaya saldırdı ancak kasaba hala 90. Panzergrenadier tümeni tarafından savunuluyordu ve bu birlik 1.Fallschirmjager division tarafından 3 Paraşüt Alayı ve birkaç makineli tüfek birliği ile destekleniyordu. Yeni Zelandalılar geri püskürtüldüler.

Katedralin yıkıldığı haberini alan paraşütçüler harabelerin aralarında kendilerine sağlam savunma mevzileri oluşturdular. Yeni Zelanda kolordusuna bağlı 4. Hint tümeni, kuzeydeki tepelerden Katedrale saldırmayı denediler ancak Almanların makinelileri tarafından çok kayıp verdiler.

20 Şubat 1944'de 1. Fallschirmjager division tüm bölgenin kontrolünü üstlendi. Bu 18 km lik bir cephe hattı idi ve diğer birlikleri rahatlatmıştı. Pioniere batallion (öncü tabur) ve 3. Paraşüt Tümeni Cassino Kasabası'nın merkezini kontrol altına almakla görevlendirilmişlerdi.

Yeni Zelandalı'lar kendilerini topladıktan sonra tekrar saldırdılar. 13 Mart 1944'de Genaral Bernard Freyberg komutasındaki Yeni Zelanda Kolordusu hücum durumuna geçti. Onların saldırılarından önce 300 ağır ve 200 hafif bombardıman uçağı kasabayı bombaladı.

Sivil hedeflerin bombalanması müttefikler için pek bir şey ifade etmiyordu. Bombardıman paraşütçülere oldukça kayıp verdirdi. Yeni Zelandalı'lar Liri vadisine girdiklerinde yine ağır Alman mukavemetiyle karşılaştılar ve ilerleyemediler. Müttefiklerin koyduğu adını koyduğu bu Dickens Operasyonu başarısız olmuştu. 17 Şubat 1944'de yeni bir saldırı yapıldı.

Bu sefer cepheden zırhlı desteğiyle bir piyade saldırısı denendi. Bu saldırı daha başarılı olmuştu. Kasabanın güney kısımları müttefiklerin eline geçmişti ama bu çok ağır zaiyata malolmuştu. Birçok tank, paraşütçüler tarafından kullanılmaz hale getirilmişti. Katedrali almak için yapılan saldırılar ise felaketle sonuçlanmıştı.

Sınırlı başarıya rağmen müttefik komutanlar Cassino savaşlarındaki inanılmaz boyuttaki kayıplardan dolayı endişeye düşmüşlerdi. 23 Mart 1944'de topçuların sağladığı ağır baraj ateşi altında geri çekildiler. Alman paraşütçüler arkalarından tepelere çıkarak Alman bayraklarını sallayarak sevinç gösterilerinde bulundular. Bu aradan faydalanan Alman paraşütçüleri yaralılarıyla ilgilenecek ve yeniden hazırlanacak zamanı kazandılar.

11 Nisan 1944'de 2000 parça top, Alman mevzilerini bombalamaya başladı. Alman mevzilerine karşı hücuma geçen ilk müttefik birliği General Wladyslaw Anders komutasındaki 2.Polonya Kolordusuydu.

Kasabanın güneyindeki Süvari Tepeleri diye bilinen tepeleri ele geçirseler de 13 Nisan 1944'de geri çekildiler. Fransız kuvvetleri ile Britanya 8. Kolordusu Liri vadisine girmeye başlamışlardı. 16 Nisan 1944'de Polonyalılar Cassino'nun tam arkasına direkt bir taaruz yaptılar ve bu anda Kanadalılar da taaruza katıldılar.

Polonyalılar kasaba içerisinde Katedrale doğru ilerlediler. Ağır kayıplar vermelerine rağmen durmadılar. Bunun sebebi halen dinç olmalarıydı. Çünkü daha önce ki ağır çatışmalarda bulunmamışlardı. Bu arada Kesselring, Anzio'da cephe hattının yarıldığından ve Cassino'daki durumdan haberdar oldu ve daha fazla direnişin anlamsız olduğunu anladı.

1.Fallschirmjager division'a geri çekilmelerini emretti. 17 Nisan 1944 gecesi bu emir sessiz sedasız yerine getirildi. 6 numaralı karayolu ile geri çekilen paraşütçüler ağır yaralılarını geride bıraktılar. Ertesi gün Polonyalılar terkedilmiş Katedrale girdiler ve bayraklarını dalgalandırdılar. Sadece bu son 4 gündeki çatışmalar Polonyalı'lara 860 ölüye ve 2.800 yaralıya malolmuştu.

Monte Cassino Savaşı 4.000 paraşütçünün hayatına malolmuştu ancak bu rakam ağır müttefik kayıpları yanında az kalıyordu ama yine de Alman paraşütçülerinin elit askerler olduklarını ve eğitim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu savaşın en trajik yanı, tarihi Katedralin yokedilmesi ve Monte Cassino Kasabasının moloz yığını haline gelmesi olmuştur ancak bu savaş aynı zamanda Alman paraşütçülerinin savunma destanı olarak askeri tarihteki yerini almıştır.

»Monte Cassino Muharebesi - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
cassino, monte, muharebesi

Seçenekler
Stil


Saat: 06:51

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git