ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Beyefendiler > Erkekçe Genel

Erkekçe Genel Genel Konular


Baba-Kız ilişkisinin önemi

Genel Konular


Baba-Kız ilişkisinin önemi

ForumSevgimiz Beyefendiler Kategorisinde ve Erkekçe Genel Forumunda Bulunan Baba-Kız ilişkisinin önemi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Baba-Kız ilişkisinin önemi üzerinde en azdurulan ilişkilerden biri olan baba-kız ilişkisi aslında çok önemli birkonudur. Masallarda bile anne kız ya ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 21 Temmuz 2015, 15:20   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ForumSevgisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
none
Üyelik tarihi: 14 Temmuz 2015
Mesajlar: 8.944
Konular: 8563
Beğenilen: 0
Beğendiği: 0
www.forumsevgisi.com
Standart Baba-Kız ilişkisinin önemi

Baba-Kız ilişkisinin önemi

üzerinde en azdurulan ilişkilerden biri olan baba-kız ilişkisi aslında çok önemli birkonudur. Masallarda bile anne kız ya da üvey anne-kız ilişkilerisorunluyken kızların babayla ilişkileri daha naiftir. Kız çocuğunbabayla kurduğu ilişki beklenti hayal kırıklığı hayranlık reddedilmeve sevgi yüklü bir ilişkidir ve bu ilişki kızın seçimlerini ve hayatbakışını da belirler.

Bir kızın babasıyla kurduğu ilişki ve içinde bulunduğu etkileşim onunileriki yıllarda karşı cinsle olan eşiyle patronuyla arkadaşlarıylave çalışma arkadaşlarıyla kuracağı ilişkiyi de belirleyecektir. Kızçocuk babayla beraber erkek cinsini ve erkeklerin dünyasını öğrenir.İleride erkeklere dair yapacağı genellemelerin bilgisine babasısayesinde ulaşır.

Kız çocukları daha altı aylıkken babalarını sesine ve dokunuşlarınaannesinkinden daha farklı tepkide bulunmaktadır. Yani babayıalgılamakta ve ayırt etmektedir. Baba tıpkı anne gibi çocuğun hempsikosoyal hem psikoseksüel hem de zihinsel gelişiminde rol oynar.Psikoseksüel kurama göre kız ocuklar 3-4 yaş civarı babaya yakın olmakisterler. Buna engel olan kişini anne olduğunu düşünüp anneyekıskançlık beslerler daha sonra anneyle özdeşleşerek bu süreciatlatırlar. Sağlıklı olan bu sürecin bu şeklide sona ermesidir.

Babalar kızlarının gözünde daha güçlü ve daha akıllıdırlar. Bu nedenledaha çok saygı uyandırırlar. Eğer baba katı otoriter ve korkuuyandıran bir babaysa; kız utangaç ve çekingen olacaktır. Kendini ifadeetmek yerine içine kapanmayı tercih edecektir. Eğer baba süreklieleştirisel bir tutum içerindeyse ve çocuğuna hata yapma şansınıtanımıyorsa çocuğuna zarar vermektedir. Hata yapmasına izin verilmeyenbir çocuk kendi doğrularını bulmakta hayatı boyunca zorluk çekecektir.Kısıtlayıcı babalar çocuğunun zeka gelişimini de kısıtlamaktadır.Araştırmalara göre zeka yüksekliğiyle babanın ilgisi arasında artan birilişki vardır. Babanın katı olması kadar aşırı yumuşak olması dasorundur. çünkü özellikle kız çocuklar sınırlara ihtiyaç duyarlar.

Babalar kızlarının ilk aşkıdır. Kız gözünü açıca babayla karşılaştığıiçin onu idealize eder. Bu idealizasyonun ölçüsü kızın daha sonrakiilişkilerindeki sevgi arayışını da etkileyecektir. Babası fazlacaidealize den bir kız asla onun gibi birini bulamayacaktır. Kızçocukların genelde babalarına benzeyen erkekleri eş olarak seçtikleribilinmektedir. Bunun yanında babasından yeterli ilgi ve sevgiyigöremeyen kızlar ilişkilerinde kendilerinden yaşlı ya da daha olgunerkeleri tercih etmektedirler. Babalarından bulamadıkları ilgi veşefkati böyle aramaktadırlar. Bu bazen yanlış ve sonucu acı seçimlereneden olmaktadır.

Annenin öfkeli çaresiz silik aksi sürekli hasta ya da depresyondaoluşu da babanın fazlaca idealize edilmesine neden olur. Kız çocukzayıf bulduğu anneyle özdeşlemek yerine gücü ve otoriteyi temsil edenbabayla özdeşleşir.neticede erkeklerin dünyasında bakın ne kadargüçlüyüm diyerek savaşan zayıflıklarını katılıkla gizleyen birinedönüşecektir.

