ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Webmaster Bölümü > Tarayıcılar > Google Chrome


Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı


Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı

Tarayıcılar Kategorisinde ve Google Chrome Forumunda Bulunan Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 29 Ekim 2014, 00:48   #1
Durumu:
Çevrimdışı
BuRHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Meskul
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2014
Şehir: İstanbul
Yaş: 30
Mesajlar: 18.971
Konular: 8858
Beğenilen: 3253
Beğendiği: 2339
www.forumsevgisi.com
Standart Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı

Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı

Google’dan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Temalı Doodle – Türkiye Cumhuriyeti Bayramı 2014

29 ekim, 29 ekim cumhuriyet bayramı, google 29 ekim doodle, google 29 ekim logosu, google doodle, Türkiye Cumhuriyeti Bayramı 2014

Dünyanın devi Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı unutmadı ve anasayfasındaki Google logosunu değiştirdi. Türk milleti için böylesine önemli bir günde 29 Ekim Cumhuriyet bayramı temalı bir doodle hazırlayan Google, kullancıların da beğenisini kazandı.

Dünyanın devi Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı unutmadı ve anasayfasındaki Google logosunu değiştirdi. Türk milleti için böylesine önemli bir günde 29 Ekim Cumhuriyet bayramı temalı bir doodle hazırlayan Google, kullancıların da beğenisini kazandı.

Dünya tarihine mal olmuş kişilerin doğum günlerini, ülkelerin festival ve bayramlarını kutlamak amacıyla Google ana sayfasında Doodle adını verdiği özel logoları kullanmakta. Her yıl Türkiye Cumhuriyeti Bayramı olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında hazırladığı özel logoyu yayına alan Google bu yılda aynı inceliği göstermiş durumda.

Geçen yıl binalara asılı bayraklar ve ellerindeki bayraklarla yürüyüş yapan insanları temalı bir doodle ile anasayfasını süsleyen Google, bu yıl da oldukça başarılı bir logo ile kullanıcılarının ana sayfalarını süslemiş durumda.

Google’ın önceki yıllarda yapmış olduğu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı doodleları…


CUMHURİYET’İN İLANI
Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletinin bir gemisi ile Samsun’a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve “Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplamıştır. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı ‘Meclis Başkanı’ seçmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından TBMM 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırmıştır. Padişah Vahdettin, ‘vatan haini’ ilan edilmiş ve yurdu terk etmiştir.

24 Temmuz 1923 günü İsviçre’nin Lozan şehrindeki Lozan Üniversitesi’nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri Lozan Barış Antlaşması’nı imzalamıştır. Bu antlaşma ile yeni bir devletin temelleri atılmış fakat devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemiştir.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos’ta ilk toplantısını yapmıştır ve 13 Ekim’de Ankara, başkent ilan edilmiştir. Bu dönemde Atatürk, egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştı. Atatürk 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırmış ve “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz,” demiştir.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devleti’nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.

Cumhuriyette, Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.

Bayram kabul edilmesi

2007 yılı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Boğaziçi’nde patlayan havai fişekler
29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
bayrami, bayrami”, cumhuriyet, cumhuriyeti, doodle, ekim, google’dan, temali, turkiye, “29

Seçenekler
Stil


Saat: 21:16

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.
Genel Forum Sitesi