Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Güncel Bölüm > Duyurular Ve Kurallar

Duyurular Ve Kurallar Forumumuz ile ilgili Önemli Konular


Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Forumumuz ile ilgili Önemli KonularKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !
Konudaki Cevap Sayısı
5
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
238

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 2 gönderen DieseL
  • 1 gönderen DieseL
  • 1 gönderen Gülfem


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ocak 2016, 14:22   #1
Yar ; Seni düşüncelerime sebep ettiğim için helal et...
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DieseL
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Bu konu altından Türkçe'de yanlış bilinenleri paylaşalım.İlk öncelik ile herkesin yaptığı bir hata ile başlamak istiyorum

Fotoğraflar'a Resim denilmesi

Resim Değil Fotoğraf

Dünya tarihinde resim, fotoğraftan daha eskidir. Daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi. Fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.■Fotoğraf çekilir resim ise yapılır.
■Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
■Resim içtendir, fotoğraf dıştan.
■Fotoğraf bakmak, resim görmek içindir.
■Resim hayal gücüne dayanır, fotoğraf ise olanla yetinir.
■İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
■Fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.

Fotoğraf örneği
Bu bir fotoğraftır
Resim örneği
Buda bir resimdir
'' siz hiç 'hadi geç karşıma fotoğrafını çekeyim' deyip resminizi çizen ressama rastladınız mı ya da fotoğrafçıya giderken vesikalık resim mi çizdiriyorsunuz? peki resimlere fotoğraf denildiğine pek şahit olunmazken neden fotoğrafa resim denildiğini sık sık duyuyoruz? aradaki bariz fark fotoğraf çekilir resim ise çizilir. biraz daha detaylandırmak gerekirse; elinize bir tane fotoğraf makinası alın, arkadaşınızı karşınıza alıp gülümsemesini ya da amuda kalkmasını söyleyin. arkadaşınız amuda kalktı diyelim sizde onu amuddan düşmeden o anı dondurmak istiyorsunuz elinizdeki makinanın objektif kısmının ön tarafa gelecek şekilde tutun, makinayı gözünüz hizasına getirin ve makinaya baktığınızda arkadaşınızın amuda kalkmış halini görebileceğiniz bizim vizör dediğimiz bir delik göreceksiniz. işte o deliğe bir gözünüzü sokarak arkadaşınızı tam olarak görmeye çalışın. ilk baktığınızda aaaa bu delikten bakıldığında insan ters görünüyor ehihi kiki demeyin çünkü arkadaşınız amuda kalkmış vaziyette onun için öyle görünüyor. son olarak makinanın sağ üst kısmında bir tane düğme vardır, siz delikten bakıp arkadaşınızı tam olarak kadraja sığdırdığınızda o düğmeye basın. sonra bir fotoğrafçıya gidip başınızdan geçenleri anlatın ve fotoğraf makinasını fotoğrafçıya bırakın, (o ne yapacağını biliyordur) bir saat sonra fotoğrafçıya gittiğinizde size fotoğraf makinanızı ve arkadaşınızın amuda kalkmış halinin çok net göründüğü bir kağıt verecektir. işte o kağıt parçasının üzerindeki görüntülere fotoğraf, sizin delikten bakıp düğmeye basma aşamasına ise fotoğraf çekme denir.

resim ve fotoğraf arasındaki farkı biraz daha anlamanız için size resim * nasıl çizilir onu anlatayım. şimdi efennim platonik aşık olduğunuz bir kız var. onu sürekli en güzel haliyle hayal edip mazoşist duygularla kendinizi mutlu ediyorsunuz. onun sizin olmasını istiyor ama rededilme korkusuyla bu duygularınızı ona söyleme cesareti bulamıyorsunuz. bir gün yine sınıfta örtmen ders anlatırken siz onu düşünüyor defterinize saçma sapan geometrik şekiller çiziyorsunuz, derken aklınıza her baktığınızda onu görebileceğiniz birşeyler çizme fikri geliyor. * hemen defterinizin en arka sayfasını açarak hayal gücünüzü kullanıp sevdiceğinizin en güzel halini o beyaz sahifeye resmetmeye çalışıyorsunuz. önce kafasını, sonra gözlerini, burnunu, dudaklarını, çenesini, saçlarını boynunu... velhasıli kelam o beyaz kağıt üzerinde artık yuwaş yuwaş sevdiceğinizi görmeye başlıyorsunuz. ders biter bitmez hemen eve koşup renkli kalemleri de kullanarak sevdiceğinize kağıt üzerinde en güzel şekli verirsiniz. nihayet çalışmanız bitmiş her ne kadar sevdiceğinize tam olarak benzemese bile onun resmini çizmiş bulunuyorsunuz... sonraki yıllarda magazin dergilerinin birinde onun bir başkasıyla dudak dudağa çekilen fotoğraflarını görünce aklınıza çizdiğiniz resim gelir. o an fotoğrafta gördüğünüz manzaraya iç çekip öyle bir off çekersiniz ki o saatten sonra ne karşıki dağlar yıkılır ne de yıllar önce o resmi çizerken ki saf duygulardan eser kalır...
'''

