ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Eğitim Bölümü > Türkçemiz Ve Diğer Dersler > Hukuk


İnternetteki Avukatlık Siteleri


İnternetteki Avukatlık Siteleri

Türkçemiz Ve Diğer Dersler Kategorisinde ve Hukuk Forumunda Bulunan İnternetteki Avukatlık Siteleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> İnternetteki Avukatlık Siteleri 2: Bu bölümde internetteki avukatlık sitelerinin incelenmesine yer verilmiş, mevcut sitelerde TBB reklam yönetmeliğine aykırı düzenlemeler tespit ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 21 Şubat 2015, 11:51   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Mattet
Rakı & Bira
Mattet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cok Yorgun
Üyelik tarihi: 09 Kasım 2014
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 753
Konular: 702
Beğenilen: 49
Beğendiği: 28
www.forumsevgisi.com
Standart İnternetteki Avukatlık Siteleri

İnternetteki Avukatlık Siteleri

2:

Bu bölümde internetteki avukatlık sitelerinin incelenmesine yer verilmiş, mevcut sitelerde TBB reklam yönetmeliğine aykırı düzenlemeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ancak bu sitelerin çoğu daha doğrusu hepsi TBB reklam yönetmeliğinin çıkarılmasından evvel kuruldukları için bu yönetmeliğe uygun bir görünüm arz etmemektedirler. Her şeyden önce TBB reklam yönetmeliği. Md.9?da belirtilen ?Avukatın açacağı internet sayfasının adresi sadece avukatlara özgü bir adres türü tesis edilene kadar (http ://www.isimsoyisim.gen.tr) ya da (http ://www.ortaklıkunvanı.gen.tr) şeklinde olmak zorundadır ve Avukat, bir başka internet uzantısı ile (com., net., org., vb) internet sayfası açamaz.? ibareleri birlikte düşünüldüğünde bu tanıma uyan bir avukatlık sitesinin bulunması mümkün değildir. Bu çalışmanın kaynakça bölümünde belirtilen sitelerin alan adları incelendiğinde bu yönetmelikten sonra belirtilen avukatlık sitelerinin kapatılması gerekecek ve yeniden alan adları alınmaya başlanması gerektiği görülecektir..

2.1 İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukatın hazırlamış olduğu sitede, site sahibi avukatın fotoğrafın üzerinde büyük puntolarla yazılmış olarak ?WELCOME? yazılı durumda. Avukatlık sitelerinin ingilizce olarak hazırlanan sayfalarının bulunması doğal karşılanabilir ancak tamamen Türkçe olarak hazırlanmış bir sitenin girişinde İngilizce olarak ?Hoş geldiniz? denilmesi her ne kadar samimi ve içten gözükse de avukatlık sitelerinde yer almaması gereken bir uygulamadır.

2.2 İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukatın sitesinde, avukatın resimlerinin yanında İstanbul Barosu ve İstanbul Hukuk Fakültesi?nin amblemleri de yer almaktadır. TBB Reklam Yönetmeliği md.6?da Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta; avukatın veya Avukatlık Ortaklığının ad ve unvanını belirtme amacını aşan her türlü yazı, deyim, resim, kayıtlı bulunduğu Baro veya Türkiye Barolar Birliği amblemi dışında amblem ve şekiller yer alamaz denilmiştir. Genişletici yorum vasıtasıyla avukatlık sitelerinde avukatın mensubu bulunduğu Baro veya Türkiye Barolar Birliği?nin amblemi yer almasında bir sakınca yoktur. Ancak yönetmelikte avukatın mezun olduğu fakültenin ambleminin koyulabileceği hususu belirtilmemiştir. TBB Reklam Yönetmeliği?nin md.8/g bendinde avukatların mezun oldukları fakülteleri internetteki sitelerinde belirtebilecekleri öngörüldüğünden kanımca avukatların mezun oldukları fakültelerin amblemlerine sitelerinde yer vermesinde hukuki bir sakınca görünmemektedir.

2.3 İstanbuldaki bir hukuk bürosunun sitesinde ise ?avukatlık siteleri kapatılmalı mı?? ?af genişletilmeli mi? tarzında anketlere yer verilmiştir. TBB yönetmeliğinde avukatlık sitelerinde bu tür anketlerin yer alabileceğinde dair bir düzenleme yoktur. Demokratik yönetimlerin vazgeçilmez araçlarından biri olan halk oylamalarının bir görünümü olan bu tür anketlerin, sayısız faydalarının yanında internet ortamında sabote edilebilirlik katsayıları da düşünüldüğünde avukatlık sitelerinde değil de genel amaçlı olarak hazırlanmış hukuk sitelerinde yer alması daha uygun görünmektedir.

