ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Eğitim & Belgesel Videoları

Eğitim & Belgesel Videoları Eğitici ve öğretici,bilgi ufkumuzu geliştirici videoaları burda bulabilirsiniz.


Akademisyen Olma Şartları

Eğitici ve öğretici,bilgi ufkumuzu geliştirici videoaları burda bulabilirsiniz.


Akademisyen Olma Şartları

ForumSevgimiz Eğitim Bölümü Kategorisinde ve Eğitim & Belgesel Videoları Forumunda Bulunan Akademisyen Olma Şartları Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Akademisyen Olma Şartları Üniversitenin lisans programından mezun olan kişiler dilerlerse ilgili oldukları bölüm ya da başka bir bölümün alt bilim ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 31 Mayıs 2016, 10:18   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cap Canli
Üyelik tarihi: 22 Şubat 2016
Şehir: Türkiye'li
Mesajlar: 1.594
Konular: 1302
Beğenilen: 718
Beğendiği: 395
www.forumsevgisi.com
Standart Akademisyen Olma Şartları

Akademisyen Olma ŞartlarıÜniversitenin lisans programından mezun olan kişiler dilerlerse ilgili oldukları bölüm ya da başka bir bölümün alt bilim dallarından biri üzerine lisans üstü programlara katılabilirler. İhtisasla ilgili oldukları alanlarda araştırmalar yaparak özgün çalışmalar ortaya koyan ve akademik kariyere sahip olan öğretim üyesi kişiler akademisyen olarak nitelendirilir.

Akademisyenlik kariyeri, araştırma görevlisi unvanı ile başlayarak profesörlüğe kadar uzanan unvanları kapsar. Eğitim faaliyetlerinde de bulunabilen öğretim üyelerinin esas görevi bilimsel araştırmalar yapmaktır.

Akademisyen olmanın ilk şartı dört yıllık bir lisans eğitiminden başarı ile geçmektir. Eğitim sonrası tezli yüksek lisansa başvuru akademisyenlik kariyerindeki ilk adımdır. Esasen doktora eğitimine dayanan akademisyenlik için yüksek lisans gerekmemekle birlikte bazı avantajların söz konusu olması sebebiyle yüksek lisans eğitimi de tercih edilir.

ALES ve Diğer Sınavlar

Yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere iki şekildedir. Ancak kariyerine akademisyen olarak devam etmek isteyenler tezli yüksek lisansa başvuru yapmalılardır. Ayrıca tezli yüksek lisans söz konusu ise kişilerin mutlaka Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) başvurmaları ve yabancı dil yeterliliğine de sahip olmaları gerekir.

Yabancı dil yeterliliği üniversitenin kendi bünyesinde gerçekleştireceği sınavla ya da kendi yapmazsa YDS, IELTS, TOEFL gibi sınavlara katılım sonuçlarına göre kabul edilir. Yeterli dil sınavını geçen ve ALES’ten en az 55 standart puanı alan kişiler, yüksek lisans görmek istedikleri üniversitelerin başvuru tarihlerini takip ederek belgeleri ile başvuru yaparak mülakat tarihini beklerler. Yüksek lisans eğitimi ilk yıl dersler, ikinci yıl ise tez hazırlamaya dayanan iki yıllık bir eğitimi kapsar. Ancak kişi, kendi bölümünden daha farklı bir bölüme yüksek lisans için başvurmuş ise, bir yıllık bilimsel hazırlık senesi bulunması sebebiyle yüksek lisans eğitimi üç yıla çıkar.

Başvuru Süreci

Bu süreç içerisinde akademik kariyer planlayan kişilerin açılan kadrolara göre araştırma görevlisi olarak başvurmaları söz konusudur. Öğretim üyeliğinin ilk aşaması olan araştırma görevlisi alımlarında ilk olarak ALES puanının %60 ile dil yeterlilik sınavının%40’ı hesaplanır. Bu puanlamaya göre oluşturulan sıralama durumu göz önünde bulundurularak mülakata ya da bilim sınavına girmeye hak kazanırlar.

Tüm bu aşamaları başarıyla aşarak araştırma görevlisi kadrosuna katılan kişiler için doçent ya da profesörlüğe giden yol ilk adım atılmış olur. Akademik olarak kariyer yapmak ve üniversitenin öğretim üyeleri arasında yer almak için sürekli bir ilerleme zorunluluğu söz konusudur. Bu duruma göre önce yüksek lisans, ardından da doktora eğitimi tamamlanarak akademik unvana hak kazanılır.

Doktora Eğitimi

Akademik olarak ilerlemede doktora eğitimi dört yıllık bir süreci kapsar. Çoğunlukla aksi bir durum olmadığı sürece 5-6 yıllık araştırma, proje ve sınavlarla geçen bir dönem sonrası yardımcı doçentlik, 3-4 yıl sonrası doçentlik unvanı akademik kariyerde söz konusudur. Ancak kişilerin doçent olabilmeleri için özgün yayın yapma şartları aranır.

