Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > Gezelim Görelim > Bölgelerimiz Ve Hakkında > İç Anadolu Bölgesi


Eskişehir değil heykel şehirKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Eskişehir değil heykel şehir
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
109

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Aralık 2014, 15:22   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Eskişehir değil heykel şehir

Eskişehir değil heykel şehirEskişehir kelimenin tam anlamıyla 'heykelşehir'e dönüştü. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in atölyesinde yapıp şehrin çeşitli noktalarına diktirdiği heykelleri ziyaret etmek için şehre gittik. Öyle anlaşılıyor ki Eskişehir; met helvası, çiğ böreği ve lületaşından sonra heykelleriyle de konuşulacak. İlk konuşan biz olalım dedik ve hem heykelleri inceledik hem de Eskişehirlilerin görüşlerini aldık.


İç Anadolu'nun önemli kenti Eskişehir. Aynı zamanda sayılı üniversite kentlerinden biri. Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi sayesinde binlerce öğrencinin de gözdesi. Son yıllarda şehri gören hemen herkes kentle ilgili övgüler yağdırıyor. Gerçekten de şehrin kenar mahallelerini görmeyip merkezi baz aldığınızda albenisi yüksek. Şehrin Avrupai bir görüntüsü var! Eskiden met helvası, çiğ böreği ve lületaşı ile meşhur olan kent artık heykelleriyle anılıyor. Çünkü şehrin ana cadde ve meydanlarının tamamı birbirinden ilginç heykellerle dolu. Şehirdeki 100 kadar heykelin hepsi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış.
Sanatçı kişiliği ile tanınan eski Anadolu Üniversitesi eski Rektörü Büyükerşen, mesai çıkışından sonra ve hafta sonları soluğu belediyeye ait arıtma tesislerinin yanındaki heykel atölyesinde alıyor ve saatlerce bu heykellere yenilerini katmak için uğraşıyor.
Adeta açık bir heykel müzesine dönüşen Eskişehir'de sizi neredeyse her sokak başında bir heykel karşılıyor. Şehirdeki Atatürk heykelleri başta olmak üzere Osmangazi Üniversitesi'nin önündeki kavşakta bulunan Osmangazi heykeli, Odunpazarı'nın girişindeki Malhatun heykeli, İsmet İnönü Caddesi girişindeki dere geçen kadın heykeli, nikah salonu önündeki Annelerimize Sevgi ve Saygı Anıtı, Kent Park Girişi'ndeki çiçek sunan kadın ve yıkanan kadın heykeli, aslan heykelleri ve daha onlarcası Büyükerşen'in elinden çıkma. Bu yüzden hem takdir edilen hem de eleştirilen Büyükerşen, "Eskişehir'de heykel sevgisini oluşturmak istiyorum." diyor.
Eserler arasında en çok ilgi çekeni bir otobüs firmasının da reklamlarında kullandığı Doktorlar Caddesi üzerindeki dedikodu heykeli. Şehre her gelen, dedikodu yapan iki kadının yanına oturup fotoğraf çektirmek istiyor. Bazı heykellerin altına uyarıcı mesajlar eklenmiş: "Köyümüze dönelim artık...", "Allah rızası için sigara izmariti atmayınız!"... Sanat bu heykellerin neresinde?
İki Eylül Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Can Hacıoğlu, "Kenar mahalleler de heykel istiyor. Oraya dikilen heykellerin başına hiçbir şey gelmedi, halk onları gözü gibi koruyor. Sadece Köprübaşı'ndaki balık tutan adam heykelinin oltasını beş kere kırdılar. Bu duruma Başkan çok kızıyor. Emek Mahallesi'ne geyik heykeli yaptı. Oranın sakinleri, "Biz heykel istiyoruz ama geyik olmasın." dediler ama özellikle geyik heykeli yaptı. Yine de çok iyi bakıyorlar." diyor.
Şehirdeki heykellerle ilgili geçmiş dönemde çıkan bir tartışmaya da değinen Hacıoğlu, Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla temizlenen derenin üzerinden geçen köprülerde Eskişehirlilerin çekirdek yediğini ve bu durumun Başkan'ı kızdırdığını belirterek, "Başkan 'bu huyunuzdan vazgeçmezseniz, çekirdek yiyen eşek heykeli yaparım' dedi. Tabii bazıları bu açıklamaya tepki gösterince vazgeçti ve halka ikili çekirdek poşetleri dağıttı." diyor.
Peki Eskişehir halkı şehirlerini süsleyen bu heykellere ne diyor? Eskişehirlilerin ne dediğinden önce Hıncal Uluç'un Sabah Gazetesi'nde yazdıklarına göz atmakta fayda var: ".....ve heykeller dostlar.. Ve heykeller.. Ben bu ülkede bu kadar heykelli kent görmedim. Aklınıza gelen her şeyin heykeli var.. Heykeli şehrin dili yapmışlar adeta.."Hadi gel köyümüze geri dönelim" heykeli.. "Porsuk'u kirletmeyelim" heykeli.. At heykeli, aslan heykeli, balık heykeli.. Heykeli dikilesi adam.. Büyükerşen.."
Hıncal Uluç'un dediği gibi bu kadar çok heykelin olması bir şehri sanat kenti yapmaya ya da albenisini artırmaya yeterli mi? Bu konuda Eskişehirliler hemfikir değil... Anadolu Üniversitesi'nde gazetecilik okuyan Mahmut Çelik, üç yıldır Eskişehir'de öğrenci olduğunu ve esasında heykel sanatını pek sevmediğini belirterek başlıyor söze: "Heykel fazlasıyla Batı imajı verir ve ben Doğu geleneğine dayanan sanat eserlerini heykele yeğlerim. Şehirlerin estetik zevkten yoksun heykel ve büstlerle donatılmasına karşıyım. Ancak Eskişehir halkının bu heykelleri benimsemiş olduğunu gözlemledim. Bizim de gözümüz alıştı. Heykelin Eskişehir'e yakıştığını söyleyebilirim." Çelik'e resim bölümünde öğrenci olduğunu belirten Filiz Doğan karşı çıkıyor: "Avrupa'da her şehirde heykel var ve bunların birçoğu da simgesel eserler. Eskişehir'de birçok heykel var ama ben bunların sanat değeri taşıdığını düşünmüyorum. Önemli olan heykel çokluğu değil, sanatsal bir anlamının olup olması." Heykellerle ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi şehre güzellik kattığı görüşünü dillendirirken kimi her boşluğa heykel dikilmesindense şehrin kenar mahallelerinin güzelleştirilmesine kafa yorulması gerektiğini söylüyor. Bazısı ise heykeller için harcanan paranın ne kadar olduğunun açıklanmasını istiyor. Doğrusu heykellerin maliyetinin ne kadar olduğunu soruşturmamıza rağmen biz de öğrenemedik. İki Eylül Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Can Hacıoğlu, "Sonuçta heykeller bronzdan değil topraktan ya da alçıdan yapılıyor, o kadar maliyetli olduğunu sanmıyorum." demekle yetiniyor.