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com

Araz ve Gülfem bunu beğendiler.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Ocak 2016, 14:29   #2
Yar ; Seni düşüncelerime sebep ettiğim için helal et...
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DieseL
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Yanıt: Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Gün içersinde yalnış kullanılan kelimler


''Herkez'' değil ''Herkes'' Yazılır
''Yanlız'' değil ''Yalnız'' Yazılır
''Geldimi ?'' yazılmaz ''Geldi mi ?'' Yazılır
''Ok mu ?'' yazılmaz ''Tamam mı ?'' Yazılır.

anıl,taha,burhan diye bir şey yoktur.

Anıl,Taha,Burhan vardır.

Özel isimlerin baş harfleri her zaman büyük yazılır.

Soyadlar ise Her zaman tamamen büyük yazılır.

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com

Araz bunu beğendi.


 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Ocak 2016, 15:30   #3
Yar ; Seni düşüncelerime sebep ettiğim için helal et...
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DieseL
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Yanıt: Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !
Türkçemizi Korumak İçin 11 Öneri

Türkçemizin bağımsız bir dil olarak yaşaması gelişip zenginleşmesi için şunlar önerilebilir:

1. “Önce Türkçe!” sloganı kafalara ve gönüllere yerleştirilmeli herkesi güzel Türkçe öğrenmeye ve kullanmaya özendirmeliyiz.

2. “Önce Türkçe!” konusunda bireysel ve toplumsal duyarlık dil duygusu ve ana dili bilinci oluşturulmalıdır.

Bu konuda herkese görev düşer. Asıl sorumluluk ise örgün ve yaygın eğitim kurumlarına; yazılı sözlü ve görüntülü kitle iletişim araçlarına sanatçılara yazarlara aydın kesime düşmektedir.

3. Özellikle aydın kesim yabancı hayranlığı ile yabancı sözcük düşkünlüğünden kurtarılmalıdır.

4. Yabancı dil öğretimi ile yabancı dilde öğretimin çok farklı şeyler olduğu kafalara iyice yerleştirilmelidir.

Okullarımızda hâlen yürütülmekte olan yabancı dil öğretiminin çok verimsiz olduğu göz önüne alınarak verimli ve etkili yabancı dil öğretimi için gerekli önlemler hiç zaman geçirmeden alınmalı yabancı dilde öğretime ise son verilmelidir.

5. Verimli bir yabancı dil öğretimi için yüksek öğretim kurumlarında ilk yıl küçük gruplar hâlinde ve nitelikli okutmanlarla etkili bir “yabancı dil hazırlık sınıfı” uygulaması daha sonraki yıllarda “meslekî yabancı dil” dersleri önemli bir çözüm yoludur. Ankara Üniversitesinin TÖMER kanalıyla yürütmekte olduğu hazırlık sınıfı uygulaması esas alınabilir.

6. Bütün öğretim kademelerinde Türkçe eğitiminin yeterince etkili verimli yapılabilmesi için gerekli duyarlık ve özen gösterilmelidir.

Bu önemli konu gelip geçici olan bakan ya da hükümet politikası olarak değil sıkı ve değişmez bir devlet politikası olarak görülmelidir. İşin özü etkili ve bilinçli ana dili eğitiminde yatmaktadır. Şunu hiç unutmayalım ki iyi bir yabancı dil öğretimi için de iyi bir ana dili eğitimi ön koşuldur.

7. Çok kolay olmamakla birlikte dil gümrüğü uygulamasına bir an önce geçilmeli baskın dile/dillere karşı koyabilmek için sözcük ve terim üretimine yeterince önem verilmeli çeşitli dallardan uzmanları da devreye sokarak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmalıdır.

8. Dil alanında en etkili kesimlerin başında eğitimciler öğretmenler geldiğini göz önünde tutarak öncelikle Türkçe ve edebiyat öğretmenleri olmak üzere bütün öğretmenlerin ana dili duyarlığı ve bilinci ile yetiştirilmelerine büyük önem verilmelidir.