2.4 İstanbuldaki bir hukuk bürosunun sitesinde günlük dolar-mark paritelerine yer veren bir bölüm yer almaktadır. TBB yönetmeliğinde avukatlık sitelerinde bu tür bilgilerin yer alabileceğinde dair bir düzenleme yoktur. Bu tür bilgilerin genel amaçlı hukuk sitelerinde yer verilmesi daha uygun olacaktır.

2.5 İstanbuldaki bir hukuk bürosunun sitesinde çalışan avukatların tatilde nereye gittiklerini anlatan ve kaldıkları otelden çok memnun kaldıklarından bahisle bu otelin linkiyle beraber avukatların tatildeki fotoğraflarına yer verilmektedir. TBB Reklam Yönetmeliği md 8/h de belirtilen fotoğrafları ibaresinden bu tür bir sayfanın hazırlanabileceği sonucunu çıkarmak güçtür. Bu tür bilgiler avukatların resmi değil kişisel olarak hazırlanıp avukatlık titrinin hissettirilmediği sitelerde yer alması daha uygun olacaktır.

2.6 Ankaradaki bir hukuk bürosunun sitesinde ise ilginç olan Türkçe bir kelimenin dahi yer almaması. Tamamen İngilizce ibarelere yer verilen sitede yur dışındaki irtibat bürolarının adresleri yer almaktadır. TBB reklam yönetmeliği md 10?da yasaklanmış ?irtibat bürosu? tanımı her ne kadar globalleşen yeni dünya düzeni için zorunlu bir oluşum ve şirketleşmenin en önemli unsurlarından biri gözükse de mevzuatımız açısından mümkün bir uygulama değildir. Dolayısıyla kurulmaları kanunen yasak olan birimlere avukatlık bürolarının sitelerinde yer verilmesi evleviyetle mümkün değildir.

2.7 Ankaradaki bir hukuk bürosuna ait sitede uzmanlık alanlarına ve ?...Müşavirlik Ltd.? şeklinde bir tabire yer verilmiştir. Anayasa hukuku, borçlar hukuku,idare hukuku gibi alanlar uzmanlık dalları olarak verilmekte ve site arama motorlarına kaydedilirken anahtar kelime olarak bu hukuk dalları kaydedilmekte ve örneğin borçlar hukuku ile ilgili bir araştırma yapılırken arama sonuçlarında bu avukatlık sitelerine ulaşılmaktadır. TBB Reklam yönetmeliğinin md 9 da arma motorlarına kaydedilirken bazı kelimelerin kullanılabileceği öngörüldüğünden borçlar, idare, ceza hukuku vb. gibi tabirlerin uzmanlık alanı olarak kullanılarak bunların arama motorlarına kaydedilirken kullanılan anahtar kelimeler olarak kullanılmaları mümkün değildir.

2.8 Yurtdışında avukatlık yapan Türk avukatlar çalıştıkları ülkelerin mevzuatına göre sitelerini düzenleyebilmektedirler. Örneğin Almanca ifadelere de yer verilen, Almanyadaki iş adresinin verildiği bir avukatlık sitesi arama motorlarında Türkçe ?avukat? olarak kaydedildiğinden yapılan aramalar sonucunda bu siteye ulaşılmaktadır. Bu sitede Türk hukukuyla ilgili bilgiler de yer almaktadır. TBB reklam yönetmeliğinde bu husus düzenlenmediğinden ve her avukat doğal olarak çalıştığı ülkenin mevzuatına uygun olarak hareket etmek zorunda olduğundan kanımca ortada bir kanuni boşluk bulunmaktadır.

