Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Haberler > Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri Ekonomiye Yönelik Güncel Haberler


Mustafa Koç'un Büyük Başarısının Sırrı

Ekonomiye Yönelik Güncel HaberlerKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Mustafa Koç'un Büyük Başarısının Sırrı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
102

Kullanıcı Etiket Listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Liich


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Ocak 2016, 10:54   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Mustafa Koç'un Büyük Başarısının Sırrı

Mustafa Koç'un Büyük Başarısının Sırrı

Mustafa Koç yönetimi babası Rahmi Koç'tan aldıktan sonra Koç Holding büyük sıçrama gerçekleştirdi. Mustafa Koç bunu dedesi Vehbi Koç'un disiplinli yetiştirmesine borçluymuş

Yıl 2003... Nakkaştepe'deki Koç Holding binasında Genel Kurul toplantısı yapılıyor. Toplantı önemli. Çünkü Ankara Çengelhan'da küçük bir bakkal dükanından doğan Koç Grubu'nda yeni bir bayrak değişimi var.

1984'te yönetim kurulu başkanı olan Rahmi Koç, görevini büyük oğlu Mustafa Koç'a devrediyor. Türkiye'nin cumhuriyet ve sanayi tarihinin bir izdüşümünü yansıtan Koç Grubu'nda yeni bir dönem başlıyor. Rahmi Koç gözleri dolu, sesi titreyerek, "Zamanı geldiğinde çekilmesini bilmenin fazilet olduğunu" söylüyor.

KRİZDE GELDİ

Türkiye'nin yaşadığı en sert kriz yılları. Ekonomi çevrelerinde üçüncü kuşağa geçen Koç Grubu için seslendirilmese de kuşkular var.

Ancak aradan geçen 13 yıl o kuşkuları boşa çıkarıyor. Ve Mustafa Vehbi Koç, 1984'te Tofaş Oto'da satış elemanı olarak başladığı Koç Grubu'nu bugün Türkiye'nin açık ara en büyük grubu olarak bırakıyor.

Koç Grubu'na bir Koç daha ekleyerek başarısını ispatlayan ve hiç beklenmedik anda yaşama veda eden Mustafa Koç, 1960 yılında dedesi Vehbi Koç'un İstanbul'a taşındığında aldığı Şişli'deki Çankaya Apartmanı'nda doğuyor. Çocukluğu da dedesinin bugün hayata ilişkin değerlerini oluşturan kurallarını içselleştirerek şekilleniyor.

ÇALIŞMA HAYATINA TOFAŞ'TA MÜŞAVİR OLARAK BAŞLIYOR

Liseyi İsviçre'de Lyceum Alpnium Zuoz'da yatılı okuyor... ABD'de George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra da Türkiye'ye dönüyor.
Türkiye'nin en büyük ve ilk holdingini sıfırdan vareden Vehbi Koç'un gözetiminde babası Rahmi Koç'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda çalışma hayatına Tofaş'ta müşavir olarak başlıyor.

Türkiye'nin ihracatta büyük bir atılım yaptığı, o güne kadar montaj sanayii ile büyüyen Koç Grubu'nun büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğu 1980'li yıllarda dönemin en büyük ihracat şirketlerinden Ram Dış Ticaret'te satış müdürlüğü görevi ikinci işi oluyor.

BAŞARISININ SIRRI

"PATRON OĞLU OLMASIN"

Genel müdür yardımcılığı görevine geldiği günlerde dedesi Vehbi Koç'un babası Rahmi Koç'a yazdığı bir mektup bugünkü yönetim başarısının da sırrını açıklıyor. Dede Koç anılarında yer alan mektubunda oğlu Rahmi'yi şöyle uyarıyor:

"Mustafa Ram'da çalışıyor. Ömer'i Alpay Bağrıaçık Bey'in yanına vermişsin. Ali'yi de RAMERİKA'ya verdin. Bu çocukların iyi yetişmeleri şart. Fakat onlara ' Rahmi Koç'un oğlu' muamelesi yapıldığını görüyorum ve çok üzülüyorum. İstedikleri yere, diledikleri seyahati yapabiliyorlar. Kimse sesini çıkaramıyor. Müdürlerine özel olarak mektup yazman lazım. Mesela Mustafa için, '-Oğlum Mustafa Koç şirketinizde çalışıyor. İyi yetişmesi için Mustafa'nın diğer memurlar gibi işe muntazam gelmesi-gitmesi ve verilen vazifeyi hakkıyla yapması lazım. Kendilerine hiçbir şekilde Rahmi Koç'un oğlu muamelesi yapılmaması icap eder. Mustafa hakkında her 3 ayda bir bana gizli olarak bilgi vermenizi rica edeceğim.'

Bu uyarılar eşliğinde Koç Holding'e 1992'de geçiyor Mustafa Koç. Holding'te adım adım yükseliyor.

Ekonomi gazeteciliğinin de yeni yeni canlandığı yıllarda tanıyoruz Mustafa Koç'u.
Türkiye siyasette yine sıkıntılar yaşıyor. Çoğunluğu TÜSİAD şirketlerinde ikinci kuşağı oluşturan ve farklı bir profil çizen iş adamları Cem Boyner, Güler Sabancı, Halis Komili, Sedat Aloğlu ile yakın kuşaktan Koç.