Peki Büyükerşen'in yaptığı heykellerin sanatsal bir değeri var mı? Yoksa şehirdeki eserler heykel enflasyonu mu? Aslına bakarsanız kentte bu kadar çok heykel olmasına rağmen Avrupa kentlerinde olduğu gibi sembolik değer taşıyan bir eser yok. Heykeller, daha çok boş alanlara serpiştirilmiş işler gibi duruyor. Eskişehirli Yüksek İnşaat Mühendisi Atilla Ölce, "Heykeller, çok ayrıcalıklı yeteneklerin yaptığı nadide sanat eserleridir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin basit ve yapay malzemelerle ürettiği yapıtların son derece sıradan ve vasıfsız olduğu bilinmektedir. İnsanımızı ve sanat severleri tatmin etmekten uzaktır." derken, ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy, Eskişehir'deki heykelleri görmediği için sanatsal açıdan değerlendiremeyeceğini hatırlatarak giriyor söze ve şunları söylüyor: "Heykellerde zaman ve mekân bütünlüğü gerekir. Neyi nereye koyduğunuzu bilmek zorundasınız. Boş alanları değerlendirmek için konulan heykeller dekoratif işler olarak kalır. Böyle işlere ben heykel bile demem." Yılmaz Büyükerşen ise bütün bu tartışmaların uzağında atölyesinde yeni heykeller yapmayı sürdürüyor. Balmumu heykelleri konusunda da bilinen bir isim olan Büyükerşen, bütün Türkiye cumhurbaşkanlarının balmumu heykellerini yapmayı bitirmiş ve önümüzdeki aylarda Kent Müzesi'nde büyük bir sergi açmayı planlamış. Bir soru: Şehri gezerken gördüğümüz, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın döneminde "Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumları"nda Avrupalı sanatçıların yaptığı ve birer sanat eseri sayılabilecek heykellerin bir köşede durması yerine Eskişehirlilerin göz zevkine sunulması gerekmez mi? Madem Eskişehir bir heykel müzesi oldu, bu heykeller de şehrin içinde sergilenmeyi hak etmiyor mu? Ve tabii bir de şehrin simgesi sayılan lületaşından bir heykel yapılsa hiç fena olmaz.

»Eskişehir değil heykel şehir - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
degil, eskisehir, heykel, sehir

Seçenekler
Stil


Saat: 14:55

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git