2.9 Bir avukatlık sitesinde avukata ait makalelerin ve bilimsel çalışmaların yer alabileceği TBB reklam yön. Md.9?da yer almaktadır. Ancak yayınlanan bu yazıların hukuki mi yoksa genel amaçlı olarak mı yazılmış olması gerektiği hususunda bir ayrım yapılmamıştır. Dolayısıyla hukuki nitelikte olmayan örneğin siyasi konulu makaleler avukatlık sitelerinde yer alabilecektir.TBB rek.yön md.6?da avukatların siyasi partilerdeki geçmiş ve mevcut görevlerinden bahsedilmez hükmü göz önünde tutulursa bu tür makalelerle avukatların siyasi görüşlerini açıkça belirtmeleri yerinde bir uygulama olmayacaktır.Bir çok avukatlık sitesinde bu türden makalelere yer almaktadır. Sorunun bir başka bir boyutu avukatlık sitelerinde avukat dahi olsa başkalarına ait makalelere ve bilimsel çalışmalara yer verilip verilemeyeceği hususudur. TBB Reklam Yönetmeliği md. 9?dan bu husus açık olarak ifade edilmediğinden kanımca konu tartışmalıdır. Avukat önemine inandığı makale ve bilimsel çalışmalara bilgi verme kuralları içerisinde kalmak kaydıyla yer verebilmelidir.

2.10 Bir hukuk bürosuna ait sitede çalışanlar bölümünde ?danışmanlar? şeklinde bir bölüm yer almaktadır. TBB Reklam yönetmeliğinde bu tür danışmanlardan bahsedilemediğinden ve avukatın sorumluluğu altında çalışan kişiler olup olmadıkları belli olmadığından pek de yasal dayanaklara dayanmayan ?danışmanlık? kavramının sitelerde yer alması yerinde değildir.

2.11 Bir avukatlık sitesinin giriş sayfasında büyük harflerle ?Almanca konuşan avukat? tabirinin yer aldığı görülmüştür. Her ne kadar TBB Reklam Yönetmeliği md. 9?da avukatların bildikleri dillerin sitede yer alabileceği öngörülmekteyse de bu özelliğin ön plana çıkarılması yerinde bir uygulama değildir.

2.12 Bursa barosuna kayıtlı bir avukatın internet sitesinde ise ?Bursa?da en kaliteli hizmeti, yıllardır oluşan tecrübemizle biz sunuyoruz? ibaresi yer almaktadır. Avukatlık sitelerinde amacı aşar nitelikteki bu tip sözlerin yer almaması gerektiği açıkça ortadadır.

2.13 İzmr barosuna kayıtlı olan bir avukatın sitesinde her şey normal gözükmesine rağmen fonda kullanılan şehir görüntüsünün neden koyulduğu anlaşılamamıştır. Muhtemelen New York şehrinin gece görüntüsünü yansıtan bir fotoğrafın fon olarak kullanılması avukatlık sitesine görsel açıdan zengin kılsa da TBB tarafından yapılan düzenlemelerle avukatlık sitelerine verilmesi gereken ciddi havayı zedeleyeceği muhakkaktır.

2.14 Bir başka sorun da TBB ve baroların avukatlık sitelerine mi yoksa avukatların her türden internet sitesinde avukatlık titrini kullanıldığı ifadelerin denetlenebileceği sorunudur. Örneğin bir sitede ?kaptan avukat? deyimine yer verilmiş ve denizcilik hakkında çok doyurucu bilgilere yer verilmiştir. Bu tip makalelerin yer alabileceği TBB rek. Yön md.9la açığa kavuşturulmasına rağmen kaptan ve avukat unvanının yana yana kullanılması pek mümkün gözükmemektedir.

2.15 Alan adı tartışmalarının haklılığı, hukukla ilgili alan adlarının satışa sunulduğu internet sitesi incelendiğinde bir kez daha anlaşılacaktır. Bu internet sitesinde Muhtemelen site yöneticileri tarafından talep edilirliği yüksek olarak düşünülen adresler önceden satın alınmış ve ilgililerin dikkatine sunulmuştur. Sitede toplu alımlarda indirim yapılacağı da belirtilmekteidir. Ayrıca bu siteleri satın almayıp kiralayabilir olmanız da büyük bir avantaj olarak sunulmaktadır. Sitede yer alan satılık hukuk site adlarından bazıları şu şekildedir; adanaavukatlari.com, afyonavukatlari.com, afyonnoterleri.com, alanyaavukatlari.com, alanyanoterleri.com, ankaraavukatlari.com, ankaraavukatlari.net, ankaranoterleri.com, ankaranoterleri.net, antalyaavukatlari.com, antalyanoterleri.com, avukat.biz, avukat.law.pro, avukatdirekt.com, avukatlarbarosu.com. Kanımca en ilginç olanı ise avukatlarbarosu.com. Satılık veya kiralık olarak sunulan bu sitenin ismi yapılan yanlış uygulamayı adeta tamamen özetler niteliktedir.