Yayımlanan ve kabul gören bilimsel çalışmalar ve makaleler kapsamından 5 yıllık bir doçentlikten sonra profesörlüğe geçiş mümkündür. Profesörlüğe geçişteki en büyük basamak ise uluslararası düzeyde orijinal bir akademik yayına sahip olmaktır.

Akademisyen olarak kişilerin, doçentliğe ve profesörlüğe giden yolda ortaya koydukları bilimsel çalışmaların ve makalelerin büyük bir önemi vardır. Doçent olabilmek yardımcı doçent olma şartının aranmaması bu çalışmaların önemini ortaya koyacak bir unsurdur. Aynı şekilde yüksek lisans zorunluğu olmadan doktora eğitimine geçişte bu durumun bir sonucudur.

Yurt Dışı Süreçleri

Yurt dışında ise üniversitelerde akademik bir unvan almak benzer süreçleri kapsamakla birlikte genellikle aranan ön koşul doktora eğitimidir. İngiltere’de akademik anlamda başarı yüksek lisans ve doktora arasında geçen en az 10 yıllık bir süreci kapsar. Bu süreçte doktora eğitimi kadar artan yayınlar, konferans ve öğretmenlik deneyiminin büyük bir etkisi söz konusudur.

Amerika’da ise lisans derecesi elde ettikten sonra doktora programını tamamlamak en az 6 yıl gerektirir. Bu süre, ek olarak master derecesi kazanmak ve tez tamamlamak söz konusu olduğunda daha da uzayabilir. Amerika’da araştırma olarak yeni bir hipotez ortaya koymak ve bu süreçte orijinal araştırmaları tanımlayan birkaç yüz sayfalık kitap uzunluğunda mutlaka el yazısı ile tez hazırlamak gerekir.

Doktora eğitiminden sonra akademik olarak bir öğretim görevlisi olarak yer alabilmek için mutlaka 2-3 yıl boyunca üst disiplin dergileri tarafından sıralanmış bir çok makalenin yayımlanmış olması gerekir. Amerika’da profesörlüğe kadar uzanan akademik kariyerin ilk aşaması ise öğretim asistanlığıdır.

________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 15 Aralık 2017, 12:08   #2
Durumu:
Çevrimdışı
AdmissionPro456 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 15 Aralık 2017
Yaş: 17
Mesajlar: 2
Konular: 0
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Akademisyen Olma Şartları

Bir akademisyen, sanatsal, edebi veya bilimsel bir akademiye tam üyedir. Birçok ülkede, ulusal bir bilimsel yaşam üzerinde güçlü bir etkisi olan bir akademinin tam bir üyesini göstermek için kullanılan bir şeref hakkı vardır. SSCB Bilim Akademisi gibi sistemlerde, başlık, tahsis ve araştırma önceliklerini finanse etmek için ayrıcalıklar ve idari sorumluluğu verir.
PES institute of technology direct admissionSiddaganga Institute of Technology admissionChrist University Management Quota admissionjain university direct admissionjain university management quota admissionreva university direct admissionalliance university direct admission
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza
Alıntı ile Cevapla

Okunmamış 01 Şubat 2018, 12:10   #3
Durumu:
Çevrimdışı
admissionbangalore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 01 Şubat 2018
Yaş: 23
Mesajlar: 1
Konular: 0
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Cevap: Akademisyen Olma Şartları

Vielen Dank für das Teilen der ausgezeichneten Informationen Great Job halten die gute ArbeitCMR Institute of Technology Admission
Dayananda Sagar College of Engineering Admission
MS Ramaiah Institute of Technology Admission
PES Institute of Technology Admission
Reva Institute of Technology Admission
RV College of Engineering Admission
Sir M Visvesvaraya Institute of Technology Admission
MS Ramaiah Medical College Admission
MVJ College of Engineering Admission
Rajarajeswari Medical College Admission
Sapthagiri college of Engineering Admission
Vydehi Institute Of Medical Sciences Admission
JSS Academy of Technical Education Admission
MVJ Medical College Admission
New Horizon College of Engineering Admission
Nitte Meenakshi Institute of Technology Admission
PES School of Engineering Admission
Sapthagiri Institute of Medical Sciences Admission
SJB Institute of Technology Admission
________________

Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.


Sizin İmza Resimleri Görmeniz İçin Yetkiniz Yok. Lütfen Üye Olun.
imza

Konu admissionbangalore tarafından (01 Şubat 2018 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
akademisyen, olma, sartlari

Seçenekler
Stil


Saat: 23:21

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi