ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumsevgisi.com/)
-   Gebelik ve Doğum (http://www.forumsevgisi.com/257-gebelik-ve-dogum/)
-   -   Hamilelikte Reflü (http://www.forumsevgisi.com/gebelik-ve-dogum/9880-hamilelikte-reflu.html)

PrensesCe 24 Kasım 2014 17:00

Hamilelikte Reflü
 
Hamilelikte Reflü

Hamilelikte Reflü
Göğüs ve mide yanması gebelikte ensık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Çoğu kadın hayatında ilk kez gebe kaldığında mide yanması ile tanışır. Genellikle ciddi boyutta olmamakla beraber hayat kalitesini azaltabilir. Gastroözefagial Reflü (GÖR) veya asit reflü de denir. Göğüs kemiğinin arkasında, mideden boğaza kadar uzanan yanma ve hassasiyet belirtisi ile kendini hissettirir. Kadın vücudunda gebeliğe bağlı meydana gelen fiziksel ve hormonal değişime bağlı olarak gelişir. Gebelik boyunca plasenta tarafından üretilen progesterone hormonu, uterus gevşetip bebeği yerinde tutarken aynı zamanda mide ile yemek borusu arasında bulunan ve mideye geçmiş yiyeceklerin geri yemek borusunna kaçışını önleyerek bir kapı görevi yapan sfinkter yapısınıda gevşetir. Bu da mide asitinin kolayca yemek borusuna kaçışı ve göğüs kemiğinin arkasında, yemek borusu boyunca yanma hissine sebep olur.

http://www.hamileokulu.com/sites/def...eflu-besin.jpgGeblikte Reflü şikayetine ilk yaklaşım diyet ve hayat tarsi değişiklikleri olmalıdır. Hangi yiyeceklerin reflüyü daha ortaya çıkardığı veya kötüleştirdiğini gözlemelisiniz.
Reflüden korunmak için bazı ipuçları:
  • Sindirim sistemindee stress yarattığı için mümkün oldukça uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekler: cafeinli içecekler, sirke, asitli içecekler ve meyveler, çikolata, kızarmış ve yağlı gıdalar, aşırı baharatlı yiyecekler, işlenmiş et ürünleri.
  • Uzun açlıktan sonra büyük öğünler yerine sık ve az yemeyi tercih ediniz. Yiyecekleri mümkün oldukça uzun çiğneyiniz.
  • Midenizde distansiyon oluşmaması ve sindirimin yavaşlamaması çin Yemekler esnasında su içmeyiniz. Yemekten yarım saat önce bir bardak sıcak su içiniz. Yemekten önceki yarım saat ve sonraki 1- 1,5 saatte tekrar su içmeyiniz.
  • Sakız çiğnemeyi deneyiniz. Yemeklerden sonra sakız çiğnemek tükrük salgısını artırarak mide asitinin nötralizasyonuna katkıda bulunabilir.
  • Yemek yedikten sonraki bir saat yatmayınız veya öne eğilmeyiniz.
  • Uyumaya gitmeden 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakınız.
  • Uyurken 2-3 yastıkla sırtınızı desteklemek hem uku kalitenizi artırır hemde reflüye karşı iyi bir önlemdir.
Tüm bu önlemler yeterli olmuyorsa dokktorunuza danışarak medical tedaviye geçilebilir.
Ancak unutulmamalıdır ki, gerekli beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri ile reflüden şikayetçi pek çok hamile kadın sağlıklı ve rahat bir gebelik geçirebilir.


Saat: 19:59