Boşanmış babalar adeta çocuklarından da boşanmakta ya da vicdanlarınınsesini bastırabilmek için çocuklarının oyuncağı olmaktadırlar.Unutulmamalıdır ki önemli olan kızınıza ne kadar uzun zaman ayırdığınızdeğil ne kadar kaliteli zaman ayırdığınızdır. Aynı evde yaşayan ilgisizbir baba olmaktansa boşanmış ama çocuğuna ilgi ve sevgiyle yaklaşan onudinleyen anlayan bir baba olmak daha değerlidir.

Baba-kız ilişkisi yeterince değinilmemesine rağmen güçlü birarketiptir. örneğin mitolojide Athena babası Zeus tarafında doğrulur.Zeus Athena’ya hamile olan Metis’i yutar. Athena zamanı gelinceZeus’un kafasını adeta yararak içinden çıkar. Bir kadın tarafındandoğrulmadığı için “zeka ve güç”le yüklüdür savaşçıdır. Buözelliklerini babasından almıştır. Babası Zeus bir sürü çocuğu olmasınarağmen en çok Athena’yı sever Athena’da onu. Yine klasik mitolojideElectra babasının öcünü almak için erkek kardeşiyle beraber annesiniöldürür.

Kız çocukları babalarını memnun etmek isterler çünkü memnun ederek onayalacaklarını öğrenirler. Daha küçük yaşlarda bunu yolunu “uysal”olmaktan geçtiğini görürler. İstisnalar dışında kız çocukları dahaitaatkar daha çalışkan daha merhametli ve daha uslu olurlar. Bir kızçocuğu sadece onaylanmak için ya da başka bir ifadeyle “sevilmek içinçalışan” biri haline gelebilir. Babasının iyi olarak gördüğü şeylerikavrayan kız çocuk bu şekilde olursa ve davranırsa babası tarafındansevileceğine inanır. İyi kız rolünü severek üstlenir. Bu daha sonra birdavranış kalıbı halini alır. Yetişkinlikte de sürekli mutsuz ama bunuifade edemeyenonay arayan karasız en küçük şeyleri bile kafaya takanbirine dönüşür. ön planda olmayı da istemez eleştirilmeyi de.

Toplumumuzda erkek çocuk beklentisi vardır. Kız çocuğu doğarak evdebir hayal kırıklığı yarattığı sezerse bunu içselleştirir ve hayat boyukurtulamayacağı bir aşağılık kompleksine sahip olur. Bu yüzden heponaylanmak isteyecektir. Onay almak içinde babasının ve toplumungözünde kendisinden beklenen kadınsı özelliklere(ağırbaşlılıkuysallıkgibi) yapışıp kalacaktır. Hatta kariyer sahibi bir kadın olduğunda bileerkeklerin dünyasında onaylanmamak onu çok kıracaktır. Güçlü vebağımsız olmayı hem isteyecek hem de bunlardan korkacaktır. Bazen deerkek çocuk özleminde olan aileler kız çocuklarını erkek gibiyetiştirmektedirler. Bu kızın yanlış cinsel kimlikle özdeşim kurmasınaneden olur. Maskulen özelliklerin yerleşmesi feminen özelliklerigölgeleyecektir

Bunun yanında bir çok evde de kız çocuğa daha çok müsamahagösterilmektedir. Erkeğin ağlaması sabırsız olmasıcanın yanması abeskarşılaşırken kız çocuk ağlamakbağırıp çağırmak gibi lüksleresahiptir. Kız duygularını daha rahat ifade edebilir. Evinde müsammahkaryetiştirilen bir kız çocuğu aynı esnekliği arkadaşlarından eşinden işarkadaşlarında ve patronlarından da bekleyecektir.

Babaların kız çocuklarını duygularına empatik yaklaşabilmesi çokönemlidir. “üzülme tatlım bir dahakine iyi not alırsın” “Boş ver oarkadaşların zaten aptal” gibi argümanlar kızın duygularını ne o zamanne de gelecekte ifade edebilmesine engel olur. Bunlar yerine “çokkızmış olmalısın””Kendini kötü hissediyor olmalısın” gibi empatik birdil kullanmak gerekir. Aksi takdirde kız çocuğu duygularını bastırmayıöğrenir ve bu onun davranış kalıbı haline gelir. Anlayış meselesinin nekadar önemli olduğunu biliyoruz. Baba kızını anlamıyorsa “bana karşıçıkmaben babayım benim dediğim olur” mesajını sözel olarak dilegetirebileceği gibi davranış ve tavırlarıyla da ifade edebilir.Anlaşılma duygusunun eksikliğini başka şeyler giderememektedir ve hepbir eksiklik duygusuna neden olmaktadır.

