Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Kütüphane > Güzel Sanatlar

Güzel Sanatlar Dans,Resim,Heykel,Mimari,Tiyatro,Etnik Sanatlara ait teorik bilgileri bulabilirsiniz


Resim Nedir?

Dans,Resim,Heykel,Mimari,Tiyatro,Etnik Sanatlara ait teorik bilgileri bulabilirsinizKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Resim Nedir?
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
85

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28 Haziran 2015, 16:45   #1
Son/suz Söz,Öz/söz Olmalı!
Asrevya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asrevya
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Resim Nedir?

Resim Nedir?

Sanat kollarının türlü gösterilerini, çeşitli eserlerini ömrümüz boyunca seyre o kadar alışığız ki, ruhları, anlamlan, teknikleri üstünde durmayı faydasız buluruz. Ama belki binlerce heykel, tablo görmüş bir kişiye heykeltıraşlık, ressamlık sanatları üstüne bildiklerini sorsanız çokluk karşınızdakinin sustuğunu, ya da dağınık bir takım fikirlerle bildiklerini -daha doğrusu bilmediklerini- anlatmaya çalıştığını, sonunda bocaladığını görürsünüz.

Resim nedir ? sorusunu aydınlatmak için sıralıyacağımız bilgiler ilk bakışta sade, ilkel görünebilir. Ama, konu genişleyip zenginledikçe "Resim nedir?" sorusunun o kadar da boş olmadığını, bizi düşünmediğimiz, düşünmeye vakit bulmadığımız yönlere götürdüğünü görürüz.

Resim "plâstik" denilen sanatlardan biridir. Nedir bu "plâstik" kelimesinin gerçek anlamı? Çok kişi bu kelimeyi kullanır, heykelden, resimden söz açılınca. Ama nedir bu plâstik, pek iyi bilinmez.

İlkin sözlüğü, her zaman başvurduğumuz ünlü "Larousse" u açalım:

"Plastique olan madde, biçimlendirilebilen, türlü biçimlere sokulabilen maddedir". Örneğin, heykeltıraşların kullandıkları toprak, nemli iken her biçime sokulabilen plâstik bir maddedir. Demek ki, parmaklarla yoğrulan her maddeye plastik diyebiliriz. Onun için hava içinde, boşluk içinde yer kaplayan, çevresinde dönülebilen heykeltıraşlık sana*tı yüzde yüz plâstik bir sanattır.

O halde boşluk içinde yer kaplamayan, yalnız iki boyut üstüne kurulu resim neden plâstik bir sa*nattır? Düz bir yüzey üstüne çizilen biçimler gerçek*ten plâstik, yani "mücessem" olabilir mi? Olabilir, çünkü resim, klâsik anlamında, çizgiler, biçimler, ışık ve gölgelerin yardımı ve anatomi, perspektif gibi bi*limlerin eklenmesiyle, resmedilen biçimleri üç boyut*lu imişler gibi kabartmak, mücessemlendirmek ama*cını güder. Öyle tablolar, bu tabloların da öyle fi*gürleri vardır ki, uzaktan bakıldıklarında heykel gi*bi kabarık, boşluk içinde döner gibi ağır, mücessem*dirler. Örneğin, Leonardo da Vinci'nin, Michel Angelo'nun, Bronzino'nun, Paolo Ucello'nun birçok res*mi böylece mücessemdir, heykele benzer.

Sanatçılar "plâstik güzellik", "plâstik olgunluk" sözlerini sık sık kullanırlar. Bu deyimlere yabancı olanlar, anlamlarını iyice kavrayamaz. Plâstik güzel*lik, plâstik olgunluk demek bir heykelin, bir tablo*nun canlandırdığı biçimlerin ölçü, nispet denkliği, mü*kemmelliği demektir. Örneğin, eski Yunan heykeltıraşlığında bir "Milo Venüs" ü, yada Raphael'in figürleri plâstik güzellik prototipi sayılabilir.
Resimde tabiatın yuvarlaklığını, mücessemliğini canlandırma hevesi çok kere yanlış anlayışlara yol açmıştır. Bu yanlış anlayışlar üstüne bir Yunan hikâyesi var ki, hatırlatmadan konumuza devam etmeyeceğiz.

Parrasius ve Zeuksis
Ünlü Yunan ressamlarından Zeuksis, elinde üzüm salkımı tutan bir çocuk resmi yapmış ve duvar üstü*ne işlenen bu fresk çevresinin hayranlığım uyandır*mıştı. Çocuğun elinde tuttuğu üzümler o kadar canlı tecessüm ettirilmişti ki, kuşlar, freskin bulunduğu atölyenin penceresinden içeri girerek üzümleri, ger*çek sanarak, gagalıyorlardı.

Zeuksis'in bu başarısını kıskanan devrin bir baş*ka büyük ressamı, Parrasius, tabiatı taklitte Zeuksis'den daha usta olduğunu iddia ederek ona bir ya*rışma teklif etti.

Kendine güveni büyük olan Zeuksis'in kabulü üzerine işe koyulan Parrasius, bir süre sonra rakibi*ne:
— Gelip tablomu görebilirsin, dedi. Atölyemde ki perdenin arkasında duruyor. Daha kimseye gös*termedim.
Bunun üzerine Zeuksis, Parrasius'un atölyesine gelir ve duvarı boydan boya örten bir perde görür.
— Haydi, der; şu perdeyi çek de arkasındaki res*mi göster, bakalım gerçekten benden usta mısın?
Ve Parrasius gülerek:

— Bu, diye cevap verir, gerçek perde değil, re*sim, boyama. Sen, üzüm salkımınla kuşları aldatabil*din. Ben ise senin gibi büyük bir ressamı aldatmayı başardım. Yarışmayı kazandım. Hem, o üzüm salkımınla o kadar böbürlenme. Salkımı tutan çocuk pek canlı resmedilmiş olsaydı kuşlar korkup atölyene giremezlerdi!"

Parrasius ve Zeuksis resim sanatını yanlış anla*mışlardı. Tabiattaki biçimleri renkler ve çizgiler yoluyla kabartmak, mücessemleştirmek kaygısını o ka*dar ileri götürmüşlerdi ki, resimleri gerçek plâstik güzellikten değil de, fotoğrafik bir benzerlik kimliğin*de idi. Hikâye bu! Ne kuşlar üzümlere aldanmıştı, ne de Zeuksis boyalı perdeyi gerçek sanacak kadar bu*dala idi.

Plâstik güzellik konusunda gerçek bambaşka. Tabiatı kovalamayan soyut bir resim de plâstik gü*zellik taşıyabilir. Bu, doğrudan doğruya tablonun mi*marisine, yapısına, çizgi ve renklerinin denkliğine bağlı bir özelliktir.

Alıntı

»Resim Nedir? - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
nedir, resim

Seçenekler
Stil


Saat: 19:22

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git