9. 1930’lardan 1980’lere kadar yürürlükte olan 5237 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 21. maddesi çeşitli işyerlerinin kapılarına asılacak levha ve tabelaların Türkçe olmasını şart koşuyordu.

Bu yasanın uygulamadan kaldırılmış olması ve değişen şartlar durumu tersine çevirmiştir. Adı geçen yasaya yeniden işlerlik kazandırılması uygun olur.

10. Türkçenin yozlaşmaktan korunması ve kurtarılması içingenel ve yasal bir düzenleme amacıyla hazırlanan “Türk Dilinin Kullanılmasına İlişkin Kanun”tasarısı dil-anlatım ve konuya yaklaşım bakımından gerekli düzeltme ve düzenlemeler de yapılarak bir an önce yasalaşmalıdır.

11. Bir ülkenin kültürü ve dili tek başına ele alınamaz. Dil ülkenin sosyal ekonomik kültürel ve teknolojik yapısı ve özellikleri ile iç içedir ve onlardan ayrı düşünülemez. Eğer bir malı veya aracı kendimiz üretmiyor da dışarıdan alıyorsak sadece onu değil onun adını ve onunla ilgili terimleri de almak zorundayız demektir.

O hâlde ekonomi ve teknoloji başta olmak üzere her alanda üretmeden tüketmek çılgınlığına karşı çıkmak da ulusal bir görev ve sorumluluktur. Çünkü üretimi bir yana bırakarak sadece tüketim toplumu olmakla hiçbir yere varılamaz. Bu şekilde olup da tarihten silinen toplum ve ülke sayısı az değildir.

Görüldüğü gibi en çarpıcı ve can alıcı noktalardan biri dili bir bütünün parçası olarak görmek önce o bütünü geliştirmektir.

Kaynak:
Prof. Dr. Cahit KAVCAR' dan alıntı yapılmıştır...
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Ocak 2016, 15:31   #4
Yar ; Seni düşüncelerime sebep ettiğim için helal et...
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DieseL
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Geçmişten Bugüne Kadar Türkçe Dilimizdeki Değişimler

Geçmişten Bugüne Kadar Türkçe Dilimizdeki DeğişimlerYıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdimkendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim fenâ göçeriz dedim enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör ben çok yâni öyle işte birden.. Off ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Ocak 2016, 15:34   #5
Yar ; Seni düşüncelerime sebep ettiğim için helal et...
DieseL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DieseL
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Yanıt: Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Bye Bye Ne Demek ki?"Türkçe senin ana dilin! İlk öğrendiğin dil!
Bye Bye Ne Demek ki? Daha iyi ifade edemezsin kendini yabancı sözcüklerle!

Boşuna inkar etme en iyi Türkçeyi biliyorsun!
Başka bir dile özenmek yerine; sahip çık kendi diline!

Yerini tutar mı okuduğun güzel

Şiirlerin annenin sana söylediği ninnilerin
Ilk aşkından duyduğun "seni seviyorum"un?
"Enternasyonal" demeyiver bu seferlik "uluslararası"nı dene!

Kendin için dene!
Faydası olacak sana ve senden sonrakilere! İnan buna! Kalpten inan!

Yüzyıllar boyunca konuşulagelmiş çok ayrıntılı ve kusursuz bir dilbilgisine sahip olan bu dile saygı duy!

Yabancılaşma kendine kendi insanlarına.. .
Konuşamadığında kendi halkınla farkedeceksin içler acısı durumunu!

Öyle bir dil yaratmışsın ki kendine İngilizce - Fransızca - Arapça...

Ne sen anlarsın kendi insanını ne o anlar seni...
Ve kimse kimseyi anlamadığında millet de kalmaz ortada vatan da...

Bu hayatının sonudur kabul etmek istemesen de...
Son bir şansımız daha var Türkçemiz için insanlarımız için Türkiye için

Baştan "hoşçakal" diyerek başlayalım "bye bye" yerine..."

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Şubat 2016, 17:22   #6
Üye
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gülfem
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Cevap: Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın !

Türkçemize sahip çıkalım evet buna çok önem verenlerdenim, elinize sağlık

»Türkçemize Sahip Çıkalım Türkçemiz Turkish Olmasın ! - www.ForumSevgisi.Com

DieseL bunu beğendi.


 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
cikalim, olmasin, sahip, turkcemiz, turkcemize, turkish

Seçenekler
Stil


Saat: 01:50

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git