2.16 Bir avukatlık sitesinde yer alan ? Sitemize ücretsiz üye olun; avukatlara sorun bölümünde soru sorma hakkı kazanın!!? ibaresinin halkı bilgilendirme kavramlarının dışında, amacı aşar bir nitelikte olduğu açıktır.

2.17 Bir avukatlık sitesinde ?Bursa ilinde davanıza bakacak avukat bulmak için Lütfen Semt ve dava türünü seçiniz.? denilerek bir menü konulmuş. Bu menü vasıtasıyla tıpkı şehirdeki lokantaları ararmış gibi avukat aranma imkanı verilmiş. Başka bir ifadeyle ?Bir miras davam var ve şu semtte bu davama bakabilecek bir avukat var mı? tarzında bir sorunun cevabı bu sitedeki menüde yer almaktadır. Bu tür bir uygulamanın avukatlık mesleğinin niteliğiyle bağdaşmadığı açıktır.

2.18 Bir hukuk bürosuna ait sitede o hukuk bürosund açalışan bir avukata ait oalrak verilen bilgiler şu şekildedir; ?Ceza hukuku dışındaki diğer hukuk dallarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. .... tarihten beri sivil havacılık sektörünün önde gelen bir firmasında part-time olarak müşavirlik yapmaktadır. Turizm ve inşaat firmalarında müşavir avukat olarak hizmet vermiştir.? Bu tür tanımlamaların internet sitesinde yer alması TBB reklam yönetmeliği açısından mümkün gözükmemektedir.

2.19 Bir avukatlık sitesinde aynen şu ifadelere yer verilmektedir; ?Hukuk yanıtı, ücretimin gönderildiğini belgeleyen banka beyanının bana Telefaxla ulaşmasından sonra verilecektir.
Online-Sualini göndermenizle beraber umumi ticari şartları tanımış oluyorsunuz.? Bu tarz bir uygulama, TBB reklam yönetmeliği açısından mümkün gözükmemektedir.

2.20 Bir internet sitesinde sadece kadınlar ait şirketlerin linklerine yer verilmektedir. Bu sitede kadın şirketleri listesi altında hukuk büroları linkine yer verilmiştir. Burada belirtilen hukuk bürolarının tamamı bayan avukatlara ait bürolardır. Bu tür bir uygulama TBB Reklam Yönetmeliği md.9?a aykırı olduğu gibi cinsiyet ayrımlarına dayalı bir anlayışı da ifade ettiğinden yerinde bir uygulama değildir.
İstanbul Defterdarlığına ait sitede, Vergi rekortmeni avukatlar başlığı altında en çok vergi veren avukatların isimlerine yer verilmiştir. Her ne kadar vergi ödenmesi kutsal bir olgu ve de vergi rekortmeni olmak bir onur olarak kabul edilse dahi vergi rekortmeni avukatların ilan edilmesi mesleğin ticari boyutunu ön plana çıkaran ve TBB Reklam Yönetmeliğine uygun olmayan bir tutumun sonucudur.

2.22 Bir avukatlık sitesinde ?Tüm sorunlarınız için yılların verdiği bilgi birikimi ve binlerce davanın getirdiği adli deneyim seferber edilir.? ibaresi yer almaktadır. Bu tür ifadelerin avukatlık sitelerinde yer alması TBB Reklam Yönetmeliği açısından mümkün değildir.

2.23 İstanbuldaki bir hukuk bürosuna ait bir sitede ?Firma profili? başlığı altında hukuk bürosuna ilişkin bilgilere yer verilmiş, hukuk bürosuna ait logo gösterilmiş, hukuk bürosuna ait binanın üzerinde bu amblemin yer aldığı bir fotoğrafa yer verilmiştir. Ayrıca bu sitede ?referanslar? başlığı altında müvekkil firmaların isimleri belirtilmiştir. Sitede hukuk bürosunun merkez ofis, ....ilçesi ofisi olduğu ibarelerine yer verilerek bu ofislerin adresleri de belirtilmiştir. Tüm bu anlatılan olguların bir avukatlık sitesinde yer almaması gerektiği TBB Reklam Yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
avukatlik, internetteki, siteleri

Seçenekler
Stil


Saat: 14:11

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,