1987'de üye olduğu TÜSİAD'ın en aktif üyeleri olan arkadaşları gibi toplumsal olaylara duyarlı bir iş adamı oluyor.

2005-2010 arası Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı yapıyor. Bu dönem ekonomi ve siyaset konusunda doğru bildiklerini tepkilere aldırmadan sözlerini sakınmadan söylüyor.

Kalkınmanın sadece ekonomiyle olmadığını savunan dedesinin kurduğu Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türkiye Eğitim Vakfı gibi kurumları yeni projelerin merkezi yapıyor. Meslek Lisesi Memleket Meselesi, gibi sosyal sorumluluk projelerine önem veriyor.

Bu dönem ise kadın sorunlarına odaklanıyor. Birleşmiş Milletlerle birlikte başlattığı HeforShe projesi talihsiz bir anıya da sahip artık. Koç dün Davos'a gidecek ve yapılacak toplantıda bu projede neler yaptıklarını ve Türkiye'nin kadın sorunlarına yönelik görüşlerini de anlatacaktı.

MÜTEVAZI, RENKLİ

Mustafa Koç, Genç Başkanlar Organizasyonu'nda, JP Morgan Uluslararası Konseyi'nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurulu'nda ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi'nde yer aldı. Koç, 2005'te İtalya Hükümeti'nin Cavaliere D'Industria nişanı ile ödüllendirilmişti.

1992'de evlendiği eşi Caroline Koç İzmir'in levanten ailelerinden Hervy Giraud'un kızıydı.
Spor sevgisi ise dedesi Vehbi Koç'tan kalan bir mirastı. Koç, golf, binicilik, havacılık ve dalışa meraklı idi.

Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi olan Koç, İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yürüttü. Aynı zamanda kardeşi Ali Koç gibi Fenerbahçeli'ydi. Onun kadar fanatik olmasa da Fenerbahçe Spor Kulubü'nün kongre üyesiydi. Vahşi hayatta çektiği fotoğraflarını sergi bile yapmıştı.

Rahmi Koç, sohbetlerimizde üç oğlunun da farklı karakterlerde olduğunu ama üçünün de birbirine çok bağlı ve birbirlerini çok sevdiklerini söylemişti. Gerçekten iş dünyasının renkli ve farklı üç kardeşiydi Koçlar.

Mustafa Koç, özel hayatında keyifli, bayi ziyaretlerinin katkısıyla insanı ilişkileri kuvvetli, rakibiyle bile olsa dostlukları sağlam bir iş adamıydı. Mustafa Koç mütevazı kişiliği ve vizyonerliğiyle Türkiye için büyük kayıp olacak!

KOÇ'A BİR KOÇ DAHA KATTI

Türkiye'nin tarihinin en derin krizinin yaşandığı 2003 yılında Holding'in başına geçen Koç'un başarısının ardında neler yatıyordu?

Koç göreve geldiğinde önce grubun odaklanacağı sektörleri belirleyerek işe başladı. Grubu sıçratan iki büyük satın alma gerçekleştirdi.

2005'te 1.2 milyar Euro'ya Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57,4 hissesine, 2006'da 4 milyar 140 milyon dolara Tüpraş'ın yüzde 51 hissesine sahip oldu.

Sadece satın almalarla değil şirket satışlarıyla da ezberleri bozdu. 2006'dan itibaren Koç Grubu çıkacak söylentileri dikkate almadan ilgi duymadıkları şirketleri elden çıkardı.
"İzocam, Döktaş, Demirdöküm ve sürpriz olarak Migros. 2008'de Migros'un yüzde 50,8'i 1.9 milyar TL'ye BC Partners'a satıldı.

Bugün İngiltere'nin, Rusya'nın en bilinen markaları arasında Beko'nun olması, yurtdışında 15 fabrikada üretim Mustafa Koç dönemindeki değişimin eseri oldu.

Mustafa Koç'un 13 yıllık yönetiminde grubun aktif büyüklüğü göreve geldiğinde 13.1 milyar TL'den 2015 üçüncü çeyrek rakamlarına göre 73.4 milyar TL'ye çıktı. Gelirler 12.8 milyar TL'den 51.1 milyar lirayı aştı.

KOÇ GRUBU'NUN GELECEĞİ NE OLUR?

122 şirkete sahip Koç Grubu'nun geleceği ne olur? Bu sorunun yanıtını da Rahmi Koç'la yaptığımız sohbet ipuçlarını veriyor:

"Koç Grubunun başarısı mucize değil. Akıllı çalışma, planlı çalışma, yaptığına inanma, dürüst olma. Koç'ta kurulmuş bir düzen var. Kurumsal bir yapı var, gayet kıymetli elemanlar var. "

Mustafa Koç, grupta 60 yaşı sınırını kaldırmıştı. 56 yaşında dünyadan ayrıldı. Koç kurumsal yapısıyla başarılı olur ama bu derin kaybı unutmaları çok zor! (Kaynak:Hürriyet)


»Mustafa Koç'un Büyük Başarısının Sırrı - www.ForumSevgisi.Com

Araz bunu beğendi.


 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
basarisinin, buyuk, kocun, mustafa, sirri

Seçenekler
Stil


Saat: 23:50

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git