özellikle ergenlik çağında kızı olan babalar kızın beden imgesineyönelik yergilerden kaçınmalıdırlar. “çok şişmanladın” “Kalem gibisin”gibi ifadeler kızın kafasında beden imgesinin hasar almasına yol açar.Dolayısıyla kız sürekli kendi bedenisel imgesiyle barışmayan bir gençkız ve kadın olur kendinde eleştirecek bir şeyler mutlaka bulur. Enufak bir duygusal sarsıntıda ya çok yiyerek ya da hiç yemeyerekbedenlerine zarar verir.

Ebeveynler arsındaki ilişkide kız çocuğunu etkiler. Babanınaşağılandığı bir evde kız erkekleri aşağılamayı öğrenir. İlgisizbabalar anneler boşluğu doldurmak için çocuklarıyla koalisyonlaragirmektedirler. özellikle kız çocukla bir nevi suç ortaklığıyapılmaktadır. Bazen de anneler aşırı ilgi göstererek kızın benliğinikazanmasına izin vermezler. Eğer baba anneyi sürekli aşağılıyorsa kızçocuk bundan olumsuz etkilenir. Sahip olduğu kadın kimliğindenbilinçaltında utanç duyar. İleriki yaşlarda da bir çok psikosomatikrahatsızlığa sahip olur.

Bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şey babanın varken yokolmasıdır. İlgisiz bir babaya kız da ilgisizleşecektir. İlgili birbaba mükemmel olmaya çalışmaz. Mükemmel olmak yerine; kızını dinleronasaygı gösterir onunla berber vakit geçirirona olumlu geribildirimlerde bulunur yeteneklerini geliştirmesi için onu destekler.

Babasıyla iyi ilişkileri olan kız çocuklarını ileride özgüveni yüksekve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler oldukları görülmüştür.Babayla olan iyi ilişki kızın hayata karşı daha pozitif bakmasınısağlamaktadır. Bu kızların liderlik vasıfları da yüksek düzeydeolmaktadır. Ayrıca bu kız çocuklarını ruh sağlıkları da kolay kolaybozulmamaktadır.

Anneler neler yapabilir?
Toplumumuzda kız çocuk ve baba arasındaki ilişkiler mesafelidir. Annebu ilişkide bir tür arabulucu konumundadır ve aslında biraz da böyleolmasından hoşlanmaktadır. Babanın kız için ne kadar önemli olduğunubir annenin unutmaması gerekir. Anne her şeyden önce kız çocuğu birrakip gibi görmemelidir. özellikle 0-6 yaş döneminde baba ve kızınyakınlaşması için beraber vakit geçirmeleri sağlanmadır. Hatta bazıaktiviteleri baba-kız beraber yapmalıdırlar. Paylaşımlarını arttırmakiçin yardımcı olabilirsiniz.

Eşinizle sağlıklı bir diyalogunuzun olması kızınızın da erkeklerlesağlık bir iletişimi olmasını sağlayacaktır. Arada bir emniyet subabıgörevine soyunmanız onların ilişkisini sekteye uğratır ve aralarındakimesafeyi arttırır. Bırakın baba kız konuşsunlar iletişime geçsinler.Bir sorun olunca da bunu beraber çözebilsinler.

Siz eşinizi kıskanıyor ve bunu öfke patlamalarıyla belli ediyorsanızkızınız “erkekler güvenilmez” diye bir mesaj alır. Bunun yanında bir de“erkeklere güvenme şöyledirler böyledirler” derseniz kızınıza erkekdüşmanlığını işlersiniz ve yetişkinliğindeki mutsuzluk motifini ortayaçıkartırsınız.

Eşinizi kız çocuğun hassas dünyasından haberdar etmek onun psikolojisikonusunda bilgilendirmek gerekir. Yanlış olan tutumlarını düzeltesiiçin eşinize yardımcı olun. Kızınızın hatıra defteri anket günlükgibi “pembe kağıt uğraşlar”ı varsa bunları okumaya çalışmayın. Saygıgösterin.

Eşiniz ve siz gerçekten hazır olmadan hamile kalmayın. Hamileliksürecine eşinizi de dahil edin. Anne karnında kalp atışını başlamasıylaberaber çocuğun duygusal hafızanın oluşmaya başladığını unutmayın.Cinsiyet ayrımı yapmayın. çocuk olduktan sonra eşinize sorumluklarıpaylaşmayı öğretin.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
babakiz, iliskisinin, onemi

Seçenekler
Stil


Saat: 20:54

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,